Antena do LTE-A 'bardzo kierunkowa' ?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ktosiek2018
Użytkownik forum
Posty: 41
Rejestracja: 2018-04-16, 17:15

Antena do LTE-A 'bardzo kierunkowa' ?

Post autor: ktosiek2018 »

Witam,
Czy istnieją jakieś anteny kierunkowe, które bardzo dokładnie można ustawić na konkretny nadajnik? Mam u siebie kilka nadajników w polu widzenia i modem uparcie przełącza się na najbliższy, mimo celowania w ten dalszy. Nawet odwrócenie anteny o niemal 180 stopni od tego bliskiego nadajnika nie pomaga i wciąż mnie przelogowuje (czasem wcześniej, czasem później).

Obecnie korzystam z zestawu z 2xATK-504 + Huawei B618s. Potrzebuję więc coś, co może agregować przynajmniej 800/1800/2100. 2600 jest bardzo daleko (z 20 km).

Czy są anteny którymi można wycelować w nadajnik z dużą dokładnością i nie będą chwytać sygnału z tego, co jest bliżej?

Z góry dziękuję za pomoc.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Antena do LTE-A 'bardzo kierunkowa' ?

Post autor: key »

Kierunkowosc anteny jest widoczna w jej wykresie (click, rysunki na dole strony), ogolnie jest tak, ze im wiekszy zysk anteny, tym wieksza selektywnosc. Modem przelacza zawsze na najmocniejszy sygnal, wiec jesli antena z ktora chcesz sie polaczyc jest daleko, a blisko jest druga, duzo, duzo mocniejsza, to moze byc tak, ze modem zawsze bedzie przelaczal na ta bliska.
Poslij link do twojej lokalizacji, moze da sie cos zdzialac zaslaniajac anteny.
Nie pomagam na PW.
ktosiek2018
Użytkownik forum
Posty: 41
Rejestracja: 2018-04-16, 17:15

Re: Antena do LTE-A 'bardzo kierunkowa' ?

Post autor: ktosiek2018 »

key pisze:Kierunkowosc anteny jest widoczna w jej wykresie (click, rysunki na dole strony), ogolnie jest tak, ze im wiekszy zysk anteny, tym wieksza selektywnosc. Modem przelacza zawsze na najmocniejszy sygnal, wiec jesli antena z ktora chcesz sie polaczyc jest daleko, a blisko jest druga, duzo, duzo mocniejsza, to moze byc tak, ze modem zawsze bedzie przelaczal na ta bliska.
Poslij link do twojej lokalizacji, moze da sie cos zdzialac zaslaniajac anteny.
Generalnie są dwa nadajniki które 'łapię' - w Staniszewie i w Pomieczynie:
https://www.google.com/maps/@54.3892403 ... 851,17.02z

Modem nagminnie wybiera ten z Pomieczyna, mimo że to ogólnie gorszy maszt (jakby mniejsza przepustowość, nawet w środku nocy). Kiedyś udawało mi się jeszcze logować do nadajników w Szemudzkiej Hucie, ale teraz ten z Pomieczyna jest za bardzo 'na linii' anteny...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena do LTE-A 'bardzo kierunkowa' ?

Post autor: matek451 »

Jak jest twoja lokalizacja ale BTS-y sa raczej na zupełnie innych kierunkach, około 6 km od siebie. antena skierowana na który?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Antena do LTE-A 'bardzo kierunkowa' ?

Post autor: key »

ktosiek2018 pisze:Generalnie są dwa nadajniki które 'łapię' - w Staniszewie i w Pomieczynie:
Moim zdaniem ATK 504 powinna dac sie ustawic tak, zeby nadajniki zniknely - patrzac na wykres anteny ustawil bym ja tak, aby niechciany BTS byl pod katem ~50°. Czyli szukac nie maks. interesujacego Ciebie nadajnika a min. tego ktorego nie chcesz.
Nie pomagam na PW.
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 586
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Antena do LTE-A 'bardzo kierunkowa' ?

Post autor: tomekwwa »

Dobra, dobra, ale sygnał z BTS to nie tylko sygnał na wprost. On się jednak odbija i zakrzywia. Trzeba by mieć jakiś analizator sygnału stacji bazowej by określić w ogóle co i jak jest odbierane. Takie ustawianie na oko to da taki efekt, że przesuniesz o milimetr i przypadkowo wpadniesz na widmo sygnału z drugiego BTS, a za 10 sekund wróci na pierwszy BTS.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Antena do LTE-A 'bardzo kierunkowa' ?

Post autor: key »

Dlatego napisalem:
Czyli szukac nie maks. interesujacego Ciebie nadajnika a min. tego ktorego nie chcesz.
Nie pomagam na PW.
ktosiek2018
Użytkownik forum
Posty: 41
Rejestracja: 2018-04-16, 17:15

Re: Antena do LTE-A 'bardzo kierunkowa' ?

Post autor: ktosiek2018 »

Mój problem jest taki, że gdy kieruję na tego BTS'a to mam śliczne parametry:
RSRQ: -4dB
RSRP: -64dBm
SINR: 10dB

Ale prędkości średnie - 20-30 Mbit.

Po odwróceniu anten o jakieś 180 st. (czyli przeciwnie do widocznego nadajnika), parametry spadają:
RSRQ: -5dB
RSRP: -76dBm
SINR: 4dB

Ale prędkości na poziomie 50-60 Mbit. Cały czas ta sama stacja...Nic z tego nie rozumiem.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Antena do LTE-A 'bardzo kierunkowa' ?

Post autor: key »

To co piszesz brzmi dla mnie bardziej jak zmiana BTSu albo wybor innych, mniej zapchanych czestotliwosci na tym samym BTSie. Jestes w stanie to sprawdzic?
Nie pomagam na PW.
ktosiek2018
Użytkownik forum
Posty: 41
Rejestracja: 2018-04-16, 17:15

Re: Antena do LTE-A 'bardzo kierunkowa' ?

Post autor: ktosiek2018 »

BTS się nie zmienia i cały czas jest to: CELL_ID: 61633026. (Pomieczyno). Jeśli o pasmo chodzi to próbowałem wymuszać różne agregacje przez Hmanager i przy prawidłowym skierowaniu anteny (na nadajnik) żadna kombinacja nie dawała poprawy (800+1800, 1800+2100, 800+2100).

W załączniku screeny z Hmnagera - jeden dla anteny skierowanej na nadajnik, drugi z obróconej o 180 st. W pierwszej wersji prędkości na poziomie 15-30 Mbit, w drugiej 50-65 Mbit (po kilka prób na każdym ustawieniu).
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Antena do LTE-A 'bardzo kierunkowa' ?

Post autor: key »

Wyglada jak za maocna antena i przejscie w przesycenie przy ustawieniu maksymalnego zysku. Wymien anteny na slabsze albo celuj obok BTSa.
Nie pomagam na PW.
ktosiek2018
Użytkownik forum
Posty: 41
Rejestracja: 2018-04-16, 17:15

Re: Antena do LTE-A 'bardzo kierunkowa' ?

Post autor: ktosiek2018 »

key pisze:Wyglada jak za maocna antena i przejscie w przesycenie przy ustawieniu maksymalnego zysku. Wymien anteny na slabsze albo celuj obok BTSa.
A jakie słabsze anteny wielozakresowe (800-2600) możesz polecić? Co byłoby tu optymalne? Bo wszyscy z reguły prześcigają się w maksymalizacji mocy anten....
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Antena do LTE-A 'bardzo kierunkowa' ?

Post autor: key »

ktosiek2018 pisze:A jakie słabsze anteny wielozakresowe (800-2600) możesz polecić?
N.p. ATK-502, tylko nie jestem pewien czy wymiana ma w tej chwili sens.
ktosiek2018 pisze:Co byłoby tu optymalne?

Ja pobawil bym sie ustawieniem anten, aby osiagnac maksymalny przekaz danych. Jak zauwazyles, niekoniecznie musi byc to wycelowanie idealnie w BTS.
Potrzebujesz jeszcze jakies inne parametry (n.p. ping) w okreslonej wartosci?
ktosiek2018 pisze:Bo wszyscy z reguły prześcigają się w maksymalizacji mocy anten....
Antena dziala mniej wiecej jak regulator glosnosci w radiu. Wiekszosc ludzi ma za slaby ( to znaczy w radiu za cichy) sygnal wiec kompensuja to podkrecajac glosnosc. U Ciebie sygnal jest dobry, wiec gdy podkrecasz glosnosc, radio zaczyna byc za glosne - wyobraz sobie ze sluchasz muzyki z wzmacniaczem odkreconym na 100%.
Nie pomagam na PW.
BikeBarian

Re: Antena do LTE-A 'bardzo kierunkowa' ?

Post autor: BikeBarian »

W drugiej wersji łapiesz prawdopodobnie sygnał odbity i go wzmacniasz bo masz lepsze RSRP. Nie jest on wtedy przesterowany a tylko odpowiednio wzmocniony, mniej zniekształcony (w analogii do głośności i przesterowania sygnału) i dlatego tez osiągasz lepsze prędkości.
ODPOWIEDZ