wzmocnienie sygnału / dobór anteny Cyfrowy Polsat /Plus

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Mauser89
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2018-08-10, 21:08

wzmocnienie sygnału / dobór anteny Cyfrowy Polsat /Plus

Post autor: Mauser89 »

Dzień dobry. Witam obecnych forumowiczów, mam nadzieję że użyczycie nieco swojej wiedzy i doradzicie coś w temacie poprawy jakości sygnału.

Do niedawna mieszkałem w mieście lecz musiałem przenieść się na "prowincję" co zmusiło mnie do korzystania z internetu bezprzewodowego.
Wcześniej nie miałem z tym tematem styczności, właściwie nawet na telefonie korzystam tylko z WiFi.

Mieszkając w mieście nie doświadczyłem nigdy problemów z jakością połączenia - światłowody.
Przyzwyczajony do wysokich prędkości nie mogę znieść że np. zacina się youtube.. pytanie tylko czy teraz da się coś z tym zrobić (poprawić jakość sygnału)?

W związku z tym, że jestem "zielony" proszę o wyrozumiałość, cierpliwość i pomoc.


Mały Edit:
Post zacząłem pisać wczoraj ale nie opublikowałem. Do dzisiaj miałem świadomość że mam bardzo kiepski internet mimo 5 kresek na modemie - w ustawieniach modemu było widoczne że modem automatycznie korzysta z UMTS/HSPA+
A dzisiaj "odkryłem" małą istotną rzecz. Po przestawieniu modemu do innego okna "bliżej" w stronę nadajnika. A tu mam 1 kreskę z tym ze ta jedna kreska to LTE.

Myślałem 5 kresek dobrze / 1 kreska lipa ;)
Mimo to proszę o ocenę łącza i o ewentualną pomoc w jego polepszeniu.

Dodatkowe pytania:

Czy modem Huawei B525s-23a trzeba jakoś specjalnie konfigurować ? bo w zasadzie podłączyłem i od razu internet "był"
Czy po podłączeniu anteny będzie konieczna jakaś konfiguracja? (czy plug&play?)

================================

Aktualnie posiadam:
Modem: Huawei B525s-23a
Operator: Cyfrowy Polsat / Plus

Miejscowość: Wąwolnica / Zarzeka
mapka: https://www.google.com/maps/@51.2946138,22.1526561,16z

Odległość do nadajnika 1km w lini prostej bez większych przeszkód - pojedyncza linia drzew przy rzece
Obrazek

Nadajnik:
Plus (26001) ID: BT12797
Wąwolnica, ul. Zamkowa 24 - wieża sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej

Obrazek


Screeny LTEWatch:

800
Obrazek
Obrazek

900
Obrazek
Obrazek

1800
Obrazek
Obrazek

LTE
Obrazek
Obrazek

850- nie łączy
2100 - nie łączy
2600 - nie łączy

..
Pozdrawiam wszystkich chętnych do pomocy
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: wzmocnienie sygnału / dobór anteny Cyfrowy Polsat /Plus

Post autor: matek451 »

Przeprowadziłeś się na wieś i nie wiedzieć czemu wybrałeś najgorszego operatora. Ze słaba ofertą, z kiepska infrastrukturą i ze sprzętem w dzierżawie. LTE800Sferii i LTE900 Plusa możesz sobie darować. BTS Spacerowa w Nałęczowie. Parametry sygnału tragiczne. To tylko 5MHz pasma w MIMO2x2 na dodatek LTE800Sferii do końca roku. LTE1800Aero2 z Wąwolicy. Kiepski sygnał ale nawet niezły DL. Powtórz test wieczorem na LTE1800 z B525 za oknem i pokaż DL/UL. Jesli pasmo na BTS-ie nie zapchane to w CP/Plusie jedyna szansa na szybsze LTE.
Mauser89
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2018-08-10, 21:08

Re: wzmocnienie sygnału / dobór anteny Cyfrowy Polsat /Plus

Post autor: Mauser89 »

Dzięki z odpowiedź. No z tym operatorem to miałem raczej wąskie pole manewru z wyborem. I ogólnie nie byłem świadomy mankamentów tego operatora. Dowiaduję się o nich dopiero z twojego posta - napisałem posta żeby zasięgnąć waśnie takiej wiedzy.

Ok testy zrobię ponownie wieczorem.

Druga sprawa póki co testuję CP, ale gdyby wyniki były niezadowalające,
czy u innego operatora w mojej lokalizacji mógłbym uzyskać lepsze prędkości (zawsze mogę wypowiedzieć umowę - i nie męczyć się jeśli inny operator oferuje coś lepszego)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: wzmocnienie sygnału / dobór anteny Cyfrowy Polsat /Plus

Post autor: matek451 »

Wszystko zależy tez od tego czy wystarczy ci limit GB jaki oferuje CP. U tego operatora decyduje FUP czyli nigdy nie wiadomo po ilu GB przytną ci prędkość i do jakiej wartości. Końcowo może to być nawet lejek 32Kb/s. Ogólnie to na tej wieży w Wąwolicy działa jeszcze LTE800 Orange i LTE800 T-Mobile więc naturalnie trzeba sprawdzić tych operatorów, mają tam też swoje UMTS2100 z HSPA+DC które często działa bardzo dobrze. Oferta bez limitu na 3G/LTE w T-Mobile ze sprzętem B525 w abonamencie dużo lepsza od CP, koszt 49 zl/m-c , DL do 20Mb/s.
Mauser89
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2018-08-10, 21:08

Re: wzmocnienie sygnału / dobór anteny Cyfrowy Polsat /Plus

Post autor: Mauser89 »

ok

mam wyniki download / upload z godziny 19:40 - modem za oknem na tyle ile pozwolił kabel zakładam że nie są o najlepsze wyniki?

Obrazek

btw. obecnie płace 30 zł miesiąc w pakiecie smart dom - pakiet danych niby 45GB + "internet bez limitu"

Ok, a jak sprawdzić pozostałych operatorów? T-mobile i Orange. Wystarczy kupić startery?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: wzmocnienie sygnału / dobór anteny Cyfrowy Polsat /Plus

Post autor: matek451 »

Tak, B525 z Plusa nie ma simlocka. Karty innych operatorów i testy jak dla Plusa. Orange i T-Mobile oprócz LTE800 sprawdzasz też UMTS2100 na 3G.Play z Nałęczowa na LTE2100, LTE1800 i LTE800. W Plusie i tak nieźle ale widać ze DL=UL więc pasmo się zapycha. No i w CP te 30 zł to za internet w SmartDom ale do tego 18 zł/m-c dzierżawa za B525( na dwa lata). czyli w sumie 48 zł a po 2 latach sprzęt i tak należy do operatora. LTE bez limitu w CP/Plusie to taka lipa bo decyduje FUP.
Mauser89
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2018-08-10, 21:08

Re: wzmocnienie sygnału / dobór anteny Cyfrowy Polsat /Plus

Post autor: Mauser89 »

Cześć. wczoraj nie mogłem odpisać.
w zasadzie to nawet nie widziałam umowy z CP - bo to teściowa coś podpisywała ;0
jak będę miał okazję to przejże warunki

W najbliższym czasie postaram się zakupić startery jednak mam to troszkę utrudnione ze względu na pracę.
Jak będę tylko miał czas przeprowadzę testy - także proszę o cierpliwość i nie traćmy kontaktu ;)

inni operatorzy dają na własność modemy po zakończeniu umowy?
i u innych nie obowiązuje FUP?


Pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: wzmocnienie sygnału / dobór anteny Cyfrowy Polsat /Plus

Post autor: matek451 »

U innych operatorów sprzęt jest na własność, w T-Mobile i Plusie jest na raty wliczony w abonament. Orange i Play dają go od razu na własność i tez w abonamencie. W T-Mobile nie ma żadnego limitu danych i prędkości w ofercie MAX za 79,99 z. W Do tego za 49 zł jest internet domowy bez limitu y z DL do 20Mb/s a za 65 zł z DL do 60Mb/s. W Orange limit danych wynosi 250GB+ noce poza limitem a potem lejek 1Mb/s. W Play abonament za 59,99 oferuje 100GB a potem lejek 1Mb/s. U tego operatora korzysta się z usługi Darmowy Internet LTE bez limitu na karcie pre-paid RBM na Kartę 5, koszt minimum 100GB to 5/15 zł na m-c. FUP wg nieustalonych zasad to domena Plusa/CP. Uzytkownik ma gwarancje limitu podstawowego a potem na LTE operator wg. własnego widzi mi się przycina prędkości, ogólnie po około 150-200GB może zastosować nawet lejek 32Kb/s.
Mauser89
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2018-08-10, 21:08

Re: wzmocnienie sygnału / dobór anteny Cyfrowy Polsat /Plus

Post autor: Mauser89 »

Ok.
Zakupiłem startery jednak coś jest nie tak, chyba jednak modem ma sim locka.

Po włożeniu kary zarówno T-mobile jak i Orange w modemie świeci sie czerwone kółeczko i nie ma połączenia z internetem - połączenie wifi z modemem jest.

Po ponownym włożeniu karty z Cyfrowego Polsatu - wszystko wraca do normy pali się niebieskie kółeczko i zapalają się kreski od zasięgu - i jest internet.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: wzmocnienie sygnału / dobór anteny Cyfrowy Polsat /Plus

Post autor: matek451 »

A zarejstrowałeś te startery? Sprawdź czy działają w telefonie.
Mauser89
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2018-08-10, 21:08

Re: wzmocnienie sygnału / dobór anteny Cyfrowy Polsat /Plus

Post autor: Mauser89 »

Cześć. Ok udało mi się przeprowadzić testy na starterach T-mobile i Orange - Startera Play nie miałem

Za pomocą LTEWatch nie mogłem wymusić połączenia na innych częstotliwościach - tylko LTE800
gdy próbowałem inne to cały czas pojawiał się error połączenia z siecią - sprawdź częstotliwość.


T mobile 3 kreski LTE - i chyba niezłe prędkości
Orange 3 kreski - ale zapchane łącze.

link do lepszej jakości obrazka
https://i.imgur.com/TtYOWfT.png

Obrazek
Mauser89
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2018-08-10, 21:08

Re: wzmocnienie sygnału / dobór anteny Cyfrowy Polsat /Plus

Post autor: Mauser89 »

OK. wiec prawdopodobnie przejdę do T-mobile
to chcąc kupić antenę juz pod T-mobile - czy bede mógł tymczasowo zastosować ją dla orange?
czy parametry będą różne?
Czyli jaką antenę kupić?

Pozdrawiam
Mauser89
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2018-08-10, 21:08

Re: wzmocnienie sygnału / dobór anteny Cyfrowy Polsat /Plus

Post autor: Mauser89 »

patryk7588
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 410
Rejestracja: 2012-07-15, 09:05

Re: wzmocnienie sygnału / dobór anteny Cyfrowy Polsat /Plus

Post autor: patryk7588 »

Masz bardzo kiepski zasięg w CP, widać to po słabym uploadzie.
Powinieneś przełożyć kartę SIM, np. do telefonu z LTE, podjechać blisko stacji na kościele i wykonać kilka speedtestów przy optymalnym sygnale.
ODPOWIEDZ