?Ulga Internetowa a GPRS/EDGE?

Pozostałe zagadnienia (sprzętowe i programowe), które nie pasują do powyższych kategorii np. optymalizacja łącza, liczniki danych, bezpieczeństwo w sieci, informacje podstawowe.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Che-ladnik

?Ulga Internetowa a GPRS/EDGE?

Post autor: Che-ladnik »

Czy trafił ktoś może w necie na jakąś informację odnośnie możliwości skorzystania z ulgi internetowej w przypadku korzystania z GPRS/EDGE? Mówiąc o "informacjach" chodzi mi o jakąś oficjalną interpretację US, czy coś takiego. W ustawie jest taki dziwny zapis: "...użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania..." A w przypadku GPRS mogą zakwestionować w US właśnie ten "lokal" bo jako łącze mobilne to mogę jak w reklamie choćby na plaży prowadzić wideokonferencję (no z tą wideokonferencją to się trochę rozpędziłem bo byłby to raczej pokaz slajdów :D , ... niestety :cry: , .... ale może kiedyś). Sprzeczne opinie na ten temat są zarówno w US jak i na różnych forach, więc chciałbym zerknąć na jakieś oficjalne pismo w tej sprawie, tak więc jeśli ktoś na coś takiego trafił to ja poproszę linka :)
Szadzik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1227
Rejestracja: 2005-11-24, 23:29
Lokalizacja: Flatland

Re: ?Ulga Internetowa a GPRS/EDGE?

Post autor: Szadzik »

Che-ladnik pisze:Czy trafił ktoś może w necie na jakąś informację odnośnie możliwości skorzystania z ulgi internetowej w przypadku korzystania z GPRS/EDGE? Mówiąc o "informacjach" chodzi mi o jakąś oficjalną interpretację US, czy coś takiego. W ustawie jest taki dziwny zapis: "...użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania..." A w przypadku GPRS mogą zakwestionować w US właśnie ten "lokal" bo jako łącze mobilne to mogę jak w reklamie choćby na plaży prowadzić wideokonferencję (no z tą wideokonferencją to się trochę rozpędziłem bo byłby to raczej pokaz slajdów :D , ... niestety :cry: , .... ale może kiedyś). Sprzeczne opinie na ten temat są zarówno w US jak i na różnych forach, więc chciałbym zerknąć na jakieś oficjalne pismo w tej sprawie, tak więc jeśli ktoś na coś takiego trafił to ja poproszę linka :)

Jak podpisałem umowę na Licencję GPRS to gadałem ze swoim księgowym, powiedział, że to taki sam internet jak każdy inny, a z tym lokalem to chodzi o to, że nie możesz sobie odpisać tego co płacisz np. korzystając z kawiarenki internetowej.
Wypełnij PIT uwzględniając ulgę, i pójdź do US, jak uznają to ok, jak nie to się kłóć i poproś o wykładnię, to oni muszą udowodnić, ze nie można odpisać a nie Ty że można.
Po drugie jak sprawdzą gdzie Ty z tego internetu korzystasz, czy w domu czy poza nim.
Liczy się że płacisz za dostęp do neta.
Back to the Future ;)
[email protected]
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2006-01-22, 17:32

Re: ?Ulga Internetowa a GPRS/EDGE?

Post autor: [email protected] »

Zgadzam się z poprzednikiem.
Jest to dostęp do internetu jak każdy inny a to że można go zabrać ze sobą to już nikogo interesować nie powinno. :oops:
Obowiązują te same zasady. :lol:
Awatar użytkownika
sardo nunspa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 657
Rejestracja: 2006-01-18, 00:41
Lokalizacja: Beskid Mały ale jary

Re: ?Ulga Internetowa a GPRS/EDGE?

Post autor: sardo nunspa »

Jestem sceptycznie nastawiony. Korzystam z "nieusług" US Wadowice i jak żyje nigdy nic mi nie doradzili. Najczęstrze odpowiedzi były takie: "no wie pan ..... ta ustawa weszła od nowego roku ... przepisy się dopiero interpretują :lol: najlepiej niech pan poszuka na stronach MF albo w internecie :lol: "
Interpretacja prawa podatkowego, jest to nic innego, jak "widzi mi się" urzędnika skarbowego. Dlatego że, co US to "widzi mi sie" jest inne, nie możesz Che-ladnik znaleźć nic konkretnego. Najgorsze jednak jest wtety, kiedy na początku urzędnikowi się "widziało" a po 3 miesiącach się "odwidziało". Połowa cyklu "Sprawa dla reportera" z zeszłego roku była o tym. Gnojenie ludzi, olewanie prawomocnego wyroku sądu przez US itd,itp.
Idź więc do US i zarządaj na piśmie interpretacji danego przepisu :lol: :lol: :lol: <font color="#FF00FF"><b>»»na pewno««</b></font> Ci go nie dadzą :evil: bo oni to załatwiają na gębę. Chyba wiesz dlaczego.
Róbcie jak uważacie za słuszne to jest tylko moja opinia o US
Pozdrawiam
Latka lecą...
Che-ladnik

Re: ?Ulga Internetowa a GPRS/EDGE?

Post autor: Che-ladnik »

No tak jak mówisz sardo nunspa , US to takie państwo w państwie i to dość nieprzyjazne czasem państwo, dlatego też właśnie chodziło mi o jakieś oficjalne stanowisko US w tej sprawie bo jeśli US kogokolwiek się słucha to tylko siebie samego (czasem), więc jakieś ich interpretacje na piśmie mogłyby być dobrym argumentem, bo w przypadku US lepiej dmuchać na zimne i zawczasu sobie jakies papiery przygotować bo US wyznaje zasadę: najpierw lać potem pytać i nigdy nie przepraszać :wink:
A co do wypowiedzi Szadzika i [email protected] to i owszem jak najbardziej z Wami się zgadzam, tak na zdrowy rozsądek to czy łącze jest kablowe czy niekablowe to ostatecznie jest to to samo, tylko że US i zdrowy rozsądek nie zawsze idą w parze :)
Tak sobie pomyślałem, że w tej kwestii na pewno pojawi się jakaś interpretacja US - tak ze dwa tygodnie po upłynięciu terminu na składanie PITów :twisted:
Dalej będę szukał czegoś konkretnego w necie, jak znajdę jakieś pismo w tej sprawie to dam znać, no chyba że ktoś znajdzie pierwszy to też niech da znać.
Dodam tylko, że dla osoby która pierwsza coś znajdzie moderatorzy ufundowali w nagrodę toster :twisted:
koral1

Re: ?Ulga Internetowa a GPRS/EDGE?

Post autor: koral1 »

Akurat ten temat przerabiam... Ponoć wygląda to tak, że mając wykupiony stały dostęp do internetu w sieciach GSM wydatki poniesione to tylko sam abonament za usługę stałego dostępu do sieci, bez aktywacji i zakupu modemu.
melons

Re: ?Ulga Internetowa a GPRS/EDGE?

Post autor: melons »

na stronach MF funkcjonuje SIP system informacji podatkowej i oto co na ten temat znalazłem - ja osobiście nie mam wątpliwości - przysługuje nam ulga na internet przez GSM oczywiście do wysokości limitu.

http://sip.mf.gov.pl/sip/index.php?p=1& ... s_strona=1

"....Użytkowanie sieci internet za pośrednictwem telefonu komórkowego, nie stanowi przeszkody w korzystaniu z ulgi. Poniesiony wydatek na ten cel za abonament miesięczny za korzystanie z karty Plus GSM wyłącznie dla dostępu do internetu, udokumentowany fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, podlega odliczeniu od dochodu, w zeznaniu podatkowym składanym za dany rok podatkowy.

W świetle przepisów stanowisko podatnika, iż wymieniony wydatek z tytułu abonamentu miesięcznego przy korzystaniu z karty Plus GSM wyłącznie dla dostępu do internetu podlega odliczeniu w ramach ulgi internetowej jest prawidłowe. Odliczenie z tytułu użytkowania sieci internet w roku podatkowym przysługuje w wysokości nieprzekraczającej kwoty 760,00 zł."
Suzan
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2006-02-01, 11:00
Lokalizacja: W-wa

Re: ?Ulga Internetowa a GPRS/EDGE?

Post autor: Suzan »

Nie mam teraz przy sobie faktury, ale tam jest chyba napisane coś w stylu "Usługa dostepu do internetu..." nie pamietam. W związku z tym i tym co napisał melonas nie będę miał miał wątpliwości podczas wypełniania PIT'a za 2006 rok(mam od stycznia tego roku).
Awatar użytkownika
Vipera
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 567
Rejestracja: 2005-10-30, 23:43
Lokalizacja: Katowice

Re: ?Ulga Internetowa a GPRS/EDGE?

Post autor: Vipera »

Na FV ERY za Blue Connect:
Usługi telekomunikacyjne - internet
więc w tym przypadku jest OK jeśli chodzi o Blueconnect.
Za standardowy dostęp do internetu przez WAP (na komórce) na FV widnieje dostęp do sieci internet
Jest iina bardzo ważna uwaga:
Udliczeniu podlegaja realnekoszty poniesione w danym roku podatkowym.
Sama FV nie jest wystarczająca. Potrzebny jest dowód wpłaty (niestety) i jeśli za (np) FV z gródnia zapłaciło się w styczniu, można to będzie odliczyć w bierzącym (tj 2006) roku podatkowym.
:(
Właśnie tak się nam złożyło. Poczta zawaliła przesyłkę i mogłem dopiero przelać kwotę 2-go stycznia. 120 przeszło na ten rok
Suzan
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2006-02-01, 11:00
Lokalizacja: W-wa

Re: ?Ulga Internetowa a GPRS/EDGE?

Post autor: Suzan »

Vipera pisze:Na FV ERY za Blue Connect:
Usługi telekomunikacyjne - internet
więc w tym przypadku jest OK jeśli chodzi o Blueconnect.
Dzięki za podpowiedź z tą nazwą usługi. Jeszcze raz się usprawiedliwiam. nie mam przy sobie rachunku.

Za standardowy dostęp do internetu przez WAP (na komórce) na FV widnieje dostęp do sieci internet
Jest iina bardzo ważna uwaga:
Udliczeniu podlegaja realnekoszty poniesione w danym roku podatkowym.
Sama FV nie jest wystarczająca. Potrzebny jest dowód wpłaty (niestety) i jeśli za (np) FV z gródnia zapłaciło się w styczniu, można to będzie odliczyć w bierzącym roku podatkowym.
:(

Właśnie tak się nam złożyło. Poczta zawaliła przesyłkę i mogłem dopiero przelać kwotę 2-go stycznia. 120 przeszło na ten rok

Myślę, że jednak tu się mylisz. Z tego co pamietam z rachunkowości, a przyznaję, mało pamietam, nie liczy sie termin zapłaty tylko faktura dotycząca okresu rozliczeniowego. Wiążąca jest faktura a nie termin zapłaty. Mogę mieć wystawioną fakturę z terminem zapłaty do np. czerwca 2006, ale jeśli jest wystawiona w 2005 roku, to dotyczy 2005 roku. Jestem na 99% pewny, że tak się rozlicza koszty. Chyba, że coś się zmieniło, albo jest stosowana inna zasada rachunkowości o której nie pamietam. Jeśli tak jest, to wszystko co napisałem odszczekam.
melons
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2006-02-09, 11:52
Lokalizacja: Siedlce

Re: ?Ulga Internetowa a GPRS/EDGE?

Post autor: melons »

każdy musi sobie odpowiedzieć na jakich warunkach korzysta z netu poprzez GSM
- czy odlicza jako osoba prowadząca działalność - na firme (rozlicza wtedy memoriałowo lub kasowo) i nie ma możliwości korzystania z ulgi bo usługę ewidencjonuje w koszty
- czy jako osoba nie prowadząca działalności - korzysta wtedy z ww. ulgi na internet
polecam !!!http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki/fi ... a_a_9.html

kwestia płatności budzi kontrowersje jak wiele zagadnień w podatkach, wielu speców w tym zakresie "mówi moi zdaniem" najlepiej spytać swój Urząd Skarbowy w trybie artykułu 14a Ordynacji podatkowej
Mów otwarcie i otwarcie dzia?aj, gdy w kraju dobre panuj? rz?dy. Otwarcie dzia?aj, lecz mów ostro?nie, gdy rz?dy s? z?e.
Konfucjusz
Awatar użytkownika
Vipera
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 567
Rejestracja: 2005-10-30, 23:43
Lokalizacja: Katowice

Re: ?Ulga Internetowa a GPRS/EDGE?

Post autor: Vipera »

Suzan pisze:Wiążąca jest faktura a nie termin zapłaty. Mogę mieć wystawioną fakturę z terminem zapłaty do np. czerwca 2006, ale jeśli jest wystawiona w 2005 roku, to dotyczy 2005 roku.
Nie jestem księgowym i daleko mi do jakiegokolwiek eksperta w tej dziedzinie.
Podaję jedynie to co słyszałem od księgowej.
A w ogóle to grudniowa FV może bódzić o wiele więcej kontrowersji.
Przykładowo:
Abonament w Erze płatny jest z góry za kolejny okres rozliczeniowy. Czyli konkretnie w grudniu trzeba zapłacić (w moim przypadku) abonament za okres od 17.12.2005 do 16.01.2006.
Nie wiem jeszcze co z tego wyniknie, na razie przekazałem całość do rozliczenia.
Jak będą wyniki to dam znać.
Uwaga: Na razie zmieniłem księgwą więc to co słysazłem wcześniej może "już być nieaktualne" :P :P
Szadzik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1227
Rejestracja: 2005-11-24, 23:29
Lokalizacja: Flatland

Re: ?Ulga Internetowa a GPRS/EDGE?

Post autor: Szadzik »

Vipera pisze: Nie jestem księgowym i daleko mi do jakiegokolwiek eksperta w tej dziedzinie.
Podaję jedynie to co słyszałem od księgowej.
A w ogóle to grudniowa FV może bódzić o wiele więcej kontrowersji.
Przykładowo:
Abonament w Erze płatny jest z góry za kolejny okres rozliczeniowy. Czyli konkretnie w grudniu trzeba zapłacić (w moim przypadku) abonament za okres od 17.12.2005 do 16.01.2006.
Nie wiem jeszcze co z tego wyniknie, na razie przekazałem całość do rozliczenia.
Jak będą wyniki to dam znać.
Uwaga: Na razie zmieniłem księgwą więc to co słysazłem wcześniej może "już być nieaktualne" :P :P
Nie ważne kiedy faktura wystawiona przez operatora, ważne kiedy ją płacisz, czyli kiedy masz wydatek.
Back to the Future ;)
Awatar użytkownika
Vipera
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 567
Rejestracja: 2005-10-30, 23:43
Lokalizacja: Katowice

Re: ?Ulga Internetowa a GPRS/EDGE?

Post autor: Vipera »

Szadzik pisze: Nie ważne kiedy faktura wystawiona przez operatora, ważne kiedy ją płacisz, czyli kiedy masz wydatek.
Czyli tak ja pisałem na początku i zostało podważone przez:
Suzan pisze:Wiążąca jest faktura a nie termin zapłaty. Mogę mieć wystawioną fakturę z terminem zapłaty do np. czerwca 2006, ale jeśli jest wystawiona w 2005 roku, to dotyczy 2005 roku.
Odliczeniu podlegają faktyczne koszte poniesione przez podatnika w danym roku podatkowym
A podstawą jest wtedy FV oraz dowód zapłaty bo to on stanowi dowód poniesionych kosztów.
Czyli jeśli zapłaciłem na początku 2006 roku, koszty te nie zostały poniesione w roku podatkowym 2005 (czyli do 31.12.2005), więc nie można ich odliczyć w tym rozliczeniu.
Będzie na przyszły ;-)
[/b]
Awatar użytkownika
sardo nunspa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 657
Rejestracja: 2006-01-18, 00:41
Lokalizacja: Beskid Mały ale jary

Re: ?Ulga Internetowa a GPRS/EDGE?

Post autor: sardo nunspa »

uwaga ostatni news jaki był w radiu:Interpretacje przepisów podatkowych może wydawać tylko Ministerstwo Finansów a nie Urząd skarbowy].
PS
Wiadomość usłyszałem a radiu, a nie w radyju :wink:
Latka lecą...
ODPOWIEDZ