Pomoc w wyborze operatora w konkretnej lokalizacji

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
InezPL
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2023-06-20, 20:20

Pomoc w wyborze operatora w konkretnej lokalizacji

Post autor: InezPL »

Jestem ciekaw czy ktoś ma opinie które mogą mi pomóc w wyborze operatora w mojej konkretnej lokalizacji: 52.413971, 17.772651.

Z tego co widzę jestem niedaleko masztu Orange (na północ) i masztu Play (na południe) (czy coś innego jeszcze wchodzi w grę)?

Bardzo również zależy mi na publicznym (niekoniecznie stałym) adresie IP (więc tutaj chyba mój wybór ogranicza się do Plusa lub Orange).

Ponadto używam routera Teltonika RUT950 - kategoria czwarta, więc chyba tam agregacji pasm nie zrobię. Czy dużo na tym tracę, zależy mi przede wszystkim na niskim pingu, solidnym połączeniu (prędkość download czy to jest 30 czy 90 Mb/s nie ma dla mnie aż tak dużego znaczenia).

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pomoc w wyborze operatora w konkretnej lokalizacji

Post autor: wojteks »

Pokaż jakieś testy co masz teraz.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w wyborze operatora w konkretnej lokalizacji

Post autor: matek451 »

Dobra mina do złej gry czyli wydane 1000 zł na to cudo z Teltoniki i minimalizm czyli na prędkości mi nie zależy więc nic tylko korzystać, na bank wszystko będzie cacy, kto tam by zwracał uwagę że BTS Witkowo-Strzałkowska dzała na LTE2100+1800 dla Orange i T-mobile. A Play w Mielżynie z LTE2100+1800+800 nie ma sektora na Mąkownicę. Optymizm posunięty do absurdu, skad w ogóle pewność ze na RUT950 osiagniesz 30Mb/s? Wielkopolska więc Plus się kłania.
InezPL
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2023-06-20, 20:20

Re: Pomoc w wyborze operatora w konkretnej lokalizacji

Post autor: InezPL »

Drogi matek451, pozwól, że odniosę się do fragmentów Twojej odpowiedzi:

matek451 pisze:Dobra mina do złej gry czyli wydane 1000 zł na to cudo z Teltoniki
Urządzenie mam od dawna, w spadku, więc żadne 1000 zł wydane nie było.
matek451 pisze:i minimalizm czyli na prędkości mi nie zależy więc nic tylko korzystać
Po prostu napisałem na czym mi zależy, a na czym mi nie zależy, to dość ważne mieć jasno określone cele, szczególnie gdy czasem nie można mieć wszystkiego.
matek451 pisze:kto tam by zwracał uwagę że BTS Witkowo-Strzałkowska dzała na LTE2100+1800 dla Orange i T-mobile. A Play w Mielżynie z LTE2100+1800+800 nie ma sektora na Mąkownicę
Napisanie przeze mnie wiadomości na tym forum jest właśnie objawem zwracania uwagi i chęci podjęcia trawnej decyzji.
matek451 pisze:Optymizm posunięty do absurdu
Optymizm i pozytywne podejście do życia, drugiej osoby jest cechą z której jestem dumny... Nie wiem dlaczego piszesz o absurdzie więc do tego się nie odniosę.
matek451 pisze:skad w ogóle pewność ze na RUT950 osiagniesz 30Mb/s
Z testów.

Fajnie byłoby gdybyś wniósł do dyskusji coś wartościowego, ja bardzo chętnie posłucham, a i może innym się przyda - jeśli jednak masz zamiar odpowiadać nadal w tym samym tonie to podaruj sobie proszę.

Pozdrawiam,
Inez
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w wyborze operatora w konkretnej lokalizacji

Post autor: matek451 »

Masz rację, poczekaj az ktoś się wypowie, ja się przecież nie znam. Zobaczymy jak na tym wyjdziesz. Chyba nie zdajesz sobie sprawy z kim dyskutujesz.
Skoro robiłes testy to czemu ich nie pokazałeś, ja w bajki nie wierzę. Do BTS-a NetWorks około 2km, nie ma na nim pasma zasięgowego, wewnątrz domu na 2100/1800MHz uzyskanie optymalnych parametrów sygnału na LTE2100/1800 bywa trudne. W teorii DL na LTE1800 Orange do 75Mb/s , na LTE2100 to 112Mb/s. W praktyce zależą od parametrów sygnału i obciążenia sektora. Minimalizm w mobilnym nie popłaca, nie ma gwarancji prędkości , ilość klientów i ruch sieciowy rośnie dlatego zawsze należy starać się o maksymalizację osiagów w danej lokalizacji, nie jeden przekonał się ze takie podejście często skutkuje degradacją łacza i z 30Mb/s zostaje kilka.
I to jest absurdalne podejście do zagadnienia, w takiej lokalizacji korzysta się z routera z 2 CC CA B3+B1 QAM256 i optymalizuje parametry sygnału na nich zewnętrzną anteną kierunkową Dual LTE2100+1800 dążąc do maksymalizacji osiągów dzięki czemu przyrost obciązenia sektora przez nowych klientów nie grozi degradacją łącza.
To w kwestii Orange z 2 sektora na tym BTS-ie.
Play już dostałeś odpowiedź, zasięg masz z BTS-a Witkowo-Stary Rynek, działa w agregacji 4 pasm LTE, powinna mieć też 5G2100 w DSS z LTE2100 bo została zmodernizowana pod koniec ubiegłego roku. Niska stacja ale pracuje ze sporymi mocami, sektor 2 na azymucie 170 stopni. Oczywiście wymaga też sprzętu minimum 3CC CA QAM256 I anteny Dual LTE1800-2600MHz. z Z Mielżyna to mozesz być na skraju zasięgu z 3 sektora, skierowanego na Gorzykowo.
No i nie bez powodu napisałem o Plusie bo BTS Witkowo na kominie ciepłowni, stacja działa na 6 sektorach TDD LTE2600, FDD LTE2600+1800 I 3 LTE2100, LTE900. Ma sporą pojemność i Plus jest wart sprawdzenia, oczywiście na współczesnym routerze z antena Dual na 1800-2600MHz.
Oczywiście nie bierz pod uwagę co napisałem, masz własne podejście do tematu, poczekaj na prawdziwego fachowca na pewno się doczekasz on to ci napisze coś konkretnego a nie te moje wypociny.
Ja już przedstawiłem swoje zdanie i argumenty , mam doświadczenie więc wiem ze w mobilnym twoja filozofia się nie sprawdza. Tak samo jak korzystanie z routera na poziomie technicznym sprzed 10 lat na dodatek bez anteny zewnętrznej.
InezPL
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2023-06-20, 20:20

Re: Pomoc w wyborze operatora w konkretnej lokalizacji

Post autor: InezPL »

Antenkę mam taką: https://allegro.pl/oferta/zewnetrzna-an ... 8653265809.

Gubię się w tym co piszesz - to się w końcu znasz ("mam doświadczenie więc wiem ze w mobilnym twoja filozofia się nie sprawdza", "Chyba nie zdajesz sobie sprawy z kim dyskutujesz") czy się nie znasz ("ja się przecież nie znam" i "poczekaj na prawdziwego fachowca") ? :-)

Testów nie wysłałem, bo nie jestem teraz w tej lokalizacji (może jutro uda mi się dosłać). 30Mb/s raczej wydawało mi się też mało, dlatego nie robiłem zrzutu ekranu (gdybym miał tam 80 lub 100 Mb/s to pewnie bym zrobił).

W tej Teltonice fajne jest to, że ma dość zaawansowaną konfigurację VPNów i potrafi mieć fail over WAN (na przykład po WiFi, w razie awarii można hotspota na telefonie zrobić).

Szukam obecnie czegoś z podobnymi możliwościami ale nieco nowszego.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w wyborze operatora w konkretnej lokalizacji

Post autor: matek451 »

To szukasz sprzętu czy wybierasz operatora jak w tytule? Teltonika to zaawansowany router ale w kwestii wbudowanego modemu LTE słabizna, no i nic nie pisałeś o antenie. Ta którą masz oczywiście nie ma zysków 15dBi ale p w twoich warunkach pewnie daje radę bo po drodze do BTS-a NetWorks pola, testy pokażą jak jest z parametrami sygnału na LTE2100/1800. Pewnie też PLUS na LTE2600/1800 z komina na Żwirki i Wigury też da radę.
Kluczowy jest dobór routera, w Orange i Plusie agregacja 2 pasm więc minimum to B535-333 agreguje LTE2100+1800 i LTE2600+1800 w modulacji QAM256, koszt od 300 zł. Antena ta co masz i sprawdzisz jak działaja ci operatorzy skoro priorytetem jest publiczne IP z dostępem z zewnątrz.B535-333 ustawiasz w Bridge, będzie pełnił tylko rolę modemu LTE, podpinasz go do portu WAN w RUT850 który będzie odpowiada za funkcje sieciowe z których korzystasz. Ewentualnie zamiast B535-333, B628-350 Z agregacją 3 pasm LTE w QAM256, do niego potrzebny jeszcze 2 x konektor SMA-TS9 bo takie złącza ma B638-350. Koszt około 500 zł za nowy.
Oczywiście testy zrobisz tez na tym co masz, podałem ci na tacy dane dotyczace infrastruktury wszystkich operatorów w twojej okolicy, w uzupełnieniu NetWorks BTS Strzelecka ma sektory 1 i 3 prostopadle do drogi na Mielzyn, miasteczko obsługuje BTS na BS o lokalnym zasięgu ale z LTE2600+2100+1800+800 zaś 3 stacja bazowa na Dworcowej sieje na Małachowo, Folwark i 1 sektor na południowy wschód.
Sądzisz ze na pytanie które tutaj zadałeś dostałbyś taką odpowiedź od kogoś innego?
InezPL
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2023-06-20, 20:20

Re: Pomoc w wyborze operatora w konkretnej lokalizacji

Post autor: InezPL »

Dzięki za informację, będę próbował Orange w pierwszej kolejności.
Czy warto zainteresować się ZTE MF258K czy raczej zostać przy osobnej zewnętrznej antenie tak jak teraz i porządnym routerze?
ODPOWIEDZ