Sieć do dużego mieszkania

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
sloma212
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2021-03-06, 22:19

Sieć do dużego mieszkania

Post autor: sloma212 »

Za pół roku odbieram nowe mieszkanie (96m2), więc zawczasu myślę o sensownej sieci. Chciałbym postawić sieć wifi 6 na 5ghz, żeby osiągać jak najszybsze transfery. Do tego router, który uciągnie net 750 mb/s. Router i większość urządzeń będzie znajdować się w biurze (2 pomieszczenie od prawej). Żeby zapewnić dobry zasięg w całym mieszkaniu, myślałem o 2 urzadzeniach do wifi - jedno w biurze, drugie w salonie, np. Na wysuniętej ścianie przy wyspie kuchennej.

Prośba o polecenie przykładowych urządzeń, które się sprawdza. Jaki router? Jakie ap? Gdzie i ile ap? Mesh?
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Sieć do dużego mieszkania

Post autor: piotrzet »

Skoro nowe mieszkanie to pewno ma sieć swoją opartą na kablu? Czy nie?
Po drugie jaki dostawca internetu i gdzie będzie znajdował się modem?
sloma212
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2021-03-06, 22:19

Re: Sieć do dużego mieszkania

Post autor: sloma212 »

Prawdopodobnie modem będzie w skrzynce na korytarzu, skąd rozprowadze kable samemu. Centrum dowodzenia będzie w biurze, więc tam puszcze kabel od modemu i umieszczę swój router (z wifi lub nie). Myślałem o 2 urządzeniach typu TP link deco x60 lub Asus xt8. Ewentualnie mój stary router netgear, ale nie wiem, czy z prockiem 400mhz da radę do netu 750mbit od UPC, wyłączę mu wifi i do niego 2 urządzenia typowo do wifi.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Sieć do dużego mieszkania

Post autor: piotrzet »

Jeśli pociągniesz kable to nie ma problemu. Najlepiej kupować sprzęt od jednego dostawcy wtedy możesz tworzyć sieć WiFi Mesh. Chociaż ja wolę po kablu i robić AP. Po za tym droższe urządzenia mają lepszy zasięg i możliwości. Ja korzystam z UPC do 500 Mb/s i mam Asusa AX58U, dobry ale prędkości max w całym mieszkaniu nie da. Podaj też jaki masz budżet, bo to też istotne. Jeśli kupisz porządne dwa urządzenia to spokojnie wystarczą. Kwestia budżetu. I tego czy wolisz mesh czy AP. Moim zdaniem lepsze to 2.
sloma212
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2021-03-06, 22:19

Re: Sieć do dużego mieszkania

Post autor: sloma212 »

W poprzednim mieszkaniu miałem ap ubiquiti lr na środku (podobny układ, ale 72m2), przy 2,4ghz dawał radę. Tutaj chciałbym przyszłościowo pójść w wifi 6 na 5ghz, więc wydaje mi się, że 1 urządzenie to będzie zdecydowanie za mało bez białych plam w zasięgu lub spadków transferu. Budżet - powiedzmy, że mogę wydać 2000zl, chętnie mniej, jeśli nie warto przepłacać, ale też nie jest problemem dopłacić, jeśli naprawdę warto. Mój obecny faworyt to właśnie 2x Asus xt8. TP linki deco x60 kuszą ceną, ale poczytałem i nie ufam jakości TP linka.

Mesh wydaje mi się dużo lepszy niż 2x ap, ale może się mylę? Dużo lepsze przełączanie, 1 ssid sieci etc.

Przy okazji - skrętka cat 6a czy 6 spokojnie wystarczy dla tych kilku kabli i gniazdek, myśląc o trzymaniu stabilnego 10gbit w przyszłości?
Ostatnio zmieniony 2021-03-07, 12:46 przez sloma212, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
joujoujou
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 385
Rejestracja: 2010-08-22, 13:03
Lokalizacja: z domu

Re: Sieć do dużego mieszkania

Post autor: joujoujou »

piotrzet pisze:[...] czy wolisz mesh czy AP. Moim zdaniem lepsze to 2.
Podzielam powyższą opinię. :)

Przy czym spora część nowego sprzętu pozwala użytkownikowi wybrać czy woli jedno czy drugie. U siebie ostatnio uruchomiłem ruter Honor 3 (jako AP) i złego słowa nie powiem. :cwaniak:
Pozdrawiam.

www.joujoujou.com
sloma212
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2021-03-06, 22:19

Re: Sieć do dużego mieszkania

Post autor: sloma212 »

Jaka będzie przewaga 2 ap nad 2 mesh? I jak z wygoda przy 1 sieci, 1 ssid?
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Sieć do dużego mieszkania

Post autor: piotrzet »

Stabilność przede wszystkim. Będą owszem 2 różne SSID ale możesz np na jednym routerze uruchomić sieć 5 GHz, a na drugim 2,4 GHz i 5 GHz. Zależy od potrzeb.
Inwestuj od raz w najlepszy kabel jaki możesz kupić. Nie ma co się zastanawiać. Co do sprzętu to trochę droższe Asus ZenWiFi AX są dwa urządzenia w zestawie. Wady tylko 3 porty LAN, ale 2,5 Gb/s WAN. Czyli ten co wspominasz.
Ewentualnie 2x Asus AX92u, trochę tańsze 4 porty LAN 1 Gb/s, 1 WAN również 1 Gb/s.
sloma212
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2021-03-06, 22:19

Re: Sieć do dużego mieszkania

Post autor: sloma212 »

Dzięki za odpowiedzi. Żona zabiłaby mnie za wygląd ax92u :) Na razie więc wygrywa zenwifi ax. Zdecyduje się na mesh że względu na wygodę, nie potrzebuje też więcej niż 1 sieci. Ma być szybko i maksymalnie bez obsługowo i przezroczyscie dla użytkowników. Może przez pół roku do odbioru mieszkania pojawi się jeszcze coś tanszego/lepszego, będę trzymał rękę na pulsie :)
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Sieć do dużego mieszkania

Post autor: piotrzet »

Nie korzystałem z rozwiązania MESH więc trudno mi powiedzieć jak to działa. W razie co masz możliwość ustawienia obu jako AP i korzystania w ten sposób. Jeśli MESH będzie sprawiał problemy
Debik
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 356
Rejestracja: 2015-06-24, 14:27

Re: Sieć do dużego mieszkania

Post autor: Debik »

Asus raczej od zawsze robił protezy a nie routery to samo jak ich archaiczne Fw, ja bym wybrał coś od Tplink lub innej jeśli ma być zrobione juz na ax...
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Sieć do dużego mieszkania

Post autor: piotrzet »

Asus może i nie ma rozbudowanego softu ale wszystko podstawowe ustawisz. A jakość tego sprzętu jest o wiele lepsza niż TP-LINK-a.
Przede wszystkim są na bieżąco aktualizacje, a w TP Linku możesz o tym pomarzyć. Co bez znaczenia dla bezpieczeństwa nie jest.
sloma212
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2021-03-06, 22:19

Re: Sieć do dużego mieszkania

Post autor: sloma212 »

Jestem wieloletnim, zadowolonym użytkownikiem Netgeara i Ubiquiti, ale na razie brak sensownych rowiązań mesh z wifi 6 od tych producentów :)
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Sieć do dużego mieszkania

Post autor: piotrzet »

Nie ma co patrzeć na to, że Asusy mają stary interfejs. Tak jak piszę podstawowe ustawienia zrobisz, a ważniejsze są moim zdaniem aktualizacje, które wpływają na bezpieczeństwo, a tych Asus ma najwięcej natomiast najmniej TP-LINK.
ODPOWIEDZ