Antena zewnętrza - czy będzie potrzebna?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
pmonsky
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-01-15, 21:09

Antena zewnętrza - czy będzie potrzebna?

Post autor: pmonsky »

Cześć,

aktualnie jestem na etapie wykończania dachu i zastanawiam się czy przy okazji dogodnego dostępu montować antenę LTE. Zastanawiam się ponieważ mam dość słabe wyniki jeśli chodzi o prędkość transferu (w telefonie to niecały 1 Mb/s) - sieć Play, a odległość do najbliższej stacji bazowej Play'a, to niecałe 2.5km.
Z tego co mi wiadomo, sporo bliżej mam bts T-mobile (GPS: 52.027758, 20.671076) w odległości ok 1.3km (masztu nie widać gołym okiem - po drodze drzewa, ale na pewno nie jest to las). Nie mam tak na szybko karty w tej sieci aby zweryfikować prędkość internetu w takiej konfiguracji.
Czy warto zaopatrywać się w jakąkolwiek antenę zewnętrzną przy takiej odległości BTS'a od domu?

Ew. prośba o polecenie sprzętu antena/router/modem, w które warto zainwestować aby mieć możliwie jak najmniej problemów w przyszłości.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Antena zewnętrza - czy będzie potrzebna?

Post autor: key »

Jesli masz mozliwosc przygotowania infrastruktury, to zrob to, ale przygotuj/pociagnij dwa kable dobrej jakosci i mozliwe krotkie do wnetrza budynku.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26129
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Antena zewnętrza - czy będzie potrzebna?

Post autor: wojteks »

Na kable antenowe przewidziałbym puste peszle (niezbyt mocno zagięte) albo nawet miejsce dla routera na strychu przewidział żeby kable antenowe były możliwie najkrótsze, do każdego pokoju 2x kabel ethernet cat 5e albo lepszy bym kładł od miejsca ze switchem/routerem.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena zewnętrza - czy będzie potrzebna?

Post autor: matek451 »

Więcej aktualnych danych na temat BTS-a NetWorks Żabia Wola https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewt ... 4#17823614, te same pasma dla T-Mobile. Play ma w tym rejonie dwie stacje 5GR z agregacją 4 pasm LTE. Oczywiście niezależnie od operatora warto przewidzieć instalację anteny zewnętrznej.
ODPOWIEDZ