ZTE MF258k- słaby DL - oddać do orange, czy da się to ustawić?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Kaiser
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2023-03-10, 19:57

ZTE MF258k- słaby DL - oddać do orange, czy da się to ustawić?

Post autor: Kaiser »

Dzień dobry, wziąłem na próbę z Orange zestaw ODU-IDU Zte mf258k i muszę zdecydować w ciągu tygodnia czy go oddaję czy zostawiam. Wczoraj wieczorem robiłem speedtesty i wyszły bardzo słabo:
- 2600MHz DL: 3,9MB I 4,0MB UL: 25MB I 40 MB
- 2100MHz DL: 7,0MB I 4,51 UL: 11,89MB I 16,52MB
- 800MHz DL: 0,15MB I 0,15MB UL: 0,00MB I 13,13MB
- 1800MHz DL: 6,94MB I 5,99MB UL: 14,72MB I 27,98MB
- 1800MHz + 2600MHz DL: 8,84MB, 10,69MB UL: 15,95MB, 10,68MB
- Agregacja wszystkich pasm: DL: 2,21MB, 10,51MB, 13,44MB, 5,22MB, 4,39MB, 8,5MB, 3,29MB UL: 16,79MB, 38,18MB, 38,68MB, 38,38MB, 33,95MB, 41,64MB, 36,24MB.
Antena ODU skierowana na BTS ID 81340, 05-503 Głosków Abramowicza 3. Mój adres to Głosków Głuszca 6.
Z dodatkowych informacji:
- router przeważnie przegrywał rywalizację na speedtesty z moim telefonem houawei P30Pro
- nie mam możliwości poprowadzenia ewentualnego kabla do anteny kierunkowej z docelowego miejsca na router na dach, za to są wyprowadzone dwie skrętki z tego miejsca (salonu) na strych.
- jest możliwość (zasilanie) montażu routera na strychu i rozprowadzenia do każdego pomieszczenia sygnału po skrętce (do salonu nawet 2 skrętki)
- w dostępnej ofercie orange mam jeszcze możliwość wzięcia ZTE MC801A 5G.
Czas na pytanie, czy w mojej lokalizacji da się coś zrobić na tym Zte mf258k, czy oddać go do orange, póki jeszcze mogę i szukać innego rozwiązania, a jeśli tak to jakiego?
P.S. mogę załączyć screeny jeśli będą potrzebne.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: ZTE MF258k- słaby DL - oddać do orange, czy da się to ustawić?

Post autor: matek451 »

Oddać i podziękować Orange za usługi.
Kaiser
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2023-03-10, 19:57

Re: ZTE MF258k- słaby DL - oddać do orange, czy da się to ustawić?

Post autor: Kaiser »

matek451 pisze:Oddać i podziękować Orange za usługi.
Z tym będzie największy problem bo umowa obowiązuje jeszcze przez rok, a poza tym na jednej umowie jest 5 numerów, więc wolałbym tego uniknąć, tym bardziej, że w tej nazwijmy to podwarszawskiej miejscowości wszystkie alternatywy działają podobnie źle, przynajmniej wg opinii mieszkańców, nikt nie jest zadowolony ze swojej sieci.
Kaiser
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2023-03-10, 19:57

Re: ZTE MF258k- słaby DL - oddać do orange, czy da się to ustawić?

Post autor: Kaiser »

A czy ten ZTE MC801A 5G byłby rozwiązaniem w połączeniu z jakąś (jaką?) anteną, czy może próbować kupić coś innego. Sąsiad ma huawei B818 z anteną skierowaną na trochę dalej umiejscowiony na ul. Ceramicznej 15 w Gołkowie BTS ID 16161 i twierdzi, że osiąga DL około 50MB, co dla mnie byłoby wystarczające. No chyba, że sąsiad tylko tak mówi, a w tej lokalizacji nic nie będzie działało ze względu na przeciążenia BTS, no co wskazują różnice miedzy DL i UL?
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: ZTE MF258k- słaby DL - oddać do orange, czy da się to ustawić?

Post autor: pawel_b »

ZTE MC801A nie wchodzi w grę bo obsługuje anteny zewnętrzne tylko dla 5G i to dla pasm niedostępnych w Polsce
W Twoim przypadku konieczna będzie zewnętrzna antena kierunkowa więc zmiana routera bez anteny zewnętrznej nic Ci pomoże, możesz próbować kierować antenę podobnie jak sąsiad bo być może ten BTS bliżej Ciebie jest przeciążony, szkoda że nie wkleiłeś screenów z Netmonster żeby zobaczyć pasma i poziom sygnału na tym smartfonie
Ostatnio zmieniony 2023-03-11, 10:39 przez pawel_b, łącznie zmieniany 1 raz.
Kaiser
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2023-03-10, 19:57

Re: ZTE MF258k- słaby DL - oddać do orange, czy da się to ustawić?

Post autor: Kaiser »

pawel_b pisze:ZTE MC801A nie wchodzi
Rozumiem, że z tego ZTE MF258k w żaden sposób nie da się osiągnąć lepszego DL, pomimo tego, że stojąc z telefonem koło anteny ODU, miałem przeważnie 2x lepszy DL z telefonu? W takim razie, jakiego routera w granicach 1000zł szukać i czy ewentualna zmiana operatora (na jakiego) dałaby jakiś efekt?
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: ZTE MF258k- słaby DL - oddać do orange, czy da się to ustawić?

Post autor: pawel_b »

Z tego MF258K jest duża szansa osiągnąć lepsze prędkości ale po podłączeniu zewnętrznej anteny kierunkowej
Najpierw antena a potem ewentualnie możesz myśleć o zmianie routera, prawdopodobnie nie będzie potrzeby
Jak Ci się skończy umowa możesz myśleć o zmianie na Play ale najpierw starter Play i testy
Kaiser
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2023-03-10, 19:57

Re: ZTE MF258k- słaby DL - oddać do orange, czy da się to ustawić?

Post autor: Kaiser »

pawel_b pisze:Z tego MF258K jest duża szansa osiągnąć lepsze prędkości ale po podłączeniu zewnętrznej anteny kierunkowej
Nie znam się na tym, ale czy mf258k czyli IDU nie będzie działać bez ODU w którym jest karta sim, no chyba, że antenę można podłączyć do ODU, ale to byłoby połączenie anteny z anteną. Poza tym to nie zauważyłem wyjść na kabel antenowy w żadnym z tych urządzeń.
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: ZTE MF258k- słaby DL - oddać do orange, czy da się to ustawić?

Post autor: pawel_b »

Przepraszam ale on chyba nie ma możliwości podłączenia anteny zewnętrznej więc nic tu jednak nie poradzisz bez zmiany routera :(
Przede wszystkim dowiedz się co Orange może Ci zaproponować zamiast tego routera, konieczny router ze złączami na antenę zewnętrzną!
Wejdź na ten swój ZTE i upewnij się który BTS łapie, być może wystarczyłaby zmiana lokalizacji ODU, antenę skierowałeś na Abramowicza ale to jeszcze nie przesądza że złapałeś sygnał z Abramowicza
Kaiser
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2023-03-10, 19:57

Re: ZTE MF258k- słaby DL - oddać do orange, czy da się to ustawić?

Post autor: Kaiser »

pawel_b pisze: Przede wszystkim dowiedz się co Orange może Ci zaproponować zamiast tego routera
Tylko ZTE MC801A 5G
pawel_b pisze: Wejdź na ten swój ZTE i upewnij się który BTS łapie
Sprawdzałem, na pewno łapie Abramowicza, próbowałem kierować na drugi najbliższy BTS, tzn na Ceramicznej 15, ale i tak łapał bliższy z Abramowicza, pewnie wynika z tego, że z mojego domu kierunki podobne, a i kąt anteny ODU podobno spory.
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: ZTE MF258k- słaby DL - oddać do orange, czy da się to ustawić?

Post autor: tomekwwa »

Żeby z MC801A mieć to co na telefonie to musisz w plastikowej puszce powiesić go tam gdzie testujesz telefonem. U mnie wisi dwa lata lato, zima i nic mu się nie dzieje.
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: ZTE MF258k- słaby DL - oddać do orange, czy da się to ustawić?

Post autor: pawel_b »

mimo wszystko przydałyby się jakieś screeny z Netmonster z telefonu z poziomem sygnału
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: ZTE MF258k- słaby DL - oddać do orange, czy da się to ustawić?

Post autor: wojteks »

Sygnał silny, SINR słaby więc i osiągi słabe. MF258K ma antenę dookólną. Nie nadaje się do trudnych lokalizacji z dużą ilością zakłóceń od innych stacji bazowych.
Nie pomagam na PW!
Kaiser
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2023-03-10, 19:57

Re: ZTE MF258k- słaby DL - oddać do orange, czy da się to ustawić?

Post autor: Kaiser »

wojteks pisze:Sygnał silny, SINR słaby więc i osiągi słabe
Zdecydowałem, że oddam ZTE mf258k i rozwiążę umowę z orange (chyba, że to nie wina operatora) i zastanawiam się nad wyborem nowego operatora, najlepiej z możliwością kupna routera w abonencie. Na razie wpadło mi w oko router B628-350 albo B628-265 od play. Jest szansa, że się poprawi, czy szukać dalej?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: ZTE MF258k- słaby DL - oddać do orange, czy da się to ustawić?

Post autor: wojteks »

Skoro masz router, kup teraz starter Play, włącz promocję 200GB (5+10 pln będzie kosztować) i pokaż testy zrobione routerem i/albo smartfonem (program netmonster, zakładka live, speedtest w tym samym czasie).
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: ZTE MF258k- słaby DL - oddać do orange, czy da się to ustawić?

Post autor: matek451 »

Opinie sąsiadów o operatorach mają zerową wartość, tak samo jak bajki sąsiada o B818 z antena. Lokalizacja jest dla Orange kiepska, BTS na Abramowicza ma 3 sektory , proponuję zapoznać się z https://si2pem.gov.pl/media/26/lab/1243 ... 0-2022.pdf bo to od razu wiele wyjasnia, do BTS-a 1 kilometr ale pierwszy sektor z którego korzystasz jest na azymucie 100 stopni, twoja lokalizacja jest na jego krawędzi i pomiedzy nim a sektorem numer 2, stąd ten SINR i niska modulacja na modemie. A na dodatek ta stacja bazowa jest zapchana na amen więc wyniki dramat. Tak kończy się wybór nie tego operatora i to na wielu abonamentach. Tam Orange nie ma prawa działać poprawnie i nie działa. BTS przy Ceramicznej z kolei ma pierwszy sektor na Gołków-Letnisko, drugi na Gołów a trzeci na Robercin. NetWorks nie posiada stacji bazowej na południe od ciebie i ma tam ogromne problemy z zasięgiem i działaniem internetu mobilnego.
Kaiser
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2023-03-10, 19:57

Re: ZTE MF258k- słaby DL - oddać do orange, czy da się to ustawić?

Post autor: Kaiser »

matek451 pisze: Tak kończy się wybór nie tego operatora i to na wielu abonamentach.
Z operatorem jest od czasów IDEI, ponad 20 lat, a mieszkam w Głoskowie od 4 lat. Wcześniej nie było takich problemów z zapchaniem BTS, co przy tempie zabudowy nie dziwi aż tak bardzo, co nie zmienia faktu, że sentymentu do Orange nie mam i bez problemu mogę rozwiązać umowę. Tylko pytanie jaki operator w zamian. T-Mobile to te same BTS'y, Play ma ich więcej w mojej okolicy. Przejrzałem ofertę Play i zainteresowało mnie kilka routerów: OPPO 5G CPE T1a, TCL LINKHUB 5G HH515, 5G CPE 5 (H155-381), Acer Predator Connect X5 5G CPE. W orange, jeśli zmiana operatora nie ma sensu, jest jeden ZTE Router MC801A 5G. No chyba, że w mojej lokalizacji te routery bez możliwości podłączenia anten LTE nie mają sensu i lepiej kupić B818 z antenami. Wszystkie możliwości wchodzą w grę, wyprowadzenie kabla antenowego na zewnątrz, czy skrętki do ODU, zmiana operatora, tylko po tygodniu czytania forum mam już taki mentlik w głowie, że nie wiem w którą stronę iść. Oczywiście najlepszą opcją byłoby dla mnie zakup sprzętu z abonamentem u operatora, obojętnie którego.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: ZTE MF258k- słaby DL - oddać do orange, czy da się to ustawić?

Post autor: matek451 »

Na forum w przypadku doboru operatora są jasne i proste wytyczne do testów, karta pre-paid do telefonu i screeny z https://play.google.com/store/apps/deta ... l=pl&gl=US i speedtest. Test w domu a potem taki sam na zewnatrz, Orange już znasz, kolega polecił Play więc zacznij od niego i zostanie ci T-mobile ale korzysta z tych samych stacji bazowych co Orange. Dla Orange/T-mobile alternatywą jest 5G2100, to DSS z LTE2100 ale z reguły ludzie nie korzystają bo nie mają sprzętu do 5G i nie wszystkie taryfy mają wjazd do niego. Jest na BTS-ie Abramowicza, Play ma tez 5g2100 DSS z LTE2100 na Sadowej w Baszkówce oprócz agregacji 4 pasm LTE.
Kaiser
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2023-03-10, 19:57

Re: ZTE MF258k- słaby DL - oddać do orange, czy da się to ustawić?

Post autor: Kaiser »

matek451 pisze: karta pre-paid do telefonu i screeny.
Kupiłem dzisiaj karty Play i T-Mobile. Zrobiłem sporo testów na telefonie, ale też i w ZTE MF258K. Dla Orange ( i T-Mobile antenę ustawiłem na ul. Abramowicza eNBID 181340, w przypadku Play antena na ul. Sadową eNBID 6206. W obu przypadkach z pozycji anteny ODU można nawiązać bezpośredni kontakt wzrokowy z BTSami. Ogólnie Play miał wyniki DL 2-3x lepsze niż Orange i T-mobile, które były do siebie zbliżone. Duża różnica była też w SINR, który dla Orange i T-mobile oscylował wokół 0, ale częściej z wartościami minusowymi, a w przypadku Play wartości miedzy 10, a 20.
Wrzucam kilka screenów:
https://imagizer.imageshack.com/img922/821/qISzUl.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/8881/mePqcJ.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img923/8904/xjBhqP.jpg
Speedtest dla Play wartości minimalne i maksymalne:
https://imagizer.imageshack.com/img923/218/Oz0tMx.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img923/7706/AMsvuY.jpg
Speedtest dla Orange min i max:
https://imagizer.imageshack.com/img922/3232/UDpQoH.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img924/6799/2TFJPD.jpg
Speedtest dla T-Mobile min i max:
https://imagizer.imageshack.com/img923/3879/cQIbWb.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/7595/iXChMM.jpg
Mam jeszcze na telefonie zrzuty z NetMonster, jak będzie trzeba to wrzucę.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: ZTE MF258k- słaby DL - oddać do orange, czy da się to ustawić?

Post autor: matek451 »

Teraz chyba rozumiesz dlaczego kazałem ci spakować sprzęt i podziękować Orange, to samo dotyczy T-MOBILE ale napisałem dlaczego operatorzy NetWorks nie wchodza w grę. Sprawdza się to w testach w 100% ale ja nie jestem jasnowidzem tylko korzystam z wiedzy jaka posiadam. Co do Play tez było wiadomo ze to optymalny operator , infrastrukturalnie jest sporo przed konkurencją.
Kaiser
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2023-03-10, 19:57

Re: ZTE MF258k- słaby DL - oddać do orange, czy da się to ustawić?

Post autor: Kaiser »

matek451 pisze:Co do Play tez było wiadomo ze to optymalny operator ,
Po dzisiejszych całodniowych testach jestem zdecydowany na Play, tylko pojawia się pytanie odnośnie sprzętu, czy wybierać spośród dostępnych w Play routerów OPPO 5G CPE T1a, TCL LINKHUB 5G HH515, 5G CPE 5 (H155-381), Acer Predator Connect X5 5G CPE, czy kupić np B818 plus antenę zewętrzną?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: ZTE MF258k- słaby DL - oddać do orange, czy da się to ustawić?

Post autor: matek451 »

Brak testów Play na telefonie wewnatrz domu i screena z aplikacji NetMonster wiec póki co parametry sygnału na pojemnościowych pasmach LTE nieznane.
Kaiser
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2023-03-10, 19:57

Re: ZTE MF258k- słaby DL - oddać do orange, czy da się to ustawić?

Post autor: Kaiser »

matek451 pisze:Brak testów Play na telefonie wewnatrz domu i screena z aplikacji NetMonster
https://imagizer.imageshack.com/img923/2066/W6PUba.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img923/60/YMMiUA.jpg
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: ZTE MF258k- słaby DL - oddać do orange, czy da się to ustawić?

Post autor: matek451 »

Na telefonie speedtest wypada słabo, parametry sygnału na pasmach pojemnościowych LTE dostateczne, router w takich warunkach będzie pracował podobnie, moze nieco lepsze prękości. W przypadku MF258k parametry sygnału sa dużo lepsze, SINR pozwala na pracę w QAM256, on ma antenę o zysku około 7-8dBi i dodatkowo jest na zewnątrz więc pomja się tłumienie sygnału przez ściany. W przypadku routerów które wymieniłeś nie uzyskasz takich parametrów sygnału. Pomysł na B818 słaby, ma swoje lata ale to najmniejszy problem, niestety router bez wsparcia, Huawei już się sprzętem klienckim do LTE/5g nie zajmuje.
Kaiser
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2023-03-10, 19:57

Re: ZTE MF258k- słaby DL - oddać do orange, czy da się to ustawić?

Post autor: Kaiser »

matek451 pisze:MF258k parametry sygnału sa dużo lepsze ma antenę o zysku około 7-8dBi i dodatkowo jest na zewnątrz
Wydaje mi się, że w moim przypadku najważniejsze, żeby było to coś typu ODU IDU, pomyślałem o zte 889, ale antena kierunkowa ma uzysk tylko 6,5dBi. Chyba, że budżetowo MIKROTIK LHG LTE Kit ma 17dBi, za 700zł połączone skrętką z 2 routerami. DL miedzy 50, a 100MB byłby sukcesem, a do tego chyba nie potrzeba routera wysokiej klasy, tylko coś do odbioru sygnału, najlepiej z możliwością połączenia po skrętce. Ostatecznie zawsze mogę spróbować netbox z Play z tym zte mf 258k, jakoś to w końcu działa.
siedle
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2021-04-02, 11:46

Re: ZTE MF258k- słaby DL - oddać do orange, czy da się to ustawić?

Post autor: siedle »

Jeżeli budżet Ci pozwala to bierz ZTE 889 - to naprawdę dobry zestaw IDU/ODU. Dodatkowo: działają na nim standartowe skrypty do wymuszania pasm na modemach ZTE :)
Kaiser
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2023-03-10, 19:57

Re: ZTE MF258k- słaby DL - oddać do orange, czy da się to ustawić?

Post autor: Kaiser »

siedle pisze:Jeżeli budżet Ci pozwala to bierz ZTE 889
W podobnym budżecie jest MikroTik LHG LTE18 kit LHGGM'EG18-EA, z uzyskiem 17dBi, Zte ma chyba około 7dBi, tylko co jest lepszym rozwiązaniem? Cały czas w grę wchodzi zte MF258k, bo mogę zostawić go z innym numerem na abonament w Orange za dość dobre pieniądze 24x35zł, ale może Mikrotik, albo ZTE mc889 (ewentualnie inny?) będzie dużo lepszym rozwiązaniem?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: ZTE MF258k- słaby DL - oddać do orange, czy da się to ustawić?

Post autor: wojteks »

MF258K ma anteny dookólne więc nie nadaje się do lokalizacji gdzie trzeba anten kierunkowych.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ