Teltonica RUT950

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kubraczek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2022-03-07, 07:31

Teltonica RUT950

Post autor: kubraczek »

Cześć,

od pewnego czasu mam problem z prędkością internetu na Teltonica RUT950, który działa w sieci Plus (zasięg jest bardzo dobry). Przez ponad dwa lata wszystko działało dobrze, ale ostatnio na Plusie prędkość wynosi ~20 mb/s, natomiast po przełączeniu na Orange internet działa 3-4 razy szybciej. Sprawdzałem to w trybie failover, po wyłączeniu failover, zmieniałem sloty karty, ale internet jak działał słabo, tak działa słabo. Zaktualizowałem oprogramowanie, ale to też nie rozwiązało problemu. Na drugim routerze Teltonica RUT950 takiego problemu nie ma i tam Plus śmiga aż miło.

Najłatwiejszym rozwiązaniem byłoby korzystanie z Orange, ale akurat w Plus mam duże pakiety, a Orange robi u mnie tylko jako failover. Ktoś może spotkał się z takim problemem? Macie jakieś porady?
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Teltonica RUT950

Post autor: radius »

A ten drugi router który osiąga przyzwoite prędkości stoi w tej samej lokalizacji czy zupełnie w innym miejscu?
Sygnał oceni się czy jest dobry, gdy podasz RSRP, RSRQ, SINR, czyli kluczowe jednostki jakości sygnału:
https://wiki.teltonika-networks.com/vie ... mendations
Tak samo częstotliwości na których router może pracować jest kilka, np. 900, 1800, 2100, 2600. Jakie dokładne oznaczenie ma Twój egzemplarz?
https://wiki.teltonika-networks.com/vie ... ency_Bands
Jako, że modem ma tylko kategorii czwartej to trzyma się jednego bloku i tyle. Popatrz czy idzie ręcznie wymusić bandy, tj. 1, 3, 7, 8 czy 38 (o ile wspiera).
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19163
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Teltonica RUT950

Post autor: matek451 »

Ja pikole 2 sztuki tego cudu techniki za ponad dwa koła, bajery toto ma tak samo jak 2 sloty SIM ale modem 4 kat i porty 100Mb/s to poziom technologiczny z 2013 roku ale do syfu z PLUSA pewnie wystarczy chyba ze autor pozostaje w zasięgu stacji bazowej Plusaz agregacja pasm pojemnościowych LTE więc wtedy też za słaby.
No i śmieszą mnie te wpisy użytkowników Plusa e internet im śmiga jak mają 20 czy 30Mb/s, dla mnie ttak mozna powiedzieć jak ma sie 10x większy DL, choć w PLUSIE 20/30Mb/s to dla większości jego uytkowników marzenie nie do spenienia.
kubraczek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2022-03-07, 07:31

Re: Teltonica RUT950

Post autor: kubraczek »

radius pisze:A ten drugi router który osiąga przyzwoite prędkości stoi w tej samej lokalizacji czy zupełnie w innym miejscu?
Sygnał oceni się czy jest dobry, gdy podasz RSRP, RSRQ, SINR, czyli kluczowe jednostki jakości sygnału:
https://wiki.teltonika-networks.com/vie ... mendations
Tak samo częstotliwości na których router może pracować jest kilka, np. 900, 1800, 2100, 2600. Jakie dokładne oznaczenie ma Twój egzemplarz?
https://wiki.teltonika-networks.com/vie ... ency_Bands
Jako, że modem ma tylko kategorii czwartej to trzyma się jednego bloku i tyle. Popatrz czy idzie ręcznie wymusić bandy, tj. 1, 3, 7, 8 czy 38 (o ile wspiera).
Na czas weryfikacji były one w tym samym miejscu. Jeśli chodzi o jakość sygnału to:
Signal strength -65 dBm
RSRP -92 dBm
RSRQ -11 dB
SINR 18.3 dB

Mój egzemplarz to RUT950 0*****.
matek451 pisze:No i śmieszą mnie te wpisy użytkowników Plusa e internet im śmiga jak mają 20 czy 30Mb/s, dla mnie ttak mozna powiedzieć jak ma sie 10x większy DL, choć w PLUSIE 20/30Mb/s to dla większości jego uytkowników marzenie nie do spenienia.
Napisałem coś zupełnie odwrotnego, więc nie wiem co wnosi taki komentarz.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19163
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Teltonica RUT950

Post autor: matek451 »

Widać inaczej rozumiemy słowo "śmiga", w przypadku PLUSA który w większości lokalizacji na LTE nie przekracza 20Mb/s to wszystko co powyzej tego pewnie jest wydarzeniem ale zostawmy takie okreslenie gdy DL jest powyzej 100Mb. Na tym routerze co masz to i tak praktycznie nie do osiagnięcia
Brak informacji co to za pasmo LTE, parametry sygnału dostateczne , dobry SINR więc widać ze stacja bazowa PLUSA w poblizu, ale jka to tylko ty wiesz bo eNB, CID juz nie pokazałeś.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Teltonica RUT950

Post autor: radius »

kubraczek pisze:...Mój egzemplarz to RUT950 0*****...
Czyli nie wspiera B38 -TDD2600.
Doszukałeś się czy ręcznie możesz wymusić częstotliwość?
MENU według instrukcji ma mnóstwo ustawień (co się mi nawet podoba), ale nigdzie nie znalazłem w/w funkcji.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
kubraczek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2022-03-07, 07:31

Re: Teltonica RUT950

Post autor: kubraczek »

radius pisze:
kubraczek pisze:...Mój egzemplarz to RUT950 0*****...
Czyli nie wspiera B38 -TDD2600.
Doszukałeś się czy ręcznie możesz wymusić częstotliwość?
MENU według instrukcji ma mnóstwo ustawień (co się mi nawet podoba), ale nigdzie nie znalazłem w/w funkcji.
Przeszukałem i jedyne co mogę wymusić to połączenie 2G, 3G, 4G i ich kombinacje. Generalnie router daje spore możliwości, ale mi trochę brakuje niektórych podstawowych funkcji.
matek451 pisze:Widać inaczej rozumiemy słowo "śmiga", w przypadku PLUSA który w większości lokalizacji na LTE nie przekracza 20Mb/s to wszystko co powyzej tego pewnie jest wydarzeniem ale zostawmy takie okreslenie gdy DL jest powyzej 100Mb. Na tym routerze co masz to i tak praktycznie nie do osiagnięcia
Brak informacji co to za pasmo LTE, parametry sygnału dostateczne , dobry SINR więc widać ze stacja bazowa PLUSA w poblizu, ale jka to tylko ty wiesz bo eNB, CID juz nie pokazałeś.
Ja akurat jakiś złych doświadczeń z Plusem nie mam. Używam routerów w wielu miejscach i zazwyczaj net bez problemów osiąga 50 - 100 mb/s, chociaż fakt, że ostatnio coraz częściej pojawiają się miejsca w których Plus zupełnie sobie nie radzi i sytuację ratuje Orange.

Connection type 4G (LTE)
Connected band LTE BAND 8
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 382
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Teltonica RUT950

Post autor: jfk »

matek451 pisze: No i śmieszą mnie te wpisy użytkowników Plusa e internet im śmiga jak mają 20 czy 30Mb/s, dla mnie ttak mozna powiedzieć jak ma sie 10x większy DL, choć w PLUSIE 20/30Mb/s to dla większości jego uytkowników marzenie nie do spenienia.
Przecież nikogo rozsądnego nie interesuje Twój hejt na Plusa-znamy już go od dekady/powtarzasz się po raz 100-tny.
kubraczek pisze: Przeszukałem i jedyne co mogę wymusić to połączenie 2G, 3G, 4G i ich kombinacje. Generalnie router daje spore możliwości, ale mi trochę brakuje niektórych podstawowych funkcji.
Poszukaj dokładnie-ja mam Teltonika TRB140 i tam jest kilka opcji wyświetlania menu/ mam możliwość wyboru pasma LTE (nie mam teraz fizycznego dostępu do niego/mam go na działce/przełączonego na stałe z band 7/Orange).
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Teltonica RUT950

Post autor: radius »

kubraczek pisze: ...Connected band LTE BAND 8...
Najmniej pojemny blok, bo tylko 5 MHz (prędkość do 37,5 Mbps) szerokości. Jest to LTE900.
Wsparcie piszące ten manual on-line widać, że jest ogarnięte. Zapytaj czy są jakieś komendy AT do wpisania w Telnecie.
Jak nie to wytłumacz, że jesteś w zasięgu, np. 1800 na 20 MHz (prędkość maksymalna do 150 Mbps), ale nie możesz wymusić. Dochodzi jeszcze sprawa poziomu sygnału. Doświadczenie podpowiada, że RSRP będzie gorsze o około 10 dB względem B8.
Może pomogą.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19163
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Teltonica RUT950

Post autor: matek451 »

Plus majacy około 60% stacji w ukladzie LTE1800+900 z załozenia odstaje od konkurencji więc to tylko opis faktów, tylko stacje gdzie do tych pasm dodano FDD LTE2600 mozna uznać za pelnoprawna konkurencję dla pozostałych ale takich stacji jest z 30%. Większość BTS -ów ma tragiczny dosył na wolnych radioliniach więc trudno zeby ocena całokształtu takiego LTE była pozytywna a uzyskiwane prędkości sa po prostu nędzne.
Masz sprzęt z modemem zabytkiem więc jak nie wymusisz i ni złapiesz LTE2600 a w ostateczności LTE1800 to nie poszalejesz. Kolega dobrze zauważył ze krytykuję PLUSA ale to nie hejt tylko zasłuzona oceny tej sieci LTE od lat budowanej po taniości bez ładu, składu i jakiegoś planu.Oczywiście sa stacje rodzynki ale one nie maja wpływu na ocenę takiej sieci LTE.
kubraczek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2022-03-07, 07:31

Re: Teltonica RUT950

Post autor: kubraczek »

radius pisze:
kubraczek pisze: ...Connected band LTE BAND 8...
Najmniej pojemny blok, bo tylko 5 MHz (prędkość do 37,5 Mbps) szerokości. Jest to LTE900.
Wsparcie piszące ten manual on-line widać, że jest ogarnięte. Zapytaj czy są jakieś komendy AT do wpisania w Telnecie.
Jak nie to wytłumacz, że jesteś w zasięgu, np. 1800 na 20 MHz (prędkość maksymalna do 150 Mbps), ale nie możesz wymusić. Dochodzi jeszcze sprawa poziomu sygnału. Doświadczenie podpowiada, że RSRP będzie gorsze o około 10 dB względem B8.
Może pomogą.
Jeszcze raz przejrzałem wszystkie ustawienia i @jfk miał rację. Znalazłem ręczną zmianę częstotliwości. Dostępne są:
GSM900
GSM1800
WCDMA 900
WCDMA 2100
LTE B1
LTE B3
LTE B7
LTE B8
LTE B20
LTE B28

Jedyna sensowna prędkość wychodzi na LTE B7, gdzie DL ~30 mb/s. Napiszę jeszcze do wsparcia, bo z dziwnego powodu po wgraniu najnowszego softu ze strony Teltonica, router nie chce się logować do panelu admina. Dziękuję za dotychczasową pomoc :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19163
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Teltonica RUT950

Post autor: matek451 »

Czyli potwierdza się to co napisałem, jesli stacja ma B7 to jeszcze to jakoś działa, taka jet po prostu rzeczywistość na LTE PLUSA, no i na zmiany w tym temacie nie ma już co liczyć bo PLUS już w LTE nie inwestuje.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Teltonica RUT950

Post autor: radius »

kubraczek pisze:...Jedyna sensowna prędkość wychodzi na LTE B7, gdzie DL ~30 mb/s. Napiszę jeszcze do wsparcia, bo z dziwnego powodu po wgraniu najnowszego softu ze strony Teltonica, router nie chce się logować do panelu admina...
A jakie masz parametry sygnału na 1800, 2100 (o ile masz) i 2600?
Wydaje mi się, że było coś o tym w manualu. Podawali różne sposoby logowania w zależności od wersji softu.
= = - E D i T - = =
https://wiki.teltonika-networks.com/vie ... nistration
https://wiki.teltonika-networks.com/vie ... acy_WebUI)
https://wiki.teltonika-networks.com/view/RUT950_CLI
https://wiki.teltonika-networks.com/vie ... acy_WebUI)
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Teltonica RUT950

Post autor: Mig25 »

matek451 pisze:Czyli potwierdza się to co napisałem, jesli stacja ma B7 to jeszcze to jakoś działa, taka jet po prostu rzeczywistość na LTE PLUSA, no i na zmiany w tym temacie nie ma już co liczyć bo PLUS już w LTE nie inwestuje.
Akurat u mnie włożyłem Plusha na próbę , i działa na B3+B7+B1+B8 o wiele szybciej niż Play na B7+B1+B3+B20... mimo ,że na tej samym BTSie są...

Także jeśli Plus ma B7 lub B38 to może się okazać ,że nie jest tak oblegany i jest lepiej niż u konkurencji ( pewnie do czasu).
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19163
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Teltonica RUT950

Post autor: matek451 »

W kwestii PLUSA kluczowe są dwie sprawy, pIerwsza to czy na stacji uruchomiono 20MHz pasma na B7, niestety ale takich lokalizacji jest około 30% z wszystkich, głównie w miastach. Druga to dosył do takiego BTS-a z B7+B3+B8, sam mam teraz taki u siebie, dotychczas na radiolinii 180Mb/s i dołozenie 2 lata temu LTE2600 nic nie dało, teraz Plus przyspieszył bo stacja ma lepszy dosył. To pokłosie uruchamiania na stacjach PLUSA 5g2600, stacje które go dostały lub mają pozwolenia na nie przechodzą też modernizacje radiolinii choć i tu Plus nie jest rozrzutny bo standardem jest około 1Gb/s choć trafiają się radiolinie jeszcze wolniejsze.
Jeśli chodzi o B38 to Plus praktycznie nie zbudował żadnej sieci LTE na nim a jedynie nieliczne stacje co ciekawe głównie w Wielkopolsce i w okolicach Warszawy, a stacje mają dosył na światłowodzie. Pasmo zostało potem przeznaczone pod 5G2600 B38/B41 i takie stacje z B38 sa kulą u nogi operatora, np. w Gnieźnie gdzie zbudowano sieć na B38 do dziś na nie ma pozwoleń 5g2600 i miasto długo jeszcze nie dostanie 5G.
B1 większość z nielicznych stacji działa na jednej nośnej więc pełni rolę podobną do B8, ogólnie 2100MHz w Plusie nigdy nie było traktowane poważnie, UMTS2100 w DC to była przeważnie ciekawostka.
Niestety ale ostatnie 3 m-ce w PLUSIE to żadnych pozwoleń UKE i totalny zastój, nawet w kwestii 5g. Na postępy w kwestii LTE bym juz nie liczył, raczej takie pudrowanie syfa a nie modernizacja do standardów konkurencji.
W ogólnym rozrachunku całokształt na LTE w Plusie dzieli od reszty przepaść, niewykorzystany potencjał posiadanych zasobów pasm, kiepska sieć szkieletowa, brak MIMO4X4 na stacjach w zamian stacje choinki z wieloma sektorami.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Teltonica RUT950

Post autor: Mig25 »

Tak , B1 i B8 ma szerokość 5MHz , ale B3 i B7 mają po 20MHz , stąd głównie ta prędkość..
Dziś rano na speedtescie bylo lekko ponad 400Mb/s i UL 60Mb/s , gdzie na Play nigdy powyżej 300Mb/s nie weszło ( i tak też dziś było).
Także można psioczyć na plusa , ale jak już jest to dobrze ;)
ktry
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 239
Rejestracja: 2017-09-15, 19:51

Re: Teltonica RUT950

Post autor: ktry »

A ja mam w plusie na 2100 10 mhz :) Ale 400 mbi to nigdy nie widziałem nawet na wszystkich czterech pasmach razem. :( Jeszcze jako ciekawostkę to mogę powiedzieć że najgorsze pasmo w godzinach szczytu to 2600. W szczycie to 900 jest kilka razy szybsze od tego słynnego 2600.
Ja mam ustawione na sztywno B3,B1,B8. B7 to mi tylko zaniża osiągi w szczycie bo zawsze wskakuje jako podstawowe, lub drugie. Ale poza szczytem i nocami to już robi robotę razem z B3 I B1. :ok:
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19163
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Teltonica RUT950

Post autor: matek451 »

Dwie nośne na LTE2100 w Plusie to rzadkość, większość na jednej nośnej no i stacje z 4CC CA w Plusie to moze z 5-10% stacji . Właśnie to jest dowód na to ze budową sieci LTE u tego operatora rządzi księgowy i przypadek.
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 382
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Teltonica RUT950

Post autor: jfk »

Ja w Łodzi najwyższe transfery na LTE-A i 5G mam na sieci Plusa (różnica między Networks taka, że bez anteny zewnętrznej to się nie uda/poza 5G, tutaj gęstsza siatka stacji Networks robi robotę). To nie jest tylko moja lokalizacja, wiosną minionego roku na szczepieniu covid obok szpitala M.P na obrzeżach miasta wykonałem popołudniu test sieci LTE-A/modem cat.20 w telefonie-Plus ponad 200Mbps, Networks niewiele więcej ponad 100Mbps, na stacji Plusa wówczas nie dostępne 5G. Takie odgórne planowanie jak np. w Networks, kończy się tym że wyrzucana jest kasa na puste nadajniki z kompletem pasm (stacje doświetlające), w Plusie czegoś takiego nie uświadczymy.
ODPOWIEDZ