Dom nie został podłączony do kabla światłowodowego

Wszystko na temat pozostałych metod dostępu do internetu, czyli łącza przewodowe (TPSA, Dialog, Netia).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
grzesiek1991
Stały użytkownik forum
Posty: 79
Rejestracja: 2017-07-29, 17:56

Dom nie został podłączony do kabla światłowodowego

Post autor: grzesiek1991 »

Czy jeśli poprowadzono kabel światłowodowy po słupach energetycznych 20m od domu(z tego słupa jest przyłącz energetyczny do domu) ale go nie podłączono to nie ma co liczyć, że będę miał dostęp do światłowodu? Zabudowa jest rostrzelona, ale sąsiedzi w odl. ok 100m mają dostęp do łącza światłowodowego.

Podobnie było z telefonem 25lat temu. Kabel telefoniczny po tych samych słupach został poprowadzony, ale potem nie było już możliwości podłączenia telefonu, zamiast telefonu kablowego zrobiono bramkę gsm z anteną na zewnątrz i gniazdko telefoniczne ale to nie dało dostępu do neostrady.
consigliero
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 150
Rejestracja: 2021-01-30, 08:50

Re: Dom nie został podłączony do kabla światłowodowego

Post autor: consigliero »

Zadzwoń do któregoś operatora, który zakładał sąsiadom. W mojej wsi też nie założyli na naszym słupie, ciągnęli z sąsiedniego może ponad 20 metrów
grzesiek1991
Stały użytkownik forum
Posty: 79
Rejestracja: 2017-07-29, 17:56

Re: Dom nie został podłączony do kabla światłowodowego

Post autor: grzesiek1991 »

To raczej były te inwestycje ogólnopolskie nie sieć jednego lokalnego operatora. Jak sprawdzić kto zakładał sieć?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dom nie został podłączony do kabla światłowodowego

Post autor: wojteks »

Zwykle na skrzynkach połączeniowych jest oznaczenie właściciela/dostawcy, czasem jest telefon. Zawsze można zapytać sąsiada od kogo ma światłowód (nawet tego mało znanego z odległej części ulicy). To że na każdym słupie nie ma skrzynki to zupełnie normalne, czasami nawet 2-3 słupy ciągną kabel od skrzynki do domu.

POPC (inwestycje ogólnopolskie) to w wielu miejscach pieniądze stracone. Inwestycje nie zostały w ogóle rozpoczęte albo nawet jak wiszą kable to nie ma komu robić podłączeń bo firmy już upadły.
Nie pomagam na PW!
grzesiek1991
Stały użytkownik forum
Posty: 79
Rejestracja: 2017-07-29, 17:56

Re: Dom nie został podłączony do kabla światłowodowego

Post autor: grzesiek1991 »

Z tej strony https://internet.gov.pl
Po wskazaniu domu sąsiada podświetlonego na niebiesko.

"
Usługi internetowe
POLKOMTEL Sp. z o.o.
T-MOBILE POLSKA S.A.
ORANGE POLSKA S.A.
P4 SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
NETIA SPÓŁKA AKCYJNA
KM-NET Marek Soból
RFC INTERNET SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
"
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dom nie został podłączony do kabla światłowodowego

Post autor: wojteks »

No to wybierasz kogo lubisz i zgłaszasz chęć montażu światłowodu.

Co nie zmienia faktu że warto zapytać sąsiada czyja jest infrastruktura/pierwotny dostawca.

Mam światłowód od lokalnego dużego dostawcy i internet też od niego bo tak wybrałem. Na jego światłowodach na pewno można mieć Orange, czy jeszcze coś nie wiem, nie wnikałem.
Nie pomagam na PW!
grzesiek1991
Stały użytkownik forum
Posty: 79
Rejestracja: 2017-07-29, 17:56

Re: Dom nie został podłączony do kabla światłowodowego

Post autor: grzesiek1991 »

Z tego co widzę na ceny najkorzystniej wypada Netia średnio 44zł/mc. Rozumiem, że tam nie ma jakichś dodatkowych opłat instalacyjnych czy za dom jednorodzinny?

Obecnie mam Ofertę Orange Na Kartę w routerze gdzie za 35zł/mc mam 475GB/mc. Prędkości też nie są złe jak na wieś i LTE bo zwykle od 40-100Mbit/s ale często w czasie mocnych opadów, burz, zachmurzeń prędkości drastycznie spadają do max 0,5Mbit/s. Pewnie związane jest to z zabezpieczeniami wyłączającymi wyższe pasma i zrzucanie wszystkich do 800MHz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dom nie został podłączony do kabla światłowodowego

Post autor: wojteks »

Oczywiście że będą opłaty za instalację/aktywację, często jedynie słuszny router w dzierżawie itp.

Musisz się osobiście dowiedzieć u konkretnego dostawcy, warunki bywają różne nawet są różnice w zależności od wybranego pakietu.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ