Prędkość upload na BTS'ie a dostępne pasma, pytanie.

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
luk4444
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2023-08-19, 14:46

Prędkość upload na BTS'ie a dostępne pasma, pytanie.

Post autor: luk4444 »

W okolicy mam kilka BTS'ów (3 - tylko t-mobile). Dwa mają wiele pasm (800/1800/2100/2600MHz LTE), a jeden ma tylko LTE800. Ja korzystam tylko z pasma LTE800 z powodu anten samoróbek na pasmo lte800. (double biquad) Odległości około 4~6km, pierwsza strefa fresnela zasłonięta w 50% z dołu kilometrami lasu. Teren dość płaski.

Od samego początku korzystania z tej lokalizacji (6 lat temu) niezależnie od pory dnia, roku, pogody itp zawsze mam najlepszy upload (przeważnie 2x lepszy) na BTSie, który ma tylko LTE800 (na podstawie obrotu anteny). W liczbach to wygląda tak że na BTSie LTE800 mam dość często 10Mb up i 10Mb down symetrycznie. Na pozostałych download często przekracza 10Mb,ale upload nigdy nie widziałem powyżej 5Mb.

Rozumiem, że za prędkość odpowiada mnóstwo czynników (router, jakość sygnału, poziom zakłuceń, stopień obciążenia BTSa itp), ale zaczynam ten wątek by spytać czy istnieje jakaś ogólna zależność( może tylko w t-mobile) między prędkością i uploadu a pasmami aktywnymi i na BTS'ie.

Jako oczywista oczywistość można by powiedzieć, że oczywiście BTS tylko z LTE800 ma lepszy upload bo wszyscy w okolicy używają tych z aggregacją pasm a ten stoi nieużywany i tak też myślałem. Ale ta zależność działa o każdej porze roku, dnia i nocy. Zakładam że to mało prawdopodobne by pozostałe BTSy były obciążone non-stop?

Aha: zapomniałem dodać że obecnie router jest tylko lte cat 4.
Ostatnio zmieniony 2023-08-20, 09:22 przez luk4444, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Prędkość upload na BTS'ie a dostępne pasma, pytanie.

Post autor: wojteks »

Pokaż parametry sygnału z tymi samoróbkami.
Potem pokaż parametry bez anten z routerem wystawionym na dach/komin/parapet zewnętrzny.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19165
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prędkość upload na BTS'ie a dostępne pasma, pytanie.

Post autor: matek451 »

Lokalizacja to podstawa, podaj ją, BTS-y są na pozwoleniu T-mobile ale to NetWorks więc działają z ORANGE i odwrotnie, z pozwoleń Orange korzysta T-mobile. Prędkości nędzne, a pomysł aby korzystać z BTS-a golca only LTE800 samobójczy, jest non stop przeciążony. Własne pomysły z reguły tak się kończą, wyniki jakie osiagasz sa bardzo słabe.
luk4444
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2023-08-19, 14:46

Re: Prędkość upload na BTS'ie a dostępne pasma, pytanie.

Post autor: luk4444 »

Zapomniałem napisać że router to tylko Cat 4. I anteny samorobki są podłączone przez 6m kabla rg174/u I są na strychu czyli sygnał jest dodatkowo tłumiony przez dach (drewniany plus, dachówka ceramiczna i 20cm wełny mineralnej).

Lokalizacja to mniej więcej 1km na południe od miejscowośći Łeciny w powiacie Olsztyńskim (w armia-Mazury).

Osiągi są nastepujące:
Router na dachu z oryginalnymi antenami ograniczony tylko do lte800:

RSRP: - 103dBm (stabilne)
RSRQ: - 13dB (często - 15dB)
SNR: - 0.4dBd (stabilne)

Router na strychu z antena i podłączonymi i nastawionym na "mój" bts.

RSRP - 100dBm (czasem - 99dBm)
RSRQ - 10dB (czasem spada do - 13dB)
SNR 3.8dBd (fluktuuje między 1.8 a 6).

Dodam, że anteny zrobiłem 6 lat temu gdy nie miałem żadnego sprzętu pomiarowego (z kalkulatora online). Teraz mam sprzęt typu nanovna, analizator spektrum z generatorem itp. Nie ściągałem tych anten ze strychu do pomiarów bo używam ich 24/7 i boję się że nie przetrwają podróży na dół ;) a potrzebuje ich do pracy.

Moje 6m kabla rg174/u daje pewnie z 5dB tłumienia więc to że mam o 3dB lepszy sygnał sugeruje ze anteny mają z 8dB zysku).

Mówicie, że to słabe osiągi? No to super wiadomość, bo mi się wydawało że wyciskam Maks z tej lokalizacji :-)

Zamówiłem 2x atk-504 do testów, ale przyjdą w przyszłym tyg. Noszę się też z zamiarem upgrade routera, ale na razie chciałbym zobaczyć co mogę wycisnąć z obecnego sprzętu. Bardzo ważne jest dla mnie by mieć co najmniej 6Mb down 4Mb up. To jest praktyczne minimum dla mojej pracy zdalnej. Ale oczywiście chciałbym mieć więcej.

Edit: Pomiary robione wczoraj ok 19.

Edit2: telefon na dachu (ale w Orange)
Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19165
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prędkość upload na BTS'ie a dostępne pasma, pytanie.

Post autor: matek451 »

W tych pomiarach nie wiadomo czy router łaczy się na LTE800 z tym samym BTS-em NetWorks, parametry sygnału na LTE800 na zewnatrz sa bardzo zblizone do tych z anteną na strychu. Osiagi nie bez powodu marne.
Do tego nie wiadomo po co zamówione 2x ATK504 w ciemno. Sam pomysł z anteną na 800MHz aby korzystać z LTE800 od razu skazany na porazkę, do pracy zdalnej należało juz dawno zrobić to zgodnie z zasadami sztuki, czyli zmienić router oraz zainstalować skuteczna antenę Dual LTE 1800-2100MHz do agregacji pasm LTE2100+1800.
Dodatkowo jest potrzebna wiedza o stacjach bazowych NetWorks a nie tylko dane z btsearch.pl które akurat w kwestii BTS-ów NetWorks Tomaszyn i Mańki sa nieaktualne.
Wymagany jest minimum router z agregacja 2 pasm LTE w modulacji QAM256 oraz skuteczna antena Dual LTE1800+2100 do agregacji LTE2100+1800 z któregoś z tych dwóch BTS-ów, ewentualnie router z agregacja 3 pasm LTE QAM256 gdybyś chciał się podpierać jeszcze zasięgowym LTE800 w agregacji 3 pasm LTE. Koszt routera z 2 CC CA QAM256 około 300 zł, 3 CC CA to 400-500 zł, antena około 200 zł . Ogólnie wybór operatorów NetWorks czyli Orange/T-mobile OK, infrastruktura na BTS-ach po modernizacji do 3 CC CA I 5g2100 w DSS z LTE2100.
EDIT.
Ciekawa sprawa z tym pomiarem telefonem i BTS Sudwa, on ma pierwszy sektor na Wilkowo wzdłuż S51, stacja na wypasie z LTE2600+2100+1800+800 I 5g2100 DSS z LTE2100, sa duzeszanse na agregację 4/3 pasm LTE z niego w tym pasm pojemnościowych LTE, do nich router 3 CC CA QAM256 lub 4 CC CA QAM256 i antena Dual LTE1800-2600MHz.
Masz tam wiele mozliwości i od dawna była szansa na bardzo szybki internet w ORANGE/T-mobile, niestety tak jak napisałem wczesniej własne pomysły to nie jest dobra droga.
luk4444
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2023-08-19, 14:46

Re: Prędkość upload na BTS'ie a dostępne pasma, pytanie.

Post autor: luk4444 »

matek451 pisze:W tych pomiarach nie wiadomo czy router łaczy się na LTE800 z tym samym BTS-em NetWorks, parametry sygnału na LTE800 na zewnatrz sa bardzo zblizone do tych z anteną na strychu. Osiagi nie bez powodu marne.
Do tego nie wiadomo po co zamówione 2x ATK504 w ciemno. Sam pomysł z anteną na 800MHz aby korzystać z LTE800 od razu skazany na porazkę, do pracy zdalnej należało juz dawno zrobić to zgodnie z zasadami sztuki, czyli zmienić router oraz zainstalować skuteczna antenę Dual LTE 1800-2100MHz do agregacji pasm LTE2100+1800.
Dodatkowo jest potrzebna wiedza o stacjach bazowych NetWorks a nie tylko dane z btsearch.pl które akurat w kwestii BTS-ów NetWorks Tomaszyn i Mańki sa nieaktualne. Wymagany jest minimum router z agregacja 2 pasm LTE w modulacji QAM256 oraz skuteczna antena Dual LTE1800+2100 do agregacji LTE2100+1800 z któregoś z tych dwóch BTS-ów, ewentualnie router z agregacja 3 pasm LTE QAM256 gdybyś chciał się podpierać jeszcze zasięgowym LTE800 w agregacji 3 pasm LTE. Koszt routera z 2 CC CA QAM256 około 300 zł, 3 CC CA to 400-500 zł, antena około 200 zł . Ogólnie wybór operatorów NetWorks czyli Orange/T-mobile OK, infrastruktura na BTS-ach po modernizacji do 3 CC CA I 5g2100 w DSS z LTE2100.
EDIT.
Ciekawa sprawa z tym pomiarem telefonem i BTS Sudwa, on ma pierwszy sektor na Wilkowo wzdłuż S51, stacja na wypasie z LTE2600+2100+1800+800 I 5g2100 DSS z LTE2100, sa duzeszanse na agregację 4/3 pasm LTE z niego w tym pasm pojemnościowych LTE, do nich router 3 CC CA QAM256 lub 4 CC CA QAM256 i antena Dual LTE1800-2600MHz.
Masz tam wiele mozliwości i od dawna była szansa na bardzo szybki internet w ORANGE/T-mobile, niestety tak jak napisałem wczesniej własne pomysły to nie jest dobra droga.
OK, dzięki.

Mógłbyś podać typ tych routerów (lub przykład) 2 CC CA Qam256 za ~300zł, oraz 4 CC CA Qam256 za ~400-500zł?. Na sieci widzę że qam256 weszło w 3gpp rel.12 czyli routery mające LTE Cat 13 i wzwyż powinny mieć tą modululację. Mi nie usale się znaleźć ich poniżej 1tys zł.

Jest np. router ZTE MF286D, on ma aggregacje 3 pasm za 320zl (powystawowy) ale jest lte cat 12, więc wątpię żeby miał qam256.

Co do anten atk-504 to kupiłem by poeksperymentować, pomierzyć itd.

W każdym razie problemem w mojej lokalizacji może być to, że między każdym btsem a sobą mam las z koronami drzew praktycznie na tym samym poziomie co antena. Efekt jest taki, że np na tym screenshocie z telefonu Orange, w tym momencie miałem ze 34Mb download i 0.3Mb upload. Po to kupiłem atk-504 żeby zobaczyć osiągi.

Jeśli chodzi o samorobki to zależy co kto chce osiągnąć. Teraz chce osiągnąć więcej, więc upgrade'uje. Wcześniej byłem zadowolony z moich "kiepskich" osiagów i i tak nie miałem kasy na upgrade. Czy 6 lat 100% pracy zdalnej można nazwać porażką? Anteny diy na LTE800 na strychu o "zbliżonych osiągach" do firmowej antenki na dachu zwiększyły mój upload 2x (do wyżej wspomnianego 10Mb). Z ciekawości może wlezę na ten strych wieczorem i je zmierzę nanovna żeby zobaczyć jak są okropne ;-D.

Upgrade chciałbym zrobić we wrześniu. Tylko jeszcze nie wiem jaki router/anteny.

Edit: w celach edukacyjnych, zrobiłem pomiar i tak wygląda działanie firmowej anteny na paśmie lte800. A właściwie nie wygląda bo SWR (żółty) jest powyżej 6. To jest cud że w ogóle komukolwiek na tych antenkach udaje się z lte800 korzystać. Współczuję każdemu kto korzysta tylko z LTE800 z takimi antenami.
Obrazek

Tu dla porównania moja "samoróbka" (jedna z dwóch, obydwie bardzo podobne).
Obrazek

SWR (żółty) nigdzie w pasie nie jest powyżej 1.4. Oczywiście pomiar trochę niesprawiedliwy bo z 6m kabla a tłumienie pomaga w SWR, więc powiedzmy że moja antenka w paśmie nie przekracza 1.7 na krawędziach.

Myślę że na teraz może spróbuje skrócic te kable. Bo one na pewno odpowiadają za dobre 5dB tłumienia. A na dłuższą metę staram się znaleźć router i anteny jak w poście kolegi powyżej.
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 383
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Prędkość upload na BTS'ie a dostępne pasma, pytanie.

Post autor: jfk »

@luk4444 zależnie od budżetu-szybkie rozwiązanie https://ip-sa.pl/657.html , jeżeli ma być po kosztach może być ZTE286D/agreguje również upload/ma modulację QAM256 i antena siso/krótkie kable 1-2m, router w puszkę na maszt, zasilanie PoE po skrętce. CT to słaba antena/nie nadaje się do trudnych lokalizacji.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19165
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prędkość upload na BTS'ie a dostępne pasma, pytanie.

Post autor: matek451 »

MF286d ma QAM256 ale na złaczach anten zew. działa na nich w SISO, 3 pasma w QAM 256 agreguje B628-350 a 2 pasma w QAM256 B535-333. W twojej lokalizacji zaskoczyl ten BTS Sudawa, bo sektor 1 nie celuje w ŁĘCINY. Dla ciebie twoich okolic dedykowne są stacje na północ od ciebie, Tomaszyn po modernizacji w marcu ma 2 sektor na Elgnówko a a Mańki m-c temu dostały LTE2100/1800 i 5g2100, drugi sektor na Mycyny. Sektory sa ustawione blisko siebie, antena kierunkowa musi więc mieć wąski kąt promieniowani w płaszczyźnie poziomej a ATK504 do nich nie należy więc jak ustawisz na pólnoc to trudno powiedzieć z którym się połączysz, poza tym nie skupiaj się na LTE800 wiec antena pracujaca też na 800-900MHz zbędna, szczególnie jesli na 2600MHz spisuje się słabo.
A co do osiagów to mnie takie jak twoje nie satysfakcjonują bo u siebie oraz w instalacjach które realizuję dla klientów minimum jest kilka razy wieksze a przeciętnie powyzej 100Mb/s na DL i 20Mb/s na UL to norma. U siebie mam 200-300Mb/sod kazdego operatora. Mobilny potrafi zaskoczyć pozytywnie ale wymaga wiedzy.
Fajne pomiary, anteny samoróbki na 800MHz sa łatwiejsze w wykonaniu, gorzej z tymi na wyższe pasma .Ale jak masz zdolności w temacie to mozesz sam pokombinować z takimi na 1800-2100MHz. Póki co sprawdź pasma LTE2600/2100/1800 z Sudawy na ATK504 a takze LTE2100/1800 z tych BTS-ów na północ od ciebie, bo piszac o BTS-ie tylko LTE800 zapewne miałes na mysli ten w Mańkach bo przed modernizacja to był golec tylko LTE800.
MF286 w puszcze i anteny do SISO do niego to gdy mamy kawałek do BTS-a a nie tak jak u ciebie, Sudawa na LTE800 na dachu słabiutko, Tomaszyn jeszcze gorzej, pojemnościowe LTE1800 i LTE2100 z Sudawy bardzo słabo a na LTE2600 szczatki, Tomaszyn na LTE1800 bardzo słabo. Antena wewnętrzna zasadnicza w MF286d w tych warunkach na pojemnościowych nie zapewni poprawnych parametrów sygnału do MIMO2X2. Router w puszcze nie sprawdza się też gdy mamy w poblizu kilka stacji bazowych operatora z podobnym zasiegiem na pasmach, skacze po nich.
A co do LHGG LTE18 to sobie poczekasz bo Mikrotik to nie jest firma która jest demonem szybkości w dostawach sprzętu, poprzednie dostawy były opóźnione o kilka m-cy. No i do Mikrotika jeszcze router wewnetrzny czyli za całość 1500 zł.
Gościu powyzej ma nieuzasadnione uprzedzenia do Cybertecha, sam widzisz ze nie padła jeszcze propozycja anten od tego producenta a on już pisze że CT się nie nadają, zaraz podlinkuje ci swoje rozwiązanie bo nie zna innych. Na szczęscie nikt za bardzo go nie słucha.
luk4444
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2023-08-19, 14:46

Re: Prędkość upload na BTS'ie a dostępne pasma, pytanie.

Post autor: luk4444 »

jfk pisze:@luk4444 zależnie od budżetu-szybkie rozwiązanie https://ip-sa.pl/657.html , jeżeli ma być po kosztach może być ZTE286D/agreguje również upload/ma modulację QAM256 i antena siso/krótkie kable 1-2m, router w puszkę na maszt, zasilanie PoE po skrętce. CT to słaba antena/nie nadaje się do trudnych lokalizacji.
Dziękuję. Bardzo ciekawe rozwiązanie, chociaż ja bym wolał osobno anteny i router. Daje mi możliwość wymiany anten itp. ZTE mf286d to na pewno opcja nr 1 w tym momencie, ale szukam jeszcze czegoś co by miało aggregacje 4 pasm. Jestem w stanie znaleźć tylko odu-idu mf258, ale była mowa o czymś co ma aggregacje 4 pasm qam256 i koszt ~600zl (chyba że to było właśnie o odu-idu tylko używanym - zdarzają się w takich cenach).

W między czasie uciąłem mój kabel 6m i skróciłem do 80cm. Osiągi poprawiły się o około 4dB
Obrazek
(to jest tylko chwilowy snapshot, fluktuuje o 1~2dB).

A upload /download wzrósł o 3~4Mb do 13Mb w obie strony. Choć wydawał mi się bardziej "skakać" na początku. Hmm.
Obrazek

Edit: Musze jeszcze odpiąć jedna antenę i sprawdzić czy mi w ogóle mimo działa. Bo najlepsze osiągi mam przy obydwu antenach w tej samej polaryzacji (pionowej) a to chyba trochę dziwne.
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 383
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Prędkość upload na BTS'ie a dostępne pasma, pytanie.

Post autor: jfk »

matek451 pisze:zł.
Gościu powyzej ma nieuzasadnione uprzedzenia do Cybertecha, sam widzisz ze nie padła jeszcze propozycja anten od tego producenta a on już pisze że CT się nie nadają, zaraz podlinkuje ci swoje rozwiązanie bo nie zna innych. Na szczęscie nikt za bardzo go nie słucha.
Od ciebie to tylko propozycja dual-CT. Moja propozycja z anteną nie wyjdzie tanio-antena 300, kable 200, obudowa 250, ZTE286D można kupić za 300-jak się ma abonament smart, zasilanie PoE-200, przejściówki N/RPSMA-50 i do tego sporo pracy, także nie przypadkiem rzucam gotowca. @ luk4444 paradoksalnie nie jesteś w złej sytuacji/tylko kasy trochę trzeba wydać. Osobiście na działce mam dużo trudniejszy temat i go przeskoczyłem-2,5km przez las/choć za parę tygodni globalnie się od niego uwolnię podłączając światłowód (Orange ma tylko L800 i L2600-które gaśnie po godzinie 00.00 i dzięki antenie na pasmo L2600 mam ponad DL50Mbps, UL20-30Mbps, oczywiście muszę wyłączać agregację-bo wówczas L800 ustawia się jako podstawowe i jest dużo gorzej

Kod: Zaznacz cały

Status karty SIM:Zalogowana do sieci macierzystej
MCC MNC:260 03 ZTE286D
Lokalizacja stacji bazowej:BTSeach
Cell ID:73...
LAC:65...
TAC:58...
Primary band:B7 (2600 MHz) @15.0 MHz
PCI:3
EARFCN:3
RSSI:-73 dBm 
RSRP:-98 dBm 
RSRQ:-8 dB 
SINR:22.2 dB  
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19165
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prędkość upload na BTS'ie a dostępne pasma, pytanie.

Post autor: matek451 »

Nie mój problem ja swoje zrobiłem, autor łyka twój pomysł jak pelikan ryby więc mogę mu tylko życzyć powodzenia,i dodam tylko że nowy B628-350 z 2 -letnią gwarancją mozna kupić za 400 zł, antena 200 zł do niego, za 600zł zestaw optymalny do 3 pasm LTE w agregacji. Na temat MF258k wiem praktycznie wszystko, bo wiadomo że to ZTE ale nie chce mi się pisać bo zostawiam pole do popisu tobie, wykaz się bo po raz kolejny korzystasz z mojej pracy za ....i ....Wykaż się czymś wiecej a nie tylko tymi zrzutami ze swojego rozwiązania.
Erbit
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2021-08-27, 09:28

Re: Prędkość upload na BTS'ie a dostępne pasma, pytanie.

Post autor: Erbit »

luk4444 pisze:... Bardzo ciekawe rozwiązanie, chociaż ja bym wolał osobno anteny i router. Daje mi możliwość wymiany anten itp. ...
O jakiej wymianie anten napisałeś? Na takie, których efektem jest +3dbm (jak sam to wyliczyłeś) ? Widziałeś ile tamto ma wzmocnienia ?

Nie kombinuj tylko posłuchaj co radzą koledzy. No i wykonaj porządne testy choćby na telefonie.

Alternatywą jest pozostać przy 800MHz i swoich przekonaniach co do "cudu" wynikającego z własnych obserwacji.
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 383
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Prędkość upload na BTS'ie a dostępne pasma, pytanie.

Post autor: jfk »

matek451 pisze: dodam tylko że nowy B628-350 z 2 -letnią gwarancją mozna kupić za 400 zł,
Akurat propozycja B628-350 jest lepszą opcją/ lecz na zasadzie podłącz i zapomnij/gdy klient ma optymalne warunki-tutaj go nie wymieniłem ze względu na słabe złącza anten, nie wiem też czy agreguje upload? Twierdzisz że zabieram Twoją pracę/pewnie w jakim stopniu tak-bo to są dane które zainteresowany powinien wiedzieć co ma dostępnego na miejscu lokalnie (ja jako klient wiem z czego lokalnie mogę skorzystać w konkretnej sieci).
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19165
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prędkość upload na BTS'ie a dostępne pasma, pytanie.

Post autor: matek451 »

A skad on ma to wiedzieć, żaden normalny klient sieci GSM nie ma nawet minimalnej wiedzy na ten temat, podobnie nie dowie się niczego w salonie czy na infolinii. Dlatego szuka pomocy na fachowych forach i kto ma mu wyjaśnić te wszystkie niuanse ? Poza tym to nie są powszechnie dostępne dane a baza btsearch.pl nie jest w pełni aktualna, nie wspomnę ze nie podaje wielu niezbędnych danych. Potrzeba wiedzy, lat pracy i poszukiwania źródeł aby to wszystko złożyć do kupy. Dla Kowalskiego to wiedza tajemna.
Dlatego 99% ludzi na mobilnym ma słabe osiągi. Wiem coś na ten temat bo sam bywam w lokalizacjach gdzie mają dramatyczny internet, ostatnio poprawa z 4 Mb/s do 200Mb/s. Ludzie kupują bajki konsultantów a potem płaczą,miało śmigać a jest lipa.
A co do agregacji pasm LTE na UL to wcale nie jest jednoznaczne ze stacje w jego okolicy ja mają, tym bardziej jak korzysta z T-mobile.
A złaczaTS9 w B628-TS9 sa jakie są ale mozna spokojnie zastosować konektory TS9-SMA 15 cm i wszystko jest OK.
luk4444
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2023-08-19, 14:46

Re: Prędkość upload na BTS'ie a dostępne pasma, pytanie.

Post autor: luk4444 »

jfk pisze:
matek451 pisze:zł.
Gościu powyzej ma nieuzasadnione uprzedzenia do Cybertecha, sam widzisz ze nie padła jeszcze propozycja anten od tego producenta a on już pisze że CT się nie nadają, zaraz podlinkuje ci swoje rozwiązanie bo nie zna innych. Na szczęscie nikt za bardzo go nie słucha.
Od ciebie to tylko propozycja dual-CT. Moja propozycja z anteną nie wyjdzie tanio-antena 300, kable 200, obudowa 250, ZTE286D można kupić za 300-jak się ma abonament smart, zasilanie PoE-200, przejściówki N/RPSMA-50 i do tego sporo pracy, także nie przypadkiem rzucam gotowca. @ luk4444 paradoksalnie nie jesteś w złej sytuacji/tylko kasy trochę trzeba wydać. Osobiście na działce mam dużo trudniejszy temat i go przeskoczyłem-2,5km przez las/choć za parę tygodni globalnie się od niego uwolnię podłączając światłowód (Orange ma tylko L800 i L2600-które gaśnie po godzinie 00.00 i dzięki antenie na pasmo L2600 mam ponad DL50Mbps, UL20-30Mbps, oczywiście muszę wyłączać agregację-bo wówczas L800 ustawia się jako podstawowe i jest dużo gorzej

Kod: Zaznacz cały

Status karty SIM:Zalogowana do sieci macierzystej
MCC MNC:260 03 ZTE286D
Lokalizacja stacji bazowej:BTSeach
Cell ID:73...
LAC:65...
TAC:58...
Primary band:B7 (2600 MHz) @15.0 MHz
PCI:3
EARFCN:3
RSSI:-73 dBm 
RSRP:-98 dBm 
RSRQ:-8 dB 
SINR:22.2 dB  
A na jakiej wysokości masz antenę i jaką/jakie (na 2600mhz)?

Erbit pisze:
luk4444 pisze:... Bardzo ciekawe rozwiązanie, chociaż ja bym wolał osobno anteny i router. Daje mi możliwość wymiany anten itp. ...
O jakiej wymianie anten napisałeś? Na takie, których efektem jest +3dbm (jak sam to wyliczyłeś) ? Widziałeś ile tamto ma wzmocnienia ?

Nie kombinuj tylko posłuchaj co radzą koledzy. No i wykonaj porządne testy choćby na telefonie.

Alternatywą jest pozostać przy 800MHz i swoich przekonaniach co do "cudu" wynikającego z własnych obserwacji.
O dowolnej wymianie. Nie przeczę, że takie zintegrowane rozwiązanie ma wiele zalet. Szczególnie dla większości ludzi, dla których łączność radiowa nie jest ich hobby i nie mają sprzętu do pomiarów anten, który ja mam. Dla mnie możliwość wymiany routera/anteny osobno jest ważna i to jest powód dla którego skłaniam się ku innemu rozwiązaniu.

Co do 3dB to tak, to jest bardzo dobry przykład. Po pierwsze porównujemy standardowe antenki na zewnątrz i zastępcze anteny na strychu, więc mamy dodatkową korzyść, że cały sprzęt jest w domu. Po skróceniu kabli różnica urasta do 6dB, co ciekawe te dodatkowe 3dB jest fajne, ale nie ma tak olbrzymiego wpływu na praktykę używalności tego łącza co pierwsze 3dB. Tak te pierwsze 3dB robi kolosalną różnice bo jest na granicy używalności łącza do moich celów. I wtedy wystarczy porządny deszcz/liście na drzewach, żeby mi wideo zaczęło okazjonalnie przycinać w trakcie telekonferencji. A z dodatkowym 3dB nie przycina prawie nigdy (chyba że zacznę np duży download w tym samym czasie, czego nie robię).

Więc po co upgrade? Bo nie mogę ściągać dużych plików. Po to. Okazjonalnie potrzebuje ściągnąć np 0.7TB i muszę jechać z laptopem do znajomych.
matek451 pisze:Nie mój problem ja swoje zrobiłem, autor łyka twój pomysł jak pelikan ryby więc mogę mu tylko życzyć powodzenia,i dodam tylko że nowy B628-350 z 2 -letnią gwarancją mozna kupić za 400 zł, antena 200 zł do niego, za 600zł zestaw optymalny do 3 pasm LTE w agregacji. Na temat MF258k wiem praktycznie wszystko, bo wiadomo że to ZTE ale nie chce mi się pisać bo zostawiam pole do popisu tobie, wykaz się bo po raz kolejny korzystasz z mojej pracy za ....i ....Wykaż się czymś wiecej a nie tylko tymi zrzutami ze swojego rozwiązania.
B628-350 obsługuje qam256?

Napisz co uważasz o tym mf258k. Nie wiem czy ZTE jest uważane za dobre czy złe. Co do lokalnych warunków to czekam na anteny które umożliwia mi sprawdzenie poziomu sygnału na wszystkich pasmach. Wtedy będę wiedział czy warto próbować agregacji 4 pasm czy nie. Dodatkowo jedyny Bts który potencjalnie obsługuje aggregacje 4 pasm jest obok miasteczka (Olsztynek) więc jest szansa na to, że jest permanentnie zatkany. Jak tam będę następnym razem to podjadę pod maszt i pomierzę.
matek451 pisze:A skad on ma to wiedzieć, żaden normalny klient sieci GSM nie ma nawet minimalnej wiedzy na ten temat, podobnie nie dowie się niczego w salonie czy na infolinii. Dlatego szuka pomocy na fachowych forach i kto ma mu wyjaśnić te wszystkie niuanse ? Poza tym to nie są powszechnie dostępne dane a baza btsearch.pl nie jest w pełni aktualna, nie wspomnę ze nie podaje wielu niezbędnych danych. Potrzeba wiedzy, lat pracy i poszukiwania źródeł aby to wszystko złożyć do kupy. Dla Kowalskiego to wiedza tajemna.
Dlatego 99% ludzi na mobilnym ma słabe osiągi. Wiem coś na ten temat bo sam bywam w lokalizacjach gdzie mają dramatyczny internet, ostatnio poprawa z 4 Mb/s do 200Mb/s. Ludzie kupują bajki konsultantów a potem płaczą,miało śmigać a jest lipa.
A co do agregacji pasm LTE na UL to wcale nie jest jednoznaczne ze stacje w jego okolicy ja mają, tym bardziej jak korzysta z T-mobile.
A złaczaTS9 w B628-TS9 sa jakie są ale mozna spokojnie zastosować konektory TS9-SMA 15 cm i wszystko jest OK.
Dziękuję :-) to prawda. Interesuje się technika radiowa amatorsko, ale LTE/GSM to specjalistyczna wiedza i dlatego jestem na tym forum. Np, skąd ma się człowiek dowiedzieć czy jakiś router obsługuje jakaś modulację jeśli producent nie napisze? Czy lokalny bts obsługuje aggregacje UL to można podjechać i sprawdzić (tak zakładam?) nie mam najmniejszego problemu z wymianą złącz antenowych.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Prędkość upload na BTS'ie a dostępne pasma, pytanie.

Post autor: wojteks »

MF258K nie nadaje się do trudnych lokalizacji, ma anteny dookólne o małym zysku. Lubi skakać po stacjach bazowych jeżeli jest więcej niż 1 w okolicy.
Nie pomagam na PW!
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1726
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Prędkość upload na BTS'ie a dostępne pasma, pytanie.

Post autor: Mig25 »

Tak doprecyzowując , to MF258K ma całkiem dobrą antenę w porównaniu z innymi CPE ( które ogólnie rzecz ujmując mają zwykłe patyki z PCB w różnych konfiguracjach) , tylko to sam modem tego MF258K jest do bani ,i to on skacze ( być może oprogramowanie jakieś nowsze to naprawia).
Jak antenę MF258K podłączyłem do płytki B818 na próbę , to wtedy naprawdę sygnał w B818 poszedł w górę :)
Natomiast podłączenie patyków B818 do modemu MF258K strasznie ten sygnał osłabiło. Także tylko antena ciągnie ten MF258K :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19165
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prędkość upload na BTS'ie a dostępne pasma, pytanie.

Post autor: matek451 »

Dostałeś ode mnie w prezencie wyczerpujacą analizę stanu infrastruktury operatorów NetWorks u siebie, to nie jest prosta sprawa, wymaga pracy i wiedzy, ja zawsze taka robię i na tej podstawie polecam rozwiązania, nie wklejam jakiś screenów innego sprzętu, lokalizacji itp bo ona nijak ma się do twoich warunków sieciowych.
Niestety ale widać ze nie traktujesz mojej pracy na poważnie więc nic na siłę, o B628-350 pytaj kolegę
@jarek7714/@jfk , tak samo o MF258k, wie o nich wszystko choć na oczy ich nie widział a zamiast MF258k zaraz poleci ci https://allegro.pl/oferta/zyxel-nr7101-14093485562,on ponoć sam korzysta z takiego więc szykuj kasę.
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 383
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Prędkość upload na BTS'ie a dostępne pasma, pytanie.

Post autor: jfk »

luk4444 pisze: A na jakiej wysokości masz antenę i jaką/jakie (na 2600mhz)?
B628-350 obsługuje qam256?
Antenę mam zamontowaną na górnej krawędzi dachu/ ale nie ustawiona pionowo (tj. panel Mars/ dokładnie taka i w takiej pozycji zamontowana https://www.szybkiplik.pl/Uv2VyAM8f3 , ma odlewany uchwyt aluminiowy i wygodną regulację pod kątem/pionowo by celowała w drzewa). Antena od lat niedostępna-mam ją po internecie WISP z 2006r./kupiłem wówczas używaną za 100, nowe to takie były w cenie ok. 200$ (to produkt w którym jest dopracowany każdy szczegół/jest rozbieralna, wszystkie śruby ze stali kwasoodpornej/laminat zabezpieczony, gniazdo pozłacane {producent gwarantował jej użytkowanie 20lat], mam też nową uniwersalną 3-polaryzacyjną z zakresu 700MHz-6GHz-z nią czekam na 5G w mieście na 3,6GHz/zysk mały 6dB), staram się jak to możliwe unikać promowania tandety. B628-350 obsługuje modulację QAM256.
Mig25 pisze:Tak doprecyzowując , to MF258K ma całkiem dobrą antenę w porównaniu z innymi CPE
Są inne z lepszą anteną/niestety cena z 4 liter, także lepiej wówczas się opłaca składak.
matek451 pisze:Dostałeś ode mnie w prezencie wyczerpujacą analizę stanu infrastruktury operatorów NetWorks u siebie, to nie jest prosta sprawa, wymaga pracy i wiedzy, ja zawsze taka robię i na tej podstawie polecam rozwiązania, nie wklejam jakiś screenów innego sprzętu, lokalizacji itp bo ona nijak ma się do twoich warunków sieciowych.
Nie rozwijałem i drążyłem tego tematu dalej/bo też nie chcę zabierać czyjejś pracy. Ale skoro nie dajesz za wygraną/to się wypowiem-Twoja wiedza jest zacna i potrzebna w miastach (gdzie może być nawet kilka BTS na jednej ulicy...) lub poza nimi dla osób które idą na totalną łatwiznę i chcą gotowca. Ja osobiście nie korzystałem z Twojej wiedzy do moich ustawień / jest mi ona zbędną, bo wiem gdzie na terenie 2/3 gminy są BTS/100% jakiegokolwiek zasięgu każdej z sieci/do tego jakie pasmo jest na nadajniku wystarcza mi karta SIM i modem (każdy mój modem ma sterowanie pasmami) i wiem wszystko czego potrzebuję. W miastach też znam położenie stacji bazowych/ ale tutaj skala jest ogromna/także rozumiem że przeciętny user tego nie udźwignie.
luk4444
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2023-08-19, 14:46

Re: Prędkość upload na BTS'ie a dostępne pasma, pytanie.

Post autor: luk4444 »

matek451 pisze:Dostałeś ode mnie w prezencie wyczerpujacą analizę stanu infrastruktury operatorów NetWorks u siebie, to nie jest prosta sprawa, wymaga pracy i wiedzy, ja zawsze taka robię i na tej podstawie polecam rozwiązania, nie wklejam jakiś screenów innego sprzętu, lokalizacji itp bo ona nijak ma się do twoich warunków sieciowych.


Chodzi o ten fragment poniżej czy coś przegapiłem?
matek451 pisze:.
Dodatkowo jest potrzebna wiedza o stacjach bazowych NetWorks a nie tylko dane z btsearch.pl które akurat w kwestii BTS-ów NetWorks Tomaszyn i Mańki sa nieaktualne.
Wymagany jest minimum router z agregacja 2 pasm LTE w modulacji QAM256 oraz skuteczna antena Dual LTE1800+2100 do agregacji LTE2100+1800 z któregoś z tych dwóch BTS-ów, ewentualnie router z agregacja 3 pasm LTE QAM256 gdybyś chciał się podpierać jeszcze zasięgowym LTE800 w agregacji 3 pasm LTE. Koszt routera z 2 CC CA QAM256 około 300 zł, 3 CC CA to 400-500 zł, antena około 200 zł . Ogólnie wybór operatorów NetWorks czyli Orange/T-mobile OK, infrastruktura na BTS-ach po modernizacji do 3 CC CA I 5g2100 w DSS z LTE2100.
EDIT.
Ciekawa sprawa z tym pomiarem telefonem i BTS Sudwa, on ma pierwszy sektor na Wilkowo wzdłuż S51, stacja na wypasie z LTE2600+2100+1800+800 I 5g2100 DSS z LTE2100, sa duzeszanse na agregację 4/3 pasm LTE z niego w tym pasm pojemnościowych LTE, do nich router 3 CC CA QAM256 lub 4 CC CA QAM256 i antena Dual LTE1800-2600MHz.
Masz tam wiele mozliwości i od dawna była szansa na bardzo szybki internet w ORANGE/T-mobile, niestety tak jak napisałem wczesniej własne pomysły to nie jest dobra droga.
Jeśli chodzi o o to, to widziałem, dobrze wiedzieć że "są duże szanse" na aggregacje na BTSie Sudwa. Pisałem że planuję się przejechać z telefonem i sprawdzić. Podejrzewam, że będzie zatkany bo jest zaraz obok miasteczka z >5tyś mieszkańców.

Z pierwszych pomiarów z antenami atk-504 (które nie wiedzieć czemu nazwałeś "zakupem w ciemno", chętnie bym się dowiedział jaki niezbędny krok pominąłem podejmując decyzję o ich zakupie, więcej o testach z tymi antenami poniżej. ) wynika, że BTS Sudwa jest najprawdopodobniej zatkany (przynajmniej w momencie w którym testowałem). Ale o tym dalej.
matek451 pisze:.
Niestety ale widać ze nie traktujesz mojej pracy na poważnie więc nic na siłę, o B628-350 pytaj kolegę
@jarek7714/@jfk , tak samo o MF258k, wie o nich wszystko choć na oczy ich nie widział a zamiast MF258k zaraz poleci ci https://allegro.pl/oferta/zyxel-nr7101-14093485562,on ponoć sam korzysta z takiego więc szykuj kasę.
Ciekaw jestem jak wywnioskowałeś, że nie traktuje twoich postów na poważnie? Przeczytałem. Odniosłem się. Pytałem o jakich routerach mówiłeś w tych przedziałach cenowych. Nie dostałem odpowiedzi.
jfk pisze:
luk4444 pisze: A na jakiej wysokości masz antenę i jaką/jakie (na 2600mhz)?
B628-350 obsługuje qam256?
Antenę mam zamontowaną na górnej krawędzi dachu/ ale nie ustawiona pionowo (tj. panel Mars/ dokładnie taka i w takiej pozycji zamontowana https://www.szybkiplik.pl/Uv2VyAM8f3 , ma odlewany uchwyt aluminiowy i wygodną regulację pod kątem/pionowo by celowała w drzewa). Antena od lat niedostępna-mam ją po internecie WISP z 2006r./kupiłem wówczas używaną za 100, nowe to takie były w cenie ok. 200$ (to produkt w którym jest dopracowany każdy szczegół/jest rozbieralna, wszystkie śruby ze stali kwasoodpornej/laminat zabezpieczony, gniazdo pozłacane {producent gwarantował jej użytkowanie 20lat], mam też nową uniwersalną 3-polaryzacyjną z zakresu 700MHz-6GHz-z nią czekam na 5G w mieście na 3,6GHz/zysk mały 6dB), staram się jak to możliwe unikać promowania tandety. B628-350 obsługuje modulację QAM256.
Dzięki. Dom, nie blok więc zakładam, że dach około 10m wysokości, lub niżej? Ja mam właśnie taką wysokość do dyspozycji. Na razie nie interesowałem się antenami panelowymi, bo po obejrzeniu kilku wideo z rozbiórek stwierdzilem, że ciężko odróżnić produkt dobrej jakości od tandety na sieci(nawet recenzje/opinie nie gwarantują że środek nie został "ulepszony") . Gratuluję znalezienia obydwu dobrych :-)

Teraz w sprawie moich testów. Po pierwsze zmierzyłem obie anteny atk-504 za pomocą VNA. (krótki kabel). Zdjęć nie zrobiłem, więc zainteresowaniu muszą uwierzyć mi na słowo (lub nie?). Na częstotliwościach od 780MHz do 900Mhz SWR piękny, nie przekracza 1.2. Potem dość znaczna górka między 950Mhz a 1500MHz. Pomiędzy 1500Mhz a 2700Mhz znów super SWR. W kilku miejscach dobił do 1.4 ale poza pasami lte. Czyli tak jak przyjechała antena do mnie nie mam nic do zarzucenia co do jakosci/starannosci wykonania (czy wewnątrz nie zaśniedzieje po miesiącu to się okaże - anteny nie są hermetyczne, mają dziurkę na odpływ wody).

Co do testów mojej lokalizacji to zamocowalem obie anteny (jedna - 45stopni druga +45 stopni) na krótkim maszcie (70cm) że stopą i wyszedłem z tym na dach - router podłączony bezpośrednio krótkimi przewodami. Wifi wyłączone (robi duża różnice) i komunikacja po kablu.

Co ciekawe siła/jakość sygnału pokazywane przez router są wyraźnie lepsze na wszystkich pasach do btsa Sudwa, ale Tomaszyn daje zdecydowanie wyższe prędkości. (to jest router bez agregacji - będzie upgradeowany jak potwierdzę możliwości BTS'ow).

Przykładowy rezultat na pasmie lte 1:
Obrazek

To jest znacznie wyższa częstotliwość niż lte800 więc naturalnym jest ze sygnał jest słabszy na tej samej odległości. Dodatkowo jak już pisałem jest las tłumiący sygnał. W każdym razie snr jest o niebo lepszy. Jest to zastanawiające i może mieć wiele powodów (zakłócenia na pasmie lte800, optymalizacja urządzenia dla wyższych pasm itp).

W każdym razie po nastawieniu na Bts Tomaszyn dostałem dość dobry rezultat prędkości (60Mb+DL,20m Ul)
Obrazek

Sudwa pomimo lepszego sygnału dała w tym momencie najlepszą prędkość 40MbDL/10MbUL na pasmie 1, na 3 dramat (pojedyncze MB), na 20(lte800) to samo.

Tomaszyn dał podobne wyniki na 1 i 3 co ciekawe dał 30Mb DL/15Mb UL na 20(lte800).

Tymczasowo użyłem starą zamykaną szafkę hermetyczną na router(doprowadzone 240v i Ethernet, kiedyś zmienię na PoE) . Powiesiłem ją zaraz poniżej anten na maszcie który kiedyś zrobiłem z rur aluminiowych (można kupić grubościenne 2. 2m sekcje rur w średnicach pasujących do siebie). Maszt jest tymczasowo uchwycony do barierki na balkonie tak że po rozłożeniu wychodzi 2m powyżej szczytu budynku. Po złożeniu jest 1m poniżej dachu, ale bts Tomaszyn jest na północ więc nie przeszkadza. Zostawiłem złożony, może jutro sprawdzę jaką różnice zrobi te parę metrów wyżej.

Calość parę godzin roboty (w tym demontaż poprzedniej anteny na tym maszcie, oraz testy). I efekt jest całkiem niezły na razie. Zobaczymy czy te wyższe pasmo okaże się tak stabilne jak lte800 w zmiennych warunkach pogodowych.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19165
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prędkość upload na BTS'ie a dostępne pasma, pytanie.

Post autor: matek451 »

Zakup ATK504 trafiony, z krótkimi kablami na LTE2100 dają pewnie z Tomaszyna około 10-12dBi zysku czyli ok, ale brak CID więc nie wiemy czy to ten BTS czy sąsiedni, poprawny SINR , pozwala na załaczenie QAM256. Fajny speedtest tylko nie wiadomo o której, anteny za ponad 300 zł dają porzadny wynik, tak jak pisałem propozycje kolegi to jakieś nieporozumienie, ceny kosmos. Na polskim rynku jest kilka anten o dobrej jakości i cenie. ATK-504 są tego przykladem, po zmianie routera sprawdzisz w agregacji oraz potwierdzisz ze to Tomaszyn, moze uda się też sprawdzić MĄŃKI, zobacz tez czy modem nie skacze po tych BTS-ach bo sa w pobliżu na zblizonym kierunku i maja sektory na południe.
Sudwa tak jak pisałem ma sektor na drogę, moze być obciązona , kale wazny jest jaki masz z niej SINR.
Kluczowe dla ciebie sa te zmiany na sieci NetWorks dokonane w ostatnim pólroczu na 3 stacjach bazowych, które wymieniłem, dlatego tak istotna jest analiza tej infrastruktury a nie polecanie anten za jakąś chorą kasę, masz mozliwość korzystania z 3 róznych BTSów w agregacji 3 pasm LTE zamiast dotychczasowego LTE800.
Korzystałeś z niego bo nie dysponowałeś wiedzą, a zakup nawet najdroższych anten jest bezcelowy jesli operator posiada w okolicy jedynie BTS-y only LTE800 i na to starałem się zwrócić uwagę.
Kup B628-350, na OLX, nowe z 2 letnia gwarancją , sprzedawane przez DB Playa są za 400-450 zł , na PW mogę ci podać namiary na jedną z nich. Anten nie zmieniaj póki co tym bardziej na takie za tysiace zł, nie są wcale dużo lepsze od tych co masz.
Zakup tego analizatora mega sprawa, napiszę w tej sprawie do ciebie na PW jesli mozna?
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 383
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Prędkość upload na BTS'ie a dostępne pasma, pytanie.

Post autor: jfk »

luk4444 pisze: Dom, nie blok więc zakładam, że dach około 10m wysokości, lub niżej? Ja mam właśnie taką wysokość do dyspozycji. Na razie nie interesowałem się antenami panelowymi, bo po obejrzeniu kilku wideo z rozbiórek stwierdzilem, że ciężko odróżnić produkt dobrej jakości od tandety na sieci(nawet recenzje/opinie nie gwarantują że środek nie został "ulepszony") . Gratuluję znalezienia obydwu dobrych :-)
Tą pierwszą kupowałem do zupełnie innych zastosowań/do B3 nadawała się średnio-nie używałem jej leżakowała, ale w B7 spisuje się znakomicie. Tej drugiej był nie kupił (AL) gdybym nie znał jakości tej pierwszej (kupiłem nówkę za 70 zeta/niekompletna-brakowało nakrętek do przykręcenia panelu, kupiłem metryczne/ a okazało się że tam jest inny kąt/skok gwintu, kwasówka ciężko się gwintuje, ale w firmie na warsztacie załatwiłem temat). Tak będzie około 10m.
luk4444
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2023-08-19, 14:46

Re: Prędkość upload na BTS'ie a dostępne pasma, pytanie.

Post autor: luk4444 »

matek451 pisze:Zakup ATK504 trafiony, z krótkimi kablami na LTE2100 dają pewnie z Tomaszyna około 10-12dBi zysku czyli ok, ale brak CID więc nie wiemy czy to ten BTS czy sąsiedni, poprawny SINR , pozwala na załaczenie QAM256. Fajny speedtest tylko nie wiadomo o której, anteny za ponad 300 zł dają porzadny wynik, tak jak pisałem propozycje kolegi to jakieś nieporozumienie, ceny kosmos. Na polskim rynku jest kilka anten o dobrej jakości i cenie. ATK-504 są tego przykladem, po zmianie routera sprawdzisz w agregacji oraz potwierdzisz ze to Tomaszyn, moze uda się też sprawdzić MĄŃKI, zobacz tez czy modem nie skacze po tych BTS-ach bo sa w pobliżu na zblizonym kierunku i maja sektory na południe.
Sudwa tak jak pisałem ma sektor na drogę, moze być obciązona , kale wazny jest jaki masz z niej SINR.
Kluczowe dla ciebie sa te zmiany na sieci NetWorks dokonane w ostatnim pólroczu na 3 stacjach bazowych, które wymieniłem, dlatego tak istotna jest analiza tej infrastruktury a nie polecanie anten za jakąś chorą kasę, masz mozliwość korzystania z 3 róznych BTSów w agregacji 3 pasm LTE zamiast dotychczasowego LTE800.
Korzystałeś z niego bo nie dysponowałeś wiedzą, a zakup nawet najdroższych anten jest bezcelowy jesli operator posiada w okolicy jedynie BTS-y only LTE800 i na to starałem się zwrócić uwagę.
Tak, to prawda :-) Dziękuję.

Na temat speedtestu. Robiłem od tego czasu kilka w godzinach takich jak 17.XX, 9:30 rano, po południu. Wszystkie wychodzą podobnie. DL około 60 Mb (+= 5), UL 17~20Mb(+-3).
matek451 pisze: Kup B628-350, na OLX, nowe z 2 letnia gwarancją , sprzedawane przez DB Playa są za 400-450 zł , na PW mogę ci podać namiary na jedną z nich. Anten nie zmieniaj póki co tym bardziej na takie za tysiace zł, nie są wcale dużo lepsze od tych co masz.
OK, Poszukam na OLX po pracy. Raczej powinienem znaleźć bez problemu, ale jak nie znajdę to się odezwę.
matek451 pisze: Zakup tego analizatora mega sprawa, napiszę w tej sprawie do ciebie na PW jesli mozna?
jfk pisze:
luk4444 pisze: Dom, nie blok więc zakładam, że dach około 10m wysokości, lub niżej? Ja mam właśnie taką wysokość do dyspozycji. Na razie nie interesowałem się antenami panelowymi, bo po obejrzeniu kilku wideo z rozbiórek stwierdzilem, że ciężko odróżnić produkt dobrej jakości od tandety na sieci(nawet recenzje/opinie nie gwarantują że środek nie został "ulepszony") . Gratuluję znalezienia obydwu dobrych :-)
Tą pierwszą kupowałem do zupełnie innych zastosowań/do B3 nadawała się średnio-nie używałem jej leżakowała, ale w B7 spisuje się znakomicie. Tej drugiej był nie kupił (AL) gdybym nie znał jakości tej pierwszej (kupiłem nówkę za 70 zeta/niekompletna-brakowało nakrętek do przykręcenia panelu, kupiłem metryczne/ a okazało się że tam jest inny kąt/skok gwintu, kwasówka ciężko się gwintuje, ale w firmie na warsztacie załatwiłem temat). Tak będzie około 10m.
Tak oczywiście. Napiszę tutaj parę słów, może komuś jeszcze się przyda. Ja mam dwa NanoVNA. Jeden kupiłem wiele lat temu (wersja v2 plus) i złużył mi bardzo dobrze. Kupiłem z oficjalnego sklepu, bo wtedy jeszcze nie było tanich klonów. Niestety jakieś 2 lata temu spaliłem mu wewnętrzny przełącznik RF (przez własną głupotę, miałem naładowany kondensator w tunerze i podłączyłem żeby zmierzyć układ w tunerze).Ważne info: wejścia nie tolerują DC, oraz RF (w teorii-chwilowo)powyżej 100mW, ja nie polecam powyżej 10mW. Kupiłem zapasową część z Chin i nie chciałem 2 m-ce być bez analizatora czekając aż dojedzie. Sprawdziłem w oficjalnym sklepie i cena wynosiła $300. Trochę to dużo, więc kupiłem w miare tani klon na allegro(chyba za 450zł). Jest to klon wersji V2 Plus 4 z wbudowaną baterią. Bateria bardzo się przydaje z wiadomych powodów i do moich zastosowań nie zauważyłem dużej różnicy, więc polecam klony, jeśli ktoś rozumie, że może trafić kiepski i trzeba będzie odesłać. Największa różnica między klonami a oryginałem będzie na częstotliwościach powyżej 3GHz. Obydwa mają dobrą charakterystykę poniżej 3GHz, w oryginale się psuje gdzieś około 3.5GHz, w klonie od razu powyżej 3GHz, ale może ja mam szczęście z tym klonem?

Ogólnie to jest analizator "dość zawaansowany" dla ludzi zainteresowanych kombinowaniem. Interfejs to ekran dotykowy rezystywny po którym poruszamy się takim patyczkiem/rysikiem. Nie wszyscy lubią te urządzenie. Znajomi krótkofalarze mają inne analizatory, bardziej nastawione na użytkownika niż eksperymentatora, prostrze w obsłudze i bardzo sobie chwalą, ale ceny też są wyższe, a zakres częstotliwości mniejszy....
jfk pisze:
luk4444 pisze: Dom, nie blok więc zakładam, że dach około 10m wysokości, lub niżej? Ja mam właśnie taką wysokość do dyspozycji. Na razie nie interesowałem się antenami panelowymi, bo po obejrzeniu kilku wideo z rozbiórek stwierdzilem, że ciężko odróżnić produkt dobrej jakości od tandety na sieci(nawet recenzje/opinie nie gwarantują że środek nie został "ulepszony") . Gratuluję znalezienia obydwu dobrych :-)
Tą pierwszą kupowałem do zupełnie innych zastosowań/do B3 nadawała się średnio-nie używałem jej leżakowała, ale w B7 spisuje się znakomicie. Tej drugiej był nie kupił (AL) gdybym nie znał jakości tej pierwszej (kupiłem nówkę za 70 zeta/niekompletna-brakowało nakrętek do przykręcenia panelu, kupiłem metryczne/ a okazało się że tam jest inny kąt/skok gwintu, kwasówka ciężko się gwintuje, ale w firmie na warsztacie załatwiłem temat). Tak będzie około 10m.
:-)

A tak przy okazji, okazało się, że mam zbanowanego IP na forum. Teraz łączę się z pracy. IP jest raczej wspólny w sieci LTE t-mobile, więc kiepska sprawa. Chyba napiszę do admina, zobaczymy co powie.
luk4444
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2023-08-19, 14:46

Re: Prędkość upload na BTS'ie a dostępne pasma, pytanie.

Post autor: luk4444 »

Zapomniałem spytać o rekomendacje na router jakbym chciał kupić coś z 2*2@4CC+256QAM (na przyszłość) B628-350 ma 3CC.

I mam pytanie ogólne co do routerów Huawei i ZTE. Jak jest ze stabilnością tych urządzeń? Ja przez 6 lat używałem tp-linka tl-mr200 v1 zasilanego przez UPS (teraz mam tl-mr6400 v5.3 ale do wymiany na coś lepszego) i w ciągu tych 6 lat musiałem go restartować parę razy (nie więcej niż raz na rok średnio). Jak na takie tanie (i stare) urządzenie to miałem dobrą stabilność.

Mógłby ktoś posiadający np b625-350, lub inne routery Huawei/ZTE od dłuższego czasu (z rok) skomentować jak jest z ich stabilnością?

Co do IP bana to admin pisze, że raczej nic z tym nie da się zrobić (jakieś zabezpieczenie antyspamowe), więc jak chce wejść na te forum to tylko przez vpn z pracy lub muszę wyłączać wifi na komórce i przez dramatycznie powolne HDSPA (lepsze prędkości na "gołej" komórce mam tylko na dachu)
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 383
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Prędkość upload na BTS'ie a dostępne pasma, pytanie.

Post autor: jfk »

Co do stabilności to jestem przekonany że każdy z nich daje sobie radę, jeżeli modem ma dobre parametry sygnału/o ile operator coś nie kombinuje z wyłączaniem pasm w nocy. Testowałem jakieś 2 lata temu ZTE 286D z softem Nordic/bridge 159dni miał status do wymuszonego restartu zasilania (PGE). Teraz w każdym z nich mam OpenWRT (2x286D, 1x289F), do MIMOx2 używam Netgear LBR20/też nie widzę jakiś nie domagań, Huawei też nie powinien mieć problemów-to o wiele wydajniejsze sprzęty od ww TP-Linków.
ODPOWIEDZ