Router semi-mobilny do internetu w lesie

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ygreko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 338
Rejestracja: 2011-05-05, 06:14
Lokalizacja: Nadarzyn

Router semi-mobilny do internetu w lesie

Post autor: ygreko »

Cześć,

Szukam semi-mobilnego routera, czyli takiego, który przez 90% czasu będzie stał gdzieś na poddaszu chałupy w lesie, podłączony do prądu (możliwe przerwy w dostawie) ale przez 10% czasu może być noszony podczas pieszych wędrówek, więc musi mieć baterię tak czy siak. Dodatkowo dobrze, aby sam z siebie dobrze łapał sygnał w takich warunkach, bo nie chcę wozić ze sobą wielkiej anteny na długim kablu, jeśli to coś da to taka wkręcana w router jest OK. Oczywiście pasma wszelkie możliwe, ale pewnie w lesie trudno będzie o 5G, więc na pewno nacisk na maksymalną możliwą agregację pasm LTE, choć router musi być 5G, bo jednak czasem coś na pewno złapię, ale nie mam priorytetu na najnowszą technologię połączenia tylko na stabilność i działanie w trudnych warunkach pod względem zasięgu.

I teraz pytanie, czy rzeczywiście muszę szukać jakiegoś super routera, czy wybór dowolnego, przykładowo z oferty Plusa https://www.plus.pl/modemy-routery?offe ... onCode=24A (wybierz '5G Ultra') powinien załatwić sprawę?

Podałem Plusa, bo _wydaje mi się_ że najlepiej sprawdzi się właśnie w lesie, czyż nie...?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router semi-mobilny do internetu w lesie

Post autor: wojteks »

ygreko pisze:Podałem Plusa, bo _wydaje mi się_ że najlepiej sprawdzi się właśnie w lesie, czyż nie...?
W wielu lasach po których się plątam Plus to kupa, zero zasięgu albo EDGE, w tych samych miejscach Play często ma LTE na którym da się oglądać streamingi bez zacinania się.
ygreko pisze: ale przez 10% czasu może być noszony podczas pieszych wędrówek,
Zupełnie bez sensu, chyba masz smartfona i do niego powerbank?
ygreko pisze:który przez 90% czasu będzie stał gdzieś na poddaszu chałupy w lesie, podłączony do prądu
To zdecydowanie stacjonarny router z dodanym zasilaczem buforowym skoro brak prądu jest krytyczny.
Nie pomagam na PW!
ygreko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 338
Rejestracja: 2011-05-05, 06:14
Lokalizacja: Nadarzyn

Re: Router semi-mobilny do internetu w lesie

Post autor: ygreko »

No właśnie też dostałem opinię, że Play, zadziwiająco, ma naprawdę super zasięg, jak piszesz. To czy to może nie jest tak, że właśnie Play da największą szansę na dobry zasięg? Wielokrotnie jeżdżąc pociągami i mając Orange w telefonie i Plusa w mifi miałem 0 zasięgu na telefonie ale 2-3 kreski na mifi i dało się korzystać z internetu. I to w metalowej puszce jaką jest wagon. Stąd też wyciągnąłem wniosek, że Plus obecny jest na wioskach i w lasach, ale jak widać niekoniecznie...
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router semi-mobilny do internetu w lesie

Post autor: wojteks »

Na południowym wschodzie PL w lasach i na dalekich peryferiach moim zdaniem Play jest znacznie lepszy niż Plus i Play buduje wciąż nowe stacje czego u Plusa nie widać.

Plus jako tako obstawił miasta, większe miejscowości i główne szlaki drogowe i kolejowe, ze stacjami bazowymi zatrzymał się na etapie GSM1800 i tylko dowiesza czasem nowe anteny/sprzęt.
Nie pomagam na PW!
ygreko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 338
Rejestracja: 2011-05-05, 06:14
Lokalizacja: Nadarzyn

Re: Router semi-mobilny do internetu w lesie

Post autor: ygreko »

Dałeś do myślenia... Przeglądam mapę BTS i właściwie jak wybiorę UKE i przełączam się między operatorami, patrząc na mało zurbanizowany obszar, to z reguły Play ma najwięcej stacji. Wiem, że to nie są stacje tylko pozwolenia, powstaje pytanie czy to ma jakikolwiek związek z rzeczywistością?

Weźmy taką okolicę Białowieży http://beta.btsearch.pl/?dataSource=uke ... 83&zoom=11. Wg UKE jest:
Plus - 37 lokalizacji
Tmobile - 22 lokalizacje
Orange - 25 lokalizacji
Play - 46 lokalizacji

Podobnie jest w innych lasach, a to właśnie teraz analizuję.

Wnioski, jakie można próbować wyciągnąć na podstawie tej analizy mogą być takie:
1. Jak to możliwe, że T-Mobile chwali się najlepszym internetem skoro ma z reguły najmniej stacji? Co one, jakiś większy zasięg dają? Faktyczne testy drogowe nawet to potwierdzają https://super-sim.pl/news/99/ktora_siec ... g_miesiaca.
2. Skoro Play ma, np. na powyższej mapie ponad 2x więcej stacji, to znaczy, że ma ponad 2x większe pokrycie/dostępność sieci? Pamiętam z dawnych czasów, że Play lubi stawiać jakieś takie małe stacyjki, czy to się przekłada na lepsze pokrycie? Kiedy jeszcze używałem Play, kilka lat temu, to był problem w rozmowie w centrum Warszawy gdy weszło się zbyt głęboko do sklepu... W tym samym czasie Orange w tym samym miejscu wyciągał kilkanaście gbps na LTE. Czy teraz można powiedzieć, że Play to jest ta sieć, która faktycznie najwięcej inwestuje?
Zeusek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 512
Rejestracja: 2020-03-25, 10:40

Re: Router semi-mobilny do internetu w lesie

Post autor: Zeusek »

Z tymi pozwoleniami jest ciężko np. na moim nadajniku od dawna mają pozwolenie na 5G 2100 (Orange) a takie nie jest uruchomione.
Huawei B818 -> ZTE MC888 -> Virgin Mobile.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router semi-mobilny do internetu w lesie

Post autor: wojteks »

Moim zdaniem te "testy" są lekko naciągnięte lub mało niezależne. Cudów jakichś oczekujesz chyba. kup starter Play i używaj, kup TM i sprawdź to są na dziś groszowe sprawy w prepaidzie. Nie używam TM i O a w telefonie dual-sim z 5G mam Plusa i Play. Często przełączam domyślny internet z Plusa na Play bo Plus to tragedia (E czasami H) a Play ma LTE na którym daje się oglądać streamingi w stylu Disney+ w całkiem akceptowalnej jakości.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router semi-mobilny do internetu w lesie

Post autor: matek451 »

Orange i T-mobile maja razem 47 lokalizacji w ramach NetWorks czyli tyle co PLAY, do tego pod uwagę bierze się infrastrukturę sieciową na nich, tu PLUS znacznie odstaje, typowa stacja to LTE1800+900 na 25MHz pasma ale są też only LTE900 na 5MHz.
ygreko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 338
Rejestracja: 2011-05-05, 06:14
Lokalizacja: Nadarzyn

Re: Router semi-mobilny do internetu w lesie

Post autor: ygreko »

matek451 pisze:Orange i T-mobile maja razem 47 lokalizacji w ramach NetWorks czyli tyle co PLAY, do tego pod uwagę bierze się infrastrukturę sieciową na nich, tu PLUS znacznie odstaje, typowa stacja to LTE1800+900 na 25MHz pasma ale są też only LTE900 na 5MHz.
Czyli jest tak, że każda lokalizacja Orange może także nadawać sygnał TMobile? Czy jest tak w 100% miejsc? Bo to by znaczyło, że właściwie wybór między Orange a TMobile to wybór lepszej ceny za usługę. Za to jako drugą kartę w telefonie można mieć Play, bo Plus to wg mnie nigdy nie był poważny operator...

Nie wiem gdzie znajdę aktualne szerokości pasm operatorów, ale ZTCP to w najszybszych pasmach więcej przestrzeni ma TM, to by wyjaśniało, czemu wyniki testów są nieco lepsze dla nich.
ygreko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 338
Rejestracja: 2011-05-05, 06:14
Lokalizacja: Nadarzyn

Re: Router semi-mobilny do internetu w lesie

Post autor: ygreko »

Zauważyłem coś dziwnego w mapach zasięgu. Rozumiem, że one nie muszą być super dokładne, ale:
1. Dlaczego Orange twierdzi, że nie ma zasięgu w centrach miast, a tylko na obrzeżach, w niektórych lokalizacjach? Po co mieliby coś takiego pokazywać, jeśli miałaby to nie być prawda?
2. Czemu TM nagle ma dużo lepszy zasięg 5G, skoro prawdopodobnie korzystają z tych samych lokalizacji co Orange? Czyżby właśnie dostępna szerokość pasma umożliwiała większy zasięg? A może jeszcze to, że już TM nie ma 3G? (bo nie ma już, prawda? czy jeszcze robią refarming?).

Nie mogę tu wkleić obrazka, ale spójrzcie przykładowo na 5G w Kaliszu - porównanie między 5G w TM a 5G w Orange. TM ma zasięg szeroko w mieście i dookoła niego a Orange tylko dookoła miasta i to tylko w bardzo wąskim zakresie. W TM wg tej mapy praktycznie możesz jechać z Kalisza do Ostrowa będąc ciągle w zasięgu 5G a mając SIM Orange na tej samej trasie będziesz miał 5G tylko po wyjechaniu z Kalisza, przez jakieś... 5% trasy? To nie wygląda sensownie.
https://www.t-mobile.pl/c/mapa-zasiegu
https://www.orange.pl/view/mapazasiegu
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6445
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Router semi-mobilny do internetu w lesie

Post autor: onken »

Bo 5G w T-Mobile ma własne stacje a Orange swoje

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router semi-mobilny do internetu w lesie

Post autor: wojteks »

Jeszcze ciągle (na dziś) 5G to marketing więc dywagacje gdzie jest a gdzie go nie ma nie mają raczej żadnego większego znaczenia.

O 5G będzie sens dyskutować jak pojawią się stacje bazowe w docelowym paśmie 5G czyli 3.4-3.8GHz i ten zasięg będzie miał znaczenie.
Nie pomagam na PW!
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Router semi-mobilny do internetu w lesie

Post autor: piotrzet »

Stacje bazowe w 5G 3,5GHz to w Orange i T-Mobile są. Operatorzy czekają na pozwolenia i za chwilę nastąpi jego odpalenie i to w wielu miastach w Polsce.
ygreko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 338
Rejestracja: 2011-05-05, 06:14
Lokalizacja: Nadarzyn

Re: Router semi-mobilny do internetu w lesie

Post autor: ygreko »

Za miesiąc?
https://www.tabletowo.pl/orange-play-pl ... -5g-kiedy/
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router semi-mobilny do internetu w lesie

Post autor: wojteks »

piotrzet pisze:Stacje bazowe w 5G 3,5GHz to w Orange i T-Mobile są. Operatorzy czekają na pozwolenia i za chwilę
Jakby nie zaklinał rzeczywistości na dziś nie działają więc tak jakby ich nie było.
ygreko pisze:Za miesiąc?
Pierwsze stacje pewnie ruszą bo najważniejszy jest PR i marketing, intensywny rozwój to raczej przyszły rok ale tu będą duże różnice między operatorami.
Nie pomagam na PW!
wojtekPBK23
Stały użytkownik forum
Posty: 77
Rejestracja: 2023-11-02, 22:07

Re: Router semi-mobilny do internetu w lesie

Post autor: wojtekPBK23 »

Router mobilny do lasu np ZTE MF985T. Agregacja 3 pasm. I co wazne wyjscie na anteny zewn TS9. Ja uzywam do takich mobilnych zastosowan 2 male antenki z przesciowksmi z TS9 na SMA.
Ale, NAJPIERW sprawdzić ktory operator w tym miejscu jakie jest rzeczywiscie sygnal.
ODPOWIEDZ