pomoc w poprawie prędkości internetu

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kamilglodny
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2023-08-28, 16:37

pomoc w poprawie prędkości internetu

Post autor: kamilglodny »

witam,
Bardzo proszę o pomoc w poprawie prędkości internetu. wręcz błagam. w temacie jestem zielony a słaby internet przeszkadza w pracy zdalnej.

info:
sieć: Play( Mobile Vikings)
ruter: huawei b525s-23a
lokalizacja: 51.08726, 17.19683
najbliżej mam do nadajnika: Play (26006) ID: WRO3064 - 2km
z tego co rozumiem najlepsza dla mnie będzie antena kierunkowa na 2100MHz UMTS -dla tej częstotliwości mam najlepsze wyniki.
czy anteny poniżej się pomogą? jestem oczywiście otwarty na inne sugestie
https://www.cybertech.com.pl/p70,antena ... a-gsm.html
https://www.cybertech.com.pl/p20,antena ... fme-z.html

dorzucam pomiary LTEInspecteur. oraz najbliższe nadajniki. zgodnie z tym co przeczytałem na forum to niezbędne minimum aby uzyskać odp. jeśli brakuje jakiś informacji/pomiarów/testów to BARDZO proszę o info jakich.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: pomoc w poprawie prędkości internetu

Post autor: wojteks »

Potrzebujesz koniecznie anteny zewnętrznej 1800-2600MHz i routera z agregacją co najmniej 3 pasm.

Z proponowanych anten żadna.
Nie pomagam na PW!
kamilglodny
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2023-08-28, 16:37

Re: pomoc w poprawie prędkości internetu

Post autor: kamilglodny »

cześć,
dzięki za odp.
czy poniższe anteny są ok?
https://allegro.pl/oferta/antena-mimo-l ... 9270204458
https://www.cybertech.com.pl/p173,anten ... 00mhz.html
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: pomoc w poprawie prędkości internetu

Post autor: wojteks »

Osobiście używam tej drugiej, używam agregacji 2600+1800+2100MHz
Nie pomagam na PW!
kamilglodny
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2023-08-28, 16:37

Re: pomoc w poprawie prędkości internetu

Post autor: kamilglodny »

jaką miałeś poprawę na prędkości?
jak jest między nimi różnica? tylko producent? czy ta droższa ma jakieś parametry lepsze?
czy konieczna jest zmiana rutera aby widzieć poprawę? chciałbym zamówić na razie antenę i sprawdzić czy jest poprawa. czy ma to sens? czy będę miał różnicę z obecnym ruterem?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: pomoc w poprawie prędkości internetu

Post autor: wojteks »

U mnie bez anteny prędkości były niskie, z anteną są rzędu 70-150Mbps w Play w zależności od pory dnia.

Nawet na tym co masz routerze powinno być lepiej z anteną ale B525 to zabytek na dziś i zdaje się nie agreguje 2600+2100 i 2100+1800
Nie pomagam na PW!
kamilglodny
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2023-08-28, 16:37

Re: pomoc w poprawie prędkości internetu

Post autor: kamilglodny »

wielkie dzięki za pomoc.
jesteś w stanie polecić jakiś niedrogi dobry ruter? niestety jak patrzę na specyfikację ruterów nie rozumiem ile i jakie pasma agregują jednocześnie. jak to czytać?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19165
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: pomoc w poprawie prędkości internetu

Post autor: matek451 »

Sytuacja jest niestety dziwna i niełatwa bo na LTE1800/2100 to BTS Czernica,sektor 3, poprawny RSRP ale SINR dramat, do tego pasma zapchane na amen, LTE2600 to BTS Nadolice Wielkie-Miedziana, 3 sektor, dostateczny RSRP ale SINR słabiutki, pasmo przeciązone.
Agregacja to roaming krajowy Orange , BTS NetWorks Nadolice Wielkie, 3 sektor i LTE2100 jako podstawa do niego zapewne LTE800 jak działa agregacja, parametry dostateczne, slaby SINR, pasmo przeciążone. Testy mało optymistyczne, póki co trudno coś wyrokować. Trzeba zrobić jeszczę analizę pobliskich stacji bazowych PLAY bo jest cokolwiek dziwnie i kiepsko.
kamilglodny
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2023-08-28, 16:37

Re: pomoc w poprawie prędkości internetu

Post autor: kamilglodny »

witam,
zakupiłem : https://www.cybertech.com.pl/p173,anten ... 00mhz.html

brak poprawy. proszę o pomoc.
czy to rzeczywiście ruter? bo też sprawdzałem na tp link archer mr200 i też żadnej poprawy.

jestem pewien że antena jest dobrze skierowana. co to znaczy "Antena działa w polaryzacji skośnej". dodaje zdjęcie. czy jest dobrze zamontowana?
płaska część jest skierowana w stronę nadajnika. oczywiście zamontowałem to na chwile to plastikowej rury na czas testów. chciałem zakupić maszt jak sie potwierdzi że zakup był właściwy i działa.
tak, w ustawieniach rutera przełączyłem na antenę zew.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: pomoc w poprawie prędkości internetu

Post autor: wojteks »

Pokaż parametry dla każdego pasma osobno, 1800, 2100, 2600. O paśmie 800 z tą anteną zapomnij.

Obracaj anteną (po trochu i obserwuj parametry), SINR ma być największy możliwy w paśmie 1800MHz albo w 2600MHz
Nie pomagam na PW!
kamilglodny
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2023-08-28, 16:37

Re: pomoc w poprawie prędkości internetu

Post autor: kamilglodny »

ehhhh, zje****m u podstaw, nawet nie wiecie jaki jestem wkurzony za cały ten zmarnowany czas i energię. za głupotę się płaci...
winna leży po stronie zasięgu play. pozbierałem karty sim z domu i porobiłem pomiary na telefonie.
poniżej wyniki.
wrzuciłem kartę sim Orange do rutera i wyszło mi: 12Mbps bez anteny i 49Mbps z anteną.
wnioski:
- antena działa i poprawia wyniki
- musze przejść na orange.
- zmienić ruter.
rozmawiałem z sąsiadem i się okazało że on z Orange na ruterze huawei B818 bez anteny zew wyciąga spokojnie 80Mbps. mi na telefonie Samsung galaxy A52 wychodzi ok 30Mbps.
1) czy dobrze rozumiem że jak na telefonie wychodzi mi wynik ok 30Mbps to na ruterze np huawei B818 będzie on dużo większy?
2) co zrobić? oddać antenę i kupić nowy ruter? np huawei B818 albo ZTE MF289F? odpada montaż anteny. jeśli tak to który ruter?
3) zostawić antenę ale kupić gorszy ruter bo już wychodzi drogo za cały interes i do tego trzeba doliczyć maszt do montażu na kominie(200zł).

Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ