Niski SINR, ale i tak przyzwoite prędkości

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kvboe
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2023-09-05, 13:36
Lokalizacja: Żukowo

Niski SINR, ale i tak przyzwoite prędkości

Post autor: kvboe »

Cześć,

od 2 tygodni użytkuje ZTE MC889 wraz z kartą T-Mobile (Magenta Biznes L). Generalnie nie ma na co narzekać, internet działa sprawnie, jest stabilny.

Natomiast... O ile w nocy wraz z agregacją pasm (B1+B3+B7+B20) jestem w stanie wyciągnąć około 150mbps DL oraz 50mbps UL to wieczorami zaczyna być dramat (okolice 10mbps dla DL oraz 10mbps dla UL). Domyślam się, że może być to spowodowane zapychaniem się BTS (niby podłączony światłowodem, ale chyba i tak nie daje rady, dodatkowo współdzielony z Orange).

Od BTS'a dzieli mnie 900m (po drodze niestety mały lasek drzew oraz sąsiedni BTS Playa) - http://www.btsearch.pl/szukaj.php?search=61631523. Modem idealnie nakierunkowany na BTS'a.

Parametry sygnału:
RSRP: -86dBm
RSRQ: -14dBm
RSSI: -53dBm
SINR: praktycznie zawsze poniżej 0!!!!

Maszt na którym wisi MC889 jest niestety dosyć niski (niby przez drzewa jest widoczność na BTS, ale raczej słaba). Dodatkowo jest on idealnie nad dachem (masz zamocowany do komina, wysokość komin+maszt+MC889 to akurat lekko ponad wysokość najwyższego punktu dachu).

Dochodząc do sedna dwa pytania:

1. Czy powinienem mocno przejmować się tak niskim SINR skoro prędkości są nawet zadowalające? (oczywiście chciałoby się więcej)
2. Czy pokusić się o zakup masztu 2m, który wyniesie MC889 zdecydowanie ponad dach budynku?

Forum czytam od ponad tygodnia, niestety nie znalazłem żadnej dobrej odpowiedzi.
Dzięki! :)
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1726
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Niski SINR, ale i tak przyzwoite prędkości

Post autor: Mig25 »

Po prostu podjedź pod nadajnik ,tak żeby go widzieć i zrob speedtest.
Jeżeli wyniki w szczycie będą podobne to niczego lepszego już z tego nadajnika nie osiągniesz.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Niski SINR, ale i tak przyzwoite prędkości

Post autor: matek451 »

Żukowo i tamtejszy BTS NetWORKS wiele wyjaśnia, BTS jest od dawna przeciążony, w nocy to hula na nim wiatr a nie klienci. W godzinach szczytu stosuje jak widać lejek 10/10Mb/s w ramach sprawiedliwego dostepu do internetu i nic im nie zrobisz. Wg. strony T-mobile w tej okolicy nie ma już mozliwości umowy na internet LTE domowy bez limitu danych, dokonałeś niewłaściwego wyboru operatora.
kvboe
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2023-09-05, 13:36
Lokalizacja: Żukowo

Re: Niski SINR, ale i tak przyzwoite prędkości

Post autor: kvboe »

Dzięki Panowie za odpowiedź, spodziewałem się że T-Mobile to nie będzie najlepszy wybór. Mam u nich wszystkie firmowe numery, więc koszt dodatkowej karty do internetu był śmiesznie niski.

Co w takim razie z SINR? Nie przejmować się i tak po prostu ma być? Próbować montować wyższy maszt? Czy to cokolwiek poprawi? (już nawet nie tyle prędkość, co dodatkowo wzmocni stabilność).
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Niski SINR, ale i tak przyzwoite prędkości

Post autor: matek451 »

Masz wszystko w T-mobile to powinieneś wiedzieć jak dziala w tym rejonie z tego BTS-a i na tej podstawie nie brać oferty internetowej bo to strzał w kolano. T-mobile doskonale wie jaki ma tam syf i nie sprzedaje chociaż ofert domowych bez limitu danych ale nie przeszkadza to im wciskać toto klientom biznesowym, zdanie się na T-mobile na wszystkich kartach to typowy strzał w kolano, to co wyprawia ostatnio ten operator to skandal. Ja osobiście nigdy nie podpisałbym umowy z tym operatorem, jak już to korzystam z pre-paid, klienci przedpłatowi są lepiej traktowani od tych na abonament. Oferta tania ale internet tragiczny , podaj lokalizację ale skoro po drodze BTS Play to z grubsza można domyślić się gdzie korzystasz z T-mobile,sprawdzałeś jak działa z BTS-a NetWorks Leźno ? To BTS po modernizacji do 5G2100 w DSS z LTE2100 i kompletem 4 pasm LTE .
kvboe
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2023-09-05, 13:36
Lokalizacja: Żukowo

Re: Niski SINR, ale i tak przyzwoite prędkości

Post autor: kvboe »

Moja lokalizacja: 54.345134,18.378079

Próbowałem się przełączyć na BTS Leźno (widziałem że jest po modernizacji i zapowiadał się obiecująco). Niestety w żaden sposób modem nie jest w stanie się do niego podłączyć (woli połączyć się pod inne BTSy w Żukowie, a nawet łączy się po B8 z miejscowością Przyjaźń). Muszę kiedyś wybrać się tam na spacer i spisać PCI i EARFCN - w modemie jest opcja cell lock).
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Niski SINR, ale i tak przyzwoite prędkości

Post autor: matek451 »

Leźno nie świeci w twoim kierunku, 2 sektor na Lniska.
kvboe
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2023-09-05, 13:36
Lokalizacja: Żukowo

Re: Niski SINR, ale i tak przyzwoite prędkości

Post autor: kvboe »

Z ciekawości - skąd takie informacje wyciągnąłeś? To jest bardzo pomocne (nie będe już kombinował z połączeniem tam).
lipas
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2021-01-23, 00:42

Re: Niski SINR, ale i tak przyzwoite prędkości

Post autor: lipas »

@matek451 - czy mógłbym Cię prosić o wskazówkę dla mojej lokalizacji - 53.084578, 18.535860. Jaki operator i BTS będzie Twoim zdaniem sensowny?
ODPOWIEDZ