Jaki internet LTE bez umowy - na karte wybrać?

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
steve4
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2019-08-08, 10:19

Jaki internet LTE bez umowy - na karte wybrać?

Post autor: steve4 »

Chciałem się poradzić doświadczonych Kolegów jaki będzie dla mnie, dla mojej okolicy najlepszy internet LTE na kartę? Mieszkam w miejscowości Golczewo woj. zachodniopomorskie. Do tej pory korzystałem z usług CP z LTE od PLUS-a na Huawei B315, ale to była żenada. Przychodził weekend, godziny wieczorne i miałem prędkości pobierania w granicach 1 -2 Mb/s, a sygnał miałem dobry (chyba przeciążony BTS). Tylko w nocy było nieźle - około 20 Mb/s. <font color="#FF00FF"><b>»»na razie««</b></font> chciałem nie wiązać się żadną umową z żadnym operatorem tylko kupić własny router 4G i do tego odpowiednią kartę SIM. A jak już będę wiedział, że działa dobrze to wtedy ewentualnie pomyśleć o umowie. Mam więc pytanie jaki operator dla mojej okolicy będzie najkorzystniejszy, żeby internet był szybki i jaki router kupić, aby działała agregacja pasm? Myślałem wstępnie o Huawei B525 i o karcie z Allegro z odpowiednim pakietem internetu (około 100 - 150 GB/m-c) np. od Orange lub od Play-a. Proszę o pomoc w wyborze odpowiedniego operatora i sprzętu bądź usługi.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki internet LTE bez umowy - na karte wybrać?

Post autor: matek451 »

Witam po 3 latach , tym razem na bez-kabli.Jak karta to Orange, najtaniej 72GB za 5 zł na 3 tygodnie ale najpierw test tego operatora na telefonie LTE Android z https://play.google.com/store/apps/deta ... lite&hl=pl i pokazujesz zakładkę wskaźnik z niej i robisz speedtest. Bo najpierw trzeba sprawdzić czy w Golczewie nadal działa tylko nędza na LTE800 Orange z BTS-a NetWorks czy BTS już po modernizacji i refarmingu i działają tez inne pasma LTE na nim. W Samlino działa na pewno LTE800 i było LTE1800NW ale tu też mogły zajść zmiany. Play zapewne jest najszybszy bo na Niepodległości ma BTs z kompletem 4 pasm LTE.
steve4
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2019-08-08, 10:19

Re: Jaki internet LTE bez umowy - na karte wybrać?

Post autor: steve4 »

"...ale najpierw test tego operatora na telefonie LTE Android z https://play.google.com/store/apps/deta ... lite&hl=pl i pokazujesz zakładkę wskaźnik z niej i robisz speedtest" - proszę o wyjaśnienie tzn. na telefonie z androidem przez przeglądarkę wchodzę w podany link? ale jaka karta sim ma być w momencie robienia tego testu w tym telefonie czy dowolna czy Orange? Jeszcze raz proszę o ten link dokładnie, bo próbuje mi się zainstalować jakaś aplikacja nextbike - systemy rowerów miejskich - czy o to chodzi?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki internet LTE bez umowy - na karte wybrać?

Post autor: matek451 »

Nie chodzi o aplikację Network Cell Info z Google Play, otwierasz ją i pokaże potrzebne dane, pokazujesz screena z zakladki WSKAźNIK w tej apce i speedtest. No i niestety ale smutna wiadomość to że Orange skasował możliwość uzyskania bonusa 72GB za migrację z taryfy YES na FREE wycofując taryfę YES na start.
steve4
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2019-08-08, 10:19

Re: Jaki internet LTE bez umowy - na karte wybrać?

Post autor: steve4 »

OK. Network Cell Info - jak wrócę z pracy do domu to zainstaluje na telefonie i zrobię co trzeba - screeny prześlę. A czy w tym telefonie, na którym będę testował za pomocą Network Cell Info np. sieć Orange to powinna być w tym momencie zainstalowana karta sim od Orange i analogicznie dla testów sieci innych operatorów odpowiednie karty SIM tych operatorów?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki internet LTE bez umowy - na karte wybrać?

Post autor: wojteks »

A jak to sobie inaczej wyobrażasz? SIM musi być z testowanej sieci.
Nie pomagam na PW!
steve4
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2019-08-08, 10:19

Re: Jaki internet LTE bez umowy - na karte wybrać?

Post autor: steve4 »

Załączam poniżej wymagane screeny. Pomiary robione w jednym miejscu na strychu tam, gdzie najlepszy sygnał i tam też będzie router GSM zainstalowany. Pomiary przy użyciu jednego smartfona z użyciem karty SIM operatora ORANGE na początek:
Screenshot_20190810-224010.jpg
Drugi sceen też dla Orange:
Screenshot_20190810-223911.jpg
Załączam dwa screeny, ponieważ dla sieci Orange w Network Cell Info co chwile coś się przełączało tak jak na tych obrazkach - raz było "Band 1" a potem "Band 3" i co chwile zmiana.
Teraz załączam wyniki speed testu dla sieci Orange:
Screenshot_20190810-232341.jpg
Teraz dla sieci PLAY po zmianie karty SIM:
Screenshot_20190810-233416.jpg
Na Play-u działało stabilnie tzn. cały czas w Network Cell Info wyświetlało "Band 7" tylko występowały nieznaczne wahania parametrów sygnału. A teraz załączam wyniki speed testu dla sieci Play:
Screenshot_20190810-234014.jpg
Proszę o wnioski jakiego operatora/kartę/taryfę itp. wybrać, żeby internet działał szybko i było w miarę nie za drogo i jaki do tego router 4G z agregacją pasm czy np. Huawei B525 będzie odpowiedni?
kedi
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 271
Rejestracja: 2007-08-31, 21:16
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: Jaki internet LTE bez umowy - na karte wybrać?

Post autor: kedi »

Orange na karte 1TB ważne 17 miesiecy za 160 złoty
https://allegro.pl/oferta/starter-inter ... 8193926115
steve4
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2019-08-08, 10:19

Re: Jaki internet LTE bez umowy - na karte wybrać?

Post autor: steve4 »

O takiej karcie Orange właśnie myślałem. A czy ten Orange będzie dobrze/szybko u mnie działał wraz z agregacją pasm? Jaki sprzęt - router GSM 4G mam zakupić? Czy Huawei B525 będzie odpowiedni dla moich warunków (zadziała agregacja pasm)?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki internet LTE bez umowy - na karte wybrać?

Post autor: matek451 »

A dlaczego nie Play ? W Orange na B525 nie skorzystasz z agregacji dwóch najszybszych pasm LTE2100+1800 jedyne z LTE2100+800 lub LTE1800+800 a więc z pasmem zasięgowym LTE800 działającym z reguły dużo wolniej.
Monte_Christo
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2017-06-16, 22:31

Re: Jaki internet LTE bez umowy - na karte wybrać?

Post autor: Monte_Christo »

Gdyby to Play miało lepszą ofertę na kartę, to również bym się nie zastanawiał.

Jest niby na allegro ten 1 TB, ale dla mnie to bardzo niepewny interes.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaki internet LTE bez umowy - na karte wybrać?

Post autor: onken »

Może wlasnie dlatego Play ma teraz najlepsze prędkości sieci bo nie rozdaje za pół darmo TB danych ;) ??

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
steve4
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2019-08-08, 10:19

Re: Jaki internet LTE bez umowy - na karte wybrać?

Post autor: steve4 »

Dziękuję za cenne opinie i myślę, że po moich ciężkich przejściach i starganych nerwach użytkowaniem internetu od PLUS-a zdecyduję się jednak na tę droższą opcję czyli internet na kartę od PLAY. Będzie drożej, ale za to chyba szybciej. Proszę tylko jeszcze w skrócie o wyjaśnienie agregacji na B525. Dlaczego, skoro B525 agreguje tylko pasma LTE2100+800 lub LTE1800+800 to jak pisał Kolega matek451 dla Orange na B525 nie skorzystam z agregacji dwóch najszybszych pasm LTE2100+1800 a w Play-u na B525 skorzystam z agregacji pasm LTE2100+1800? Jak to będzie z tą agregacją na B525 w Play-u w mojej lokalizacji?
Monte_Christo
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2017-06-16, 22:31

Re: Jaki internet LTE bez umowy - na karte wybrać?

Post autor: Monte_Christo »

Pozwolę sobie zapytać, zamierzasz korzystać z tego 1TB z allegro?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki internet LTE bez umowy - na karte wybrać?

Post autor: matek451 »

B525 nie agreguje LTE1800 z LTE2100 ale w Play masz zasięg z LTE2600 więc skorzystasz z agregacji dwóch najszybszych pasm LTE2600+1800, do dyspozycji w niej 20+15( dynamiczne zarzadzanie pasmem na 1800MHz) =35MHz co pozwala w MIMO2x2 z QAM64 na DL do 262Mb/s. Nie działa na B525 agregacja LTE2600+2100( czyli z wykorzystaniem 20+10=30MHz pasma).
steve4
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2019-08-08, 10:19

Re: Jaki internet LTE bez umowy - na karte wybrać?

Post autor: steve4 »

Tak, chciałbym spróbować tego 1TB na chyba 300 dni od Play-a, ale chciałbym zasięgnąć opinii czy ktoś z tego już korzystał?
steve4
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2019-08-08, 10:19

Re: Jaki internet LTE bez umowy - na karte wybrać?

Post autor: steve4 »

matek451 jeśli ja dobrze rozumuje, to wprawdzie nie działa na B525 agregacja LTE1800 z LTE2100 ani LTE2600+2100, ale powinna zadziałać u mnie w Play-u agregacja LTE2600+1800, która teoretycznie daje lepsze rezultaty niż wymienione prędzej dwie nieobsługiwane przez B525 agregacje. Prawda to?
steve4
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2019-08-08, 10:19

Re: Jaki internet LTE bez umowy - na karte wybrać?

Post autor: steve4 »

Czy jak zakupię na Allegro B525 (chyba wszystkie są z brandowanym przez operatorów softem) to będę mógł ustawić agregację pasm dla mojego Play-a czyli LTE2600+1800 czy będę musiał wpierw flashować B525 oryginalnym softem od Huawei-a? Bo gdzieś czytałem, że w brandowanym - okrojonym sofcie nie można ustawiać agregacji. Prawda to?
steve4
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2019-08-08, 10:19

Re: Jaki internet LTE bez umowy - na karte wybrać?

Post autor: steve4 »

Czy w moich warunkach, z moim poziomem sygnału w Play będzie potrzebna jakaś antena zewnętrzna do B525 dla zwiększenia osiągów czy też niekoniecznie?
Blazer
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2010-11-08, 20:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki internet LTE bez umowy - na karte wybrać?

Post autor: Blazer »

steve4 pisze:Czy jak zakupię na Allegro B525 (chyba wszystkie są z brandowanym przez operatorów softem) to będę mógł ustawić agregację pasm dla mojego Play-a czyli LTE2600+1800 czy będę musiał wpierw flashować B525 oryginalnym softem od Huawei-a? Bo gdzieś czytałem, że w brandowanym - okrojonym sofcie nie można ustawiać agregacji. Prawda to?
Nie jest to prawda, kupowałem B525 z Orange i wszystko działa. Pamiętaj by jednak wybierać B525 z Orange lub Play, bo z tego co wiem to pozostali operatorzy (Plus/T-Mobile) mogą blokować urządzenia jak ktoś nie będzie spłacał rat.
Awatar użytkownika
-niXon-
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 253
Rejestracja: 2011-11-30, 21:11
Lokalizacja: PL

Re: Jaki internet LTE bez umowy - na karte wybrać?

Post autor: -niXon- »

steve4 pisze:Tak, chciałbym spróbować tego 1TB na chyba 300 dni od Play-a, ale chciałbym zasięgnąć opinii czy ktoś z tego już korzystał?
już nie widzę tej oferty..
steve4
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2019-08-08, 10:19

Re: Jaki internet LTE bez umowy - na karte wybrać?

Post autor: steve4 »

Blazer pisze:
steve4 pisze:Czy jak zakupię na Allegro B525 (chyba wszystkie są z brandowanym przez operatorów softem) to będę mógł ustawić agregację pasm dla mojego Play-a czyli LTE2600+1800 czy będę musiał wpierw flashować B525 oryginalnym softem od Huawei-a? Bo gdzieś czytałem, że w brandowanym - okrojonym sofcie nie można ustawiać agregacji. Prawda to?
Nie jest to prawda, kupowałem B525 z Orange i wszystko działa. Pamiętaj by jednak wybierać B525 z Orange lub Play, bo z tego co wiem to pozostali operatorzy (Plus/T-Mobile) mogą blokować urządzenia jak ktoś nie będzie spłacał rat.
A czy na Allegro kupię taki router? Chodzi mi o to, aby było bez umowy z operatorem.
Blazer
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2010-11-08, 20:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki internet LTE bez umowy - na karte wybrać?

Post autor: Blazer »

Tak, może być np. ten:
https://allegro.pl/oferta/huawei-b525-j ... 8322421305
Z tego co widzę to jest z lombardu.
steve4
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2019-08-08, 10:19

Re: Jaki internet LTE bez umowy - na karte wybrać?

Post autor: steve4 »

A gdybym jednak chciał nowy np. ten czy mógłby być: https://allegro.pl/oferta/router-huawei ... 5e20a19151
steve4
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2019-08-08, 10:19

Re: Jaki internet LTE bez umowy - na karte wybrać?

Post autor: steve4 »

Przepraszam, powyżej błąd w linku - teraz jest ok. https://allegro.pl/oferta/router-huawei ... 5e20a19151
steve4
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2019-08-08, 10:19

Re: Jaki internet LTE bez umowy - na karte wybrać?

Post autor: steve4 »

Jeszcze raz proszę Szanownych Kolegów, bo chciałbym już zakończyć ten wątek i zakupić odpowiedni router do mojego Play-a czyli Huawei B525 jak już wstępnie było to ustalone, jednak chciałbym dokonać właściwego zakupu wybierając odpowiedni sprzęt (żeby nie było wtopy). Zależy mi, aby router był jednak nowy i w związku z tym znalazłem link na allegro, który już zamieściłem powyżej z zapytaniem czy mogę ten sprzęt bezpiecznie zakupić, jednak nie dostałem żadnej odpowiedzi. Jeszcze raz ponawiam zapytanie czy sprzęt z tego linku allegro będzie OK tzn. czy nie będzie jakichś blokad, ograniczeń i czy będzie dostęp do wszystkich funkcji routera?

https://allegro.pl/oferta/router-huawei ... 5e20a19151

Dzwoniłem nawet do konsultanta z tej aukcji, który wprawdzie zapewniał mnie, że sprzęt jest oryginalny, nie związany z żadnym operatorem, że soft nie ma żadnych ograniczeń i że jest dostęp do wszystkich funkcji i ustawień, jednak nie umiał mi odpowiedzieć na pytanie czy oprog. w tym routerze jest w wersji oryginalnej (po angielsku) czy też jest spolszczony? Napisali bowiem w tej aukcji, że sprzęt pochodzi z polskiej dystrybucji. Co to oznacza? Czy ktoś z Kolegów kupował może sprzęt z tej aukcji lub będzie wiedział co to za router i czy mogę spokojnie go kupić? Będę wdzięczny za odpowiedź i z góry dziękuję.
Blazer
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2010-11-08, 20:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki internet LTE bez umowy - na karte wybrać?

Post autor: Blazer »

Jak jest z polskiej dystrybucji, to powinien mieć polskie menu. Oczywiście jeżeli koniecznie ma być nowy, to możesz <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> ten który podałeś. Jak dla mnie jest to przepłacanie bo do podstawowego użytkowania wystarczy i ten 100zł taniej, ale to Ty wybierasz i Ty masz być zadowolony. Szczerze mówiąc jakbym miał kupić B525 z 340zł, to poszukałbym B715 za ~100-110zł więcej (czasami się uda wyrwać), no ale byłby to wówczas router używany i może nawet bez gwarancji. Routerów już mi się kilkanaście przewinęło-wszystkie były używane i z żadnym nie było problemów i nie ma do tej pory, a swoje lata już mają.
steve4
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2019-08-08, 10:19

Re: Jaki internet LTE bez umowy - na karte wybrać?

Post autor: steve4 »

Zmagań ciąg dalszy...
Kupiłem nowy B525 i tą kartę na allegro z Play-a 1TB/300 dni i z karty puki co jestem bardzo rad. Ważności bowiem ma nie 300dni jak było napisane w aukcji a cały rok! Działa w Play24, mogę obserwować zużycie transferu, sprawdzić ważność itp. Przy moim zużyciu transferu to przez najbliższe 10m-cy po 100GB na m-c wychodzi mi po 18,30zł miesięcznie. Czyli tu jest OK. Gorzej z routerem. Włożyłem mój nowy sim od Play-a, ustawiłem co mi było potrzebne w B525 przez przeglądarkę. Przy pierwszym uruchomieniu oczywiście prędkości nie miałem rewelacyjnych bo około 20MB/s ale to zrozumiałe bo domyślnie pewnie z automatu załączyło się pasmo zasięgowe 800MHz. Połączyłem się więc przez LTEWatch z B525 bo miałem go na PC-cie jeszcze po wcześniejszym B315 i po kolei wymuszałem i testowałem pasma (bo na LTEWatch w wersji na windowsa można chyba tylko wymuszać pojedyncza pasma). Wyszło mi, że najlepiej jest na 2100MHz około 50-60Mb/s down. przy ping-u około 35ms. No ale to B525 więc trzeba wreszcie tej agregacji spróbować. Poczytałem jeszcze trochę jak, co i czym się robi, zainstalowałem na telefonie HMamagera chyba w wersji 1.2 PL i jestem bardzo zawiedziony. Przy pojedynczych pasmach prędkości jak przy ustawieniu przez LTEWatch. Po ustawieniu agregacji LTE2600+1800 dla Play-a co miało mi wg. przewidywań dać rewelacyjne rezultaty jest kompletna klapa. Przy włączeniu speed testu pojawia wprawdzie LTE+ w HManagerze jak i pojawia się 4G+ na głównej stronie ustawień B525 więc agregacja powinna działać, ale prędkości wynikowe sporo mniejsze jak dla pasma pojedynczego 2100MHz bo po agregacji wychodzi tylko około 35Mb/s (a na pojedynczym 2100MHz mam około 55Mb/s). Dlaczego agregacja nie daje spodziewanego efektu u mnie???
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaki internet LTE bez umowy - na karte wybrać?

Post autor: onken »

Możliwe że masz na karcie ograniczenie prędkości do 70/20 więc wtedy nie poszalejesz....

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Awatar użytkownika
-niXon-
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 253
Rejestracja: 2011-11-30, 21:11
Lokalizacja: PL

Re: Jaki internet LTE bez umowy - na karte wybrać?

Post autor: -niXon- »

Miałem podobne zachowania routera E5186 na karcie play, lepiej chodzi na jednym paśmie, niż na agregacji 2 pasm.
ODPOWIEDZ