Wymiana routera w kamperze

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
xaoo88
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2023-08-05, 07:28

Wymiana routera w kamperze

Post autor: xaoo88 »

Witam!

W kamperze mam aktualnie zainstalowane coś takiego https://sklep.ack.com.pl/antena-lte-max ... -ber290450 Niestety jakoś internetu jest dość słaba. Kilkuletni telefon leżący na stole w kamperze radzi sobie zauważalnie lepiej niż ten router z anteną na dachu.

Dlatego zacząłem się zastanawiać na wymianą routera na coś lepszego (najlepiej z wykorzystaniem aktualnej anteny, która jest zamontowana na stale na dachu kampera). Myślę o inwestycji w router 5G. Do pracy czasami potrzebuje pobrać coś większego (do 10 GB), natomiast żona czasami ma potrzebę wysłania materiałów video (do 20 GB). Więc możemy podjechać w miejsce, gdzie jest zasięg 5G, aby szybciej wysłąć/pobrać dane.

Aktualnie mamy abonament na internet mobilny z Play. Budżet tak to 2000/2500 zł.

Szukamy urządzenia, które pozwoli nam wykorzystać aktualną antenę oraz zapewni jak najlepszy internet w różnych lokalizacjach. Przeglądałem forum, ale jednak większość tematów dotyczy bardziej internet stacjonarnego i zabardzo nie znalazłem podobnych tematów. Dlatego probiłbym o pomoc w doborze urządzenia osób, które siedzą w tym temacie.

Z góry dzięki!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wymiana routera w kamperze

Post autor: matek451 »

Cena kosmos za jakieś g..na dachu i drugie wewnątrz czyli zabytkowy router LTE. Całość oczywiście do elektrośmieci, kupa kasy w błoto a pomysł od razu był skazany na porażkę. Pseudo antenka o zysku wyssanym zapewne z palca bo 5dBi to na papierze, dobrze ze to ma 2m kabelki, zapewne jakieś cienkie o dłużej tłumienności. A do tego routerek z 4 kat. LTE na poziomie technicznym 2012 roku.
Zdemontuj toto, od lat nie stosuje się takich rozwiązań, niestety ale branża kampingowa w tej kwestii jest lata w tyle jesli chodzi o rozwiązania dotyczące internetu mobilnego.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wymiana routera w kamperze

Post autor: wojteks »

W zasadzie dowolny router 4G mający agregację pasm z gniazdami anten zewnętrznych się nadaje i będzie o wiele szybszy (tam gdzie jest możliwa agregacja pasm) niż ten zabytek z teltoniki.

Na pewno będzie większy i z tym 5G na dziś to bym nie kombinował nadmiernie, pojawi się 5G 3600MHz (za rok-dwa w miastach a na dalekich peryferiach zapewne nigdy). Pojawi się też zdecydowanie więcej sprzętu z obsługą 5G.
Nie pomagam na PW!
Erbit
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2021-08-27, 09:28

Re: Wymiana routera w kamperze

Post autor: Erbit »

wojteks pisze:... i z tym 5G na dziś to bym nie kombinował nadmiernie, pojawi się 5G 3600MHz (za rok-dwa w miastach a na dalekich peryferiach zapewne nigdy). Pojawi się też zdecydowanie więcej sprzętu z obsługą 5G.
Podobnie uważam. Na 5G jest za wcześnie szczególnie gdy myślimy o korzystaniu z internetu "poza miastem".


Ja bym szedł w kierunku dwóch urządzeń. "Na dachu" modem LTE z agregacją pasm z wbudowaną anteną kierunkową, zasilane poprzez skrętkę. Może być to urządzenie "wystawiane na dach" w miejscu postoju i chowane na czas podróży. Drugie urządzenie wewnątrz do rozgłaszania WiFi oraz przynajmniej jedno gniazdo Eth do podłączenia laptopa po kablu.

Zalety takiego rozwiązania:
- bardzo krótki kabel antenowy (kilka - kilkanaście cm) czyli małe tłumienie
- silna antena kierunkowa umożliwiająca dobry odbiór nawet w dalszej odległości bez konieczności "dojeżdżania"
- antena kierunkowa umożliwiająca "wskazanie" konkretnego BTS. Ma to znaczenie szczególnie w rejonach "nie miejskich" gdzie jak wiadomo niektóre BTSy mają ograniczoną ilość pasm. Taka antena daje możliwość "wskazania" lepszego, szybszego BTS.
- gniazdo Eth do dużych transferów, pozwalające na stabilne połączenie.

Wady?
- konieczność każdorazowego "wyjmowania na dach" oraz celowania w konkretny BTS.

Przykładem na rozwiązanie "na dachu" może być Mikrotik LHG LTE18. To ma zasilanie po skrętce napięciem z przedziału od 12 do 57V więc w kamperze na pewno jest takie napięcie. To oczywiście tylko przykład.
Do środka coś z Ubiquiti.

Całość zamknie się w 2000 zł.
xaoo88
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2023-08-05, 07:28

Re: Wymiana routera w kamperze

Post autor: xaoo88 »

Dzięki za rady!

W takim razie sobie daruję 5G i ewentualnie wrócę do tego za kilka lat, kiedy będzie to miało sens.

Niestety rozwiązanie z anteną kierunkową się nie sprawdzi. Kamper ma 3 metry wysokości, więc byłoby trochę zabawy z ustawianiem anteny. Szczególnie, że od środka ciężko jest się dostać na dach. Dostęp mamy do dachu tylko przez jedno okno dachowe ale przy nim jest panel FV, więc musielibyśmy korzystać z drabiny, aby ustawić antenę.

O ile sam mógłbym się w to pobawić, to z kampera korzystają też inne osoby (np. moja żona, która jedzie sama nagrać jakiś materiał video) i dla nich ustawienie anteny to czarna magia, więc zależy mi na rozwiązaniu bezobsługowym.

Na tą chwilę jeździmy głównie w miejsca, gdzie internet w telefonie działa w miarę wystarczająco i udostępniam go innym urządzeniem z mojego telefonu, bo działa to lepiej niż aktualne rozwiązanie.

A co myślicie o Cudy LT18 i podłączyć go pod istniejącą antenę? Czy lepiej szukać jakiegoś innego rozwiązania.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wymiana routera w kamperze

Post autor: wojteks »

Przyczepa zapewne jest plastikowa, porównaj poziom sygnału LTE (w telefonie) jak telefon jest wewnątrz przyczepy (np. na jakiejś półce) a potem ten sam telefon połóż na stoliku obok przyczepy. Może się okazać że współczesny router na półce wewnątrz będzie działał dużo lepiej niż ten sam router podłączony do tej super anteny.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wymiana routera w kamperze

Post autor: matek451 »

Kolega jak widać ma gdzieś to co napisałem i idzie w tym samym kierunku tylko teraz liczy na jakieś Cudy podłączone pod to samo g.. które ma tam na dachu. Ja do kilku kamperów/jachtu zastosowałem zupełnie inne rozwiązania, no i cena nie czyni cudu, najtaniej nawet takie za 500 zł działa dużo lepiej od tych dedykowanych zestawów za 2-3 tys. opartych o te pseudo antenki podpięte do zabytkowych routerów.
Życzę powodzenia.
Erbit
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2021-08-27, 09:28

Re: Wymiana routera w kamperze

Post autor: Erbit »

xaoo88 pisze:... Cudy LT18 i podłączyć go pod istniejącą antenę...
Technicznie jest to awykonalne.

Pomijając już pasma jakie ta obecna Twoja antena może przenosić (podejrzewam, że w przedziale do 1000MHz - czyli w paśmie LTE powyżej 1000 MHz staje się tłumikiem) to modem kat.18 potrzebuje "kilku anten" - stąd takiej jaką masz nie podłączysz do współczesnych routerów i musisz o niej po prostu zapomnieć (zdemontować?).

Jeśli kamper jest z tworzywa (nie stworzy klatki Faradaya) to możesz próbować rozwiązań, o których wspomniał Kolega wojteks. Osobiście jednak poszedłbym w kierunku anteny zewnętrznej, najlepiej kierunkowej mimo wspomnianych "trudności" bo albo chcesz mieć internet albo... wymyślasz "trudności" jak go tu nie mieć. Możesz też dopytać Kolegi matek451 jakie konkretne rozwiązanie ma na myśli bo matek ma chyba największe doświadczenie z nas a przynajmniej bardzo, bardzo duże.

[edyta]
xaoo88 pisze:...
O ile sam mógłbym się w to pobawić, to z kampera korzystają też inne osoby (np. moja żona, która jedzie sama nagrać jakiś materiał video) i dla nich ustawienie anteny to czarna magia, więc zależy mi na rozwiązaniu bezobsługowym.
....
Ciężko dyskutować z takimi argumentami. Naprawdę.
xaoo88
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2023-08-05, 07:28

Re: Wymiana routera w kamperze

Post autor: xaoo88 »

@wojteks

Tutaj masz rację kamper jest z tworzywa. Sprawdzałem i podobna jest siła sygnału/prędkość internetu w kamperze jak i na zewnątrz. Aktualny router znajduje się w szafce przy suficie kampera, mniej więcej pod anteną, jakieś 20-30 centymetrów niżej znajduje się antena. A pomiędzy nimi w sumie znajduje się tylko dach z tworzywa sztucznego.

@matek451

Bardzo przepraszam, że tak to odebrałeś, ale oczywiście nie mam gdzieś tego co napisałeś. Tylko po prostu brak wiedzy w tym temacie spowodował, że wcześniej źle rozumiałem całą sytuację. Myślałem, że nowy router zadziała lepiej na starej antenie niż na antenach wbudowanych. Ale rozumiem już, że byłem w błędzie. Kamper jest jeszcze na gwarancji, dlatego nie chciałem w tym momencie samemu demontować starej anteny/montować nowej i ewentualnie poczekać na zmianę anteny do kwietnia 2024, gdy będę w serwie na przeglądzie kampera (do serwisu mam 600km). Teraz już rozumiem, że byłem w błędzie i żeby było dobrze, to trzeba wymienić obie rzeczy na raz. Jeszcze raz mocno przepraszam!

A możesz napisać co montowałeś do kamperów/jachtów? Chciałbym pójść w sprawdzone rozwiązanie, które będzie działać lepiej niż to co jest teraz, ale dalej nie wiem, co będzie najlepszą opcją. Z góry dzięki!


@Erbit

Zdaje sobie sprawdzę z tego, że najlepszym rozwiązaniem byłaby antena kierunkowa. W między czasie spytałem się żony, co ona na to, ale jednak wolałaby rozwiązanie bezobsługowe. Ona jak jedzie sama kamperem, to na ogół robi sobie przerwy w jeździe co 1-2 godziny i wtedy pracuje. Mówi, że w takiej sytuacji woli sobie podjechać te kilka kilometrów, gdzie miałaby lepszy zasięg niż ustawiać antenę kierunkową na dachu. Ale dzięki za sugestię.
Erbit
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2021-08-27, 09:28

Re: Wymiana routera w kamperze

Post autor: Erbit »

xaoo88 pisze:... W między czasie spytałem się żony, co ona na to, ale jednak wolałaby rozwiązanie bezobsługowe.
W "normalnej" sytuacji nie poleciłbym takiego rozwiązania ale, że to plastikowa puszka (kamper) to zerknij na odpowiednik (taki sam modem) takiego urządzenia, jakie wskazywałem wcześniej ale w wersji "biurkowej". Zapewne można taniej ale... jak się chce spełnić takie a nie inne potrzeby to wydaje się być w miarę sensownym rozwiązaniem Chateau LTE18 ax, To kierunek Kolegi wojteks.

Ten Mikrotik ma napięcie wejściowe w przedziale od 12 do 28V więc pewno uda się takie w kamperze wykrzesać.

[edyta]
Taniej można coś z rynku wtórnego z modemem LTE o nieco gorszych parametrach ale o rynek wtórny LTE musisz pytać innych, ja nie pomogę.
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Wymiana routera w kamperze

Post autor: tomekwwa »

A czemu nie powiesić MC889 na tym kamperze? Antena dookólna bez kręcenia, 5G i na router wewnątrz starczy.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wymiana routera w kamperze

Post autor: matek451 »

Od poczatku chciałem zaproponować CPE LTE lub CPE LTE/5G, montowałem Huawei B2368-66, WF830, MF258K , moze być MC889 a na upartego router LTE/5g w puszce bryzgoszczelnej IP68.
xaoo88
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2023-08-05, 07:28

Re: Wymiana routera w kamperze

Post autor: xaoo88 »

Wielkie dzięki za wszystkie sugestie!

Znajomy ma MC888 i pożyczy mi go na długi weekend, więc przetestuje go w kilku różnych lokalizacjach. Później wybiorę coś z Waszych propozycji.

Dzięki za pomoc!
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Wymiana routera w kamperze

Post autor: tomekwwa »

Jak go postawisz na zewnątrz tam gdzie możesz coś powiesić to się dowiesz jak by działał MC889.
ODPOWIEDZ