Anteny atk10 800 a pasmo 2600, intenet tmobile 20mb zwiększenie limitu prędkości

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
tarrou6
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2020-08-01, 00:54

Anteny atk10 800 a pasmo 2600, intenet tmobile 20mb zwiększenie limitu prędkości

Post autor: tarrou6 »

Cześć,

mieszkam w Zblewie, woj pomorskie. Po wywiadzie odnośnie internetu kablowego od Orange, który zakończył się niepowodzeniem (brak wolnych par przewodów - brak możliwości podłączenia) postanowiłem ulepszyć internet LTE, który aktualnie mam od Tmobile - oferta do 20mb nielimitowana, router B525.

Aktualnie posiadam dwie anteny do tego zestawu 2xATK-10 800-960 MHz z dipola, przewody 10m i najlepsze rezultaty osiągam o dziwo w pasmie 2600 Mhz. Poniżej kilka screenów z HWmanager i dane speedtest. Widać, że pasmo 800mhz to nie najlepszy wybór, warto by było się przenieść na wyższe częstotliwości. Moje pytanie czy coś jeszcze można tutaj polepszyć, oprócz innych anten? Poczytałem trochę o strefie Fresnela i zaraz zabieram się za wycinki drzew :) Aktualnie łącze się z BTS na ulicy Kościerskiej (odległość 2km), mam zamiar testować jeszcze BTS na ulicy Dworcowej też 2km (z BTS na ulicy głównej nie mogę się połączyć).

Druga sprawa - widać po speestestach, że osiągam max prędkość, testowałem w różnych porach dnia i zawsze jest to 18-20mb DL i 20mb UL na 2600MHz(2600+1800 również), na 800MHz też są takie wyniki, ale nie w każdej porze dnia, czasami DL spada do 10mb. Dla porównania <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> telefon również z sieci Tmobile, wyszedłem na dwór i łącząc się do tego samego BTS na tej samej częstotliwości 2600 osiągnąłem 36 mb DL i 17 mb UL. Teraz pytanie czy da radę zwiększyć jakoś limit prędkości, może są jakieś sposoby z ominięciem wizyty w tmobile ? Oferta 20mb oraz 60mb na nielimitowany internet jest już nieaktualna i pewnie mi tego nie załatwią, będą wciskać aktualne oferty.

Pozdrawiam
Michał

LTE2600
Obrazek

LTE800
Obrazek

Parametry sieci
Obrazek
Obrazek
Obrazek
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Anteny atk10 800 a pasmo 2600, intenet tmobile 20mb zwiększenie limitu prędkości

Post autor: astroneb »

Jeśli chcesz testować prędkości połączenia to w speed test.net zawsze wybieraj serwer T-mobile.pl i tak jak masz max do 20 możesz sprawdzić że osiągnasz np. 100mbps
Najlepiej 2xATK 504 lub ATK 502 i gotowe
Można zwiększyć prędkość na infolinii T-Mobile a aneks wyślą Ci Mailem ;)
Po drugie B525 nie agreguje 3 pasm tylko max 2 pasma
I tylko kombinacje
2600+1800 MHz
2100+800 MHz
2600+800 MHz
1800+800 MHz
Jeśli chcesz agregować trzy lub cztery to musisz kupić nowy router np.Huawei B818.
tarrou6
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2020-08-01, 00:54

Re: Anteny atk10 800 a pasmo 2600, intenet tmobile 20mb zwiększenie limitu prędkości

Post autor: tarrou6 »

Po testuje jeszcze speedtesty w nocy, po zmianie serwera na Tmobile takie same odczyty, tylko widać na początku duży skok czasami nawet do 45mb DL i 30mb UL i utrzymuje się to ze 2-3 sekundy, potem spada do 20mb. Przy okazji dzisiejszego ścinania koron drzew przy antenach, zauważyłem, że anteny są przesunięte w prawo o jakieś 20 stopni od BTS z którym się łącze, najwidoczniej przy pierwszym montażu ustawiałem na inny BTS, korekta też może w jakimś stopniu pomoże. Dzięki za cenne info astroneb.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Anteny atk10 800 a pasmo 2600, intenet tmobile 20mb zwiększenie limitu prędkości

Post autor: key »

tarrou6 pisze: widać na początku duży skok czasami nawet do 45mb DL i 30mb UL i utrzymuje się to ze 2-3 sekundy, potem spada do 20mb.
Czyli masz taryfe, w ktorej operator przycina polaczenie do 20 Mbps. BTS potrafi wiecej.
tarrou6 pisze: Przy okazji dzisiejszego ścinania koron drzew przy antenach, zauważyłem, że anteny są przesunięte w prawo o jakieś 20 stopni od BTS z którym się łącze, najwidoczniej przy pierwszym montażu ustawiałem na inny BTS, korekta też może w jakimś stopniu pomoże.
Niekoniecznie - nie zawsze najmocniejsza jest fala radiowa w prostej lini. Szybkosci mysle ze nie podbijesz - jest ustalona z operatorem.
Nie pomagam na PW.
tarrou6
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2020-08-01, 00:54

Re: Anteny atk10 800 a pasmo 2600, intenet tmobile 20mb zwiększenie limitu prędkości

Post autor: tarrou6 »

Udało się zmienić taryfę na "do 60mbit/s" (+10zł) i tego się nie spodziewałem - wyniku speedtestu poniżej, oczywiście nie są to godziny szczytu, ale i tak jest bardzo dobrze (pasmo 2600+1800). Jeśli chodzi o anteny do testów wybór padł na Cybertech (3m rf240, przenoszę router na strych), docelowym pasmem jest dla mnie 1800-2600. Po testuję i porównam to wszystko z ATK10 i samym routerem, może to pomoże w wyborze anten dla innych użytkowników no i sam jestem ciekawy. Dam znać

Jeszcze pytanie - w B525 są cztery opcje wyboru konfiguracji anten, lokalna, zewnętrzna, auto i obie. Co oznacza opcja "obie"? Działają wtedy cztery anteny (dwie wbudowane, dwie zewnętrzne) czy jedna zewnętrzna i jedna wewnętrzna (która? są dwie z tego co wyczytałem w datasheet)?

Obrazek
ODPOWIEDZ