Światłowód od Nexery

Pozostałe kwestie techniczne (sprzętowe i programowe) dotyczące internetu radiowego - np. konfiguracja firewalli, antywirusów, przeglądarek internetowych.

Moderator: Moderatorzy

laxanag
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2022-01-05, 15:10

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: laxanag »

A jak masz z opłatą za utrzymanie łącza? Bo w sumie linię buduje Nexera za państwowe pieniądze, a Internet dostarcza inna firma, więc komu płacisz i ile jeśli można wiedzieć?
lokus2
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2012-07-31, 16:29

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: lokus2 »

laxanag pisze:A jak masz z opłatą za utrzymanie łącza? Bo w sumie linię buduje Nexera za państwowe pieniądze, a Internet dostarcza inna firma, więc komu płacisz i ile jeśli można wiedzieć?
Za Internet i tv wychodzi mi 90zł/msc a pierwsze 2 były za free i wszystko opłacasz w UPC
pirotechnik1212
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2009-11-08, 15:15
Lokalizacja: Dąbrówka

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: pirotechnik1212 »

Nexera buduje sieć z dofinansowania z UE i własnych pieniędzy. Ze względu na to dofinansowanie, ich ofertę hurtową musiało zatwierdzić UKE i ta oferta jest taka sama dla wszystkich operatorów (oferta ramowa), którzy korzystają z sieci Nexery i przez to ceny usług prawie każdy operator ma bardzo podobne gdyż opierają się na tej ofercie ramowej + ich marża. Cena oscyluje wokół 80zł/mc za sam internet 300/100 w domku jednorodzinnym (najniższy pakiet, kolejne prędkości wiążą się z stosunkowo niewielkimi dopłatami). W blokach może być 15-20zł taniej bo to mniej więcej wysokość opłaty za utrzymanie łącza.

W regionie Płockim Nexera zaczęła działać chyba na szarym końcu, dopiero teraz coś się dzieje, ale to głównie na okolicznych wsiach gdzie są szkoły obgięte programem. Na Mazurach czy w Świętokrzyskiem chyba działali znacznie wcześniej. Ja sam z zaciekawieniem śledzę tą inwestycję w naszym regionie, choć w swoim domu światłowód mam już od dawna. Niemniej adres moich rodziców jest w planach do przyłączenia i dlatego dokładnie zgłębiam temat (obecnie działa tam tylko LTE). Różni przedstawiciele podwykonawców Nexery byli u rodziców już chyba z 5 razy, ciągle kwestie zgód na dostęp do nieruchomości (słup sieci elektrycznej znajduje się na naszej działce). Ostatnio był tam przedstawiciel chyba firmy, która będzie sieć budować i co ciekawe oprócz zgody na wejście chciał by już teraz podpisać odbiór z podłączenia, by dwa razy nie musiał jeździć... Co to to nie :) przy okazji powiedział, że MOŻE za 2 miesiące zaczną robić już u nas.

Tymczasem w odległości nie więcej niż 2km od rodziców już trwa budowa (sieć do dwóch pobliskich podstawówek + adresy po drodze do tych szkół), którą dokumentuje sobie zdjęciami gdyż zaciekawił mnie bardzo sam techniczny aspekt tej sieci. Zlokalizowałem np. terminal OLT, który będzie "ogarniał" najbliższą okolicę jak i czytałem noty katalogowe co niektórych elementów użytych przy budowie sieci.

lokus2 - u Ciebie, jak adres był gotowy ale jeszcze przed zamówieniem usługi w UPC to miałeś jakąś skrzynkę Nexery na elewacji domu? Swoją drogą bardzo ciekawi mnie jak ona wygląda :]
lokus2
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2012-07-31, 16:29

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: lokus2 »

Nie miałem żadnej skrzynki na elewacji. Kiedyś się zastanawiałem dlaczego niektórzy mają te skrzynki na elewacjach, i doszedłem do wniosku że montują je na domach na których mieszka więcej jak jedna rodzina, i to się sprawdziło, dla domu jednorodzinnego idzie podłączenie ze skrzynki co wisi na słupie. Później technik się pyta gdzie w domu chcesz router i tam doprowadzają kabel, najpierw idzie ONT takie małe od Nokii a do niego jest podłączony router operatora, tak to u mnie wyglądało.
pirotechnik1212
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2009-11-08, 15:15
Lokalizacja: Dąbrówka

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: pirotechnik1212 »

Dzięki za informację! To by pasowało do moich wcześniejszych obserwacji i spinało je w całość. U rodziców właśnie choć fizycznie jest to jeden dom, to są dwa adresy i przedstawiciele Nexery cały czas mówili o planowanej mufie na budynku, niemniej, jak zdarzyło mi się jeździć po wsiach, gdzie prace już zakończone to takiej skrzynki na budynku jakoś nie udało mi się wyłapać. Teraz już wiem od czego to zależy :)
krychxagg
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 353
Rejestracja: 2019-09-24, 09:09

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: krychxagg »

Nexera to jakiś żart, światłowód wisi ulicę dalej ode mnie od 3 miesięcy, i od tego czasu nikt nic nie robi dalej, termin końcowy miał być do końca 2021 roku, potem powiedzieli żę do końca 2022 roku będzie cała Gmina Słupno hulać, teraz odroczyli że niby do końca 2023 roku potrzebują czasu, a nie oficjalnie mówi się o 2024.
Jakaś kpina z nimi, Orange dużo lepiej sobie radził z programem POPC.
T-Mobile No-Limit 60mb/s, Huawei B535, Cybertech 17dBi + Play, Huawei E5573
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: wojteks »

krychxagg pisze:Orange dużo lepiej sobie radził z programem POPC
Orange budował POPC? On tylko korzysta z już gotowych światłowodów zbudowanych przez inne firmy biorące udział w POPC.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: radius »

Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
krychxagg
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 353
Rejestracja: 2019-09-24, 09:09

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: krychxagg »

Jednym słowem dramat.
Tak będzie jeszcze ciągle w naszym kraju gdzie przetargi będą wygrywać najtańsze oferty.
Nexera robi dramat, już u nas lokalne władze gmin są również wkurzone na tą firmę, nie dość że opóźnienia są ogromne, nie zrobione jest prawie nic zgodnie z terminami. W mojej gminie od prawie roku kable porozwieszane po słupach i nic dalej się nie działo, ani 1 dom nie podłączony do sieci.
Również wykonanie tych łącz jest kiepskie, zrobili bałagan przy robotach, a z niektórych słupów ich te czarne skrzyneczki pospadały i sobie leżą jakiś czas.

Jeszcze się okaże że wyjdzie klapa z tym światłowodem. Najgorsze jest to że alternatyw brak, lokalnych dostawców również nie ma.
Zostaje Networks i Play w mojej okolicy, z tym że T-Mobile pokazuje Niedostępny internet domowy LTE w moim adresie co również jest absurdalne, mimo że mają 5G, 4 nadajniki dookoła mnie z wieloma pasmami i wysokie prędkości.
T-Mobile No-Limit 60mb/s, Huawei B535, Cybertech 17dBi + Play, Huawei E5573
Mareckimt
Użytkownik forum
Posty: 27
Rejestracja: 2017-03-07, 09:02

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: Mareckimt »

Mam to szczęście, że w mojej gminie Nexera spisała się. Niecałe pół roku od rozpoczęcia wieszania "kabli" uruchomili łączność i natychmiast pojawili się akwizytorzy operatorów. To "zawrotne" tempo wynikło zapewne z tego, że moja gmina jako ostatnia z puli gmin miała być podłączona do światłowodu. Stąd odbyło się to w miarę szybko.
laxanag
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2022-01-05, 15:10

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: laxanag »

Z kolei w mojej okolicy większość inwestycji jest w ogóle nie zaczęta i nic się w tej sprawie nie dzieje, a część domów już okablowanych na mapie nexery zmieniło status z w budowie spowrotem na w projektowaniu. Pewnie coś schrzanione i trzeba robić od nowa. Termin zakończenia prac minął pół roku temu.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: wojteks »

No właśnie, termin minął i formalnie trzeba wszystko od nowa robić. Firmy pijawki, mało wiarygodne (na dziś już wcale). Miało być pięknie a jest jak zwykle czyli rozpaczliwie.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: radius »

Artykuły wyrastają jak grzyby po deszczu.
Założyłem wątek poświęcony temu problemowi:
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=15&t=62710
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Ronifcb
Stały użytkownik forum
Posty: 113
Rejestracja: 2020-02-07, 14:34

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: Ronifcb »

Do połowy maja podłączyli szkoły .Mieli podłączać abonentów ,ale zginęli gdzieś :).Tzn wiem gdzie bo rozmawiałem z kierownikiem wielokrotnie .Firma która u nas buduje sieć wygrała kilka przetargów i robią po kilka tygodni w każdym miejscu .O cenie robią pod Warszawą i nie jest to związane z Nexera . problemem są podwykonawcy bo tak naprawdę nie wiadomo ilu jest pośredników po drodze ,a Nexera ma kontakt tylko , tymi którzy wygrali przetarg u nich :) Lokalny dostawca już okablowal kilka ulic i mam nadzieję że uda się podłączyć moją ulice przed Nexera .Do końca czerwca muszą się rozliczyć i podać jakieś terminy ,więc może coś będzie niedługo wiadomo .
krychxagg
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 353
Rejestracja: 2019-09-24, 09:09

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: krychxagg »

Racja, u nas na Gulczewie niedługo minie rok odkąd wiszą światłowody, a internetu nie ma nikt...
T-Mobile No-Limit 60mb/s, Huawei B535, Cybertech 17dBi + Play, Huawei E5573
Ronifcb
Stały użytkownik forum
Posty: 113
Rejestracja: 2020-02-07, 14:34

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: Ronifcb »

Kolejna nowość .Robią obecnie w Płocku na Podolach.Zapuyalem czy jest szansa że do końca wakacji będą robić w gminie Słupno.Odpowiedz brzmiała "możliwe o ile wcześniej nie zniknie firma bo umowy podpisane 2 lata temu były ,a teraz inflacja ect" DRAMAT .
krychxagg
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 353
Rejestracja: 2019-09-24, 09:09

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: krychxagg »

Ja już straciłem wiarę że to powstanie u nas z tej Nexery.
Na pocieszenie zaznaczę że Orange załatwiło pozwolenia na LTE900 i 5G 2100 na Miszewskiej. Czyżby Networks szykował komplet pasm na Miszewskiej jako że nadajnik stoi na światłowodzie?
T-Mobile No-Limit 60mb/s, Huawei B535, Cybertech 17dBi + Play, Huawei E5573
Ronifcb
Stały użytkownik forum
Posty: 113
Rejestracja: 2020-02-07, 14:34

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: Ronifcb »

Gdzie takie info można znaleźć ?
krychxagg
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 353
Rejestracja: 2019-09-24, 09:09

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: krychxagg »

Na stronie UKE w wykazie pozwoleń, Orange dostało pozwolenie na 4 pasma LTE z Miszewskiej + 5G 2100, no i T-Mobile to samo, dostało komplet pozwoleń na LTE na Pern (Cekanowo-Kolonia) + 5G 2100, więc networks szykują rozbudowę przepustowości w naszej gminie.
T-Mobile No-Limit 60mb/s, Huawei B535, Cybertech 17dBi + Play, Huawei E5573
Ronifcb
Stały użytkownik forum
Posty: 113
Rejestracja: 2020-02-07, 14:34

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: Ronifcb »

Wątpię raczej żeby to szybko nastąpiło.Maja pozwolenie na 2600lte już od dawna ,a nie jest włączone .
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: radius »

Nie wiem czy to prawda, ale tu ktoś pisze, że Orange na sieci Nexery sprzedaje 300/100 za 25 zł:
https://trzepak.pl/viewtopic.php?t=68743
Ktoś to potwierdza?
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
MMA78
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2021-10-20, 08:30

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: MMA78 »

U mnie w końcu zaczyna się coś dziać ze światłowodem Nexery.
Po ponad 6 miesiącach od podwieszenia światłowodu Panowie zrobili w końcu pomiary, niby wszystko działa.
U kilku z potencjalnych operatorów moja ulica zaczęła być już dostępna do montażu.

I tu pojawia się moje pytanie.
Czy operator ma znaczenie oprócz małych różnic cenowych, czy może ważne jest z kim podpisze się umowę, czy są różnice w jakości internetu, który operator ma najlepszy internet itp ...

Lokalizacja to Końskie ul Grzybowa.
Potencjalni operatorzy: T-Mobile, Orange, Netia, Plus, Play, UPC, Vectra + jakieś lokalne firmy. Więc do wyboru do koloru :)

Który z operatorów ma najlepszy internet po światłowodzie a którego raczej omijać z daleka ?
Czytałem coś że T-mobile ma jakieś problemy ze stykiem Level3, ale kompletnie się na tym nie znam więc proszę kolegów o pomoc.

Nie wiem czy jest gdzieś taki wątek, jeśli tak to proszę o podesłanie.

Dziękuję za podpowiedzi.
kedi
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 271
Rejestracja: 2007-08-31, 21:16
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: kedi »

Ja mam T-Mobile na kablach Inea w ramach programu popc łącze symetryczne 300/300.Wychodzi średnio na 60 pln miesięcznie dla domu jednorodzinnego bo 6 m-cy gratis i jestem zadowolony. https://www.t-mobile.pl/c/oferta-specja ... lsrc=aw.ds
laxanag
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2022-01-05, 15:10

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: laxanag »

W okolicach Płocka Nexera pominęła część domów i teraz każe im się podłączać na własny koszt. Super projekt.
krychxagg
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 353
Rejestracja: 2019-09-24, 09:09

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: krychxagg »

w Słupnie Nexera ponad rok wisi na słupach ale nic nie podłączone do domów.
Bardzo bym chciał aby jakaś kontrola Unijna się za nich <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font>, bo to jest żart.
Zmniejszają co chwilę bazę adresów, roboty stoją w miejscu, po prostu amatorka, nadzór wspaniałego rządu robi swoje...
T-Mobile No-Limit 60mb/s, Huawei B535, Cybertech 17dBi + Play, Huawei E5573
advokat
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2010-06-16, 21:28
Lokalizacja: Mrągowo

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: advokat »

advokat pisze:Mam skrzynkę nexery przy samym płocie, a budynku na ich mapie brak. Zaindeksowanie budynku nie jest takie łatwe. Byłem w Orange i od 2 miesięcy zero reakcji. Obecnie przedstawiciel UPC zbierał zamówienia na montaż końcowy. Zobowiązał się powalczyć z Nexerą, aby doindeksować budynek - o ile pozwolą na to warunki techniczne.
Trochę przykro się to słucha - bo skoro skrzynka jest pół metra od granicy działki to trudno mi zrozumieć czemu miałoby się nie dać. W najgorszym wypadku pozostanie mi opcja dogadania się z sąsiadem na łącze 600 mb na spółkę i przeciągnięcie kabla od domu do domu. I to jest właśnie cyfryzacja w wydaniu krajowym. Chciałby się człowiek podłączyć, ale zawsze jakieś problemy.
W moim przypadku po półtora roku nic się nie zmieniło. Sąsiedzi podłączeni - ja nie, bo budynek nie był zaindeksowany w chwili projektowania. Udało mi się jedynie ustalić, że mogą mnie podłączyć, ale w ramach indywidualnego wykonania przyłącza. Koszt 2.600 zł netto. :szok: I nie ma to znaczenia, że skrzynka pół metra od płotu - bo trzeba zaprojektować, wykonać itp.

Cóż - nie chcą to nie. Mam nadzieję tylko, że doczekam czasów kiedy ktoś inny wejdzie ze światłowodem, bo na Nexere już nie liczę
laxanag
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2022-01-05, 15:10

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: laxanag »

Lista projektów POPC została zaktualizowana: https://www.polskacyfrowa.gov.pl/strony ... ficjentow/
Termin ukończenia inwestycji dla Płocka został przesunięty (chyba po raz siódmy?) na czerwiec tego roku. Tym razem na pewno się uda :rotfl:
laxanag
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2022-01-05, 15:10

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: laxanag »

Koniec wodzenia za nos, Nexera już oficjalnie usuwa całe dzielnice z mapy światłowodu, a te już zaczęte ulice zostawia rozbabrane. Hajs z dotacji przebalowany, można się zwijać.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: radius »

Może jak odzyskają kasę to coś jeszcze zrobią:
viewtopic.php?f=15&t=62710&p=648521&sid ... 01#p648521
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
laxanag
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2022-01-05, 15:10

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: laxanag »

radius pisze:Może jak odzyskają kasę to coś jeszcze zrobią:
viewtopic.php?f=15&t=62710&p=648521&sid ... 01#p648521
To ciekawe, bo
https://crn.pl/aktualnosci/krajowy-pote ... lnego-isp/
https://crn.pl/aktualnosci/nexera-kupil ... j-lodzkim/
https://crn.pl/aktualnosci/nexera-kupil ... lnego-isp/

Co chwila kogoś kupują, to pieniędzy chyba im nie brakuje?
ODPOWIEDZ