Jak to jest z tą agregacją?

Kwestie techniczne, konfiguracja telefonów do współpracy z internetem, rozwiązywanie problemów z tym związanych... itp.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kotaphone
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2010-12-13, 14:09
Lokalizacja: Hercowo

Jak to jest z tą agregacją?

Post autor: kotaphone »

Siema!
Jak to jest z tą agregacją pasm? Prędkości się sumują?
Czasami na agregacji mam gorsze prędkości niż na samym 800 lub 1800, a nigdy nie jest lepiej.
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: Jak to jest z tą agregacją?

Post autor: Tinkas »

Masz znikomy sygnał na 1800. Daj router w inne miejsce albo najlepiej kup antenę.
Agregacja nie jest wprost sumą składowych.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak to jest z tą agregacją?

Post autor: matek451 »

Na LTE1800 ma bardzo słaby sygnał, RSRP -107dBm. Dobry jest tylko na LTE800, agregacja w górę czyli załącza się LTE800 jako pasmo podstawowe i do niego LTE1800 , BTS Łobżenica, Targowa 11. Ogólnie działa więc w czym problem, to T-mobile więc na wodotryski bym nie liczył.
kotaphone
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2010-12-13, 14:09
Lokalizacja: Hercowo

Re: Jak to jest z tą agregacją?

Post autor: kotaphone »

Chodziło mi tylko o to, że agregacją "przyhamowuje" prędkość.
Przestawiłem antenę i jest trochę lepiej z sygnałem LTE1800, a prędkości są maksymalne (20mbit w T-Mobile).
Do BTSa mam w linii prostej 7km.

PS. Moja antena to http://www.panorama-antennas.com/site/i ... duct_id=52

Dostałem ja za darmo :?
atento
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 858
Rejestracja: 2007-06-29, 14:56
Lokalizacja: Wawa-Puszcza biała

Re: Jak to jest z tą agregacją?

Post autor: atento »

Taryfę masz większą niż 20Mbps? Tmobile ma dwie opcje jedna do 20Mbps druga do 60Mbps... po włączeniu agregacji powinno być szybciej nawet przy marnym sygnale, nie musi być to koniecznie prędkość A+B

Ta antena jest do przeniesienia sygnału, nie wzmacniania :) Zasadniczo bardzo dobra w tym celu, w sumie nie miałem lepszej wielozakresowej do przenoszenia sygnału bez psucia któregoś pasma. Parametry ma jak by postawić router w jej miejscu a nawet ciut lepsze.
kotaphone
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2010-12-13, 14:09
Lokalizacja: Hercowo

Re: Jak to jest z tą agregacją?

Post autor: kotaphone »

Taryfę mam właśnie 20 Mbit, bo w tamtym czasie nie było jeszcze w mojej lokalizacji (wg. T-Mobile) możliwości szybszego internetu. Wczesniej byłem skierowany na nadajnik w innej miejscowości , gdzie jest tylko lte800 z T-Mobile.
Zauważyłem, że gdy jestem manualnie na LTE800 i włączam agregację, to jest ok, gdy główne jest 800, a 1800 dodatkowe, lecz po paru minutach na główną częstotliwość wskakuje 1800 i się zaczyna sypać, bo ping jest gorszy, jitter jest gorszy, a i prędkość hamuje. Na lte800 prędkość UP jest koło 18mbit, na lte1800 UP jest 8mbit, na agregacji z głównym 1800 UP jest taki sam, jak w samym 1800.

Co do anteny, to domyślałem się, że spełni ona ów cel :rotfl: .
Z racji, że korzystam z tego internetu kilka razy w roku (jest u rodziców) to nie inwestuje. Najważniejsze by miał stabilność, dzięki której ogarnie wideorozmowy :D

Temat założyłem głównie w celach edukacyjnych i by wyciągnąć maks z tego, co mam obecnie.

Wiem, by poprawić sygnał, to wystarczy 300zl na antenę ATK-504 i będzie dużo lepiej :cfaniak:
atento
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 858
Rejestracja: 2007-06-29, 14:56
Lokalizacja: Wawa-Puszcza biała

Re: Jak to jest z tą agregacją?

Post autor: atento »

To nie jest internet stacjonarny by było równo jak na swiatłowodzie, masz praktycznie max tego co jest wykupione. Nawet więcej bo w tej opcji oficjalnie upload w umowie jest 3mbps ale tego nie limitują

Różnice polegaja zapewne od tego które pasmo jest główne a które pomocnicze. Agregacja sumuje sie tylko na download, upload przejmuje pasmo główne. Nie da sie go ustalić recznie na stałe. Można to ustawić czasowo tylko na chwilę... wybiera sie recznie jedno pasmo,i póżniej zaznacza dwa pasma, główne będzie to wybrane wczesniej, jak długo i kiedy sie przełączy tego nie wie nikt tylko osoba konfigurująca sieć. Zapewne zależne od obciązenia, zasiegu i innych czynników.
Ja czasami zostawiam tylko jedno pasmo gdy potrzebuje stabilnego niskiego pingu np. przy graniu online i u mnie najlepiej wtedy wypada 2100 na którym mam najniższy upload.

Jak masz opcje 20Mbps, na poszczególnych pasmach całą dobe w miarę stabilnie i potrzebujesz lepszszego uploadu to LTE-a to taka proteza bo jest to zależne które pasmo bedzie tym głównym i niekoniecznie to z najplepszym uploadem. Można wybrać sobie jedno pasmo najlepsze i zostawić i tak nic więcej w downloadzie nie osiągniemy.
kotaphone
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2010-12-13, 14:09
Lokalizacja: Hercowo

Re: Jak to jest z tą agregacją?

Post autor: kotaphone »

No i pochwaliłem. BTS, z którego korzystałem dzisiaj się chyba wysypał. Przełączyło mnie na inny BTS LTE800 - również w Łobżenicy, ale jest jakaś masakra. I to akurat 3 dni po przeniesieniu anteny na północną część budynku, by korzystało z tamtego BTS, bo był dużo lepszy zasięg i prędkość...

W dzień Download wachał się między 0,5 a 1,5mbit... SINR był na poziomie od -2 do 2, obecnie 6-7..

Ma ktoś jakieś wtyki w T-Mobile i może sprawdzić co jest?
Załączam to, na co mnie przełączyło.
kotaphone
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2010-12-13, 14:09
Lokalizacja: Hercowo

Re: Jak to jest z tą agregacją?

Post autor: kotaphone »

BTS szczęśliwie wrócił. Wszystko jest OK. Download na LTE 800 znów na poziomie ~15mbit.
Dzięki wszystkim za info, które wyjaśnia trochę jak działa agregacją ;)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak to jest z tą agregacją?

Post autor: matek451 »

A czego się spodziewałeś jeśli na B525 masz ustawione Auto zamiast wymuszonego konkretnego pasma LTE czy agregacji LTE1800+800? Na dodatek na tej wielozakresowej antence . Agregacja tylko na BTS-ie Polna 5, na Sikorskiego tylko LTE800.
ODPOWIEDZ