DWR 921 - dziwna sprawa

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
sankrzysztof
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2020-01-14, 09:11

DWR 921 - dziwna sprawa

Post autor: sankrzysztof »

Witam forumowiczów :)

Mam problem z internetem z PLAY.
Miejscowość : Luzino, ul. Kościelna ( woj. pomorskie )
Prawdopodobnie zasięg łapie z - https://www.screenpresso.com/=plJgb ( mniej niż kilometr mam do niego w lini prostej ), ale nie wiem jak to sprawdzić :)

Korzystam z tego samego internetu w telefonie ( Iphone 8 ) i wszystko działa super, osiągam wyniku rzędu 30mb download i 5 upload.
Taka sama sytuacja była, kiedy pożyczyłem router play od znajomego ( model Huawei E5573) - zasięg super, prędkość internetu super- jak na telefonie.
Od razu wtrące,że zasięg jest super nie ważne gdzie jestem - przy łóżku, na strychu czy też w piwnicy - wszędzie łapie ten internet.

Nie czekając, poszedłem zakupić do sklepu stacjonarnego router LTE, doradzono mi D-Linka DWR-921. I tutaj zaczyna się magia :)

Podłączam Router w domu, pokoju na parterze - nic nie działa, router co chwile rozłącza się z siecią, a jak się połączy to internet jest 40kb/s.
Idę piętro wyżej, podstawiam przy oknie - ciut się polepszyło, już się nie rozłącza, ale internet rzędu 1mb/s.

Zasięg routera w domu to 77% - czyli de facto nie najgorszy, ale router wtedy nie podaje internetu, są chwilę kiedy załapie i wtedy jest coś koło 4mb prędkości, ale zaraz znika.

Wystawiam router za okno na balkonie i zasięg 100%, prędkość 30mb - czyli tak jak powinno.
Dla pewności testuję znowu w domu - brak internetu.

Dla 100% pewności idę do sąsiada, około 10m dalej i bardzo dziwne, ale u niego nawet w piwnicy łapie zasięg i internet normalnie :)
A u mnie nawet przy oknie nie chce niczego złapać.

1. Czy możliwe,że jest coś w domu (np.: zbrojenie w stropie?? ), które wpływa na zakłócenia akurat tego routera, a wszystkie inne działają normalnie? W domu sąsiada na pewno też jest zbrojenie i ten router działa u niego prawidłowo. Może coś pomoże rok budowy - mój dom 1995, jego 2008.
2. Jak mogę rozwiązać tą sytuacje? Zmiana routera? Tylko skąd pewność,że będziała działał jak ten w telefonie czy też e5573, a nie DWR-921?
3. Może być tak,że łapie jakieś inne pasmo akurat w domu?
4. Czy problem rozwiąże antena zewnętrzna, skoro jeśli wyniose na balkon router to wszystko jest już prawidłowo?
5. Jeśli tak, prosiłbym o polecenie jakieś antenty zewnętrznej w dobrej cenie :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: DWR 921 - dziwna sprawa

Post autor: matek451 »

Jak ci doradzono tak szybko im oddaj zabytkowego DWR-921, warte to maksimum ze 60- 100 zł a do Play praktycznie nieprzydatny. Po czym zrób test na telefonie android LTE z karta Play i aplikacją https://play.google.com/store/apps/deta ... ster&hl=pl i pokaż screeny z niej, test w domu lub na zewnątrz. Do tego speedtesty.
Mozesz tez użyć E5573 i aplikacji https://www.lte-anbieter.info/ltewatch/ ... ltewatch_h która służy do zarządzania pasmami LTE na nim, po zalogowaniu sprawdzasz jak działa LTE2600, LTE2100, LTE1800 i LTE800 w domu i na zewnątrz, pokazujesz screeny z kazdego z pasm i speedtesty. Na tej podstawie dobór sprzetu i anteny zewnętrznej. Luzino to BTS 5GR z agregacją 4 pasm LTE na światłowodzie więc są szanse na duż prędkości w agregacji 3 pasm LTE na normalnym routerze z 3 CC CA i antena zew. na 1800-2600MHz, minimum to router z 2 CC CA.
sankrzysztof
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2020-01-14, 09:11

Re: DWR 921 - dziwna sprawa

Post autor: sankrzysztof »

Matek, dziękuje bardzo za odpowiedź.

Tak jak wskazałeś, zrobiłem testy.
Telefon to huawei p9 lite

Dodam,że jak włożyłem kartę do telefonu i byl włączony roaming krajowy to przełączyło na orange

W środku - https://www.screenpresso.com/=8emKf
Na zewnątrz - https://www.screenpresso.com/=473jb

+ dodaje dodatkowo T-Mobile ( https://www.screenpresso.com/=IA1Gf )

1. Może t-mobile będzie lepiej działał z tym routerem DWR-921?
2. Czy możesz / może ktoś polecić w takim razie router, który faktycznie będzie działał fajnie w moim domu ? :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: DWR 921 - dziwna sprawa

Post autor: matek451 »

Niestety ale telefon połaczył się tylko z lte1800 z BTS-a Luzino więc trudno ocenić jak działa Play, w domu sygnał na 1800MHz słaby, na zewnątrz z kolei to już LTE2600 z bardzo dobrym sygnałem. W obydwu wypadkach bardzo dobry SINR. Jak wypadły speedtesty? T-Mobile to LTE1800 z Luzina. Nie żartuj z tym T-mobile, masz w pobliżu BTS Play 5GR z agregacja 4 pasm lte więc wybór jest prosty. DWR-921 to zabytek bez agregacji pasm lte, LAN 100Mb/s, bez mozliwości wyboru konkretnego pasma LTE. Tego nikt zorientowany nie kupi, jego czas dawno się skończył. w takich lokalizacjach korzysta się z Play na B715 z agregacją pasm LTE2600+2100+1800 lub ostatecznie z B535 z agregacja 2 pasm LTE a w celu poprawy sygnału na 1800-2600MHz stosuje antenę zewnetrzną na 1800-2600MHz.Jesli BTS jest nieprzeciązony to można uzyskać fajne prędkości.
sankrzysztof
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2020-01-14, 09:11

Re: DWR 921 - dziwna sprawa

Post autor: sankrzysztof »

Bardzo dziękuje Tobie za wiadomość. Widać,że fachowo podchodzisz do tematu. Super.

Speedtest - prędkości rzędu 40-50mb download.

Chciałbym podsumować to co napisałeś. W moim przypadku powinienem, wybrać PLAY oraz :
1. Jak rozumiem DWR-921 idzie na śmieci, nic z nim nie zrobię.
2. Aby korzystać z pełnej prędkości powinienem zakupić router B535 / B715 + do tego zewnętrzna antena, aby łapać " LTE2600 " tak?
Mógłbyś polecić jakąś antene zewnętrzną, która będziez pracować na tym paśmie i łapać dobry sygnał i pasować do tych w/w routuerów ?

Z góry dziękuje za pomoc, wiele już mi wyjaśniłeś.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: DWR 921 - dziwna sprawa

Post autor: matek451 »

A czemu na śmieci, oddaj go bo zapewne wydałeś na niego kawał kasy. Router bez wyboru konkretnego pasma LTE więc nawet z anteną na 1800-2600MHz nie ma gwarancji ze połaczy się z lte2600, które w Play jest najszybsze. Bo agregacji i tak nie obsługuje. Na B715 skorzystasz z agregacji 3 najszybszych pasm czyli LTE2600+1800+2100, na B535 z LTE2600+1800 lub LTE2600+2100. B715 kszt około 500 zł, za B535 zapłacisz około 300 zł.Antena dual lTE 1800-2600MHz zysk 17dBi to koszt około 200 zł, kabel ze złaczami SMA, maksimum 10m długości.
Nightmare
Stały użytkownik forum
Posty: 78
Rejestracja: 2015-01-06, 13:54
Lokalizacja: Kraszowice

Re: DWR 921 - dziwna sprawa

Post autor: Nightmare »

Sankrzysztof, a z jakiego materiału dom postawiony? Mój kuzyn ma dom postawiony w 1985 roku z pustaków własnej roboty - beton mieszany z żużlem. W efekcie ten dom to skuteczny ekran. Nawet router ledwo dawał radę się przebić przez ścianę z sygnałem wifi z zewnętrzną anteną 8 dBi - za ścianą laptop miał sygnał na 1 kreskę a czasem gubił połączenie. Na parterze mój telefon często gubi tam zasięg, a wystarczy że wyjdę na zewnątrz przed drzwi i mam LTE+ i sygnał na 3 kreski.
Huawei B715 + 2xATK-504
ODPOWIEDZ