Co wybrać na 5 metrowy maszt w tej lokalizacji?

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
JohnBuckmer
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2023-08-22, 17:14

Co wybrać na 5 metrowy maszt w tej lokalizacji?

Post autor: JohnBuckmer »

Hej, lokalizacja: https://goo.gl/maps/K3oHF8RSWb2aeLoL9

Na poziomie gruntu telefony z Orange potrafią złapać słaby zasięg, ale to rzadkość. Przetestowany internet z CP z zestawem ODU-IDU 300: kiedyś nawet łączyło, ale ostatnio router zwraca "brak" dla SNIR itd. nawet na nowym maszcie o wysokości 5 m.

Niestety nie jestem na miejscu, ale chcę rodzinie wysłać kurierem nowy sprzęt do zamocowania. Którego operatora warto sprawdzić w tej okolicy? Próbować z ODU-IDU, czy lepiej kupić router do 500 zł? Jaki router? Jaką antenę? Na następny rok będę w stanie zrobić dokładniejsze testy, zebrać dane aplikacją itd.

Z góry dzięki za porady, wiem, że strzelam na ślepo, ale czasem tak trzeba.

Obrazek
Awatar użytkownika
ksx4system
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 173
Rejestracja: 2008-03-18, 12:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co wybrać na 5 metrowy maszt w tej lokalizacji?

Post autor: ksx4system »

Znasz ten teren? Jeśli tak to próbowałbym "strzelać" w kierunku, w którym terenu zalesionego będzie najmniej. Zakładam, że na widoczność optyczną nie masz co liczyć - czy mam rację?
http://ksx4system.net ### proszę zainstalować FreeBSD ### 100 postów = 25/04/2018
net w kieszeni: OnePlus 8 12/256 5G (Orange)
net w domu: w końcu gigabit po kabelku :]
Erbit
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2021-08-27, 09:28

Re: Co wybrać na 5 metrowy maszt w tej lokalizacji?

Post autor: Erbit »

ksx4system pisze:Znasz ten teren? Jeśli tak to próbowałbym "strzelać" w kierunku, w którym terenu zalesionego będzie najmniej. Zakładam, że na widoczność optyczną nie masz co liczyć - czy mam rację?
Brednie Kolega prawi.

Bez pomiarów tylko takich wypowiedzi jak Kolegi można się spodziewać.
Awatar użytkownika
ksx4system
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 173
Rejestracja: 2008-03-18, 12:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co wybrać na 5 metrowy maszt w tej lokalizacji?

Post autor: ksx4system »

Erbit pisze:
ksx4system pisze:Znasz ten teren? Jeśli tak to próbowałbym "strzelać" w kierunku, w którym terenu zalesionego będzie najmniej. Zakładam, że na widoczność optyczną nie masz co liczyć - czy mam rację?
Brednie Kolega prawi.

Bez pomiarów tylko takich wypowiedzi jak Kolegi można się spodziewać.
Przedmówca prawi jeszcze gorsze brednie, bez pomiarów można tylko strzelać na ślepo :)
http://ksx4system.net ### proszę zainstalować FreeBSD ### 100 postów = 25/04/2018
net w kieszeni: OnePlus 8 12/256 5G (Orange)
net w domu: w końcu gigabit po kabelku :]
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Co wybrać na 5 metrowy maszt w tej lokalizacji?

Post autor: matek451 »

A po co strzelać i to na slepo I, wystarczy na poczatek zrobić analizę stacji bazowych operatorów, pasm na nich i azymutów anten i na tej podstawie przymierzyć się do wyboru, BTS -Y NetWorks i PLAY oraz PLUSA sąN za lasami i mają sektory nie na azymucie lokalizacji kolegi. Pewny jest zasięg z bieda BTS-a NetWORKS LTE800 Lipniki który ma azymut 290 stopni ale to lipa. Pozostali operatorzy to raczej ze Sławy, PLUS i PLAY wisza na maszcie PLUSA przy Topolowej 11 i maja sektor na DW318, PLUS działa w agregacji FDD LTE2600+1800+900 i na TDD LTE2600. Play LTE2600+2100+1800+800. Ale pośpiech nie jest wskazany, a to za sprawą PLAY który w lutym dostał pozwolenie na budowę stacji bazowej w Lipnikach, trzeba sprawdzić czy coś si z tym pozwoleniem dzieje a BTS za rok zapewne będzie działał.
Proponuję dyskusję na argumenty a nie pyskówkę , w takich tematach liczy się wiedza nie to kto kogo przekrzyczy, zamiast marnować n to czas proponuję naukę tych niełatwych kwestii.
zulu144
Stały użytkownik forum
Posty: 56
Rejestracja: 2019-05-30, 13:30

Re: Co wybrać na 5 metrowy maszt w tej lokalizacji?

Post autor: zulu144 »

JohnBuckmer sprawdzałeś jak to będzie Twoim przypadku z masztem powyżej 3 m.
ODPOWIEDZ