[FRANCJA] -100dbm pomoc z doborem sprzętu

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Chrispello
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2021-10-06, 20:36

[FRANCJA] -100dbm pomoc z doborem sprzętu

Post autor: Chrispello »

Dzień dobry, bon jour :)
Życie tak mi się potoczyło, że przez najbliższe 10 miesięcy będę mieszkać na południu Francji, niestety na prowincji. Tak wygląda aktualnie moja sytuacja z zasięgiem i głowię się, jaki sprzęt wybrać, aby udało mi się poprawić sytuację, wolałbym wydać pieniądze raz a dobrze.

Sprawa komplikuje jeszcze jeden "mały" problem, wynajmuję mieszkanie u bardzo pedantycznych właścicieli i jestem wręcz pewien, że montaż zewnętrznej anteny będzie bardzo problematyczny, chyba, że jakąś dyskretną lub taką, którą mógłbym położyć np. na parapecie.

Lokalny sprzedawca polecił mi router TP-link MR600 i powiedział, że sam router załatwi sprawę, ale nie chce mi się wierzyć, że przy tak niskich parametrach sam router będzie wystarczający

Jeśli to możliwe proszę o podpowiedź w co zainwestować, obecnie korzystam z hotspota w iPhonie 12 mini (screen z tel. mojej dziewczyny, ale parametry na speedteście praktycznie mamy identyczne).

Pozdrawiam Was serdecznie i dziękuję za pomoc.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: [FRANCJA] -100dbm pomoc z doborem sprzętu

Post autor: matek451 »

Zrób taki test ale za oknem, do tego speedtest.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: [FRANCJA] -100dbm pomoc z doborem sprzętu

Post autor: wojteks »

Tylko nie Tp-Link czy inne wynalazki.
Nie pomagam na PW!
Chrispello
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2021-10-06, 20:36

Re: [FRANCJA] -100dbm pomoc z doborem sprzętu

Post autor: Chrispello »

Proszę bardzo.


Jeśli nie tp link to co w takim razie polecasz?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: [FRANCJA] -100dbm pomoc z doborem sprzętu

Post autor: wojteks »

Choćby Huawei B535 a skoro jest tylko LTE1800 to nawet tani B525 czy coś, do tego obowiązkowo antena zewnętrzna na pasmo 1800MHz (np. na przyssawce do szyby)
Nie pomagam na PW!
Chrispello
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2021-10-06, 20:36

Re: [FRANCJA] -100dbm pomoc z doborem sprzętu

Post autor: Chrispello »

Dziękuję serdecznie! Będzie testowane :)
Chrispello
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2021-10-06, 20:36

Re: [FRANCJA] -100dbm pomoc z doborem sprzętu

Post autor: Chrispello »

To znowu ja, chodzi o dobór anteny zewnętrznej na przyssawce. Spotkałem się z ogromną ilością opinii, że to bardziej tłumiki niż anteny, czy mógłbyś polecić konkretny model?

Została mi też przedstawiona alternatywa w postaci modemu ZTE WF 830.

Znam się na kręgosłupach, ale niestety jestem telekomunikacyjnym laikiem.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: [FRANCJA] -100dbm pomoc z doborem sprzętu

Post autor: wojteks »

Kupujesz przyssawkę tego typu:
https://allegro.pl/oferta/uchwyt-przyss ... 6038483011
Do tego montujesz jak do masztu dowolną dobrą antenę, pozostaje problem przełożenia kabla (2 kable 7mm średnicy) przez okno. Oczywiście do tego można zamontować też zewnętrzny punk dostępowy LTE w stylu WF830 (czy tam Mikrotik LTE).
Nie pomagam na PW!
Chrispello
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2021-10-06, 20:36

Re: [FRANCJA] -100dbm pomoc z doborem sprzętu

Post autor: Chrispello »

Rozumiem, a opcja z Mikrotik - SXT LTE Kit lub Mikrotik - LHG LTE6, które zostałyby zamontowane na parapecie i wycelowane w BTSa i podłączone bezpośrednio pod kompa mogłoby zdać egzamin? Bo opcja router 535+przyssawka+solidna antena to zaczynają się robić liczby czterocyfrowe...
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: [FRANCJA] -100dbm pomoc z doborem sprzętu

Post autor: wojteks »

Tak jakby Mikrotik był za darmo.

Zawsze można B535 lub podobny sprzęt w pudełku plastikowym na parapecie postawić (np. na taśmie klejącej pudełko przykleić czy silikonem).
Nie pomagam na PW!
Chrispello
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2021-10-06, 20:36

Re: [FRANCJA] -100dbm pomoc z doborem sprzętu

Post autor: Chrispello »

Widzę, że Cię irytują moje pytania, więc sobie odpuszczę, pozostawię tylko na dole kalkulację, którą zrobiłem szukając wskazanych przez Ciebie opcji:
a) B525 120 e, dobra antena 120 e
b) Mikrotik 120 e

Różnica to dwukrotność, więc twierdzę, że moje pytanie miało jakąś tam zasadność. Przynajmniej dla mnie ;)
Zawsze można B535 lub podobny sprzęt w pudełku plastikowym na parapecie postawić (np. na taśmie klejącej pudełko przykleić czy silikonem).
Jeśli to ma dać podobne efekty co zakup tego mikrotika to od tego zacznę, miłego wieczoru!
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6440
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: [FRANCJA] -100dbm pomoc z doborem sprzętu

Post autor: onken »

120e to 120 euro ?
Skąd takie kosmiczne ceny na B525 i antenę ?
W Polsce jedno i drugie byś kupił spokojnie już za 110-120 euro

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Chrispello
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2021-10-06, 20:36

Re: [FRANCJA] -100dbm pomoc z doborem sprzętu

Post autor: Chrispello »

Nie mam pojęcia, używki chodzą po 80€ + antena, sprzęt specjalistyczny tu jest strasznie drogi stąd mój post, znalazłem jeszcze Mimosa C5X w cenie 100€ i zaczynam mieć ból głowy od tego.

Pytanie może absurdalne, ale o ile mocniejszy może być router b525 z takimi najprostszymi antenkami od iPhone 12 mini? Gdyż to jest aktualnie mój „router”.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: [FRANCJA] -100dbm pomoc z doborem sprzętu

Post autor: wojteks »

W PL (na alledrogo) za B525 używany dasz około 200-250pln, B535 około 350-400 nowy (są i po 700). Stawiasz go na zewnętrznym parapecie w puszce (pojemniku na żywność takim zamykanym) i testujesz, antena panelowa z krótkim kablem to kolejne 150-170pln, razem 400+170=570pln.

Oczywiście możesz tez użyć Mikrotika, będzie jedno urządzenie a nie router i antena, sam z siebie jest przystosowany do montażu na zewnątrz i zasilany PoE po kablu ethernet (łatwiej go przez okno przełożyć niż antenowe).
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ