Prośba o pomoc step-by-step LTE T-Mobile

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ciechomir
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2018-02-28, 11:15

Prośba o pomoc step-by-step LTE T-Mobile

Post autor: ciechomir »

Witajcie
Obecny dostawca internetu wycofał się z mojej lokalizacji i zapadła decyzja o przejściu na LTE od T-mobile. Wybór operatora taki, gdyż mam od nich lte nielimitowany od kilku lat i sprawdza się w podróżach.
Moja lokalizacja to Kujawsko-pomorskie, miejscowość Rojewo.
Fizycznie widzę maszt w miejscowości Liszkowo. W okolicy jest też masz w miejscowości Wybranowo.

Dostałem na testy od kolegi antenę Mikrotik LHG LTE. Po skierowaniu na maszt w Liszkowie dostaję DL na poziomie 60-80,UL na poziomie 20Mb

Proszę doradźcie:
1. Jak dobrać odpowiedni sprzęt (mogę zostawić sobie tego LHG)
2. Który maszt wybrać
3. Jak optymalnie skonfigurować wskazany sprzęt by dostać jak najlepsze łącze.

Z góry przepraszam za lamerskie pytania. Oczywiście starałem się odpowiedzi na te pytania uzyskać przeglądając forum, ale mnogość i formacji mnie przerosła. Z góry dziękuję za pomoc
ciechomir
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2018-02-28, 11:15

Re: Prośba o pomoc step-by-step LTE T-Mobile

Post autor: ciechomir »

Mała korekta. Widoczny chyba jest masz Wybranowo
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o pomoc step-by-step LTE T-Mobile

Post autor: matek451 »

W Rojewie to się korzysta z PLAY a nie z operatorów NetWorks czyli ORANGE/T-mobile. A jeśli już to zasięg w Rojewie dla tych operatorów zapewnia BTS NetWorks w Liszkowie, działa na LTE2600+2100+1800+800, ten Mikrotik się oczywiście nie nadaje. Potrzebny sprzęt z agregacją 3/4 pasm LTE oraz antena Dual LTE1800-2600MHz, koszt 600-700 zł, jesli CPE z Mikrotika to koszt 1200-1300 zł za LHG LTE18 KAT.
ciechomir
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2018-02-28, 11:15

Re: Prośba o pomoc step-by-step LTE T-Mobile

Post autor: ciechomir »

matek451 pisze: Potrzebny sprzęt z agregacją 3/4 pasm LTE oraz antena Dual LTE1800-2600MHz, koszt 600-700 zł, jesli CPE z Mikrotika to koszt 1200-1300 zł za LHG LTE18 KAT.
Dziękuję za odpowiedź. Możesz podpowiedzieć jaki sprzęt konkretnie masz na myśli?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o pomoc step-by-step LTE T-Mobile

Post autor: matek451 »

Agregacja 3 pasm LTE w QAM256 to B628-350, jesli ma być wypas na 4 pasmach LTE to LBR20, antena CT17 z Cybertecha ale to czy w ogóle T-mobile pozwala na agregację 3/4 pasm LTE z BTS-a Liszkowo trzeba potwierdzić w testach, bo wcale nie jest to pewne, operator stosuje QoS, dzieli klientów na pasma itp. To nie PLAY który pozwala na ile fabryka czyli BTS-daje, ten zachwyt nad T-mobile i jego no limit to przesada. W T-mobile jak się chce mieć bez limitu prędkosci to korzysta się z pre-paida. Setk GB są za grosze, tak samo zresztą w PLAY którego BTS masz w Rojewie i zapewne aby z niego korzystać wystarczy sam router LTE z agregacja 3 pasm LTE za 300 zł.
Do T-mobile ewentualnie CPE LTE czyli MF258k, też agreguje 4 pasma LTE w QAM256, ustawiony na Liszkowo.
Awatar użytkownika
PIKeR
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2009-04-07, 12:24
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Prośba o pomoc step-by-step LTE T-Mobile

Post autor: PIKeR »

Co Ci z tego nolimit Plejowego, skoro większość stacji zasilają radiem (przynajmniej u mnie w okolicach - wschód Gdańska)? U mnie na osiedlu tylko NetWorks ma światłowód i mimo Twojego hejtu na T-Mobile, to Magentowi po prostu deklasują fioletowych. Co z tego, że Play ma 15MHz pasma więcej, skoro T-Mobile jest dwa razy szybsze? Spokojnie osiągam 150-200Mb/s mimo RSRP na poziomie -100dBm i RSRQ -16dBm, gdzie ciut lepsze parametry u fioletowych zapewniają około 80Mb/s (w nocy podobnie, bo wyłączają wszystko poza B1, co też warto mieć na uwadze). Kwestia dosyłu bywa kluczowa, bo nigdy nie będzie szału jak cały maszt ma link 600Mb/s i to też warto sprawdzać.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o pomoc step-by-step LTE T-Mobile

Post autor: matek451 »

Jaki hejt i co ma wspólnego wschód Gdańska z lokalizacja autora, tyle samo co moje obrzeża Łodzi. U mnie PLAY jest 2 razy szybszy od T-mobile i co z tego. PLAY i inni tez wyłączają pasma LTE po północy ale PLAY przynajmniej nie ogranicza agregacji pasm LTE z BTS-a jak T-mobile czy ORANGE.
A co dosyłu w PLAY to nie masz pojęcia o czym piszesz, podobnie jak o stacjach bazowych Networks i PLAYwe wschodnich rejonach GDAŃSKA. Play ma 4 pasma LTE na większości BTS-ÓW na 55MHz a T-mobile/ORANGE po wyłaczeniu 3G UMTS900 dysonuje taką samą pojemnością sieci na LTE2600/2100/1800/800 i LTE900które działa na 5MHz. Proponuję douczyć się zanim zarzucisz mi hejt, bo na razie to masz braki i kiepskie argumenty.
Awatar użytkownika
PIKeR
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2009-04-07, 12:24
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Prośba o pomoc step-by-step LTE T-Mobile

Post autor: PIKeR »

Powiedziałem tylko: Play ma najwięcej pasma (poza Plusem, który wchłonął de facto trzech nowopowstających MNO dla zasobów radiowych), a jest wolniejszy niż by mógł, bo zbytnio się opiera na radioliniach. I podtrzymuję. Chociaż fakt, aktualnie na dno spadło Orange jeżeli chodzi o średnią prędkość w mobili w Polsce. Ale fakt jest faktem, Play ma najmniej szkła ze wszystkich MNO i chyba nikt w branży nie będzie z tym dyskutował, a moje osiedle jest o tyle ciekawym wyznacznikiem, że mogli się podłączyć światłem - bo jest, sieć mają najwolniejszą w okolicy, a jednak wybrali radio i nie modernizują. I to masz postawiony w ubiegłym roku, z kompletem pasm!

Inni też wyłączają w nocy pojemnościówkę? Ciekawe, nie zauważyłem, chociaż zjeździłem kraj wzdłuż i wszerz (zawodowo) z routerem w samochodzie, tylko w Play odnotowałem tę anomalię (a jeździłem z czterema kartami SIM żeby wszędzie coś złapać). U mnie T-Mobile na pewno nie wyłącza, jest wpół do drugiej a modem właśnie agreguje B7+B1+B3.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o pomoc step-by-step LTE T-Mobile

Post autor: matek451 »

Bzdur ciąg dalszy, na dziś to Plus ma najwięcej pasmaa pozostali mniej więcej tyle samo.Play od dawna wykorzystuje posiadane zasoby optymalnie, w miastach stacje z 4 CC CA a na prowincji typowa stacja z 3 pasmami. Operatory NetWorks to niestety już gorzej, stacje bez LTE800 w miastach, czy nadal ponad 1000 BTS-ów only LTE800. Ostatnio trochę modernizują bo nie maja wyjścia wobec ekspansji PLAY w budowie sieci.
Co do dosyłu to najmniej BTS-ów na światełku ma PLUS, Zdecydowanie odstaje od reszty, nawet BTS-y z 5g2600 korzystaja z radioliI, Play w miastach na światełku a do tego wiele stacji pozamiejskich. Na prowincji stacje na radioliniach, wiele na szybkich choć nadal są na 242Mb/s. NetWorks ma porzadny dosył , szczególnie te pozwolenia Orange ale wiele na szybkich radioliniach , ale też są bardzo wolne, do stacji LTE800.są całe rejony oparte na takich BTS-ach.
Ogólne infrastrukturalnie odstaje znacznie PLUS, PLAY goni NetWORKS, stawia najwiecej stacji baowych, robi to porzadnie ale niestety póki co kuleje sama konfiguracja na BTS-ach, nie zawsze jest optymalna.To sa fakty a nie twoje mrzonki ograniczone do własnej lokalizacji.
A co do agregacji to T-mobile i ORANGE stosuja ukryty QoS, na obciązonych stacjach ograniczają prędkość i do tego blokują agregację pasm dla klientów, w ramach sprawiedliwego dostępu rozrzucają ich po pasmach.
No i w ramach oszczędności wyłaczają pasm w nocy w rejonach gdzie potencjalny ruch sieciowy o tej porze jest niewielki, zawsze zostaje LTE800 i z reguły jedno pasmo pojemnościowe LTE.
Nie dyskutuje się z fachowcami i zorientowanymi jak nie ma argumentów i twardych danych a wyniki speedtestów ogłaszane co m-c sa niemiarodajne bo zależą od wielu czynników.
To że stacja ma radiolinię wcale nie oznacza ze nie ma dostępu do światłowodu aby to potwierdzić trzeba wiedzieć jak to zweryfikować, posiadasz takie umiejętności, znasz odpowiednie źródła?
A na koniec co do T-mobile to decyzja o likwidacji 3g UMTS 900 pozbawiła część kiientów zasięgu tego operatora, LTE900 zamiast niego na tych 5MHz jest wolne, pasmo się nie agreguje. Decyzja trochę pochopna biorąc pod uwagę polskie realia, marketingowo wypadło to kiepsko. Póki co klienci nie odczuli z tego powodu poprawy prędkości bo zasięgowe, wąskie pasmo LTE900 cudu nie zdziała, jedyny zysk to ujednolicenie technologii.
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 383
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Prośba o pomoc step-by-step LTE T-Mobile

Post autor: jfk »

PIKeR pisze: Inni też wyłączają w nocy pojemnościówkę? Ciekawe, nie zauważyłem, chociaż zjeździłem kraj wzdłuż i wszerz (zawodowo) z routerem w samochodzie, tylko w Play odnotowałem tę anomalię (a jeździłem z czterema kartami SIM żeby wszędzie coś złapać). U mnie T-Mobile na pewno nie wyłącza, jest wpół do drugiej a modem właśnie agreguje B7+B1+B3.
Orange wyłącza/w mieście nie zawsze (tutaj jest komplet pasm/także jak B7 gaśnie to nie problem/bo nocą ruch mały), ale na działce zawsze i tj. szczególnie uciążliwe-gdyż jest tylko B20+B7/po wyłączeniu B7 w 4K już nie obejrzysz na lite, Plus jest OK.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6445
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Prośba o pomoc step-by-step LTE T-Mobile

Post autor: onken »

W nocy sie śpi a nie ogląda TV ;)

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
consigliero
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 150
Rejestracja: 2021-01-30, 08:50

Re: Prośba o pomoc step-by-step LTE T-Mobile

Post autor: consigliero »

Z ciekawością czytam o wyłączaniu pasm po 24 bo sam też tego doświadczam, ale odkryłem kolejną ciekawostkę. Z obecnego BTSa mam agregację na 3 pasma i po 24 wyłącza się b7 ale teraz mam duże wątpliwości czy ono się wyłącza czy przechodzi w tryb działający jak jest potrzeba. Nagrałem tą sytuację i jest to sprawa powtarzalna, tak się dzieje za każdym razem. Jak wchodzę w ustawienia to pokazuje dwa pasma, wykonuje test, w moim rozumieniu wzrasta zapotrzebowanie na internet. Wchodząc w ustawienia po teście mam dołączone b7, wystarczy dłuższa bezczynność i jest tylko b3 i b1. Niespecjalnie mi to przeszkadza bo jutro będzie zakładany światłowód ale jest to dla mnie nowość. Chociaż już wcześniej podejrzewałem jakieś zmniejszanie mocy nadawania

https://youtu.be/VNNfug5wkQA?si=WCbHs7yQLCtZ4Uiz
ODPOWIEDZ