sprzęt na letnisko (Długowola/BTS Stężyca Orange #4511)

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
asq
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-06-16, 17:04

sprzęt na letnisko (Długowola/BTS Stężyca Orange #4511)

Post autor: asq »

rodzice poprosili mnie o zakup sprzętu na letnisko, będzie używany sezonowo z SIMem Orange Flex.
BTS jest 3km od domku, po drodze jest las. z mapy BTSów wynika, że orange nadaje na 800Mhz.

mapa relacji: https://psu.je/~bts

byłem tam w długi weekend i na moim mobilnym routerku (gl-e750) zawieszonym w otwartym oknie na piętrze (na poziomie gruntu nie ma zasięgu) miałem rssi -77dbm i niezłe parametry usługi (LTE, 10-20mb/s dl, i 2-8mb/s up - nie było sytuacji wygłodzenia BTSa, cały piątek pracowałem zdalnie i było ok). rodzice chcieli by odpalić netflix/yt i czasem zdalnie popracować.

AP musi być wewnątrz (łatwy dostęp do SIM) i udostępniać stabilne wifi na piętro, parter (70m w sumie) i ogródek przed domkiem (mój gl-e750 dawał radę, na wbudowanych antenach, nie wiem na ile wybitne są nadajniki w Huaweiach).

zaproponujcie proszę jakieś anteny i AP, dzięki!
asq
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-06-16, 17:04

Re: sprzęt na letnisko (Długowola/BTS Stężyca Orange #4511)

Post autor: asq »

(odpowiadam sam sobie, bo nie widzę przycisku do edycji)

zdaje sobie sprawę, że wam się nie chce pisać 1000x tego samego, ale nie mam wielkiej wiedzy nt. poszczególnych modeli Huawei na naszym rynku i który w jakich warunkach będzie lepszy. stąd mój post tutaj - nie chcę kupić jakiegoś AP, w którym akurat okaże się, że 800Mhz to jego pięta ahillesowa, a wifi to on owszem rozsiewa, ale tylko w tym samym pokoju w którym stoi :)

no ale ok, pobawmy się w TAK-NIE w takim razie: czy B535 + 2xATK504 (5m kabla) w tej lokalizacji i dla tych parametrów to dobry zakup?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19165
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: sprzęt na letnisko (Długowola/BTS Stężyca Orange #4511)

Post autor: matek451 »

Jeszcze tu wrócisz jak rodzice poznają prawdę o Orange w tej lokalizacji na własnej skórze, to jest dno i metr mułu czyli BTS only 800/900MHz z gołym LTE800 dla Orange i T-mobile, z reguły zatkany na maksa, nikt kto ma trochę wiedzy nie wybierze tam tych operatorów, do tego syfu to nawet B535 jest na wyrost i po co komu tam anteny szerokopasmowe, wystarczą 2x ATK-10/800-980 przeciez to nie Play z agregacją 3 pasm LTE z BTS-a obok NetWorks.
asq
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-06-16, 17:04

Re: sprzęt na letnisko (Długowola/BTS Stężyca Orange #4511)

Post autor: asq »

hm, tak jak napisałem - korzystałem z tego internetu w zeszły weekend i nie mogę narzekać. gdzie mogę poczytać więcej nt. problemów z tym BTSem?

i dodatkowe pytania odnośnie Play (który dla mnie kojarzy się z overbookingiem na maksa, no ale może się poprawili):
jaki sprzęt do 800/1800/2100? może kupić coś co zadziała na wszystkich pasmach i ma dobre wifi żebym miał możliwość podmiany SIMa?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19165
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: sprzęt na letnisko (Długowola/BTS Stężyca Orange #4511)

Post autor: matek451 »

Twoje skojarzenia z Play są bez żadnego znaczenia, powtarzasz obiegowe bzdury, wierzysz w bajki a nie fachowcom, nigdzie nie musisz czytać, w tym rejonie NW jest cienki a do bólu z tym szajsem na 800/900MHz. Normalna stacja NW z agregacją 3 pasm LTE jest w Mogielnicy.Zrób test na karcie Play na zewnatrz i telefonie z NetMONSTER to sam sprawdzisz jak działa.
asq
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-06-16, 17:04

Re: sprzęt na letnisko (Długowola/BTS Stężyca Orange #4511)

Post autor: asq »

zupełnie niepotrzebna agresja, pisałem już powyżej, że sprawdziłem empirycznie ten Orange i był ok. z Play korzystam od 2015 i w trakcie podróży po Polsce (a trochę jeżdżę, bo pracuję w integracjach) często gęsto musiałem się przełączać na służbowy T-Mobile, który miałem w telefonie jako backup. teraz mam Flexa w mobilnym routerze i też z niego korzystam, jak Play nie dowozi.

"nigdzie nie musisz czytać" - nie potrafisz pomóc, daruj takie głodne kawałki, ok?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19165
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: sprzęt na letnisko (Długowola/BTS Stężyca Orange #4511)

Post autor: matek451 »

Człowieku pojawiasz się tutaj i myślisz że ja się z choinki urwałem, sadzisz ze mam obowiązek ci udowadniać że Orange zbudował tam pseudo sieć, ? Nie masz o tym pojęcia więc słuchaj kogoś kto sie na tym zna , tacy jak ty wiedza lepiej bo przez parę godzin testowali i było cacy a wcale nie jest i nie będzie. W internecie mobilnym liczy się pojemność stacji a ta zależy od szerokości używanego pasma, ORANGE ma w Stężycy gołe LTE800 na 10MHz szerokości, ma duzy zasięg więc loguje się do niego wielu klientów z okolicy, najblizsze stacje z pasmami pojemnościowymi LTE oddalone o około 8 km w Sieciechowie lub pomad 10km w Kozienicach i Dęblinie. Play dla porównania ma w STĘŻYCY-Brzeźcach stację z agregacja LTE1800/2100/800 czyli daje na nich klientom 30MHz pasma w tym dwa pojemnoścowe LTE1800+2100 w agregacji na 25MHz, więc oczywiste jest ze majac 3x tyle pasma jest w stanie zapewnić lepsze prędkości i obsłużyć więcej klientów. Świat nie kończy się n FLEX w ORANGE. to PLAY przez ostatnie lata zbudował porzadną sieć choć sa miejsca gdzie go jeszcze brak.Ale akurat nie tam. Tam to nawet PLUS jest lepszy od NetWORKS bo w Stężycy ma masz z LTE1800+900 CZYLI 25MHz do dyspozycji klientów. Kochasz Orange to go tam bierz , człowiek najlepiej uczy się na własnych błedach.
Anil321
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 243
Rejestracja: 2020-03-18, 12:08

Re: sprzęt na letnisko (Długowola/BTS Stężyca Orange #4511)

Post autor: Anil321 »

asq przychodzisz prosić o pomoc i wykłócasz się z fachowcami którzy znają lepiej sieci od pracowników operatorów:D?
asq
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-06-16, 17:04

Re: sprzęt na letnisko (Długowola/BTS Stężyca Orange #4511)

Post autor: asq »

póki co nie dostałem żadnego konkretu na zadane przeze mnie pytania, za to tak zwani "fachowcy" zdążyli mi przypiąć parę brzydkich łatek. fajny tutaj macie klimat chłopaki, ale zważcie, że nie jestem waszym funflem z podwórka.
kamil7430
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 159
Rejestracja: 2018-01-19, 11:40

Re: sprzęt na letnisko (Długowola/BTS Stężyca Orange #4511)

Post autor: kamil7430 »

W 3 poście od góry masz wszystko napisane, jeżeli zostajesz w Orange: 2x ATK-10/800-980, do tego router bez agregacji, bo to goła stacja LTE800 NetWorkS. Jedyne, co ważne z wywodów wyżej to fakt, że sieci NetWorkS to w twojej okolicy kiepski żart oparty na zasięgowych pasmach 800/900MHz, w których dostępne jest 10MHz pasma na LTE800 i nic poza tym.
Huawei B315s-22, nju 100GB - 29zł/m-c; TP-Link TL-WR1043ND + Alcatel OneTouch L850V, Play InK50 NbL - 8,33zł/m-c
asq
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-06-16, 17:04

Re: sprzęt na letnisko (Długowola/BTS Stężyca Orange #4511)

Post autor: asq »

możesz napisać, jaki to "router bez agregacji"? gdybym przestudiował specs wszystkich Huawei i znał ich praktyczne problemy, to w ogóle by mnie tutaj nie było.

aha, i ponowię pytanie: jeśli kupię "na wyrost" b535 i anteny szerokopasmowe, i włożę tam sim Orange, ze świadomością, że to kupa, więc w perspektywie przełączę się na tego wychwalanego tutaj Playa, to czy to będzie ok setup na taką odległość? i czy w tym modelu wifi jest ok, czy muszę dodatkowo stawiać drugiego AP do wifi?

a może w porównywalnej kwocie jest jakiś lepszy setup? (nie znam tego sprzętu, dlatego przyszedłem tu do was po poradę)
ODPOWIEDZ