Degradacja routera LTE?

Pozostałe zagadnienia (sprzętowe i programowe), które nie pasują do powyższych kategorii np. optymalizacja łącza, liczniki danych, bezpieczeństwo w sieci, informacje podstawowe.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
raven18
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 291
Rejestracja: 2007-11-28, 13:27
Lokalizacja: /home

Degradacja routera LTE?

Post autor: raven18 »

Witam
Jest możliwa 'degradacja' (nie wiem jak to nazwać) routera lte? Od około roku zauważyłem spadającą prędkość - cóż :) wczoraj i dziś router zaczął przełączać się na 3g, myślałem że jakaś awaria ale dość dziwne to wszystko było, podłączyłem na próbę inny router i działa lte od strzała. Stary uszkodzony, trudno, gwarancja się skończyła i do kosza, ale jakie było moje zdziwienie gdy odpaliłem speed testa na nowym i prędkości około 45Mb/s. Na starym ostatnio ledwo 30M było, z tym że jakiś rok temu osiągał normalnie 45, 15Mb/s spadła prędkość, spadek z powodu zwiększonego obciążenia sieci jest całkowicie zrozumiały ale z powodu routera?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Degradacja routera LTE?

Post autor: key »

Degradacja jest trudna, mozliwosc w zasadzie tylko przez update oprogramowania. Bardziej mozliwe jest, ze pasmo ktore uzywales jest coraz bardziej zapchane a nowy router uzywa innego pasma.
Napisz jakie routery uzywales i na jakich pasmach laczyly sie z BTSem.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
raven18
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 291
Rejestracja: 2007-11-28, 13:27
Lokalizacja: /home

Re: Degradacja routera LTE?

Post autor: raven18 »

Stary który się zepsuł to huawei b315, "nowy" d-link dwr-921, pasmo 800mhz tylko (BTS w Stacewicze), u mnie na wsi innego nie ma, i raczej nie będzie. Kiedyś sprawdzałem oba routery, działały tak samo pod względem prędkości i pingów, b315 szybciej się uruchamiał i miał lepsze wi-fi
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Degradacja routera LTE?

Post autor: matek451 »

A skąd wiesz ze to problem routera, pokaz speedtesty DL/UL z godzin 19-23 to się przekonamy. Na BTS-ie NeetWorks Stacewicze działa tylko LTE800 Orange i LTE800 T-Mobile więc degradacja sieci możliwa. Taki sam w Wyszkach. Zakup DWR-921 to nieporozumienie.
Awatar użytkownika
raven18
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 291
Rejestracja: 2007-11-28, 13:27
Lokalizacja: /home

Re: Degradacja routera LTE?

Post autor: raven18 »

Zobaczę co da się zrobić gdyż ten huewai przestał łapać lte, może raz na 10 restartów jeśli nie rzadziej. Jeszcze jest inna opcja, huewai miał ustawioną automatyczną aktualizację, nie jestem pewien czy ta automatyczna aktualizacja oznacza pobieranie tylko informacji czy właściwą aktualizację, poza tym nie wiem czy do tak starego routera wychodzą jeszcze jakieś aktualizacje.
Awatar użytkownika
raven18
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 291
Rejestracja: 2007-11-28, 13:27
Lokalizacja: /home

Re: Degradacja routera LTE?

Post autor: raven18 »

Obrazek
Wygląda że działa, przynajmniej chwilowo, może potrzebował odpoczynku :D wcześniej sprawdzałem na d-linku i były podobne prędkości, z tym że b315 cały czas dobijał do tych 30, jutro sprawdzę jak będzie mniejsze obciążenie sieci czy zrobi 40+
Awatar użytkownika
raven18
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 291
Rejestracja: 2007-11-28, 13:27
Lokalizacja: /home

Re: Degradacja routera LTE?

Post autor: raven18 »

Obrazek
Obrazek
wyniki z b315, zwykle jest bliżej 20Mb/s

Obrazek
d-link

kilka dni potestuję jeszcze na przemian
ODPOWIEDZ