Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Pozostałe zagadnienia (sprzętowe i programowe), które nie pasują do powyższych kategorii np. optymalizacja łącza, liczniki danych, bezpieczeństwo w sieci, informacje podstawowe.

Moderator: Moderatorzy

matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: matek451 »

Jak to nie potwierdził? A @onken to kto, krasnoludek? 5G na DSS z tym nie ma nic wspólnego, dotyczy to godzin nocnych i tyle, trochę logiki skoro LTE2600 działa w dzień razem z DSS na 2100MHz to czemu miałoby by być wyłaczane w nocy, nie mieszaj do tego 5G i prędkości na nim bo to dotyczy technologii na 2100MHz. To legalne działanie operatorów mobilnych, w nocy zapewniają minimalny poziom usług, na to pozwala im niewielki ruch sieciowy więc zakręcaja kranik, mają gdzieś fakt ze ktoś chce ssać z prędkością 30-40MB/S DLA 1-2 userów i ich wygody nie zamierzaja oferować ile fabryka dała. Życie to kasa a ta się musi zgadzać, ja tez ciągnąłem w Play GB z 30MB/s przez 30-60 minut a teraz na 10MB/s z LTE1800 zajmuje mi to 2-3 godziny, operator w mobilnym nic nie gwarantuje i jak moze to z tego korzysta, nie ma znaczenia czy to Play czy T-mobile. Kwestia konfiguracji sieci tam gdzie jest 5G DSS to zupelnie inna sprawa, nawet bez 5G w wielu lokalizacjach były wcześniej problemy, np. Play mia i ma problem z zamrażaniem połączenia i stabilnością i tym się powinni przede wszystkim zająć, inni operatorzy tez mają dużo za paznokciami w tej sprawie. Paradoksalnie najmniej problemów z tym ma Plus ale to pewnie rezultat ubogich stacji bazowych, z niewielka ilościa pasm LTE bo 5G na 2600MHz u nich trudno nazwać siecia.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: piotrzet »

Do ciebie pisać jak grochem o ścianę. Naucz się czytać ze zrozumieniem dopiero komentuj, bo się tylko kompromitujesz.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: matek451 »

Czytać to ja umiem, temat dotyczy wyłączania pasm LTE w nocy przez T-mobile i Play, użytkownicy potwierdzaja takie fakty w różnych lokalizacjach więc nie widzę logicznego łączenia tego z DSS NA 2100MHz, skoro w dzień obydwa pasma i technologie współistnieją. Kompromitujesz to się od lat ty bo nie dopuszczasz do swojego rozumu a przede wszystkim serca faktu ze T-mobile nie jest tylko cacy i wspaniałomyślny dla uzytkowników. Bines musi się zgadzać, koszty rosną więc w nocy wajha z pasmami w dół, tak samo robi Play. Tylko dla kogo to ma znaczenie?
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: piotrzet »

Człowieku gdzie piszę, że T-Mobile jest cacy, że tak robi? Czytasz niby ze zrozumieniem, a dalej piszesz bzdury, których nie napisałem. Kompromituj się dalej.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: matek451 »

No to wyłącz to LTE2600 czy nie wg, ciebie ? U moderatora i kilku innych w nocy go nie ma, sam sprawdzę u siebie w Łodzi, no i nie mieszaj z tym DSS na 2100MH bo póki co T-mobile oficjalnie nie pochwalił się agregacją LTE2600 z 5g2100. A nawet jakby agregował to problemy z brakiem dostępu do LTE2600 dla uzytkownikow tylko LTE dotyczyłby całej doby a nie kilku godzin w nocy. W Play są lokalizacje gdzie wyłaczają i kombinują z agregacjami od marca, nie widzę przeszkód aby inni poszli tą drogą.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: piotrzet »

Człowieku przeczytaj mój post ze zrozumieniem. Bo kolejny raz piszesz bzdury, o które mi nie chodzi. Naprawdę przeczytaj ze zrozumieniem i wtedy komentuj.
DonMattheo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 317
Rejestracja: 2019-02-18, 13:41

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: DonMattheo »

piotrzet pisze:Jeśli tak jest to będzie tak w całej sieci, a jak na razie potwierdzenie jest tutaj tylko gdzie jest 5G. Fakty są takie, że w dzień startu konfiguracja sieci została zepsuta i do tej pory praktycznie nie jest to naprawiane.
Zadałem pytanie na telepolis niech napiszą do T-M. Zobaczymy jaka będzie reakcja.
A po za tym czym tu walczę? :D Wyłączanie L2600 potwierdzone jak widać w strefie gdzie jest 5G jestem ciekaw czy tak samo jest w strefie bez 5G.
No i kolejna ciekawostka czemu jest taki spadek prędkości na 5G skoro jest DSS, a stacja pusta.
W otulinie Krakowa nie ma żadnego 5G z T-Mobile, co potwierdza kolega @onken. Aktualnie sprawdzam BTS eNB 128159 w Wielkiej Wsi. Sygnał: RSRP-93; RSSI-67; RSRQ-6; SINR9; 2CA B7+B3. Speedtest.net na T-Mobile Kraków: ping 25ms; DL do 80Mbps; UL do 30Mbps. Bardzo dobre parametry jak na tą lokalizację czyli może małe obciążenie. U kolegi @onken w sąsiedztwie też wyłączają B7 no i w Krakowie przynajmniej na 3 stacjach. Obstawiam 99% oszczędności kontra 1% re-konfiguracja szczególnie że jest to zdarzenie cykliczne jak kilka miesięcy wcześniej gdzie 5G nawet nie raczkowało. Specjalnie czekałem i chwilę po drugiej na 4 stacjach (WW i KRK) B7 wyłączone :zly:
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: piotrzet »

To, że nie ma to nie znaczy, że nie jest zmieniona konfiguracja sieci. Gdybyś czytał ze zrozumieniem to byś wiedział, że chodzi mi o lokalizację Szczecina czy Białegostoku nie przez przypadek. Podajerzewam, że rekonfiguracja sieci była robiona na sporym obszarze nie tylko w miastach w których 5G wystartowało, a świadczy o tym między innymi trochę poprawiony już problem z modulacją 64QAM przy wysyłaniu, którego wcześniej nie było. W okolicach tych miast 5G w ogóle nie ma w odległości setek kilometrów więc jestem ciekaw czy tam też tak jest czy tylko tam gdzie w jakiejś odegłości zostało wprowadzine pseudo 5G.
Tak jak mówię miesiąc temu w Kielcach robiłem speedtest pod 2 w nocy i wszystko działało. Wcxeśniej kilka razy po 4 i też problemów nie było.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: onken »

Miesiąc temu 2600 też u mnie działało

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: piotrzet »

A właśnie w Kielcach tak. Miałem wtedy rekordy prędkości po 400 Mb/s
DonMattheo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 317
Rejestracja: 2019-02-18, 13:41

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: DonMattheo »

piotrzet pisze:To, że nie ma to nie znaczy, że nie jest zmieniona konfiguracja sieci. Gdybyś czytał ze zrozumieniem to byś wiedział, że chodzi mi o lokalizację Szczecina czy Białegostoku nie przez przypadek. Podajerzewam, że rekonfiguracja sieci była robiona na sporym obszarze nie tylko w miastach w których 5G wystartowało, a świadczy o tym między innymi trochę poprawiony już problem z modulacją 64QAM przy wysyłaniu, którego wcześniej nie było. W okolicach tych miast 5G w ogóle nie ma w odległości setek kilometrów więc jestem ciekaw czy tam też tak jest czy tylko tam gdzie w jakiejś odegłości zostało wprowadzine pseudo 5G.
Tak jak mówię miesiąc temu w Kielcach robiłem speedtest pod 2 w nocy i wszystko działało. Wcxeśniej kilka razy po 4 i też problemów nie było.
Sytuacja ma miejsce ponownie od kilku dni więc nie pisz o niezrozumieniu ;) Po prostu zrób testy albo podaj PEWNE źródło informacji o re-konfiguracji dot. B7.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: piotrzet »

Dalej nie rozumiesz co piszę. To, że B7 nie działa to jest logiczne i nikt tego nie neguje. Interesuje mnie czy sytuacja ma miejsce w całym kraju czy tylko tutaj gdzie zostało uruchomione pseudo 5G. I nie pisz mi że konfiguracja się zmieniła tylko tam, bo z problemy z QAM64 przy wysłaniu pojawiły się nawet 50 km od Kielc, bo sprawdzałem. A w pozowleniach nawet o 5G nikt tam nie słyszał. Kraj jak widać po mapce zasiegu jest podzielony na 2 części z 5G i bez 5G.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: piotrzet »

Być moze będę miał jakieś informacje od "techniki" w dniu dzisiejszym dlaczego się tak dzieje, a to wszystko dzięki jednemu człowiekowi z telepolis, który skontaktował się z kimś kto ma pojęcie z T-M. Także powinno być jasne.
Jakby były jakieś nie jasności podajcie stacje na których się tak dzieje w T-M. Być może będą potrzebowali takich danych żeby dokładnie zweryfikować.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: onken »

Zabierzów. Ul. Cmentarna

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
DonMattheo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 317
Rejestracja: 2019-02-18, 13:41

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: DonMattheo »

piotrzet pisze:Być moze będę miał jakieś informacje od "techniki" w dniu dzisiejszym dlaczego się tak dzieje, a to wszystko dzięki jednemu człowiekowi z telepolis, który skontaktował się z kimś kto ma pojęcie z T-M. Także powinno być jasne.
Jakby były jakieś nie jasności podajcie stacje na których się tak dzieje w T-M. Być może będą potrzebowali takich danych żeby dokładnie zweryfikować.
eNb: 128159, 128610, 129403, 228265. Fajnie tylko już widzę jak oficjalnie się przyznają że oszczędzają bo i tak jest mały ruch :)
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: piotrzet »

Zobaczymy dlatego co wymyślą. Moim zdaniem jeśli jest taki powód to będzie informacja o ekologii na 100% :D
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: astroneb »

Ostatnio zauważyłem że konfiguracja sieci Play się coś zmienia co chwilę coś np. kilka dni temu kilka minut po 12 w nocy restart pasma 2600 MHz i pojawiało się i znikało przez 15min na tym nadajniku. I router pokazywał brak zasięgu z jakim pasmem 14khz lub po wymuszeniu z innego nadajnika a za chwilę już było normalnie B7.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: onken »

Sprawdź po 1 w nocy.
Zniknie całkiem pasmo 2600 z tego BTSa.

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: astroneb »

I tak jest ale po 3 rano znika kompletnie i nie łączy.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: onken »

Dokladnie.
A o 6 rano wraca.
Ot takie oszczędności naszych operatorów...
Więc po co komu wtedy pakiet nocny pobierania w Play jak nie możemy używać sieci tak jak operator świadczy usługę w ciągu dnia...

To sie chyba do UOKiK nadaje
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: astroneb »

Dlatego w INK 2.0 już brak w nocy bez limitu :( Trzeba zrobić zapasy ;)
Ale zostaje zawsze 2100 i 1800Mhz wiec nie jest tak tragicznie i co by narzekać to u mnie z wszystkich operatorów Play ma najlepsza infrastrukturę i akurat zasięg.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: onken »

Ale masz noce bez limitu tylko z jednym pasmem.
Bo ktoś chyba pisał że nawet agregacja w nocy nie działa.
Więc... co z takiej nocki nawet mając INk czy Pink

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: astroneb »

Lepiej niż limit do 100-200GB a noce są aż do 9 rano. Ja korzystam najczęściej od 6 do 9 rano i jest ok.
A w nocy na samym 1800 MHz i tak ponad 100 Mbps więc nie jest źle. A sprawdzane z 5G i bez i w nocy agregacja działa normy tylko brak pasma 2600 MHz.
Bez 2600 MHz po 3 rano było 120-200 Mbps a wiadomo z 2600 MHz ponad 320 Mbps.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: piotrzet »

onken pisze:Dokladnie.
A o 6 rano wraca.
Ot takie oszczędności naszych operatorów...
Więc po co komu wtedy pakiet nocny pobierania w Play jak nie możemy używać sieci tak jak operator świadczy usługę w ciągu dnia...

To sie chyba do UOKiK nadaje
Przecież operator nie gwarantuje ci prędkości minimalnych więc co chcesz zgłaszać do UOKiK?
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: onken »

Że ograniczają dostępne opcje które są w ciągu dnia dostępne przez co niejako degradują możliwości klienta.

Gdyby np wyłaczali całe LTE a zostawili samo 3G to też byś mówił że nic się nie dzieje ??

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: piotrzet »

Wyłączenie L2600 nie ma nic do czego można się przyczepić. Po pierwsze nikt nie daje gwarancji dostępu do tego pasma, po drugie nie ma minimalnych przepustowości.
Proszę nie porównują wyłączania całego LTE do ograniczenia w jednym paśmie. Dostęp do LTE masz ogólnie, a nie konkretnych pasm.
Tutaj nie można się przyczepić do niczego nawet gdyby zostawili jedno pasmo LTE.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: onken »

Ja mam odmienne zdanie w tym temacie, mam takie prawo bo płacę za usługi.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: piotrzet »

Gdzie masz gwarancję działania LTE2600?
Fakty są takie nie ma nigdzie napisane, że musi działać L2600, a ponadto nie ma również nigdzie zapisu jakie prędkości są w nocy.
Oczywiście zdanie możesz mieć. Niemniej nie oznacza, że się nie mylisz. I tak jest w tym wypadku.
To tak jakbyś narzekał jeżdżę Ferarii mogę jechać 300 km/h ale drogi ograniczają mnie do 100 km/h
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: onken »

Tylko w ciągu nocy ??
To są sztucznie nałożone ograniczenia.
Wiele ludzi płaci dodatkowo za pobieranie w nocy a teraz operator im to ogranicza.
Np starsze taryfy TMobile, także i Play czy Orange ( u tego nie wiem czy wylacza ale pewnie też )
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: piotrzet »

Pytam się gdzie masz określone jasno jakie prędkości są do uzyskania w nocy? Dalej nie uzyskałem odpowiedzi.
Swoją drogą jeszcze dziwię się, że nie złożyłeś reklamacji na to, że całe pasmo, które ma Play nie jest wykorzystywane tylko na LTE. No bo ja kupiłem pakiet nocny i mi się należy. :D
ODPOWIEDZ