Dobór najlepszej anteny LTE na wsi.

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
maze179
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2015-12-16, 20:57

Dobór najlepszej anteny LTE na wsi.

Post autor: maze179 »

Witam. Mieszkam w niewielkiej miejscowości i nie mam dużego wyboru jeśli chodzi o dostawców internetu. Obecnie korzystam z internetu LTE od T-Mobile wraz z routerem huawei b535-232. Mój dom dodatkowo jest mocno ogrodzony wysokimi drzewami, a najbliższe nadajniki bezpośrednio zasłania sąsiedni budynek. Załączam mały rysunek okolicy. Zimą prędkości sięgają 70Mb/s i są zadawalajace. Jednak latem gdy na drzewach jest sporo liści prędkości rzadko przekraczają 20Mb/s. Próbowałem już różnych anten na długich aż 15m przewodach. Łączyłem się z wszystkimi okolicznymi nadajnikami (z najbliższym zasłoniętym przez budynek nie udało mi sie połączyć - czerwona linia na rysunku). Jest lepiej niż na wbudowanej antenie ale nadal słabo. Próbowałem też różnych częstotliwości od 800 do 2100Mhz. Ostatnio już w ogóle antena się zepsuła i działa gorzej niż ta wbudowana.

Chciałbym dokonać w końcu świadomego wyboru i kupić najlepszą możliwą antenę w moim przypadku. Moge połaczyc sie z dowolnym nadajnikiem z zielona linią na rysunku. Nr 1 i 3 są najmniej zasłonięte, ale są też najdalej bo około 5km ode mnie. Prosze o porady co zakupić i gdzie zamontować. Lepiej będzie skorzystać z krótszego przewodu np 5m i zamontować antenę przy oknie na piętrze czy jednak 15m i montować antenę na dachu? Będę wdzięczny za wszelkie rady. Dzięki.

Obrazek
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 381
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Dobór najlepszej anteny LTE na wsi.

Post autor: jfk »

Jaki masz budżet na update instalacji? Jakiej obecnie używasz anteny?
Erbit
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2021-08-27, 09:28

Re: Dobór najlepszej anteny LTE na wsi.

Post autor: Erbit »

Te narysowane kreseczki i odległości nie mają żadnego znaczenia. Czasem dalszy BTS ma więcej pasm niż ten bliższy no i może być mniej obciążony. Przejrzyj inne tematy i zrób stosowne pomiary.

Kabel jak najkrótszy, najlepiej 0-1m - czyli LTE w puszce na dachu, zasilony po PoE.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór najlepszej anteny LTE na wsi.

Post autor: matek451 »

Rysunek bez znaczenia, Juszczyn i okolice to znana dziura zasięgowa wzdłuż DK94, wygra operator który postawi tam swoją stację bazowa. Na dziś operatorzy NetWORKS i PLAY z BTS-a na maszcie T-mobile Komorniki -Polna, PLUS z własnego w Środzie przy Oławskiej. Brak informacji o obecnej antenie oraz testów na LTE800/1800/2100 na B535-232. Mam wątpliwości czy akurat T-mobile jest optymalnym operatorem dla twojej lokalizacji, ogólne wybór anteny do niego z tym routerem jest oczywisty i łatwy ale chciałbym zobaczyć wyniki testów pojedyńczych pasm LTE800/1800/2100 na B535 wystawionym na zewnątrz.
maze179
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2015-12-16, 20:57

Re: Dobór najlepszej anteny LTE na wsi.

Post autor: maze179 »

jfk pisze:Jaki masz budżet na update instalacji? Jakiej obecnie używasz anteny?
Powiedzmy, że do 500 zł na antenę. Ale jestem w stanie dopłacić jeśli jest jakieś lepsze rozwiązanie typu modem w antenie zasilany POE. Aktualnie żadnej bo ta, której używałem zaczęła działać tragicznie. Ale była to jakaś antena dualna kierunkowa. Taka prostokątna z napisem 4G. Nie mogę znaleźć już w historii zakupów. Na samej antenie też nie widzę naklejki.
Erbit pisze:Te narysowane kreseczki i odległości nie mają żadnego znaczenia. Czasem dalszy BTS ma więcej pasm niż ten bliższy no i może być mniej obciążony. Przejrzyj inne tematy i zrób stosowne pomiary.

Kabel jak najkrótszy, najlepiej 0-1m - czyli LTE w puszce na dachu, zasilony po PoE.
Jeśli wyraźnie poprawi to jakość sygnału to jestem w stanie w to zainwestować.
matek451 pisze:Rysunek bez znaczenia, Juszczyn i okolice to znana dziura zasięgowa wzdłuż DK94, wygra operator który postawi tam swoją stację bazowa. Na dziś operatorzy NetWORKS i PLAY z BTS-a na maszcie T-mobile Komorniki -Polna, PLUS z własnego w Środzie przy Oławskiej. Brak informacji o obecnej antenie oraz testów na LTE800/1800/2100 na B535-232. Mam wątpliwości czy akurat T-mobile jest optymalnym operatorem dla twojej lokalizacji, ogólne wybór anteny do niego z tym routerem jest oczywisty i łatwy ale chciałbym zobaczyć wyniki testów pojedyńczych pasm LTE800/1800/2100 na B535 wystawionym na zewnątrz.


Poniżej wstawiam screeny z programu lte watch na różnych pasmach z routerem postawionym na parapecie z otwartym oknem (1 piętro od strony zachodniej) Aktualnie nie używam żadnej anteny gdyż kilka msc temu zaczęła zachowywać się dziwnie. Internet co chwilę zrywał i nie przekraczał 3Mbp/s nie zależnie od połączonego bts więc z niej zrezygnowałem. Nie wiem co się z nią stało, ale internet działą dużo lepiej na krótkich antenkach przy routerze. W każdym razie była to jakaś antena za 200zł z allegro. Dualna, kierunkowa w kształcie prostokątu z napisem 4G. Cieżko powiedzieć coś więcej gdyż znikła mi już z historii zakupów a na niej samej nie ma żadnej naklejki. Tmobile jako jedyny operator zaoferował mi realny brak limitu na dane bez żadnych lejków. Wiem, że u innych operatorów potrafiłem osiągać sporo większe prędkości jednak wolę brak limitu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
maze179
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2015-12-16, 20:57

Re: Dobór najlepszej anteny LTE na wsi.

Post autor: maze179 »

Idąc za poradą z anteną z modemem zasilaną POE rzuciło mi się w oczy takie rozwiązanie: https://allegro.pl/oferta/routerboard-l ... 2642954182

Czy taka antena z modemem to dobry pomysł?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór najlepszej anteny LTE na wsi.

Post autor: matek451 »

Co do T-mobile to oferty bez limitu maja ukryte lejki i QoS, dajesz się nabierać na marketingowy bełkot. Brak speedtestów dla pasm i do tego soft na B535-232 nie pokazuje CID.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6445
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Dobór najlepszej anteny LTE na wsi.

Post autor: onken »

Nie zawsze mają , zależy to od kilku czynników.
Najważniejszy to obciążenie BTSa z którego się korzysta.

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór najlepszej anteny LTE na wsi.

Post autor: matek451 »

Wiadomo że zależy od kilku czynników ale nie podaja jasnych reguł tylko podpierają się zapisami w RŚUT o bezpieczeństwie sieci, w przypadku BTS-A Komorniki obciążenie zapewne nie jest małe, sektor na JUSZCZYN jest skierowany wzdłuż drogi, obsługuje też Komorniki, stacja nie ma LTE2600 wiec tylko 35MHz na 3 pasmach, pokaze speedtesty to wszystko będziie jasne.T-mobile potrafi rozrzucać klientów na pojedyńcze pasma a jak agregacja to 2 pasm LTE. Oczywiscie tym się oficjalnie nie chwali.
maze179
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2015-12-16, 20:57

Re: Dobór najlepszej anteny LTE na wsi.

Post autor: maze179 »

matek451 pisze:Co do T-mobile to oferty bez limitu maja ukryte lejki i QoS, dajesz się nabierać na marketingowy bełkot. Brak speedtestów dla pasm i do tego soft na B535-232 nie pokazuje CID.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór najlepszej anteny LTE na wsi.

Post autor: matek451 »

LTE800/1800 jednak z OŁAWSKIEJ, na obydwu parametry dostateczne, LTE2100 z Komornik i sygnał zblizony, router z agregacja 2 pasm LTE WIĘC WYMUŚ LTE2100+1800 i pokaz wyniki, speedtesty zawsze po 19 gdy sieć jest obciążona, przetestuj też LTE2100+1800 i LTE1800+800.
maze179
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2015-12-16, 20:57

Re: Dobór najlepszej anteny LTE na wsi.

Post autor: maze179 »

matek451 pisze:LTE800/1800 jednak z OŁAWSKIEJ, na obydwu parametry dostateczne, LTE2100 z Komornik i sygnał zblizony, router z agregacja 2 pasm LTE WIĘC WYMUŚ LTE2100+1800 i pokaz wyniki, speedtesty zawsze po 19 gdy sieć jest obciążona, przetestuj też LTE2100+1800 i LTE1800+800.
Nigdy nie robiłem agregacji i dopiero się o niej dowiaduję. Znalazłem już na własną rękę program i niby wymusiłem. Możesz jedynie powiedzieć czy zrobiłem to porawnie po tym screenie?

Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór najlepszej anteny LTE na wsi.

Post autor: matek451 »

Tak poprawnie.
maze179
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2015-12-16, 20:57

Re: Dobór najlepszej anteny LTE na wsi.

Post autor: maze179 »

matek451 pisze:Tak poprawnie.
Obrazek

Obrazek
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 381
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Dobór najlepszej anteny LTE na wsi.

Post autor: jfk »

maze179 pisze: POE rzuciło mi się w oczy takie rozwiązanie: https://allegro.pl/oferta/routerboard-l ... 2642954182
Czy taka antena z modemem to dobry pomysł?
Antena OK w tym Mikrotiku, ale modem słaby/nie robisz żadnego progresu w stosunku do tego B535. Ja mam podobne warunki w mieście, z tym że stacja ma komplet pasm, a drzewa oddalone od domu ok. 500m, stacja ok. 2,5km/bez widoczności. Antena https://telkob.pl/pl/p/Antena-ATP-15-MI ... 90-MHz./67 zamontowana na maszcie przy pomocy obejmy kominowej, kable krótkie 1,5m CNT400 modem LBR20 zasilany PoE 48V poprzez adapter https://allegro.pl/oferta/rozdzielacz-s ... 3888425017 48V/12V 2A na odcinku około 20m. P.S To nie są trudne warunki patrząc na Twoje wskaźniki sygnału (z takimi to się spotykam na działce gdzie stacja w lesie między drzewami ma tylko pasmo B20 i B7-które gaśnie w nocy, na szczęście już wisi światłowód i na tygodniach będzie podłączony... ).
onken pisze:Nie zawsze mają , zależy to od kilku czynników.
Najważniejszy to obciążenie BTSa z którego się korzysta.
Takich nieobciążonych nadajników jest niewiele (albo dzielnice przemysłowe w miastach/obrzeża miast lub na prowincji w ciągach komunikacyjnych... ). Orange stosuje coraz bardziej wyrafinowany QoS (cóż trzeba sprostać nowym abonamentom voice z setkami GB... ).
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór najlepszej anteny LTE na wsi.

Post autor: matek451 »

A to w tym temacie chwalimy się co kto posiada i co ma zamontowane ? No to mnie zajęłoby to z pól dnia żeby wszystkim się pochwalić i opisać.
Testy OK ale też brak danych stacji bazowej oraz nie wiemy czy załacza się agregacja pasm LTE, pry stosowaniu LTEInspecteur warto tez podczas speedtestu zobaczyć czy w WebUI pod 192.168.8.1 na B535 na stronie głównej pojawi się LTE+ , jesli tak to wiemy ze agregacja się załączyła.
Wybór anteny na podstawie testów więc musisz wiedzieć z jakiej agregacji ostatecznie skorzystasz , tej która da najlepsze wyniki. T-mobile ma 3 pasma na BTS-ach, dysponujesz routerem z agregacją 2 pasm W QAM64 , na screenach najlepiej na LTE1800+800, BTS niepotwierdzony. Ta agregacja to razem 25MHz pasma po 10MHz kazde. Teoretycznie najszybsza to LTE2100+1800 na 35MHz bo LTE2100 działa na 15MHz.
Dysponując tym routerem musisz dokonać wyboru 2 pasm do agregacji. Jesli chcesz korzystać z niskiego pasma LTE800 i któregoś z pasm LTE2100/1800 to antena szerokopasmowa, podobnie gdybyś zmienił router na taki z agregacja 3 pasm LTE.
Jeśli agregacja LTE2100+1800 to antena Dual LTE1800-2600MHz.
Z zewnętrznych punktów dostępowych jesli Mikrotik to tylko wersja z modemem LTE18 KAT., koszt około 1200 zl plus router/AP wewnętrny do niego.
Alternatywa to MF258k z agregacja 4 pasm LTE.
maze179
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2015-12-16, 20:57

Re: Dobór najlepszej anteny LTE na wsi.

Post autor: maze179 »

Ok. Dzięki za pomoc. Macie jakiś sprawdzony sklep z Mikrotikiem ATL LTE18? Gdzie nie szukam to są niedostępne, a na Amazonie za dobre 2 tys zł.
Erbit
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2021-08-27, 09:28

Re: Dobór najlepszej anteny LTE na wsi.

Post autor: Erbit »

maze179 pisze:... Macie jakiś sprawdzony sklep z Mikrotikiem ATL LTE18? Gdzie nie szukam to są niedostępne, ...
Są braki w sprzęcie. O ile znów nie odsuną dostawy to powinna być około 15 IX. Wtedy na rynku znajdziesz "wszędzie".

Expected date: 15.09.23 -> https://ip-sa.pl/atl-lte18-kit-atlgm-eg18-ea.html
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór najlepszej anteny LTE na wsi.

Post autor: matek451 »

A po co ci ten Mikrotik ? Naczytałeś się a duzo głupot, a to co ja napisałem widać ze masz w d.... Twoja sprawa, słuchaj tych podpowiedzi, ci twoi doradcy to nawet porząnej analizy sieci NetWORKS w twojej okolicy nie potrafia zrobić.
Masz na zewnatrz dostateczne parametry sygnału na LTE2100/1800/800. Mozesz korzystać z agregacji 2 pasm LTE na routerze który masz a antena Dual LTE1800-2100 MHz za 200 zł poprawi ci parametry sygnału do poprawnych i nie potrzeba wydawać do takich BTS-ów NetWorks2tys. na sprzęt który wcale nie gwarantuje jakiś mega prędkości.
Erbit
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2021-08-27, 09:28

Re: Dobór najlepszej anteny LTE na wsi.

Post autor: Erbit »

Jeśli @matek451 twierdzi, że ten MT to zły router dla Ciebie to się z nim nie sprzeczaj. Dobrze radzę ;)
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 381
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Dobór najlepszej anteny LTE na wsi.

Post autor: jfk »

Erbit pisze:
maze179 pisze: Expected date: 15.09.23 -> https://ip-sa.pl/atl-lte18-kit-atlgm-eg18-ea.html
Sklep sprawdzony ale jak już do trudnych warunków wg producenta dedykowana jest ta wersja https://ip-sa.pl/657.html. Mikrotik to żaden szał, ale aby się zbliżyć z zyskiem zintegrowanej anteny/trzeba się wykazać, poszukać, czekać na przesyłkę z Chin... . @ maze179 ma modem nie wspierający modulacji QAM256-do której wymagany jest min. cat.12-a to już robi różnicę/nawet na 15MHz pasma można uzyskać ponad 100Mbps. Kwestia czy inwestować w taki sprzęt? Zależy na jak długo jesteśmy skazani na taki dostęp. Użycie standardowej anteny/dobrej jakości kabli/obudowy/adapterów zasilania nie wyjdzie taniej.
maze179
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2015-12-16, 20:57

Re: Dobór najlepszej anteny LTE na wsi.

Post autor: maze179 »

matek451 pisze:A po co ci ten Mikrotik ? Naczytałeś się a duzo głupot, a to co ja napisałem widać ze masz w d.... Twoja sprawa, słuchaj tych podpowiedzi, ci twoi doradcy to nawet porząnej analizy sieci NetWORKS w twojej okolicy nie potrafia zrobić.
Masz na zewnatrz dostateczne parametry sygnału na LTE2100/1800/800. Mozesz korzystać z agregacji 2 pasm LTE na routerze który masz a antena Dual LTE1800-2100 MHz za 200 zł poprawi ci parametry sygnału do poprawnych i nie potrzeba wydawać do takich BTS-ów NetWorks2tys. na sprzęt który wcale nie gwarantuje jakiś mega prędkości.
Dzięki za wszelkie rady. Zbieram sobie to wszystko do kupy i posprawdzam możliwe rozwiązania. Dzięki za pomoc.
ODPOWIEDZ