Dobór routera LTE (ew anteny) T-Mobile (ew Play)

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Mr Jones
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-06-21, 10:42

Dobór routera LTE (ew anteny) T-Mobile (ew Play)

Post autor: Mr Jones »

Cześć, poczytałem tyle na forum, że aż mi w głowie szumi.

Na działce (lokalizacja Małe Liniewo woj. Pomorskie, niedaleko 54.07676606109732, 18.18565141090842) gdzie przychodzi mi pracować zdalnie padł mi router (Mikrotik Chateau lte12 pracujący dotąd w Play w modelu pay as you go). Mam jeszcze nadzieję na odratowanie routera, ale realnie marne szanse. Router dotychczas nie miał żadnych anten zewnętrznych i póki nie wiało dawał radę. Super zaletą prócz konfigurowalności była stabilność, ani jednej zwiechy przez 2 lata. Niestety już po wsparciu a na urządzenie nie udaje się zalogować nawet po resecie a netinstall nie rozpoznaje go :/

Internet będzie wykorzystywany głównie do pracy zdalnej (Zoom, Slack, Email, Web) monitoringu (smart home, alarmówka, kamery) jak i streamingu (Netflix &co)

Obecnie zwiększać będę zakres pracy zdalnej i chciałbym dostępu do Internetu działającego także gdy wieje czy pada albo kiedy zjedzie się letników. Będę z abonamentu korzystał też w mieście (Gdańsk) i T-Mobile bez limitów zaczął mi się uśmiechać. Zaoferowali mi taki sprzęt w abonamencie:
* D-Link 4G DWP-812K
* ZTE MF286D
* ZTE MF258K
* WNC Internet 5G Home Office
* ZTE MC801A 5G
* TLC Linkhub hh500e 5G (podejrzanie mało info o nim na sieci, mam obawy o stabilność i wsparcie)

Generalnie na 5G mi nie zależy bo to raczej inwestowanie na przyszłość, a do tej pory sprzęt się zmieni, poprawi, stanieje (mam nadzieję) chociaż jeśli będzie 5G śmigało to jako router do miasta może posłużyć.

Sam przyglądałem się zakupowi z wolnego rynku i olaniu oferty operatora. W takim wypadku przyglądałem się:
* Netgear LBR20 (obecnie 1.7-2k PLN tanio nie jest)
* Mikrotik LTE18 kit bądź Chateau LTE18(dostępności nie ma i nie widać żeby była, poza tym nie korzystam z Windowsa i leczy mnie ich strategia w której to Winbox a nie WebUI jest sugerowaną metodą konfiguracji)

Obecnie na testy (14 dni by zerwać umowę) idzie do mnie ZTE MC801A 5G. W weekend będę robił pomiary. Nie mam żadnej anteny zewnętrznej ale od kumpla dodatkowo pożyczę Netgeara M2 i z nim i komórką na android zrobię pomiary (mam kartę Play, TMobile idzie).

Mam już NetMonstera na komórce z Play od weekendu i coś mogę pokazać z logów, to będzie pomocne? Widzę że przełącza mnie między
CI 4748812 (play, najbliższa wieża jakieś 2.5km ode mnie)
CI 2958469 (play ok 10km!)
CI 2958529 (play 2 co do bliskości wieża)
CI 4664122 (play)
CI 4522 (Tmobile)
CI 4748832 (orange)
CI 9230 (play)

Mam też Meteora i na Play w pomieszczeniu wykonałem pomiary.
Meteor 1: https://zapodaj.net/5392bbb639771.png.html DL 20.3 Mbps UL 298 Kbps Ping 34 ms
Meteor 2: https://zapodaj.net/6c14d1c1ea43a.png.html DL 0 Kbps UL 594 Kbps Ping 45 ms
Meteor 3: https://zapodaj.net/37fbd5f8adaa9.png.html DL 10.6 Mbps UL 395 Kbps Ping 42 ms

Córka na Tmobile też wykonała pomiar niestety nie mam zrzutu jednak wartości były wyższe, bliżej 10 Mb/s zarówno DL jak i UL, przy trochę gorszym pingu. Pomiary Meteor były wykonywane na parterze, router stoi/ma stać na piętrze.

Pytania:
1) Czy potrzebne są pomiary (NetMonster + Speedtest (meteor jest ok?) jedynie z komórki 4G czy z komórki wpiętej do wifi z urządzenia albo z samego routera też? Pomiar z komórki rozumiem zrobić na otwartym powietrzu.
2) Czy obejdzie się bez anteny? Generalnie wolałbym się obyć bez eskapad na dach bądź kombinowania w elewacji... Jednak jeśli trzeba to peszel na dach mam przygotowany. Da radę w takim wypadku na jakiejś niekierunkowej mocnej dookólnej?
3) Mam obawy czy Tmobile w tym wypadku to dobre rozwiązanie. Play ma maszty bliżej jednak ma dużo gorszą ofertę jeśli chodzi o resztę jej konfiguracji...
4) Czy ten router w ogóle ma sens? wziąłem go na próbę, wg Tmobile ma LTE20... Przy racie miesięcznej 50pln rozważam czy nie wziąć jednak za dopłatą Netgeara, a ten jeśli zostawić to do miasta, bo w Gdańsku 5g powinno śmigać

Ważne - zależy mi by podjąć decyzję względnie szybko by wiedzieć czy umowę z TMobile zerwać czy nie?
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Dobór routera LTE (ew anteny) T-Mobile (ew Play)

Post autor: tomekwwa »

Do 801A i tak żadnej anteny nie podłączysz bez lutownicy i odpowiednich przejściówek. Złącza z tyłu są na 3,8 GHz, u nas nieużywane.

NetMonster nie wymaga żadnych logów, tylko zdjęć zakładki live. Jeśli upierasz się mieć router bez anteny (już teraz widać, że marny to pomysł) to idź z telefonem dokładnie tam gdzie ma on być i pokaż wynik z NetMonstera i speedtestu (godziny 19-21). Jak telefon w miarę nowy, to na routerze bez anten i tak wiele lepiej nie będzie.

1. NetMonster nie ma nic do routera, pokazuje z jakim BTS połączony jest telefon, a nie router i pokazuje sąsiednie nośne odbieranych sygnałów. Do odczytu takich parametrów na MC801A potrzebny jest specjalny skrypt do przeglądarki dostępny na forum w temacie 801A.
2. Jeśli zadowala Cię net do 10 Mbps to tak. Jak myślisz o normalnej pracy to nie.
3. My też nie wiemy, bo nie ma żadnych konkretnych danych zebranych.
4. Ma, o ile go przerobisz albo wystawisz na dach w hermetycznej puszce. Mam taki jeden cały czas na słońcu i nic mu nie jest, tylko zasilanie 12V podaje z domu.
Mr Jones
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-06-21, 10:42

Re: Dobór routera LTE (ew anteny) T-Mobile (ew Play)

Post autor: Mr Jones »

Wow, dzięki za szybką i dokładną odpowiedź!

To teraz trzeba poczekać do weekendu na pomiary.

Wiem, że ten ZTE nie ma wyjść na anteny używalnych dla mnie ale z podanych opcji nic lepsze się nie wydawało. Ten przynajmniej ma szansę w mieście dać radę albo przy odrobinie szczęścia bądź w puszce hermetycznej na wsi do LTE.

A właśnie, taką puszkę możecie polecić jeśli miałbym iść tą drogą? Chociaż jeśli już coś ciągnąć na dach to równie dobrze może być antena. Rozumiem że o konkretnej antenie porozmawiać można będzie po pomiarach...
Mr Jones
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-06-21, 10:42

Re: Dobór routera LTE (ew anteny) T-Mobile (ew Play)

Post autor: Mr Jones »

Ahh jeszcze pytanie, Pixel 3a się nada do pomiaru czy kombinować jakiś nowszy telefon na Androidzie?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór routera LTE (ew anteny) T-Mobile (ew Play)

Post autor: matek451 »

Przecież w taKiej lokalizacji to bez anteny zewnętrznej mozna zapomnieć o internecie mobilnym, tym bardziej z T-mobile, w domu to co najwyzej zasięg na LTE800 z BTS-a Lubań lub Milonki. Tylko pierwsza stacja ma agregację 4 pasm LTE. Play pod tym względem wypada lepiej bo BTS Play Liniewo-Nasienna jest najblizej ale na razie to LTE1800+800 choć to do sprawdzenia bo dosył do niej radiolinią 1107Mb/s z Głodowa oznacza ze stacja moze dostać też LTE2600 i LTE2100, tak samo jak Głodowo. Do tego kwestia czy działa już BTS Stary Barkoczyn i na jakich pasmach, dosył też na 1107Mb/s radiolinią z BTS-a Wielki Klincz. Ogólnie infrastruktura Play już dziś wydaje się lepsza a perspektywy obiecujace.
Odległość do pobliskich stacji bazowych Play najmniejsza ale do korzystania z pasm pojemnościowych LTE i tak antena niezbędna.
T-mobile sukcesu nie wróżę, trzeba ostro powalczyć o prawidłowe parametry sygnału na pasmach pojemnościowych LTE z BTS-a NetWORKS Lubań, na pewno nie za pomocą MC801a wystawionym na zewnatrz. Testy zresztą pokażą,PIXEL 3A na X12 więc agreguje 3 pasma LTE.
Mr Jones
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-06-21, 10:42

Re: Dobór routera LTE (ew anteny) T-Mobile (ew Play)

Post autor: Mr Jones »

Dzięki za odpowiedzi. Liczę się z tym że trzeba będzie tę antenę albo anteny zainstalować. Zależy mi na stabilności, wydajności i możliwej bezobsługowości bo wyjście na dach do najwygodniejszych nie należy.

W sobotę usiądę do pomiarów. W żadnym wypadku Play nie jest wykluczony. Jestem ich klientem i tak, T-mobile z innych względów mnie zainteresował.

Wczoraj udało się jednak uruchomić Mikrotika więc nie będę od kumpla tego netgeara brał.
Mr Jones
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-06-21, 10:42

Re: Dobór routera LTE (ew anteny) T-Mobile (ew Play)

Post autor: Mr Jones »

Ok, wstępne pomiary na Play i T-Mobile przy pomocy NetMonstera zrobiłem.
Wieczorem (7-9) postaram się powtórzyć. Dorzucę też wtedy speedtesty.

PLAY
Podwórko:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wewnątrz domu (PLAY)
parter:
Obrazek
piętro (tu normalnie stał router):
Obrazek


Poddasze/dach - miejsce na potencjalną antenę (PLAY):
Obrazek
Obrazek
Obrazek

T-Mobile
Podwórko:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wewnątrz domu (TM)
Obrazek
Obrazek

Poddasze/dach - miejsce na potencjalną antenę (TM):
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Mr Jones
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-06-21, 10:42

Re: Dobór routera LTE (ew anteny) T-Mobile (ew Play)

Post autor: Mr Jones »

Ok, pomiary ok 21 wykonane. Na oko już po wynikach z komórki odpuściłem jakiekolwiek zabawy w pomiary z routera, bo wyniki wydają się być jednoznacznie przeciwko TM. Jeśli się mylę to wyprowadzcie mnie proszę z błędu ale wygląda na to że póki mieszczę się w 14 dniach na rozwiązanie umowy to powinienem to zrobić ASAP.

Wyniki PLAY
Podwórko
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Dom (PLAY)
Obrazek

Poddasze/Dach (wychylałem się na dach) (PLAY)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Wyniki T-Mobile
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Dodatkowo SpeedTest
PLAY
Podwórko
Obrazek Obrazek
Poddasze
Obrazek Obrazek

T-Mobile
Obrazek Obrazek

Czy w tym wątku można oprócz doboru operatora podpytać o dobór sprzętu? Jeśli antena (anteny?) to jaka (jakie)?
Mr Jones
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-06-21, 10:42

Re: Dobór routera LTE (ew anteny) T-Mobile (ew Play)

Post autor: Mr Jones »

Czy dobrze rozumiem że z wykonanych pomiarów wynika że:

* do najbliższego bts Play (Liniewo) telefon łączył mi się na 2100, 1800 lub na 800 jednakże bez agregacji łącza
* T-Mobile łączy się na agregacji 800+2100+1800 do Lubania

Co jednak nie wiąże się z wydajnością takich połączeń ani z doświadczenia z ich stabilnością w T-Mobile

Pytam bo muszę jutro podjąć decyzję czy kończyć umowę z T-Mobile czy nie. Myślę że no-limit tu jest bez sensu... Pytanie czy w ogóle warto w TM się pchać czy raczej przy założeniu anteny zewnętrznej tylko Play?

Jeśli antena to pytanie tu czy w temacie sprzętowym
ODPOWIEDZ