Konfiguracja Asus RT-AC68U, D-Link DWR-116 z modemem Huawei E3372

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
marcinpski
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2020-05-22, 21:56

Konfiguracja Asus RT-AC68U, D-Link DWR-116 z modemem Huawei E3372

Post autor: marcinpski »

Witam kolegów i koleżanki (myślę że kobiety też tu są) i proszę o pomoc przy zestawieniu połączenia internetowego, tak żeby nie być za NATem w dwóch konfiguracjach. Pierwsza - modem huawei E3372s-153 (przerobiony na hilink) wpięty w gniazdo USB w router Asus RT-AC68U (z oryginalnym softem). Druga - modem huawei E3372s-153 (przerobiony na hilink) wpięty w gniazdo usb routera D-link DRW-116 (oryginalny soft) i następnie skrętką do portu WAN routera Asus RT-AC68U (z oryginalnym softem). Proszę o pomoc w dwóch konfiguracjach, gdyż router Asusa często zrywał mi połączenie na modemie, gdy ten był wpięty bezpośrednio pod niego, nie wiem jak będzie po przerobieniu go na hilink (świeży temat). Za wszelką pomoc i sugestie bardzo dziękuję.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Konfiguracja Asus RT-AC68U, D-Link DWR-116 z modemem Huawei E3372

Post autor: matek451 »

Problemy to twoja zasługa, nie wiedzieć po co wybrałeś Asusa i modem LTE do niego więc sam wpakowałeś się w coś co nigdy nie dziaąło i nie działa prawidłowo a HiLink i Asusy to juz mega nieporozumienie, takich rozwiązań nikt od dawna już nie stosuje, tak samo jak tego DWR-116 z E3372, to wszystko zabytki. Dziś stosuje się routery LTE z agregacja pasm , np. B818 który ma tez funkcję Bridge
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Konfiguracja Asus RT-AC68U, D-Link DWR-116 z modemem Huawei E3372

Post autor: key »

Mysle ze nie chodzi Ci o calkowite usuniecie NAT (wtedy cala Twoja siec potrzebowala by IP z sieci twojego dostawcy internetu), tylko o usuniecie podwojnego/potrojnego NATu.
W obu wypadkach nalezy zmienic konfiguracje modemu z Hi-Link na karte sieciowa - tym sposobem pozbywasz sie routingu w modemie.
Dodatkowo w:
modem huawei E3372s-153 wpięty w gniazdo usb routera D-link DRW-116 i następnie skrętką do portu WAN routera Asus RT-AC68U
nalezy przepiac sie na port LAN w Asus RT-AC68U, wylaczyc w nim DHCP oraz dac go w grupie IP ustawionej poprzez D-link DRW-116.
Nie pomagam na PW.
marcinpski
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2020-05-22, 21:56

Re: Konfiguracja Asus RT-AC68U, D-Link DWR-116 z modemem Huawei E3372

Post autor: marcinpski »

Zgadzam się z tym że może źle wybrałem, ale teraz muszę poradzić już z tym co mam. Dziękuje Key za sugestię, podpowiedz tylko gdzie (jak) mogę zmienić konfigurację modemu Hi-Link na kartę sieciową?
marcinpski
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2020-05-22, 21:56

Re: Konfiguracja Asus RT-AC68U, D-Link DWR-116 z modemem Huawei E3372

Post autor: marcinpski »

Zgadzam się z tym że może źle wybrałem, ale teraz muszę poradzić już z tym co mam. Dziękuje Key za sugestię,
key pisze: W obu wypadkach nalezy zmienic konfiguracje modemu z Hi-Link na karte sieciowa - tym sposobem pozbywasz sie routingu w modemie.
podpowiedz tylko gdzie (jak) mogę zmienić konfigurację modemu Hi-Link na kartę sieciową?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Konfiguracja Asus RT-AC68U, D-Link DWR-116 z modemem Huawei E3372

Post autor: matek451 »

O czym ty w ogóle piszesz, jaka kartę sieciową, przecież to właśnie HiLink jest widziany jako karta sieciowa, E3372 w tej wersji pod adresem 192.168.8.1 , zwykły modem nie ma nic z tym wspólnego.
Dostałeś jasną odpowiedź i nadal nic nie rozumiesz. Popełniłeś same błedy, pierwszy to zakup Asusa do obsługi modemu LTE, ten producent nigdy do końca nie opanował w FW obsługi nawet tego modemu, na dodatek z HiLINKAMI jest jeszcze gorzej, jakoś działało to z wersją zwykłą ale i tak były problemy, na dodatek AC68u występuje w kilku rewizjach i na nie są rózne softy alternatywne. Ogólnie to i tak jedna wielka porażka. Po drugie kto dziś korzysta z E3372, to się nie nadaje do współczesnych sieci z LTE-A, zestaw słaby, problematyczny i podwójny NAT jak z HiLinkiem. O DWR-116 na OFW lepiej zapomnieć no i w takiej konfiguracji jak napisałeś kolejny 3 NAT, dwa na DWR-116+E3372 a potem na Asusie. Na alternatywnym FW DWR-116 zyska pewnie tryb bridge , do tego zmiana E3372 z HiLinka na zwykły wyeliminuje pierwszy NAT i jak podepniesz po WAN do Asusa to będzie tylko NAT na nim ale to alpejskie kombinacje.
Odpowiedź powyżej wprowadza cię w bład z modemem a propozycja aby routerem głównym był DWR-116 a AC68 robił za AP to kiepski żart, zresztą tobie chodzi o to by za sieć odpowiadał ASUS, co jest w moim rozwiązaniu powyżej
Oczywiście widać ze ty mnie nie bierzesz na poważnie więc to twoja sprawa, ja już się 2 razy wypowiedziałem i nie zamierzam wiecej, nie będę ci się narzucał. Ale na koniec masz dwa linki , jeśli masz E3372S-153 to http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=12&t=42416 oraz https://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?id=12649
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Konfiguracja Asus RT-AC68U, D-Link DWR-116 z modemem Huawei E3372

Post autor: key »

matek451 pisze:O czym ty w ogóle piszesz, jaka kartę sieciową, przecież to właśnie HiLink jest widziany jako karta sieciowa, E3372 w tej wersji pod adresem 192.168.8.1 , zwykły modem nie ma nic z tym wspólnego.
HiLink oznacza, ze modem pracuje jako router i jest konfigurowany poprzez WWW - jak sam pisales ma serwer dostepny pod 192.168.8.1.

W wersji karta sieciowa nie ma tego serwera i jest kontrolowany przez SW ktory leci na computerze/routerze. Instalujac ten SW usuwasz routing w modemie.
marcinpski pisze:podpowiedz tylko gdzie (jak) mogę zmienić konfigurację modemu Hi-Link na kartę sieciową?
Musisz zmienic SW na modemie - numeracja interesujacego Ciebie SW zaczyna sie od 21.
Nie pomagam na PW.
marcinpski
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2020-05-22, 21:56

Re: Konfiguracja Asus RT-AC68U, D-Link DWR-116 z modemem Huawei E3372

Post autor: marcinpski »

Staram się słuchać każdej sugestii Matek 451, ale wyobraź sobie sytuację że proszę o pomoc na forum motoryzacyjnym bo mam problemy np. z vw golfem, a oni mi piszą co ty kupiłeś! Było kupić mercedesa i nie byłoby problemu.. :facepalm: chyba nie miejsce tu na kłótnie i spory, więc mimo wszystko Tobie również dziękuję za Twoje uwagi, niemniej chyba przyznasz mi rację że odpowiedzi Keya są bardziej merytoryczne (dla takiego laika jak ja) i próbujące pomóc mi wyjść z sytuacji w której się znalazłem. Dzięki Key! Sprawę uważam za zamkniętą, postaram się więcej poszperać w necie.
PS. Matek451 - nie od razu Rzym zbudowali :shock: – dziękuję Tobie również za linki z ostatniego postu :zdrowko: .
Pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Konfiguracja Asus RT-AC68U, D-Link DWR-116 z modemem Huawei E3372

Post autor: matek451 »

Twoja sprawa nie moja skoro uważasz ze bzdury które on wypisuje maja dla ciebie większa wartość merytoryczną, mam nadzieję ze znajdzie się wreszcie moderator i wyprostuje to co napisał tutaj na temat zwykłych E3372 bo powszechnie wiadomo ze wersję taka router widzi jako modem USB a HiLINKA jako kartę sieciowa, kontynuujac temat DWR-116 i OpenWRT https://eko.one.pl/?p=openwrt-3g który pokazuje jak konfiguruje się WAN dla E3372 w wersji zwykłej jako NCM ze sterownikami NDIS a jak dla HiLINKA, jak umiesz czytać ze zrozumieniem to za chwilę powinieneś odszczekać co napisałeś pod moim adresem.
Kolega ładuje cię w jakies problemy a ty mu dziekujesz na kolanach i nie jest to żaden spór a jedynie widoczny brak wiedzy zz jego strony
. Z mojej dostałes najpierw optymalne rozwiązanie czyli B818 i bridge na nim do AC68U co pozwoli na NAT jedynie na Asusie a ponieważ ci to nie pasowało to dostałeś jedyne mozliwe rozwiązanie z DWR-116 i E3372 oraz ASUSA wymagajace zmiany OFW DWR-116 na alternatywne i przeróbki HiLINK na zwykły, po tym co wypisujesz nie powinienem ci pomagać ale dostaniesz jeszcze dwa linki, pierwszy https://eko.one.pl/ to opis OpenWRT, drugi to opis najnowszej wersji z LUCI https://eko.one.pl/?p=openwrt-luci ORAZ plik do DWR-116a1 http://dl.eko.one.pl/luci/openwrt-19.07 ... actory.bin chyba ze wolisz Gargoyle https://eko.one.pl/?p=openwrt-gargoylepl-18.06 i wtedy https://dl.eko.one.pl/gargoyle-pl/openw ... actory.bin
Wiele osób uznaje GARGOYLE za interfejs graficzny bardziej przyjazny uzytkownikom na którym łatwiej tez konfigurować WAN dla modemów LTE.
To na tyle, zrobisz co zechcesz ale moim obowiązkiem było wyprostowanie błędów które tutaj padły bo to forum techniczne a nie Pudelek, szkoda ze ty tego nie doceniłeś, w necie nic nie znajdziesz sam tylko bzdury, ode mnie dostaleś wszystko na tacy na dodatek wyjaśnione normalnym językiem.
marcinpski
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2020-05-22, 21:56

Re: Konfiguracja Asus RT-AC68U, D-Link DWR-116 z modemem Huawei E3372

Post autor: marcinpski »

Dobraze Matek451 zapoznam się z tym rozwiązaniem co mi zaproponowałeś, dzięki wielkie! Pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Konfiguracja Asus RT-AC68U, D-Link DWR-116 z modemem Huawei E3372

Post autor: matek451 »

Skoro chcesz wykorzystać to co już posiadasz to innej opcji nie masz, na DWR-116 zmiana FW na alternatywne daje mu drugie życie i zaawansowane ustawienia sieciowe w tym tryb mostu, tylko najpierw sprawdź czy masz wersję DWR-116A1, modem musi być bez HIlinka i link jak zmienić dostałeś. Po podpięciu E3372 w wersji zwykłej do DWR-116 z OpenWRT konfigurujesz WAN na nim wg podanej instrukcji, ustawiasz router w tryb bridge i podłączasz do WAN w Asusie i powinieneś mieś jeden NAT z niego, zestaw DWR-116+E3372 w trybie bridge pełni tylko rolę modemu LTE.
W rozwiązaniu kolegi sieć tworzy DWR-116, na OFW to słaby router a zaawansowany AC68u zostaje sprowadzony do funkcji dodatkowego AP co całkowicie przeczy idei jego zakupu i wykorzystania .Na to ze E3372 w wersji zwyklej jest widziany jako karta sieciowa opuszczą zasłonę milczenia, pokazałem jak identyfikowany jest przez router z OpenWRT i jak skonfigurować dla niego pory WAN po podpięciu do USB, podobnie jak to wyglada dla HiLinka , to właściwość ogólna niezależna od FW na routerze.
Tego E3372 przerobiłes już na HiLinka bo jak masz wersję zwykla to mozna by też pobawić się tylko z Asusem i pominąć DWR-116, więcej o alternatywnym FW na niego i wspólpracy z E3372 znajdziesz na np. https://openlinksys.info/forum/viewthre ... d_id=19807
Ostatnio zmieniony 2020-06-03, 07:29 przez matek451, łącznie zmieniany 1 raz.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Konfiguracja Asus RT-AC68U, D-Link DWR-116 z modemem Huawei E3372

Post autor: key »

matek451 pisze:.... powszechnie wiadomo ze wersję taka router widzi jako modem USB a HiLINKA jako kartę sieciowa,
Widzisz, zblizamy sie do celu.

Pusc trace na www.google.com i zobatrz jak zmienia sie ilosc punktow miedzy toba i celem, a potem zastanow sie, jak to ma sie do:
żeby nie być za NATem
Nie pomagam na PW.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Konfiguracja Asus RT-AC68U, D-Link DWR-116 z modemem Huawei E3372

Post autor: matek451 »

Powszechnie też wiadomo że ten Asus ma problemy z obsługą HiLinków widzianych jako karta sieciowa, ratunkiem było używanie wersji zwykłej ale i to z problemami .Ogólnie ASUSY na Broadcomach i obsługa modemow LTE to porażka, producent nie dał sobie z tym rady a na alternatywnych softach też nie było różowo https://openlinksys.info/forum/viewthre ... rowstart=0
Kolega przerobił E3372 na HiLINKA więc jeszcze pogorszył sytuację, do Asusów uzywav się wersji zwykłej, zarówno na OFW jak i na alternatywnym FW.
marcinpski
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2020-05-22, 21:56

Re: Konfiguracja Asus RT-AC68U, D-Link DWR-116 z modemem Huawei E3372

Post autor: marcinpski »

Witam kolegów.
Postanowiłem potestować trochę router Asusa na modemie w wersji Hilink i ku mojemu zdziwieniu (i pewnie jeszcze większemu zdziwieniu waszemu) router i modem sprawuje się dobrze! - tzn. "ciągłe" zrywanie się połączenia modem - router póki co minął. Co prawda jestem jeszcze za podwójnym natem, ale z ciekawości chciałem sprawdzić jak długo wytrzyma ta konfiguracja. Może Asus wprowadził jakąś poprawkę? Co o tym sądzicie?
marcinpski
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2020-05-22, 21:56

Re: Konfiguracja Asus RT-AC68U, D-Link DWR-116 z modemem Huawei E3372

Post autor: marcinpski »

marcinpski pisze:Witam kolegów.
Postanowiłem potestować trochę router Asusa na modemie w wersji Hilink i ku mojemu zdziwieniu (i pewnie jeszcze większemu zdziwieniu waszemu) router i modem sprawuje się dobrze! - tzn. "ciągłe" zrywanie się połączenia modem - router póki co minął. Co prawda jestem jeszcze za podwójnym natem, ale z ciekawości chciałem sprawdzić jak długo wytrzyma ta konfiguracja. Może Asus wprowadził jakąś poprawkę? Co o tym sądzicie?
Jednak problem znów się pojawia (może rzadziej), ale jednak.. :/
ODPOWIEDZ