MF289F słabe transfery

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
GChmurka
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2023-02-15, 18:17

MF289F słabe transfery

Post autor: GChmurka »

Witam.
Obecnie testuje sprzęt ZTE MF289F, od T-mobile i mało jestem z niego zadowolony. Mianowicie transfery jakie wyciągam to 40-60Mbps, czasami uda się złapać obiecane "do" 90Mbps.
Niby wszystko ok, modem agreguje 4 pasma LTE (B1, B3, B7, B20) przy sile sygnału (RSRP:-105dBm RSRQ:-19.0dB RSSI:65dBm SINR:4.0dB
), ale skąd takie słabiutkie transfery?

Próbowałem blokować pasma na te co widzi i jedyne efekty na plus to miałem agregowanie UP do 20Mbps jak wybierałem 2 pasma (przy wyborze 3 lub 4 upload tak jakby nie był agregowany i zawsze szło 10Mbps).

Jakieś pomysły co można jeszcze testować, czy może wybór innego modemu z antena zewnętrza i ukierunkowaniem jej na jakiś konkretny BTS w mojej okolicy da lepsze rezultaty. Nadajników mam w okolicy dużo ale zazwyczaj łapie mnie na 58470458
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: MF289F słabe transfery

Post autor: wojteks »

GChmurka pisze:Mianowicie transfery jakie wyciągam to 40-60Mbps, czasami uda się złapać obiecane "do" 90Mbps.
Mając 20 czy 40 masz do 90 i niczego więcej się nie spodziewaj.
GChmurka pisze:ale skąd takie słabiutkie transfery?
Stąd że to radio i nie jesteś sam tylko wielu sąsiadów też ma neta z LTE TM. Parametry masz średnie, SINR niski.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19165
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: MF289F słabe transfery

Post autor: matek451 »

Kluczowe słowo to do 90Mb/s, w ofertach bez limitu danych T-mobile stosuje ukryte lejki, ogranicza prędkość, dzieli użytkowników na pasma LTE na BTS-ie, nie zawsze włacza agregację. Ogólnie to taki ukryty QoS, zgodny z RŚUT. Chcesz mieć szybciej to korzystaj z pre-paida. Do tego LTE1800 z Botewa 14 na kiepskich parametrach sygnału więc jest jak jest, na pozostałych pasmach pojemnościowych LTE zapewne jeszcze gorsze parametry sygnału.MF289F w tych warunkach to nie optymalny wybór, router z 4 CC QAM256 ale z dziwną konfiguracją złącz antenowych. Zobacz czy wystawiony na zewnątrz da ci lepsze wyniki, ogólnie przy takich parametrach sygnału na 1800MHz widać ze antena zew. Dual LTE1800-2600MHz niezbędna ale czy to coś poprawi w kwestii prędkości trudno wyrokować.
GChmurka
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2023-02-15, 18:17

Re: MF289F słabe transfery

Post autor: GChmurka »

Czytałem, że anteny zewnętrze do tego modelu dławią agregacje do tylko 2 pasm. Więc stracę, 2 pasma, zyskując na mocy pozostałych dwóch, pewnie wyjdzie na to samo, albo gorzej.

No nic oddam ten router (mam 30 dni) i wezmę coś z anteną zewnętrzną (np zte MF889) która spróbuję wystawić na dach.
Zobaczymy czy różnica abonamentu rzędu 20zl będzie tego warta.

Trochę mnie smuci do co mówisz o T-mobile i ich ukrytym qos. Co byś polecił w takim razie kupić? Modem samemu z zewnętrznymi antenami i iść w transfery na prepaid (miesięcznie schodzi mi około 200GB)? Te zestawy od T-mobile nigdy nie będą moja własnością, nawet po 2 latach.... Więc może rzeczywiście lepiej wyjdzie zakup czegoś nawet na raty 0% i brak lojalki.... Tylko wtedy nie MF889 bo na dach nie będę chodził kart zmieniać..
ODPOWIEDZ