Internet PLAY mobilny, przejście z radiowego

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kerad77
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2021-03-31, 08:16

Internet PLAY mobilny, przejście z radiowego

Post autor: kerad77 »

Witam

Mieszkam w takiej dziurze że monopolistą jest firma od internetu radiowego z transferem 15Mbps, o światłowodzie nie ma co marzyć, bo nawet nie ma kabli TPSA a co dopiero światłowodu...
Ale do rzeczy, korzystając z mapy BTSearch odnalazłem niedawno aktywowany przekaźnik Play (26006) ID: KRA7022
BTS Play 26006 ID KRA7022.JPG
od którego dzieli mnie 1,05km, w linii prostej. Niestety po drodze jest jeden dom sąsiada który stoi między moja lokalizacją a przekaźnikiem...
Sąsiad który widzi nadajnik z okna (ma do niego 800m) i ma kartę sieci Play w telefonie Samsung A40 o godzinie 20.30 potrafi na speed test uzyskać download 100Mbps, czyli jak dla mnie całkiem dobry wynik, lecz jak wspomniałem on go widzi z okna.
Niestety aktualnie jest na kwarantannie i pożyczenie telefonu nie wchodzi w rachubę :(
Z tego co czytałem to wszędzie jest polecany modemo-router Huawei B818, ale trochę kosztuję żeby go zakupić na test, a jak się nie sprawdzi odsprzedać...
Aktualnie posiadam telefon z kartą sim od Tmobile, ale wieczorem w tej sieci LTE to jest porażka bo transfery sa na poziomie download ok 5-6Mbps, dlatego myślałem nad Play i modemem stacjonarnym, żeby się przekonać, czy limitowany pakiet 100GB lub 200GB mi miesięcznie wystarczy.

Czy z powyższych danych możecie zasugerować, jakiś przystępniejszy cenowo modemo-router, celem testów?
Bo równie dobrze może się to u mnie nie sprawdzić z uwagi na dom sąsiada w linii prostej do przekaźnika.

Z góry dziekuję
xander21
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 193
Rejestracja: 2010-12-24, 16:57
Lokalizacja: Pomorze

Re: Internet PLAY mobilny, przejście z radiowego

Post autor: xander21 »

Kupić starter PLAY za 5zł. Zmienić na taryfe OdNowa. Aktywować 100GB na start w aplikacji. Testować w telefonie.Po testach zastanowić się. :) Jak ci będzie pasować zasięg PLAY to kup router i bierz oferte Vikingów https://www.telepolis.pl/forum/viewtopi ... 7&t=131506 A pod koniec roku to się zastanowisz, płacić dalej lub wybrać inną ofertę na zasięgu PLAY.
kerad77
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2021-03-31, 08:16

Re: Internet PLAY mobilny, przejście z radiowego

Post autor: kerad77 »

@xander21 tak też chyba będę musiał zrobić, choć wolałbym przetestować jak na żywym organizmie, czyli korzystać w całej sieci, niż tylko sprawdzać chwilowe prędkości łącza, przez speedtest.
Szkoda że nikt nie świadczy usługi wypożyczenia sprzętu na określony czas...
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet PLAY mobilny, przejście z radiowego

Post autor: wojteks »

Ale każdy oferuje "internet na próbę" czy jak to tam zwać, można zwrócić do 14 dni.
Nie pomagam na PW!
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Internet PLAY mobilny, przejście z radiowego

Post autor: piotrzet »

Ale ja bym uważał z tym na próbę. Mogą przez 14 dni dawać priorytet na nadajniku, a po okresie 14 dni prędkości spadną. Moim zdaniem lepiej testować na karcie prepaid.
kerad77
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2021-03-31, 08:16

Re: Internet PLAY mobilny, przejście z radiowego

Post autor: kerad77 »

Docelowo i tak miało być na zasadzie iż modem będzie tylko modemem, bo sieć w domu już mam ogarnięta z racji posiadania internetu radiowego, gdzie nie miałem możliwości logowania się na sprzęt operatora i przydzielania statycznych adresów IP w sieci domowej.
Więc miało to w zamyśle działać jak poniżej:
Modem LTE (strych) ---lan---router który już posiadam (piętro)
kerad77
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2021-03-31, 08:16

Re: Internet PLAY mobilny, przejście z radiowego

Post autor: kerad77 »

Czytając forum, kilka razy z tych tańszych ale już polecanych przewijał się huawei B535, sporo tego jest na OLX, to może w tym kierunku uderzać i karta play na test z 100GB do końca kwietnia. A jak będzie mnie wypał to chyba większego problemu ze sprzedażą może nie będzie... Tylko czy te routery były brane w ratach i można zostać z cegła jak nie będzie spłacany?
Widzę że na allegro cieszą się popularnością anteny zewnętrzne montowane na maszt, czyli zawsze lepiej niż w domu np
https://allegro.pl/oferta/antena-lte-a- ... 9973786451
Co o tym sądzicie?
Awatar użytkownika
ksx4system
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 173
Rejestracja: 2008-03-18, 12:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet PLAY mobilny, przejście z radiowego

Post autor: ksx4system »

kerad77 pisze:Tylko czy te routery były brane w ratach i można zostać z cegła jak nie będzie spłacany?
FIrmware w modemach i routerach Huawei nie posiada możliwości samobójczych (a nawet jeśli to prawdopodobnie byłoby to bardzo łatwo obejść tj. flash innego firmware dla tego samego modelu).
http://ksx4system.net ### proszę zainstalować FreeBSD ### 100 postów = 25/04/2018
net w kieszeni: OnePlus 8 12/256 5G (Orange)
net w domu: w końcu gigabit po kabelku :]
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet PLAY mobilny, przejście z radiowego

Post autor: wojteks »

Jeżeli operatorzy nałożą blokady za nie spłacone raty to ożywienie takiego routera/telefonu podpada pod paragrafy .
Nie pomagam na PW!
ted
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2021-03-28, 16:04

Re: Internet PLAY mobilny, przejście z radiowego

Post autor: ted »

Byłem w takiej samej sytuacji jak Ty, dotychczas byłem szczęśliwy jak lokalny monopolista po radiu dostarczał mi dl: 7Mbps, up: 2Mbps. Jednak od kilku dni to się zmieniło :)

Play posiada w ofercie NetBox z 400/500GB (a podobno i 1000GB jeśli porozmawiasz z doradcą). Wraz z usługą udostępniają router ZTE MF-258K który przynajmniej u mnie sprawdza się po kilku dniach rewelacyjnie. Router jest udostępniony Tobie, co oznacza że musisz go zwrócić po rozwiązaniu umowy.

Ciekawą częścią oferty NetBox jest "Sprawdź i Kup" co umożliwia zwrot do 21 dni bez ponoszenia większych opłat. Warto przeczytać regulamin ale nie widziałem jakiś większych "kruczków".

Dodatkowo oferują "instalatora" którzy przyjedzie i zainstaluje w cenie. Co prawda za montaż na kominie należy dopłacić ale przynajmniej nie musisz się tam sam fatygować. Tutaj także warto doczytać regulamin.

Według mnie bardzo ciekawa oferta.

Możliwe że ktoś na forum będzie w stanie podpowiedzieć czy KRA7022 jest podłączony światłowodem czy przez radiolinię, jednak według mnie będziesz zadowolony ze zmiany. W szczególności że masz tylko 1km do masztu, ja mam znacznie więcej i jestem zadowolony :)
kerad77
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2021-03-31, 08:16

Re: Internet PLAY mobilny, przejście z radiowego

Post autor: kerad77 »

Mam możliwość pożyczyć na test HUAWEI CPE593 tylko z Orange, także może mieć simlocka, są ponoć generatory do ściągania simlocka, czy ten model ma agregację, czy to to samo co Huawei B593, czy jakiś kastrat?
Warto to pożyczyć na testy, czy będą przekłamania?
kerad77
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2021-03-31, 08:16

Re: Internet PLAY mobilny, przejście z radiowego

Post autor: kerad77 »

Chyba nie można edytować posta po jego wysłaniu, także napisze is już wyczytałem że ten modem powyższy to przed potopowy i nie warto na nim testować, także nie musicie mnie prostować
kerad77
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2021-03-31, 08:16

Re: Internet PLAY mobilny, przejście z radiowego

Post autor: kerad77 »

@matek451 możesz się proszę wypowiedzieć w kwestii tego BTS Play KRA7022 którego dane wkleiłem powyżej. Bo nie wiem czy wystarczy mi w zupełności huawei B535, czy jednak B715, czy trzeba b818? Bo na telefonie poszczególnych pasm nie wymuszę przecież...
Dziękuję za odzew
kerad77
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2021-03-31, 08:16

Re: Internet PLAY mobilny, przejście z radiowego

Post autor: kerad77 »

Kupiłem kartę play i zainstalowałem NetMonster i czar prysnął... Łączy się z wszystkimi innymi przekaźnikami, a ani razu z tym w Wierzchowiu. Jakby nie działał... Łączy się z Brzezie, Modlniczka, Kraków, Biały Kościoł, Zabierzów, a z tym co jest 1km ani razu...
Testuje na huawei P8, gdzie nawet jest opcja "agregacja pasm częstotliwości" ale nic jej włączenie nie daje.
Czy ten przekaźnik został tylko chwilowo włączony i dezaktywowany, bo przecież powinien się połączyć...
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet PLAY mobilny, przejście z radiowego

Post autor: wojteks »

Podejdź pod maszt z telefonem i sprawdź, pokaż dane z netmonster, popatrz jak są ustawione anteny względem miejsca gdzie mieszkasz.
Nie pomagam na PW!
kerad77
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2021-03-31, 08:16

Re: Internet PLAY mobilny, przejście z radiowego

Post autor: kerad77 »

Udało się, ale wyniki nie powalają...
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet PLAY mobilny, przejście z radiowego

Post autor: wojteks »

LTE800 z prawie zerowym sygnałem, niby jak wyniki maja powalać?
Nie pomagam na PW!
kerad77
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2021-03-31, 08:16

Re: Internet PLAY mobilny, przejście z radiowego

Post autor: kerad77 »

wojteks pisze:LTE800 z prawie zerowym sygnałem, niby jak wyniki maja powalać?
Czyli jak rozumiem testy na telefonie są nie miarodajne, czy po prostu jednak mimo iż jest 1km w linii prostej, ale dom sąsiada zasłania to nic już lepiej nie będzie?
Wyjechałem teraz na weekend w świętokrzyskie i tu mam dwa przekaźniki play i też z tym co jest blisko mam słaby DW, a z tym oddalonym o ok 4km jest ponad 100. Dziwne... Zrzuty poniżej...
Jakaś sugestia, czy po prostu jednak w mojej lokalizacji gra nie warta świeczki?

PS. Po czym poznać że LTE800, czy inne jest aktualnie?
kerad77
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2021-03-31, 08:16

Re: Internet PLAY mobilny, przejście z radiowego

Post autor: kerad77 »

Porobilem trochę testów z domu, będąc na dachu udało mi się złapać poszczególne częstotliwości, jak poniżej. W telefonie Huawei P8 miałem teoretycznie włączoną agregację ale na zrzutach tego nie widać.

Już wyżej nie jestem w stanie wyjść, czy w ogóle jest o co walczyć, czy jednak jestem skazany na radiowke która ma stabilne download 15?
kerad77
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2021-03-31, 08:16

Re: Internet PLAY mobilny, przejście z radiowego

Post autor: kerad77 »

Może ktoś się jeszcze udzieli w wątku, bo trochę tak to pusto.
Dziś dorwałem telefon z Plusa i co prawda nie zrobiłem zrzutu ze speedtest ale był ponad 50Mbits, na przekaźniku jak poniżej.
Jeszcze zobaczę jak wieczorem się to kształtuje i porobię zrzuty
kerad77
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2021-03-31, 08:16

Re: Internet PLAY mobilny, przejście z radiowego

Post autor: kerad77 »

Chyba po jakimś czasie nie można edytować posta, bo bym dodał do poprzedniego.
Speedtest do poprzedniego zrzutu, gdy w domu łączył się tylko z 2600 poniżej.
A później na dachu (na polu) telefon połączył dwa pasma bo wyświetlał 2CC i było już gorzej, jeżeli chodzi o prędkości. Zrzut nr 2 i 3
kerad77
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2021-03-31, 08:16

Re: Internet PLAY mobilny, przejście z radiowego

Post autor: kerad77 »

Trochę słabo tak prowadzić monolog sam ze sobą, ale może ktoś się dołączy i udzieli informacji czy coś można ugrać w tym temacie...
Koledzy @wojteks, @xander21, @piotrzet, @matek451?
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Internet PLAY mobilny, przejście z radiowego

Post autor: piotrzet »

A Orange jak wygląda?
krychxagg
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 353
Rejestracja: 2019-09-24, 09:09

Re: Internet PLAY mobilny, przejście z radiowego

Post autor: krychxagg »

Plus w domu ładnie chodzi, aczkolwiek ja bym <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> u jakiegoś operatora ofertę na próbę z dobrym sprzętem. I na tym sprzęcie testował wszystkich po kolei. Najlepiej Play z B818 na próbę lub MF258k. Przy okazji sprawdzić innych operatorów na tym sprzęcie.
Plus ładne wyniki ale oferta droga i biedna, Play wypada dużo lepiej ofertowo.
T-Mobile No-Limit 60mb/s, Huawei B535, Cybertech 17dBi + Play, Huawei E5573
kerad77
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2021-03-31, 08:16

Re: Internet PLAY mobilny, przejście z radiowego

Post autor: kerad77 »

piotrzet pisze:A Orange jak wygląda?
Z tego co patrzę to albo są stare dane na btsearch ale niby Orange z tego nadajnika ma tylko LTE 800 i 2100, a nie ma 2600. (zał 1)
BTS orange.JPG
Ale na tym samym maszcie jest plus z którym łączył sie telefon i pokazywał 2600 i 1800, a wg btsearch jest też tylko 2600 (zał 2)
BTS Plus.JPG
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Internet PLAY mobilny, przejście z radiowego

Post autor: piotrzet »

Wątpliwe aby Orange nie miał kompletu pasm. T-Mobile ma i aktualizacja później niż w Orange więc w obu na 99% komplet pasm na tym nadajniku,
kerad77
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2021-03-31, 08:16

Re: Internet PLAY mobilny, przejście z radiowego

Post autor: kerad77 »

Do tego masztu gdzie jest PLUS, Tmobile, Orange i Aero 2 mam dokładnie 3,5km i widzę go z okna przez lornetkę. Do masztu Play mam w linii prostej dokładnie 1km ale drzewa go przysłaniają, jak dziś sprawdziłem zasięg za linią drzew, gdzie widać go było bez lornetki to było na paśmie 2600:
RSRP -88dBm
RSRQ -4dB
SNR +11dB
Także tak strasznie mi te drzewa wycinają siłę sygnału...
A wracając do masztu na Wielkiej Wsi 81 gdzie jest też Tmobile który to posiadam, to o dziwo z tego masztu na Tmobile to predkości są marne
Bo nawet mimo iż go widze to mam przy LTE-A 2100+2600
RSRP -109dBm
RSRQ -16dB
SNR -8db
i w tym momencie sprawdzając speed test mam DL 16,3Mbps i UL 2,66Mbps.
No chyba że Tmobile w tej okolicy jest tak bardzo obciążony. Bo to jest przecież ten sam maszt co Plusa, albo anteny Tmobile są w innym kierunku niż anteny Plusa...
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Internet PLAY mobilny, przejście z radiowego

Post autor: piotrzet »

Trudno żeby w T-mobile było lepiej w Plusie przy agregacji 2 pasm 1800+2600 masz 40 MHz pasma w T-Mobile przy 2CA 2100+2600 masz w najkorzystniejszym wariancie 30 MHz.
kerad77
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2021-03-31, 08:16

Re: Internet PLAY mobilny, przejście z radiowego

Post autor: kerad77 »

A jak ma Orange wiesz może?
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Internet PLAY mobilny, przejście z radiowego

Post autor: piotrzet »

Dokładnie tak samo. Kup porządny sprzęt typu Huawei B818 i wtedy potestuj. Podejrzewam, że T-Mobile/Orange będzie miało dużo lepsze wyniki niż Plus.
ODPOWIEDZ