Router LTE z anteną zewnętrzną na wsi

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
sciemon
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2022-01-08, 11:57

Router LTE z anteną zewnętrzną na wsi

Post autor: sciemon »

Witam,

Od jakiegoś czasu w rodzinnym domu pogorszył się internet LTE z Plusa.
Z lokalizacji 52.5441212, 16,2332232 do najbliższych anten w Pniewach jest około 5 km.
Umowa niestety trwa jeszcze rok i zanim zmienię operatora myślę o zmianie starego Huawei E5180s-22 na nowy + antena zewnętrzna.
Obecne wyniki w miejscu routera (różnica 30 min):
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Dlaczego taka różnica ? Wiem że to i tak nędza ale zależy mi głównie na stabilnym połączeniu w miarę przyzwoitej prędkości z tej lokalizacji - dodatkowo router coś telepie i często muszę go resetować aby był z nim jakikolwiek kontakt.

Poniżej załączam pomiary z telefonu(na zewnątrz) dla Plusa, Orange i T-mobile wraz z Speedtestem:
ObrazekObrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Na zewnątrz i tak wypada PLUS ze speedtestu. Czasem zamiast z Pniew telefon łączył się z Lubosz (Orange):
Obrazek

Na Btsearch wydaje się że nie wszystkie dane są aktualne stąd ciężko określić co z tym Plusem (najbliższy maszt był zdemontowany czy tam wygasła umowa z dzierżawcą).

Czy wystarczy zamontować jakiś nowszy router wraz z anteną i temat się poprawi ? Jak to zrobić optymalnie ? Myślałem o D-Link DWP-812KT żeby nie było dużo kombinowania ale cena trochę sroga..

Pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router LTE z anteną zewnętrzną na wsi

Post autor: matek451 »

A co to za antena która masz do tego zabytkowego routera, łaczysz się z najgorszym BTS-em Plusa na Strzeleckiej, dowieszka na maszcie T-mobile i router skacze pomiędzy LTE1800 na bardzo słabym sygnale a pseudo LTE900 z nieco lepszym sygnałem. Ogólnie nędza. Telefon loguje się do niego ale z lepszym sygnałem na LTE1800, gdzie wykonałes test , na zewnątrz czy w domu?
Orange na telefonie to słabe LTE800 a potem jeszce gorszy sygnał na LTE1800 , obydwa ze stacji NetWorks Strzelecka, ogólnie stacja z agregacją LTE2600+2100+1800+800 dla Orange i T-mobile, telefon z karta tego drugiego loguje się do LTE800.
Oczywiście aplikacja NCI całkowicie nieprzydatna, korzysta się z NetMonster i za jej pomoca robi się testy na zewnątrz tych operatorów ale na pojedyńczych kartach i pokazuje screena z zakładki Live i speedtesty. Oczywiście do tego te test Play aby mieć pełen obraz.
ODPOWIEDZ