Modem / router LTE do domu pośrodku puszczy Noteckiej.

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
TomekW
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2008-08-12, 11:15
Lokalizacja: Poznań

Modem / router LTE do domu pośrodku puszczy Noteckiej.

Post autor: TomekW »

Mieszkam w małej wsi pośrodku puszczy Noteckiej, mamy tutaj radio (lokalny nadajnuk) od operatora z Wronek, ale mocno przeciążone i niestabilne i kiepski zasięg komórek (LTE w zasadzie bez anten łapie mi tylko z Plusa i to chwilami). Jako, że pracuję z domu do muszę zapewnić sobie lepsze łącze niż to radio i siłą rzeczy skłaniam się w stronę LTE (bo nic innego mi nie zostaje :D)

Centrum mojej sieci jest Vigor Draytek 2920 do którego podłączony jest modem radiowy i, na próbę, Huawei E3131. Ten, podłączony pośrodku domu nie ma zupełnie zasięgu (16% wg wskazań routera). W związku z tym myślę o zewnętrznym "modemie" ethernetowym LTE, który będzie podłączony do Drayteka skrętką, którą mam wyprowadzoną na zewnątrz domu. Pozwoli to na optymalne ustawienie modemu LTE i podłączenie anten zewnętrzych krótkimi kablami (dodatkowo nie będę ich musiał ciągnąć do domu - ethernet już jest).

W związku z powyższym szukam prostego routera LTE, który może pełnić taką funkcję. Rozważam
- Netgear LB1111, LB2110
- Huawei B525 - jego wadą jest brak zasilania PoE no i to, że nie wiem czy długo wytrzyma na zewnątrz, nawet w obudowie hermetycznej.
- coś własnego, na bazie routera na LEDE albo Mikrotiku z modem LTE na PCI Express lub USB, zamknięte w obudowie hermetycznej

Moja lokalizacja to http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 57&zoom=13, jak widać najbliżej mam nadajniki Rosko oddalone o 4km i Krucz 5km. Oczywiście w każdą stronę jest mnóstwo drzew, w końcu to puszcza :)

Moje pytanie, który z powyższych sprzętów będzie najlepszy w moich warunkach i jakie do niego dobrać anteny.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Modem / router LTE do domu pośrodku puszczy Noteckiej.

Post autor: matek451 »

A po co ci sprzęt jak jeszcze operatora nie wybrałeś?
Awatar użytkownika
wzbyszko
Stały użytkownik forum
Posty: 55
Rejestracja: 2019-01-08, 21:24
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Modem / router LTE do domu pośrodku puszczy Noteckiej.

Post autor: wzbyszko »

Na pewno nie Plus, raczej T-Mobile. Antena ATK-504 i jak najkrótszy kabel z drutu.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Modem / router LTE do domu pośrodku puszczy Noteckiej.

Post autor: matek451 »

A dlaczego T-Mobile i taka antena i na który BTS ma być ustawiona?
TomekW
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2008-08-12, 11:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Modem / router LTE do domu pośrodku puszczy Noteckiej.

Post autor: TomekW »

Operator to rzecz wtórna - nie mam zamiaru podpisywać żadnych umów promocyjnych, które mnie przywiążą sznurem do jedynie słusznej sieci.
Do tego - żeby wybrać operatora trzeba mieć sprzęt, przynajmniej modem i router - anteny faktycznie dobiorę do konkretnego BTSu.

@wzbyszko - kable antenowe mają być krótkie, bo jak pisałem sprzęt ma być na zewnątrz. Zastanawiam się tylko który będzie najlepszy.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Modem / router LTE do domu pośrodku puszczy Noteckiej.

Post autor: matek451 »

Testy można wykonać na telefonie na zewnątrz, w pobliżu miejsca montażu anteny ma telefonie LTE z aplikacją Network Cell Info, na kartach operatorów i speedtesty w godzinach szczyru internetowego. Pokazują jakie są szanse na stabilny link przy użyciu anten zew.
Awatar użytkownika
wzbyszko
Stały użytkownik forum
Posty: 55
Rejestracja: 2019-01-08, 21:24
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Modem / router LTE do domu pośrodku puszczy Noteckiej.

Post autor: wzbyszko »

Plus nie. Dlatego, że mam osobiście. Pierwszego miejsca było dobrze, a teraz co miesiąc po pobraniu 182 G lejek 32kb/s. Mieszkam blisko anteny BTS i z początku było do 60 mb/s, a teraz do 5 mb/s. Ta antena bo sprawdzona i ma dobre opinie. Kierunkowa i ma wszystkie pasma.
TomekW
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2008-08-12, 11:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Modem / router LTE do domu pośrodku puszczy Noteckiej.

Post autor: TomekW »

@wzbyszko - a jaka to oferta, że lejek Ci się załączył?
@matecki451 - niestety mam telefony tylko z iOS a tam nie ma dostępu do takich parametrów sieci. Jeżeli mam kupić telefon z androidem to równie dobrze mogę kupić modem - na jedno wyjdzie :)
Awatar użytkownika
wzbyszko
Stały użytkownik forum
Posty: 55
Rejestracja: 2019-01-08, 21:24
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Modem / router LTE do domu pośrodku puszczy Noteckiej.

Post autor: wzbyszko »

Abonament 60G w którym jest napisane LTE bez końca i konsultant jak zawierałem umowę powiedział że jak jestem w zasięgu LTE to nie grozi lejek. I tak było w pierwszym miesiącu jak mogłem rozwiązać umowę bo była zawarta na telefon.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Modem / router LTE do domu pośrodku puszczy Noteckiej.

Post autor: key »

TomekW pisze:niestety mam telefony tylko z iOS a tam nie ma dostępu do takich parametrów sieci
A *3001#12345#* znasz?
Nie pomagam na PW.
waldem
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2019-01-26, 08:39

Re: Modem / router LTE do domu pośrodku puszczy Noteckiej.

Post autor: waldem »

key pisze:A *3001#12345#* znasz?
Od razu napiszę, że nie mam jakiegokolwiek Iphona, to co znalazła szukajka googlowa "servicemode iphone"

Kod: Zaznacz cały

https://myapple.pl/posts/14908-ukryte-kody-i-kombinacje-numerow-w-iphone

*3001#12345#* - tzw. Field Mode, więcej o nim przeczytacie
https://myapple.pl/posts/14879-sprawdz-jakosc-sygnalu-sieci-swojego-iphone-a

Kod: Zaznacz cały

https://ios.gadgethacks.com/how-to/100-secret-dialer-codes-for-your-iphone-0161875/
ODPOWIEDZ