Jaki wzmacniacz sygnału WiFi z dobrym zasięgiem?

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Piechu92
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-03-25, 13:28

Jaki wzmacniacz sygnału WiFi z dobrym zasięgiem?

Post autor: Piechu92 »

Witam. Przymierzam się do kupna wzmacniacza sygnału WiFi. Obecnie posiadam jeden z tańszych TP- Linków i zasięg nie jest najlepszy. Niby wystarcza do streamingu 4k na Netflixie, ale przy graniu na konsoli internet potrafi się porządnie lagować.
Zależy mi na dobrym zasięgu i jak najniższym pingu a nie na dużej przepustowości. Mam łącze 300mbit/s. Cena najlepiej do 300 zł.
Polecacie coś?
Pozdrawiam

Mateusz
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Jaki wzmacniacz sygnału WiFi z dobrym zasięgiem?

Post autor: piotrzet »

Kup lepiej porządny router, a nie badziewie bez aktualizacji od Tplinka. Jaką masz powierzchnię do pokrycia zasięgiem? Najlepiej daj na rysuknku jak wygląda twoje mieszkanie/dom gdzie masz zamiar korzystać z WiFi i gdzie można podłączyć router.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki wzmacniacz sygnału WiFi z dobrym zasięgiem?

Post autor: wojteks »

Co się da podłącz kablem, "wzmacniacze/repeatery" WiFi psują sieć.
Nie pomagam na PW!
Piechu92
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-03-25, 13:28

Re: Jaki wzmacniacz sygnału WiFi z dobrym zasięgiem?

Post autor: Piechu92 »

W tej chwili jako główny router mam Tp Link Archer C9. Stoi w jednym z pokoi na piętrze w domu. Piętro ma około 70m2, parter też. Wzmacniacz w tej chwili jest wpięty na dole w korytarzu przy schodach i rozprowadza mi sygnał po parterze i raz pokazuje mi zasięg dobry a raz średni (na najtańszym wzmacniaczu). Wiadomo że najlepiej byłoby podłączyć po kablu ale obecna lokalizacja modemu i routera w jednym z pokojów na piętrze mi to uniemożliwia dlatego szukam innych rozwiązań.
Czy router będzie bardziej wydajny niż wzmacniacz WiFi? Jeśli nie, to nie widzę sensu żeby przepłacać, tym bardziej że w tym przypadku pasuje mi sposób w jaki montuje się wzmacniacz (wpinanie od razu do gniazdka).
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Jaki wzmacniacz sygnału WiFi z dobrym zasięgiem?

Post autor: key »

Router nie jest najszczesliwszym pomyslem - jak sama nazwa wskazuje, dzieli on siec na kawalki. Prawdopodobnie piszac "router" miales na mysli "access point".

Wracajac do Twojego problemu - tak, AP bedzie bardziej wydajny niz wzmacniacz - on inaczej pracuje. Roznica jest w sposobie podlaczenia - AP ma specjalny kanal do podlaczenia sie do sieci, wzmacniacz go nie ma.

Jaki wzmacniacz uzywasz w tej chwili?
Nie pomagam na PW.
Piechu92
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-03-25, 13:28

Re: Jaki wzmacniacz sygnału WiFi z dobrym zasięgiem?

Post autor: Piechu92 »

Ok, dziękuje za informacje W tej chwili mam tanioche z marketu czyli TP- Link TL-WA850RE, ale do tej pory nie był mi potrzebny lepszy.
Od niedawna mam na parterze podłączone Playstation 5 i pojawiła się chęć, żeby zamontować coś bardziej stabilnego. Wiadomo że nic nie zastąpi kabla, ale przenoszenie teraz modemu z routerem piętro niżej i na drugi koniec budynku to już spore kombinacje i pewnie potrzebny byłby technik od mojego dostawcy światłowodu żeby zrobić przyłącze. Czy za około 400zł kupie jakiś w miarę dobry acces point który zastąpi wzmacniacz WiFi ? Możesz coś polecić?
kamil666
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 211
Rejestracja: 2016-01-19, 14:46

Re: Jaki wzmacniacz sygnału WiFi z dobrym zasięgiem?

Post autor: kamil666 »

Miałem tplink archer c6 i wzmacniacz re450
re450 ustawiony w trybie high speed czyli łączy się po 5GHz do routera, a nadaje dalej 2,4GHz po wifi. Na urządzeniu podłączonych do niego przewodem wyciągałem w sieci LAN stabilne 240Mb/s

re190 ustawiony w trybie high speed czyli łączy się w tym przypadku po 2,4GHz do routera (celowo bo jest dużo dalej od routera niż re450) , a nadaje dalej 5GHz po wifi. Na urządzeniach podłączonych do niego po wifi (nie ma lan) wyciągałem koło 100Mb/s

Archera i re450 sprzedałem, kupiłem drogi zestaw asusa xt8 i re190 zostawiłem ale o co chodzi:
re190 został tak jak był czyli trybie high speed czyli łączy się w tym przypadku do routera po 2,4GHz (celowo bo jest dużo dalej od routera niż re450) , a nadaje dalej 5GHz. Na urządzeniach podłączonych do niego po wifi (nie ma lan) wyciągam dalej koło 100Mb/s

Przy automatycznych ustawieniach re190 łączył się do routera po 2,4 i 5GHz i tak samo też nadawał dalej, a wtedy podłączone urządzenia wyciągały 5-10Mb/s dlatego polecam tryb high speed i ręczną konfigurację. Rozmowy wideo, praca, monitoring domu, youtube wszystko działa płynnie, na dotyk i bez zacięć.
Piechu92
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-03-25, 13:28

Re: Jaki wzmacniacz sygnału WiFi z dobrym zasięgiem?

Post autor: Piechu92 »

kamil666 czyli w Twoim przypadku wzmacniacz się sprawdza, ale masz bardzo drogi router który pewnie sam w sobie też ma niezły zasięg. Ja generalnie w tej chwili na prędkość nie narzekam. Na pewno sporo traci ale i tak wystarcza do płynnego oglądania treści w 4k czy innych rzeczy. W sumie najbardziej zauważalne są lagi podczas grania w sieci, dlatego chciałem coś bardziej stabilnego o ile można o czymś takim mówić rozszerzając moc WiFi.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Jaki wzmacniacz sygnału WiFi z dobrym zasięgiem?

Post autor: key »

N.p. TP-Link EAP225 albo EAP245.

Kabel i tak musisz polozyc miedzy AP i routerem - w tym momencie pociagnal bym go tez miedzy routerem a PS5.
Nie pomagam na PW.
kamil666
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 211
Rejestracja: 2016-01-19, 14:46

Re: Jaki wzmacniacz sygnału WiFi z dobrym zasięgiem?

Post autor: kamil666 »

Piechu92, teraz tak do bardzo mocnego ale pokazuje różnice że wzmacniacz podpięty do routera za 150 zł i routera za 1000 zł dalej jest tak samo stabilny, osiąga bardzo podobne transfery. W gry nie gram nie powiem ale obraz z monitoringu cały czas leci 5-10Mb/s do tego w tle youtube i na tel w międzyczasie wideo czy jakaś rozmowa po VoWiFi i dawało to radę bez zacięć. Czy to w konfiguracji c6 + re190 czy xt8 asus + re190 jak teraz
Piechu92
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-03-25, 13:28

Re: Jaki wzmacniacz sygnału WiFi z dobrym zasięgiem?

Post autor: Piechu92 »

Czyli widzę że jest kilka opcji.
Generalnie żeby podłączyć acces point piętro niżej zapewne musiałbym rozkuwać ściany i wiercić strop żeby schować w nich kabel. Natomiast jak kupie lepszy wzmacniacz to może się okazać, że wcale nie będzie lepszego efektu. Ten RE190 to też nie jest górna półka. Może warto na start zainwestować w droższy wzmacniacz sygnału i zobaczyć jak będzie? Chociaż wiadomo, że droższy nie zawsze oznacza lepszy, dlatego miałem nadzieje że forumowicze podsuną mi jakieś fajne modele bo w marketach to wydaje mi się że króluje bubel dla mało wymagających klientów. Opcja ze wzmacniaczem odpowiadałaby mi najbardziej, ze względu na to że nie trzeba robić w domu żadnych przeróbek. Zawsze mam 14 dni na zwrot to można przetestować :) Później bawić się ewentualnie dalej w podpinanie AP.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki wzmacniacz sygnału WiFi z dobrym zasięgiem?

Post autor: wojteks »

Najtańszy i najlepszy jest kabel. Zawsze można jakimś kominem wentylacyjnym go przepuścić czy pod listwami przypodłogowymi go ukryć.
Nie pomagam na PW!
kamil666
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 211
Rejestracja: 2016-01-19, 14:46

Re: Jaki wzmacniacz sygnału WiFi z dobrym zasięgiem?

Post autor: kamil666 »

Kabel zawsze najlepszy ale re450 wyciągał już 240Mb/s to sporo i można go wyrwać za 200 zł. Jest następca re550
Ja u siebie miałem sytuację, że nie można ciągnąc przewodów dlatego poszedłem w sieć AiMesh asusa i 2 sztuki xt8 to wymiata. Masz oddzielne radio do łączenia się dwóch urządzeń i tym kanałem idzie tylko transmisja między punktami, a oddzielne do podpinania klientów. Mój zapina się na niecałe 1Gb, realnie wyciągam 500-700Mb/s po wifi no ale to koszt 2000 zł, są opcje troszeczkę tańsze aimesha i warto się temu przyjrzeć.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Jaki wzmacniacz sygnału WiFi z dobrym zasięgiem?

Post autor: key »

kamil666 pisze: Masz oddzielne radio do łączenia się dwóch urządzeń i tym kanałem idzie tylko transmisja między punktami, a oddzielne do podpinania klientów.
To nie jest repeater w klasycznym znaczeniu tego slowa....

Spojrz co dzieje sie miedzy siecia a punktem:
* W przypadku AP, komunikacja z klientem i siecia jest niezalezna - masz dwa rozne kanaly. Tak samo jest w Twoim przypadku.
* Jesli uzywasz repeatera, to masz jeden kanal - on jest uzywany wymiennie do komunikacji i z siecia i z klientem.

Roznice zachowania widzisz obserwujac ping i maksymalna szybkosc polaczenia.

Kabel jest prostym i tanim sposobem laczenia, ale zawsze mozesz uzyc innych metod (WiFi, PowerLine, ...).
Nie pomagam na PW.
kamil666
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 211
Rejestracja: 2016-01-19, 14:46

Re: Jaki wzmacniacz sygnału WiFi z dobrym zasięgiem?

Post autor: kamil666 »

Oczywiście zgadzam się ale jest w tych repeterach funkcja highspeed która diametralnie zmienia obrót sprawy i ta komunikacja jest dużo lepsza. Wtedy nie działa jak klasyczny repeater, a coś jak tu wspominany xt8 asusa. W żadnym wypadku nie upieram się, że to jest lepsze od przewodu bo nie jest ale technologia poszła tak do przodu, że przy większości tego co robimy spokojnie powinno to dać radę.

Tu re200 ale pokazane testy w trybie zwykłym i high speed, różnice są ogromne wiec jak ktoś dobrze skonfiguruje to będzie miał naprawdę przyzwoite transfery.

https://www.benchmark.pl/testy_i_recenz ... 24253.html

Obrazek
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Jaki wzmacniacz sygnału WiFi z dobrym zasięgiem?

Post autor: key »

Pomysl uzycia dwoch kanalow WiFi ma juz pare lat.
kamil666 pisze:Wtedy nie działa jak klasyczny repeater, ....
... wtedy dziala jak klasyczny AP: z routerem laczysz sia na 5 GHz a z clietem na 2.4GHz - to sa wlasnie dwie rozne karty sieciowe i dwa niezalezne od siebie kanaly.

P.S. O tej mozliwosci tez juz pisalem:
key pisze:Kabel jest prostym i tanim sposobem laczenia, ale zawsze mozesz uzyc innych metod (WiFi, PowerLine, ...).
Nie pomagam na PW.
ODPOWIEDZ