ODU-IDU 200 - rozbudowa/wymiana

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
hofmonek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2008-09-28, 11:37
Lokalizacja: Zgierz

ODU-IDU 200 - rozbudowa/wymiana

Post autor: hofmonek »

Witam.
Od prawie 4 lat mam internet LTE z Plusa z zestawem ODU-IDU 200. Przez cały ten okres nie zdarzyła się żadna awaria a i rozłączenia policzyłbym na palcach jednej ręki, więc ogólnie jestem a raczej byłem zadowolony. Zestaw odu-idu mam z pierwszej umowy i przy kolejnych nie brałem sprzętu więc już leciwy i po gwarancji. Niestety ostatnio coś w nim szwankuje, co kilka minut zrywa połączenie między idu a odu. Po tym samym koncentryku mam również antenę TV i z odbiorem telewizji nie ma żadnych problemów więc prawdopodobnie coś z ODU. Zastanawiam się nad zmianą tego zestawu na coś lepszego i tu nasuwa się pytanie. Czy można dorwać router/modem LTE + zewnętrzną antenę takie aby dalej współdzielić tv i internet w jednym koncentryku? Niestety nie mam możliwości pociągnięcia drugiego kabla do anteny na dachu. Jeśli już wymieniać to chciałbym złożyć coś bez simlocka i lepszego niż pakowanie się w ODU-IDU 300 z ewentualnie dodatkową anteną.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: ODU-IDU 200 - rozbudowa/wymiana

Post autor: matek451 »

A jakie masz DL/UL wieczorami na tym cudzie techniki z CP i gdzie korzystasz z internetu od pseudo lidera LTE / Te zestawy z Plusa/CP to jest szajs jakich mało, twój na dodatek nie obsługuje LTE900 ale to i tak mała strata bo LTE900 na 5MHz pasma to i tak tragedia. Nie agreguje tez pasm LTE, wersja 300 obsługuje agregacje 2 pasm LTE. Korzystasz na IDU-ODU200 z LTE2600Plusa czy LTE1800 aero2? W ODU200 czy 300 nie ma praktycznie żadnej anteny bo te dwie mikropaskowe , dookólne o zysku 1-2dBi trudno za takowe uważać, jedyny zysk ze stosowania tego zestawu to przeniesienie punktu poboru na zewnątrz przez modem umieszczony w ODU.Jakie masz parametry sygnału na IDU-ODU200 na LTE1800/LTE2600?
Awatar użytkownika
hofmonek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2008-09-28, 11:37
Lokalizacja: Zgierz

Re: ODU-IDU 200 - rozbudowa/wymiana

Post autor: hofmonek »

matek451 pisze:A jakie masz DL/UL wieczorami na tym cudzie techniki z CP i gdzie korzystasz z internetu od pseudo lidera LTE
Przez pierwsze 3 lata wieczorami były niewielkie spadki (trzymało kilkadziesiąt mbps DL i UL, minimum od święta to kilknaście mbps) ale w ostatnim roku jest tylko gorzej, spadki do 5-6 mbps DL a w świąteczne dni do 2-3mbs, UL trzyma się wyżej. Przesiadłem się z Netii WIMax 1mbs więc spada i tak wyżej niż przez wiele lat się męczyłem :D. Miesięcznie nabijam 300-400GB, większość netflixem a tylko 2 - 3 razy załączył się lejek do 1mbps. Orange i T-mobile na dzień dzisiejszy mają chyba lepsze nadajniki w mojej okolicy (Łagiewniki Stare, koło Zgierza) ale w okresie, w którym brałem plusa nie byli tyle z przodu pod względem oferty czy sprzętu.

matek451 pisze: Te zestawy z Plusa/CP to jest szajs jakich mało, twój na dodatek nie obsługuje LTE900 ale to i tak mała strata bo LTE900 na 5MHz pasma to i tak tragedia. Nie agreguje tez pasm LTE, wersja 300 obsługuje agregacje 2 pasm LTE.
Mam tego świadomość ale na tamtym etapie zestaw z plusa był dla mnie w pełni wystarczający. Parę lat minęło i sieć chodzi tylko gorzej. Gdyby trzymała poziom to bym siedział dalej cicho ale niestety tak nie jest. Poza tym jakiś progress by się przydał po tych kilku latach. O tym, że odu-idu 300 ma agregację wiem ale przy ostatnim przedlużaniu umowy jeszcze go nie oferowali a brać drugiego odu-idu 200 nie widziałem sensu. 900mhz tym bardziej nie było i prawdopodobnie dalej nie ma w okolicy. Miałem w planach przerobić tego odu 200 i dodać antenę ale opinie ma to różne więc odwlekałem. Pewnie z odu 300 o dodatkową antenę byłoby łatwiej ale za sam zestaw odu-idu wołają dużo a kupowanie zestawu plus anteny to wydatek zbliża się do tysiaka. Za taką kasę to niezbyt duży progress. Wolę wydać 1000 na coś lepszego dlatego szukam innego rozwiązania ale ogranicza mnie wspólny kabel anteny TV i anteny dla LTE z tąd też moje pytanie.

Dla przypomnienia :P:
Czy można dorwać router/modem LTE + zewnętrzną antenę takie aby dalej współdzielić tv i internet w jednym koncentryku? Ewentualnie czy istnieje inny sposób, jakieś dodatkowe urządzenie do rodzielenia sygnałów i scalenia sygnałów?

matek451 pisze:Korzystasz na IDU-ODU200 z LTE2600Plusa czy LTE1800 aero2?
Częstotliwość miałem na auto i nie śledziłem co tam łapało. Wczoraj gdy udało się połaczyć to było 1800.

matek451 pisze:Jakie masz parametry sygnału na IDU-ODU200 na LTE1800/LTE2600?
Nie wiem jakie parametry były wcześniej. Tych szczegółowych nie śledziłem skoro działało, LTE 3-4/5 kreski w zależności od pogody. Wczoraj zrobiłem screena gdy udało się połączyć to były następujące: RSRP: -87db, RSRQ: -14db, RSSI: -65db, SINR: 16db.
Dzisiaj po pracy niestety już zero udanych połączeń. Przez cały okres od kąd mam ten LTE tak z braku zasięgu to chyba nigdy się nie rozłączył, 2-3 razy była jakaś awaria/przerwa techniczna czy coś to po prostu LTE ogólnie nie było. Problem z obecnym zestawem pojawił się w wtorek koło północy w trakcie silnych wiatrów. Najpierw tylko kilka razy rozłączyło o pare godzin ale częstotliwość rosła z dnia na dzień a dzisiaj już całkowicie brak komunikacji z odu, tylko miga czerwona dioda statusu, jakby brak połączenia kablem a na tym samym kablu jest tv i tv działa bez problemu. Do anteny jeszcze nie wchodziłem, w dzień siedzę w robocie a po pracy noc to nic na dachu nie zdziałam. Dopiero w sobotę coś tam obejrzę ale zmotywowało mnie to do dzialania. Nawet jeśli uda się naprawić to i tak chciałbym zbudować coś lepszego pod różne sieci. Umowa mi się kończy za parę miesięcy to możne inny operator wleciałby na próbę lub na dwóch operatów działałbym jednoczesnie. Myślałem nad Orange 250 ale te lejki techniczne mnie odstraszają. Przypomnę, że u mnie norma to 300-400gb a byłoby więcej gdyby nie rezygnacja z pakietu 4k netfixa aby właśnie ograniczyć dane. Gdyby te lejki były tylko wieczorem to jeszcze ale na cały dzień to już tragedia. Wolę w godzinach 19-21 mieć te 3-4mbps a w pozostałych kilkanaście do kilkudziesieciu niż 5mbps cały dzień.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: ODU-IDU 200 - rozbudowa/wymiana

Post autor: matek451 »

Od Plusa masz internet tak jakby cały czas działał na lejku 3-5Mb/s ,Łódź , Zgierz i okolice to teren gdzie Plus to dno i metr mułu. Sam mieszkam niedaleko od ciebie i znam doskonale twój teren. Zasięg pewnie z tego BTS-a Plusa na Rudunkach z gołym LTE1800aero2( padlina na radiolinii 182Mb/s), zapchanego na maksa. trzeba być samobójca aby pakować się dalej w umowę z Plusem. IDU-ODU300 nic nie zmieni bo infrastruktura Plusa na tym terenie to jest zabytkowy skansen. Na terenie Zgierza działa jedna stacja Plusa z LTE2600, w najbliższym czasie nie ma żadnych szans na poprawę u tego operatora, będzie tylko coraz gorzej więc radzę zapomnieć o treściach w 4K.
Oczywiście ze jest alternatywa czyli zmiana operatora i wcale niekoniecznie na Orange. Internet mobilny w naszej okolicy moze działać tak https://www.speedtest.pl/wynik/233079771 a Plus tak https://www.speedtest.pl/wynik/233081750 i zeby nie była to ja tez mam abonament z Plusa w ramach SmartDom i sam j nie wiem dlaczego. ale ja korzystam z internetu od całej czwórki
W twojej okolicy kazdy operator tylko nie Plusa bedzie działał lepiej , zrób testy Orange, T-mobile i Play a sam się przekonasz. Ja stawiam na Play. BTS na Rudunkach z 4 pasmami LTE , zasilany radiolinią 1107Mb/s, na Krzywiu za Siódemkami tez 4 pasma ale stacja 5GR na światłowodzie no i nowa stacja na Maciejowie z potwierdzonymi LTE1800, LTE2100 i LTE800 ale raczej bez szału bo tu radiolinia 242Mb/s . Networks ma BTS-y na Rudunkach z kompletem 4 pasm i taki sam na Okólnej na Stolbrycie. Reasumując wybór należy do ciebie.
Awatar użytkownika
hofmonek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2008-09-28, 11:37
Lokalizacja: Zgierz

Re: ODU-IDU 200 - rozbudowa/wymiana

Post autor: hofmonek »

matek451 pisze:trzeba być samobójca aby pakować się dalej w umowę z Plusem
Nie planuję przedłużać, po prostu czekam aż się skończy ostatnia dwuletnia a już niewiele brakuje :D. Wielkie dzięki za info, łatwiej będzie podjąć decyzję w przyszłości lecz mój problem dalej pozostaje nierozwiązany :D. Chyba, że mam rozumieć, że zmiana operatora do tego jakiś router/modem wystarczy i zabawa w anteną zewnętrzną nie będzie konieczna. Mieszkam na wzniesieniu z okna widzę większość wspomnianych nadajników chociaż odległosci jakoś wybitnie małe nie są. Strzelam ok 1.5km. Światłowód toya kopie w okolicach ale zanim do mnie dotrze o ile dotrze to minimum rok czy dwa więc coś w rezerwie i tak muszę podłączyć na rok.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: ODU-IDU 200 - rozbudowa/wymiana

Post autor: matek451 »

U mnie też jest POPC Toi w planach ale na razie tez daleko ale ja nie mam powodów do narzekań Play mam 150-300Mb/s. Orange 100-150Mb/s. T-Mobile trochę wolniej a Plusa zgodnie z łódzkim standardem czyli lipa. Inwestowanie w Plusa to nieporozumienie, są zestawy antenowe do ODU ale ty nie masz problemów z sygnałem na lte1800 tylko z BTSem Plusa na Rudunkach, moze lepiej byłoby z tego na Stolbrycie na Krzywiu lub tego z lasu na Szczawińskiej. Oba mają LTE1800 i LTE900 ale na cuda bym nie liczył. To Plus, najgorszy operator mobilny w Polsce a w Łodzi i okolicach kilka lat z tyłu za pozostałymi.
ODPOWIEDZ