Jedna antena - kilku urządzeń

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
l0gin
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2023-09-21, 03:51

Jedna antena - kilku urządzeń

Post autor: l0gin »

Szybkie pytanie do specjalistów: czy podpięcie kilku modemów do jednej anteny może stanowić jakiś problem w poprawnym funkcjonowaniu takiego rozwiązania?

Jak wiadomo wspaniałe orange wpadło ostatnio na szatański pomysł wyłączenia stacji 3G nie biorąc pod uwagę faktu, że nie mają nawet wystarczającego pokrycia 2G. Efekt tego jest taki, że o ile wcześniej jako tako miałem zasięg, tak teraz zostałem praktycznie całkowicie odcięty od sieci. Czasem łapie zasięg z bts-a odległego o 40 km z mocą 2% ale przez 98% czasu mam 0% zasięgu. Słownie: null (dziękuje Pan orange). :mur:

Posiadam coś w rodzaju bramki sms opartej o stare modemy Huawei-a. Zamysłem tego rozwiązania jest odbieranie sms do różnych autoryzacji itp. Nie potrzebuje wiec dostepu do internetu ani żadnego 10G a chodzi tylko o prostą łączność ze światem. Po podłączeniu prostej anteny i przeniesieniu tego cuda do sąsiedniego budynku łapie zasięg na poziomie 45% ale rzecz w tym, że modemów jest kilka. Planuje więc zaopatrzyć się w kilka końcówek CRC9 i podpiąć całość do jednej prostej anteny na magnes wystawionej na zewątrz. Będzie działać tak samo jak w przypadku jednego modemu czy pojawią sie zakłócenia i wybuchnie?
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Jedna antena - kilku urządzeń

Post autor: Hermogenes »

Tak możesz spalić końcówki mocy, internet nie polega tylko na odbieraniu ale przede wszystkim trzeba zadać pytanie więc nadać sygnał. Pozdrawiam Hermogenes
l0gin
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2023-09-21, 03:51

Re: Jedna antena - kilku urządzeń

Post autor: l0gin »

Hermogenes pisze:Tak możesz spalić końcówki mocy, internet nie polega tylko na odbieraniu ale przede wszystkim trzeba zadać pytanie więc nadać sygnał. Pozdrawiam Hermogenes
Widze, że kolega przeczytał tylko pytanie i od razu założył, że używam modemu do internetu. Otóż nie ;)
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Jedna antena - kilku urządzeń

Post autor: Hermogenes »

Otóż nie wiem do czego potrzebujesz modemu jak nie do połączenia z siecią komórkową. Operator musi posiadać informacje na temat lokalizacji komórki, w jakiej aktualnie znajduje się odbiorca. Dlatego też w regularnych odstępach czasu telefon ( modem )„wysyła raport” do sieci lub dokonuje aktualizacji (w przypadku smartfonów), gdy jest włączony, ale nie jest używany do wykonywania połączeń. Pozdrawiam Hermogenes
l0gin
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2023-09-21, 03:51

Re: Jedna antena - kilku urządzeń

Post autor: l0gin »

No wyraźnie napisałeś: "internet nie polega tylko na odbieraniu" czyli nie przeczytałeś do końca co napisałem zakładając, że wykorzystuje modemy do połączenia z internetem do pobierania/wysyłania danych co na pewno wymaga więcej mocy niż urządzenie, które ma działać tylko w trybie czuwania i odbierać smsy bo rzecz w tym, że jak orange wyłączyło 3G to mam nawet problem z odbiorem głupiego sms-a bo 2G nie ma wystarczajacego pokrycia.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26139
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jedna antena - kilku urządzeń

Post autor: wojteks »

Każdy terminal (modem, telefon, ...) łączy się ze stacją bazową. Ta łączność zawsze jest dwukierunkowa. Zwykle takie eksperymenty kończą się uszkodzeniem torów radiowych urządzeń.

Chcesz to rób, nie nasze urządzenia, nie nasza strata.

Skoro Orange wyłączyło to idź do innego operatora którego masz dobry/lepszy zasięg. Zresztą 3G za chwilę wyłączą wszyscy a 2G sprowadzą do minimum.
Nie pomagam na PW!
l0gin
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2023-09-21, 03:51

Re: Jedna antena - kilku urządzeń

Post autor: l0gin »

Mam wystarczająco dobry zasięg od Plusa i BTS w zasięgu wzroku ale to mnie nie urządza bo w przypadku orange mam możliwość używania dodatkowo numeru wirtualnego na każdym modemie jak i łatwej zmiany numeru bez fizycznej wymiany karty sim. W Plusie takich usług brak. O planach wyłączenia 3G u innych operatorów póki co nie ma żadnych przecieków medialnych, wiec trochę to jeszcze potrwa jak dla mnie.

Nie wydaje mi się również aby podłączenie dodatkowych urządzeń do dedykowanej antny mogło zaraz uszkodzić modemy, tym bardziej, że nie mówimy o typowym przesyle danych i korzystaniu z internetu co na pewno bardziej obciąża elektronikę modemu niż stan czuwania. Co najwyżej nie będzie działać. Zresztą jeśli mówisz, że za chwilę i tak wyłączą 3G i modemy tym samym staną się bezużyteczne to dużo nie ryzykuje ;)
ODPOWIEDZ