Modem na poddaszu - dwa poziomy do pokrycia, wybór sprzętu

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
goofy3
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2011-11-15, 13:57
Lokalizacja: poznań

Modem na poddaszu - dwa poziomy do pokrycia, wybór sprzętu

Post autor: goofy3 »

Cześć,
Proszę o pomoc w wybraniu sprzętu do pokrycia zasięgiem całego domu:
- światłowód z Inei na poddaszu + ich modem/router
- skrętka niestety tylko z poddasza do salonu (parter)
- miejsce pracy na piętrze (potrzebuję stabilnego połączenia)

Wstępnie myślałem aby skrętką połączyć modem/router Inei z AP w salonie. Mam tylko wątpliwości czy zasięg na piętrze będzie wystarczający. Inną opcja byłoby podłączenie routera z tym samym SSID, ale czy to w ogóle na jakiś sens? Ostatnie co mi przychodzi do głowy, to na piętrze dać repeater i sparować go z modemem Inei lub AP, w zależności od tego które będzie miało lepszy sygnał.

Nie wiem czy które rozwiązanie ma sens, liczę na Waszą pomoc :) mile widziane konkretne propozycje produktowe, wielkość urządzeń nie ma znaczenia.

Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Modem na poddaszu - dwa poziomy do pokrycia, wybór sprzętu

Post autor: wojteks »

Dorób drugą skrętkę tam gdzie potrzebujesz i przypadkiem nie używaj żadnych repeaterów. Ewentualnie zamiast skrętki możesz używać powerline ethernet (czyli ethernetu po sieci elektrycznej).
Nie pomagam na PW!
goofy3
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2011-11-15, 13:57
Lokalizacja: poznań

Re: Modem na poddaszu - dwa poziomy do pokrycia, wybór sprzętu

Post autor: goofy3 »

Dorobienie skrętki nie wchodzi w grę, może przy kolejnym remoncie. Przy wykorzystaniu powerline ethernet:
- skrętka do salonu
- w salonie router + powerline
- piętro powerline z wifi

Np TP-LINK TL-WPA4221 POWER LINE
Dobrze myślę?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Modem na poddaszu - dwa poziomy do pokrycia, wybór sprzętu

Post autor: key »

Dobrze myslisz: jesli dostawiasz wlasny router, to powerline podlaczasz po wewnetrznej stronie sieci (za drugim routerem).
Dla sieci powerline zachowuje sie podobnie jak kabel ethernet.
Nie pomagam na PW.
goofy3
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2011-11-15, 13:57
Lokalizacja: poznań

Re: Modem na poddaszu - dwa poziomy do pokrycia, wybór sprzętu

Post autor: goofy3 »

Ok, dzięki! Czyli wiem jak to zrobić, pytanie jaki sprzęt do tego użyć. Uda się coś sensownego kupić łącznie za 500zł (router + powerline z wifi)? Jeśli to za mało, to prosiłbym o propozycje najtańszego rozsądnego zestawu. Nadmienię że na pełnej prędkości światłowodu mi nie zależy (światłowód będzie dlatego że innej opcji nie ma), najważniejsza jest stabilność.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Modem na poddaszu - dwa poziomy do pokrycia, wybór sprzętu

Post autor: wojteks »

Skoro masz router od dostawcy to kolejny nie jest potrzebny, przy routerze dajesz jedno z urządzeń powerline a dodatkowe (może być więcej niż 1 "odbiornik") dajesz tam gdzie potrzebujesz czyli np. w salonie i na piętrze obydwa z WiFi.
Nie pomagam na PW!
Przemek112
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2018-09-17, 19:02

Re: Modem na poddaszu - dwa poziomy do pokrycia, wybór sprzętu

Post autor: Przemek112 »

Może zanim wywalisz worek pieniędzy sprawdź czy powerline u Ciebie da zadowalające efekty.
To co podaje producent to czysty marketing i takie prędkości osiągniesz, gdy podłączysz dwa adaptery obok siebie.
Ja mieszkam w domu wybudowanym kilka lat temu. Instalacja elektryczna zrobiona porządnie, kablami miedzianymi o dużym przekroju.
Przerobiłem adaptery różnych firm (Sagem, TP-Link, Hercules) i różne standardy (200mbps pracujące samodzielnie, 500mbps pracujące samodzielnie, w trybie mieszanym 200 + 500).
Maksymalna prędkość jaką osiągnąłem to niecałe 3 megabajty, czyli około 24 megabity.
Wszystko działało sobie super przez dwa lata, aż nagle prędkość spadła o połowę. Nic się w instalacji elektrycznej nie zmieniło, adaptery sprawne.
Ostatecznie zrezygnowałem z tego rozwiązania i zastosowałem dwa access pointy "biznesowe" TP-Link.
Wybrałem 2.4ghz, bo i tak mój internet nie przekracza "bariery" 32mbps.
TP-Link EAP110 + TP-Link EAP115-wall (zamontowany w kratkę wentylacyjną).
Sieć ma przepustowość 40-80mbps przy kanale szerokości 20mhz i tyle na dzień dzisiejszy mi wystarczy.
Jak będę potrzebował więcej - zmienię na 5ghz (EAP225 lub EAP245).
Te sprzęty TP-Link to zupełnie inna jakość od domowych zabawek, a do tego 5 lat gwarancji.

Reasumując - zastanów się czy jest sens pakować pieniądze w powerline. WiFi spokojnie załatwi temat z lepszymi prędkościami.
goofy3
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2011-11-15, 13:57
Lokalizacja: poznań

Re: Modem na poddaszu - dwa poziomy do pokrycia, wybór sprzętu

Post autor: goofy3 »

Dzięki. Na początku to rozwiązanie wydawało się fajne i spełniające potrzeby, ale czym dłużej o tym myślę to jestem coraz mniej przekonany. Nie jestem też do końca pewien jakości wykonanej instalacji przez dewelopera. Więc jednak na chwilę obecną bardziej się skłaniam ku ogarnięciu sieci przez wifi.
Czyli w tym rozwiązaniu co proponujesz, należałoby dać 2x EAP110/EAP225, jeden podpiąć jako skrętką z modemem (parter), a drugi wykorzystać jako "booster" sygnału (piętro)?
Przemek112
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2018-09-17, 19:02

Re: Modem na poddaszu - dwa poziomy do pokrycia, wybór sprzętu

Post autor: Przemek112 »

Na początek możesz dać jeden Access Point sufitowy. Zasięg powinieneś mieć w całym domu bo ta seria EAP daje mocny sygnał. Pytanie czy prędkości Cię zadowolą . Ale to dopiero w testach wyjdzie. Jak nie wystarczy to wtedy na kolejnym poziomie dasz drugi Access Point. Nie baw się w żadne repeatery ani mesh. Jak masz wszystko na poddaszu to przecież powinieneś mieć dostęp do kominów wentylacyjnych? Wiertło 8 lub 10, 5 minut roboty i puścisz skrętkę kominem tam gdzie chcesz. Podłączysz drugiego Access Pointa kablem.
Ja tak zrobiłem i w salonie na parterze mam w kratce wentylacyjnej EAP115-wall. Dyskretnie i nieinwazyjnie, bo to bardzo mały Access Point, mniejszego wymiarami nie znalazłem. Oczywiście kratka pełni równie swoją podstawową rolę.
goofy3
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2011-11-15, 13:57
Lokalizacja: poznań

Re: Modem na poddaszu - dwa poziomy do pokrycia, wybór sprzętu

Post autor: goofy3 »

Cześć,
net podłączony, więc mam już jakieś rozeznanie co jak działa ;) Net 1GB, router od ISP to ZTE F680, po wifi w najbliższych 'użytkowych' miejscach daje 500-600mbps jak dobrze zawieje. W miarę stabilne są wartości bliżej 250mbps i poniżej tego nie spada w pomieszczeniu biurowym. Na parterze klops, zasięg graniczny, często zrywa (do przewidzenia).
Tymczasowo na parterze dałem starego TPlinka 1043 (300mbps) podłączonego skrętką, oczywiście pokrywa cały parter, prędkości stabilne w każdym miejscu (ok 50mbps). Piętro też obejmuje, ale tu już jest różnie, 6-30mbps max.
Prędkości po skrętce tak jak ISP deklaruje, 1-1.2gbps.

Na chwilę obecną takie rozwiązanie nam wystarczy, do pracy prędkości w zupełności wystarczające, netflixa na starym tplinku można ogarnąć. Docelowo myślę nad tym TP-Link EAP225, elegancko pokrył by parter, z piętrem myślę że też nie będzie większych problemów (do pracy spokojnie można używać tego z inei, a na potrzeby neta w tel nawet ten stary tp daje radę). Tylko się zastanawiam czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby podłączenie routera z funkcją bridge?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Modem na poddaszu - dwa poziomy do pokrycia, wybór sprzętu

Post autor: wojteks »

Jeżeli nie masz "zewnętrznego" IP to tryb bridge wiele nie daje.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ