Wybór routera (i opcjonalnie anteny)

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kar001
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2023-07-13, 12:10

Wybór routera (i opcjonalnie anteny)

Post autor: kar001 »

Cześć wszystkim!

Od paru lat, bardzo doraźnie używam małego modemu Alcatel Link Zone. Nadawał się jako "zapas" w domu, oprócz światłowodu czy też podczas wyjazdów po Polsce jeżeli musiałem pracować, choć z drugiej strony wymagań dużych też nie miałem (oglądanie video w Internecie + typowa praca biurowa).
Zawsze jednak był problem z internetem na działce w lesie (wolne transfery, maksymalnie do 3-3,5 Mbit/s a często poniżej 1,5 Mbit/s downloadu, upload rzędu 0,2 Mbit/s, testowane u różnych operatorów), a nie wiedzieć czemu wieczorami te transfery spadały i spadają jeszcze bardziej i nie dało się praktycznie używać Internetu (nierzadko download rzędu 0,2 Mbit/s.

Ostatnio chyba jednak nastąpiła jakaś zmiana w okolicznych BTSach i na routerze Huawei B535 znajomego prędkość na T-Mobile wynosiła ok. 15-20 Mbit/s. Postanowiłem więc samemu porobić więcej testów z kartami Play i Orange, bo do takich mam aktualnie dostęp, ale docelowo chciałbym aby ktoś pomógł mi dobrać odpowiedni router, ewentualnie z anteną/antenami abym na działce mógł komfortowo pracować. Nie zależy mi na budowie całej sieci, chcę tylko uzyskiwać przyzwoite transfery aby móc komfortowo, bez zacinania oglądać serwisy streamingowe oraz pracować (wideokonferencje itd.). W praktyce pewnie antena byłaby na stałe, a sam router mimo jego niskiej mobilności pewnie bym ze sobą zabierał na różne wyjazdy zamiast tego Alcatela, ale to kwestia drugorzędna. Po lekturze różnych wpisów na tym forum myślałem o B535 lub MF286D, jednak wolę się skonsultować, aby nie wtopić. Alcatela chcę zmienić na pewno, bo jego osiągi są znacznie słabsze, niż to co uzyskuję nawet na komórce (różnice rzędu nawet 70% prędkości).
Niestety nie mam dostępu do smartfona z Androidem, więc nie dam rady wysłać screenów z NetMonstera...

Działka znajduje się w lesie - 51.848649394203456, 21.413302886169298.
Patrzyłem na BTSearch i mniej-więcej 1,5km na wschód mam BTS Plusa, a ok. 1,6-1,8km na zachód mam BTSu Play i Orange/T-Mobile. Niestety nic więcej jako laik nie jestem w stanie odczytać.
Poniżej wklejam pomiary robione na iPhone Xr z kartą Play - niektóre wyniki są dla mnie zdumiewające (pozytywnie), wyników Orange nie zamieszczam, bo są gorsze (zarówno download jak i upload).

EDIT: Dodam jeszcze, że prędkość bardzo zależna jest od pogody. Dosłownie po 30min od zrobienia poniższych testów było oberwanie chmury i w miejscu, gdzie wcześniej miałem ponad 100Mbit/s, w trakcie deszczu było zaledwie 114kbit/s…

Będę wdzięczny za sugestie i z góry dziękuję!

1. Pomiar "na tarasie" przed domem, pod zadaszeniem, kierunek na wschód
Obrazek

2. Pomiar w domu przy oknie, ok. 2m od miejsca pomiaru #1, kierunek również na wschód
Obrazek

3. Pomiar z drugiej strony domu (wewnątrz) przy oknie, kierunek na zachód
Obrazek

4. Pomiar na piętrze przy oknie w kierunku wschodnim
Obrazek

5. Pomiar również na piętrze przy oknie w kierunku wschodnim, ale na zewnątrz budynku, ok. 50cm od pomiaru #4, de facto ok. 3-4 metrów nad pomiarem #1
Obrazek

6. Pomiar na piętrze przy oknie w kierunku zachodnim
Obrazek

7. Pomiar tak samo jak #6, ale ręką trzymałem telefon za oknem
[img]blob:https://imgur.com/5d8ad2c5-aca8-457b-af8d-fff0e3f189f2[/img]

8. Pomiar na zewnątrz na parterze, kierunek zachodni
Obrazek
kar001
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2023-07-13, 12:10

Re: Wybór routera (i opcjonalnie anteny)

Post autor: kar001 »

Siódmy screen źle mi się załączył, przesyłam ponownie poniżej:

7. Pomiar tak samo jak #6, ale ręką trzymałem telefon za oknem
Obrazek
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wybór routera (i opcjonalnie anteny)

Post autor: wojteks »

Pokaż testy z B535 dla każdego dostępnego pasma u wybranych operatorów. Ewentualnie testy ze smartfona z androidem, program netmonster, zakładka live.
Nie pomagam na PW!
kar001
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2023-07-13, 12:10

Re: Wybór routera (i opcjonalnie anteny)

Post autor: kar001 »

Dzięki za odpowiedź! Testy z B535 będę mógł zrobić najwcześniej jutro wieczorem.
A czy jest jakaś alternatywa netmonstera na iOS? Niestety nie dysponuję żadnym tel z Androidem:/
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wybór routera (i opcjonalnie anteny)

Post autor: matek451 »

Lektura https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewt ... 1#20634741 i wszystko będzie jasne, testy na IoS analogicznie.
kar001
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2023-07-13, 12:10

Re: Wybór routera (i opcjonalnie anteny)

Post autor: kar001 »

@matek451: dzięki!

Czy testy netmonsterem (ogarnąłem androida na parę godzin) wystarczy jak zrobię z kartą jednego operatora, czy powinienem przeprowadzić je osobno z kartami różnych operatorów?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wybór routera (i opcjonalnie anteny)

Post autor: matek451 »

Tylko PLay bo działa w tym lesie OK, pewnie to z BTS-a na Spacerowej, maszt Plusa/CELLNEX na który PLay dowiesił się z LTE2600+2100+1800+800, sektor 3 na azymucie 285 czyli na ciebie , na dodatek wali z bardzo duzymi mocami, anteny na 33m . Ostatni pomiar PEM 19.06.2023.
kar001
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2023-07-13, 12:10

Re: Wybór routera (i opcjonalnie anteny)

Post autor: kar001 »

Właśnie tak czułem, że tylko Play jest w grze (choć pomiary zacząłem już robić :D ).
Zalecenia z podlinkowanego przez Ciebie wątku dot. sąsiedniej Cyganówki co do routera (B628 lub B535) i anteny (CT15 Dual LTE 1800-2100MHz lub CT 17 Dual LTE1800-2600MHz) jak rozumiem pozostają zasadne i u mnie? Czy któraś z tych anten byłaby lepsza?

Byłbym jeszcze wdzięczny za przesłanie linka (tu lub na pw) do sprawdzonego przez Ciebie sprzedawcy tego b628-350 (bo chyba lepiej dołożyć te 100zł względem b535 i mieć agregację 3 pasm).

Dzięki wielkie za pomoc i chylę czoła za tak fachową wiedzę i poradę!
kar001
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2023-07-13, 12:10

Re: Wybór routera (i opcjonalnie anteny)

Post autor: kar001 »

Przesyłam jeszcze wyniki pomiarów NetMonsterem z kartą Play:
Pomiary wewnątrz domu:
https://i.imgur.com/mTqAh09.jpg

Pomiary na zewnątrz:
https://i.imgur.com/tiqvx27.jpg
kar001
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2023-07-13, 12:10

Re: Wybór routera (i opcjonalnie anteny)

Post autor: kar001 »

Update:

O ile B628-350 faktycznie robi różnicę (prędkość DL nawet przy złej pogodzie to co najmniej 20 Mbit/s, a przy lepszej dochodzi do 120 Mbit/s, UL niestety maksymalnie do 6-7 Mbit/s przy dobrej pogodzie, ale najczęściej nie przekraczam 3 Mbit/s), o tyle niestety nie widzę różnicy w sile sygnału czy parametrach prędkości po podłączeniu tej CT-17... Zastanawiam się, czy mogłem coś źle zrobić? Anteną "kręciłem" aby znaleźć najlepszy sygnał, jako wyznacznik służyła mi funkcja routera "optymalizuj lokalizację", ale niestety z anteną czy bez, te wskazania są niemal identyczne (40-45% siły sygnału). Oczywiście w ustawieniach routera zmieniłem ustawienia, by korzystał z obu anten (wewn.+zewn.).
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wybór routera (i opcjonalnie anteny)

Post autor: wojteks »

Wskazania w %/kreskach (te się podobno wciąga albo na teście ciążowym się pojawiają) czy innych absurdalnych jednostkach nie mają żadnego znaczenia.

Upload rozpaczliwy.
Nie pomagam na PW!
kar001
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2023-07-13, 12:10

Re: Wybór routera (i opcjonalnie anteny)

Post autor: kar001 »

Hej, w załączeniu screeny z LTE Manager.

Ogólnie akurat na tych screenach jakąś tam różnicę widać, ale często łapię agregację nawet bez anteny i mam prędkości DL 80+.
Upload mizerny tak czy siak, pytanie czy mogę coś tu jeszcze zaradzić?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Erbit
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2021-08-27, 09:28

Re: Wybór routera (i opcjonalnie anteny)

Post autor: Erbit »

wojteks pisze:...
Upload rozpaczliwy.
Czy on nie wynika z szerokości 5MHz przy B20 ?
kar001
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2023-07-13, 12:10

Re: Wybór routera (i opcjonalnie anteny)

Post autor: kar001 »

Aha, dodam jeszcze, że w ‚Bands’ tam, gdzie są tylko 1800, 2100 i 2600 to sam to ustawiałem, natomiast tam gdzie jest więcej bands to jest to tryb automatyczny.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wybór routera (i opcjonalnie anteny)

Post autor: wojteks »

Skoro z anteną zewnętrzną jest najlepszy SINR i jako pasmo podstawowe B3 to należy zrobić wszystko aby jeszcze polepszyć sygnał w tym paśmie.

Przy właściwym ustawieniu anteny powinny polepszyć się parametry RSSI, RRSP, RRSQ, ta antena jakoś słabo jest ustawiona moim zdaniem. Widzisz od siebie w jakim kierunku jest stacja bazowa? Jeżeli tak to ustaw antenę aby w tym kierunku patrzyła, tego typu anteny mają szerokie kąty promieniowania.

Ustaw tylko pasmo B3 i na nim szukaj najwyższych prędkości, najlepszego sygnału. Może to wymagać wielokrotnej korekty ustawienia anteny.
Nie pomagam na PW!
kar001
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2023-07-13, 12:10

Re: Wybór routera (i opcjonalnie anteny)

Post autor: kar001 »

No właśnie antena jest ustawiona dokładnie w kierubku BTSa. W linii prostej mam do niego 1,55km około, ale to jest gęsty las…
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Wybór routera (i opcjonalnie anteny)

Post autor: jfk »

kar001 pisze:No właśnie antena jest ustawiona dokładnie w kierubku BTSa. W linii prostej mam do niego 1,55km około, ale to jest gęsty las…
Odległość nie duża/nadajnik pusty, a próbowałeś zmienić kąt mocowania anteny? Tak żeby celowała bardziej w wierzchołki drzew.
kar001
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2023-07-13, 12:10

Re: Wybór routera (i opcjonalnie anteny)

Post autor: kar001 »

jfk pisze:
kar001 pisze:No właśnie antena jest ustawiona dokładnie w kierubku BTSa. W linii prostej mam do niego 1,55km około, ale to jest gęsty las…
Odległość nie duża/nadajnik pusty, a próbowałeś zmienić kąt mocowania anteny? Tak żeby celowała bardziej w wierzchołki drzew.
Tak jest, najlepszy wynik SINR jaki otrzymałem to +18dB, ale przełożyło się to na oszałamiające… 6Mbit uploadu i to tylko w jednym pomiarze:p
ODPOWIEDZ