Sprzęt na kartę sim i światłowód

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
pepexy08
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2017-03-21, 12:47

Sprzęt na kartę sim i światłowód

Post autor: pepexy08 »

Cześć,

zamierzam podpisać umowę z operatorem na Internet 5G (waży się, czy Plus, czy Play). W związku z tym potrzebuję router na kartę sim. Docelowo jednak chciałbym podłączyć światłowód i moje pytanie jest, czy do karty sim, jak i światłowodu będzie można wykorzystać ten sam router? Czy będzie potrzeba wymiany sprzętu.

Dodatkowo, czy możecie polecić jakiś sprzęt? Warunek jest taki, że router musi mieć możliwość podłączenia sprzętu obok Wi-Fi także kablem (komputer stacjonarny).

DO nadajnika mam 1,5km - nadajnik jest w miejscowości 05-084 Leszno.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Sprzęt na kartę sim i światłowód

Post autor: Mig25 »

To już zależy od filozofii , niektóre się da wykorzystać ( i mieć ciągle backup w postaci internetu z karty sim , gdyby świałowód padł) ,niektóre nie .
Można też mieć uniwersalny router z wejściem WAN ( i w nib obsługę wifi i sieci domowej) , i do niego podłączyć się routerem/modemem z kartą sim w trybie bridge mode do gniazda WAN. Wtedy jak będziesz miał światłowód ,to również wpinasz się do tego routera przez ONT. ( o ile Twój operator takie coś daje)
pepexy08
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2017-03-21, 12:47

Re: Sprzęt na kartę sim i światłowód

Post autor: pepexy08 »

ok, dzięki za info.

A takie generalne pytanie jeszcze - czy ten router na potrzeby domowe jest ok? Mogę nabyć za ok 1000 zł. ZTE MC888 5G
Zeusek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 512
Rejestracja: 2020-03-25, 10:40

Re: Sprzęt na kartę sim i światłowód

Post autor: Zeusek »

Ten router jest ok.. Jestem zadowolony z niego. Jest to jeden z najnowszych routerów na rynku.
Huawei B818 -> ZTE MC888 -> Virgin Mobile.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Sprzęt na kartę sim i światłowód

Post autor: matek451 »

Mam całkowicie odmienne zdanie , wynikajace z wcześniejszych tematów autora. Niestety ale widzę że na forum nowa moda, na jasnowidzów. 5G2600 z PLUSA i zasieg w domu na MC888 przy 1,5 km od BTS-a na kominie dawnej cukrowni , na bank parametry sygnału brzytwa. Życzę powodzenia.
pepexy08
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2017-03-21, 12:47

Re: Sprzęt na kartę sim i światłowód

Post autor: pepexy08 »

Mam jeszcze jedno pytanie. Kiedyś było tak, że jak kupiło się telefon w danej sieci to nie dało się włożyć karty innej sieci. Potem to zdaje się zmienili i teraz można przekładać. A jak jest z routerami? Przykładowo, jak kupię router w Plus będę mógł kiedyś włożyć kartę Play?

A dodatkowo, jeśli nie ma opcji przekładania kart, to czy można na rynku kupić router na poziomie tego ZTE MC888 5G w cenie 1000-1200 zł?
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Sprzęt na kartę sim i światłowód

Post autor: tomekwwa »

Nabywane w kraju routery nie mają blokady SIM, choć generalnie da się je nadal zakładać. W Polsce nadal można na czas umowy, ale że potem musieliby ściągać za darmo to nie zakładają.
Zeusek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 512
Rejestracja: 2020-03-25, 10:40

Re: Sprzęt na kartę sim i światłowód

Post autor: Zeusek »

Trzy lata temu kupiłem Huawei B818 z Play a używałem w Orange, obecnie z tego co się orientuje nikt blokad nie zakłada na routery.
Zapewne na umowę kupisz ZTE MC888 taniej niż te ~1400zł.
Huawei B818 -> ZTE MC888 -> Virgin Mobile.
pepexy08
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2017-03-21, 12:47

Re: Sprzęt na kartę sim i światłowód

Post autor: pepexy08 »

Posiadam już ZTE MC888 5G i kilka info po testach.

MAXy, jakie udało się wykręcić (testy z rana) to ok 250 Mb/s pobieranie i ok 50 Mb/s wysyłanie. W ciągu dnia to jest jakieś odpowiednio 120 i 20. Dla mnie to jest przeskok x10. Zasięg dla 5G jest pomiędzy 2-4 kreski i jednak znaczenie ma miejsce postawienia sprzętu w domu. Z instrukcji wynika też, że można podłączyć szerokopasmowy Internet przewodowy - rozumiem to tak, że możliwe jest nawet korzystanie z obu tych technologii jednocześnie, tj. przewodowy, jako podstawowy i bezprzewodowy, jako awaryjny (tzw. tryb hybrydowy).

Ogólnie jestem zadowolony. Dzięki za pomoc.
ODPOWIEDZ