Problem z agregacja LTE+, karta PLUS z modemem ZTE MF985T.

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 383
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Problem z agregacja LTE+, karta PLUS z modemem ZTE MF985T.

Post autor: jfk »

piotrzet pisze:Mnie nie obchodzi co było w 2010, 2015 czy którymś tam i klientów również tylko co jest teraz, a fakty są takie, ze sieć Plusa leży od lat w kwestii rozbudowy zarówno o nowe pasma jak i nowe lokalizacje. Plus ma problem z działem nawet w miastach, a co dopiero mówić o trudnych lokalizacjach.
Twoje "fakty" to zdecydowanie muszą być ze ", to teraz/za 6-mcy Plusa już nie będzie wg Twoich "faktów". Takie Twoje bajkopisarstwo jakie to Plus ma problemy w miastach/mnie nie rusza-gdyż używam w dużym mieście/małym mieście i działa. To nie znaczy że potencjonalnemu/stacjonarnemu klientowi będę wmawiał że Plus działa najlepiej/tym bardziej z lokalizacji "x" z której nie korzystam-zawsze test wg ww opisu @Mig25. Tam gdzie jest 5G jest większa szansa że będzie OK. Zajmij się FUP w Networks/bo przecież tak go uwielbiałeś w Plusie. Jak ktoś często porusza się po kraju/to polecam Networks-gdyż te 10MHz w B20 robi robotę (aczkolwiek takie przelicytowanie spowodowało że z jego powszechnym wdrożeniem też jest źle i to nie tylko w miastach siatka jest niewystarczająca/gdyby nie takie "wyczyszczenie kont" już od dawna byłoby dostępne LTE450... ).
wojteks pisze:przed chwilą w dość dużej miejscowości koło Przeworska Plus miał praktycznie nie działające H+ (whatsapp nie odbierał wiadomości)
Czyli dokładnie tak jak przed rokiem 2015 w Networks/wówczas w abonamencie voice pakiety data wahały się między 1-5GB, dziś między 50-300GB. Dziwię się że jako pierwsi nie zrezygnowali z 3G w paśmie 900MHz.Takie lokalizacje znajdziemy także u pozostałej 3-ki/kwestia skali której nikt nie mierzy.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Problem z agregacja LTE+, karta PLUS z modemem ZTE MF985T.

Post autor: piotrzet »

Zaklinaj dalej rzeczywistość, że sieć Plusa jest podobna do konkurencji, a nie gorsza. Jestem ciekaw tylko skąd z kwartału na kwartał coraz większa ilość odejść z Plusa do konkurencji XD Pewno klienci się nie znają i ci co narzekają na zasięg/prędkości to jakieś płatne trole konkurencji XD To chyba te trole też mają numery w Plusie i je przenoszą bo mają taki kapys.
Oczywiście lokalizacje, w których nie ma zasięgu/prędkości są mierne są i u konkurencji tylko, że w Plusie jest ich akurat najwięcej zresztą 4k lokalizacji mniej o czymś mówi tak samo jak o czymś mówi opieranie sieci głównie na 2CA L900+L1800.
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 383
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Problem z agregacja LTE+, karta PLUS z modemem ZTE MF985T.

Post autor: jfk »

piotrzet pisze: Oczywiście lokalizacje, w których nie ma zasięgu/prędkości są mierne są i u konkurencji tylko, że w Plusie jest ich akurat najwięcej zresztą 4k lokalizacji mniej o czymś mówi tak samo jak o czymś mówi opieranie sieci głównie na 2CA L900+L1800.
Jedno zdanie i 2 "fake fakty"- 4tys. nie przekłada się 1:1 (w 3/4 to przewaga liczby w miastach/ poza nimi nawet tego nie biorę pod uwagę komuś polecając Networks w drodze/bo tutaj robi robotę 10MHz pasma B20), i drugi 2CA w Plusie jest równe 3CA u pozostałej trójki (to nie jest problem Plusa/nie wiem jak jest teraz ale wcześniej największym problemem tej sieci był szkielet-czyli pasmo dostępowe dla konkretnych BTS-zbyt małej prędkości radiolinie... ). Ale to wszystko jest już nie ważne-"bo w kwietniu nie będzie już klientów Plusa, a w czerwcu marka się zwinie". :rotfl:
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Problem z agregacja LTE+, karta PLUS z modemem ZTE MF985T.

Post autor: piotrzet »

Skoro klienci piszą o problemach z zasięgiem w miastach to chyba jednak u konkurencji po coś te lokalizacji więcej jest XD No chyba, że sobie tak postawili. 2CA Plusa równe 3CA u konkurencji? Ktoś ma chyba problemy z matematyką i to niezłe. Nie wiem od kiedy to 25 MHz jest równe 35 MHz. Ale co się dziwić czytając te komentarze.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z agregacja LTE+, karta PLUS z modemem ZTE MF985T.

Post autor: matek451 »

Obyś nie był prorokiem, marka zostanie ale niekoniecznie z tym samym właścicielem, z Zygmuntem nigdy nie wiadomo. No i skąd informacja że z tych 4 tys. stacji 3000 w miastach, a co do agregacji 2 pasm LTE1800+900 w PLUSIE to 25MHz, u konkurencji na LTE2100+1800+800 na 35MHz , do tego LTE2100+1800 w MIMO4X4. Więc kto tworzy fake ? ,okolice Przeworska są dobrym przykładem jak wygląda sieć PLUSA na tle Play , ten drugi w ostatnim roku odpalił kilka stacji bazowych i nadal buduje kolejne.
Poprawa w PLUSIE to w wielu wypadkach zamiana radiolinii na szybsze bo przez lata standardowe 180Mb/s to był dramat, lepiej późno niż wcale ale to wszystko i tak półśrodki.
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 383
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Problem z agregacja LTE+, karta PLUS z modemem ZTE MF985T.

Post autor: jfk »

piotrzet pisze:Skoro klienci piszą o problemach z zasięgiem w miastach to chyba jednak u konkurencji po coś te lokalizacji więcej jest XD No chyba, że sobie tak postawili. 2CA Plusa równe 3CA u konkurencji? Ktoś ma chyba problemy z matematyką i to niezłe. Nie wiem od kiedy to 25 MHz jest równe 35 MHz. Ale co się dziwić czytając te komentarze.
Co z FUP w Networks? Jakoś cisza, podaj mi adres tej stacji Networks z 2CA i 25MHz pasma/ bo jakoś nie znam?, a @matek451 widzę że się podpiął pod ciebie, a gdzie te stacje Play poza miastami 3CA z 35MHz pasma/nie znam? Także o czym tu piszemy/20MHz w B3 z dobrym dosyłem zrobi całkowicie robotę na prowincji, a B8 robi zasięg w trudnych lokalizacjach aby mieć podstawowy dostęp (o komforcie przy 5MHz można zapomnieć). Problemem jest nie rozbudowywana siatka stacji bazowych a nie 3CA/4CA. A o MIMOx4 nie chcę mi się nawet pisać/ jak będzie mi się chciało to zacytuję tutaj posty klasyka.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Problem z agregacja LTE+, karta PLUS z modemem ZTE MF985T.

Post autor: piotrzet »

Haha widać, że nie masz pojęcia o czym piszesz skoro twierdzisz, że 20 MHz wystarczy na prowincji. To Ci powiem tyle, że są miejsca na prowincji gdzie i 4CA się zapycha, bo nie ma dobergo dostawcy kablowego. Także naprawdę oszczędź już wstydu. A co do lokalizacji 35 MHz w N/Play to obecnie standard na prowincji w Play nawet wiele lokalizacji ma 4CA. Widać, że nie masz o tym zielonego pojęcia.
A i pokaż ten speedtest 1 Gb/s w 5G Ultra, bo jak na razie to tylko w reklamach o tym słyszałem a realne testy nawet nie 700 Mb/s :rotfl:
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z agregacja LTE+, karta PLUS z modemem ZTE MF985T.

Post autor: matek451 »

Ja się pod nikogo nie podpinam, stacje NetWorks LTE2100+1800 są jak najbardziej , typowa stacja wiejska PLAY to LTE2100+1800+800, to ze ty ich nie znasz to twój problem, doucz się bo masz powazne braki.
Skąd problemy klientów korzystajacych z LTE1800+900, mamy koniec 2023 roku, pakiety sa coraz większe, promocje na pre-paidach, ruch sieciowy w mobilnym rosnie a PLUS za tym nie nadąża od dawna.
MIMO4X4 zwiększa pojemność sieci i to jest istotne z punktu widzenia klientów którzy i tak korzystają z MIMO2X2, Plus z masztów robi choinki, mnożąc sektory bez ładu i składu, gospodarowanie zasobami radiowymi to jego podstawowa bolączka, brak unifikacji na BTS-a, ogólnie od lat widać chaos w budowie sieci LTE.
ktry
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 239
Rejestracja: 2017-09-15, 19:51

Re: Problem z agregacja LTE+, karta PLUS z modemem ZTE MF985T.

Post autor: ktry »

To ja także po narzekam na plusa.
Od czterech dni testuję Tmobile na prepaidzie za5 zł net bez limitu na 14 dni. Jestem w szoku jak to działa i nie chodzi o max prędkości , bo plus ma lepsze poza szczytem i w zwykłe dni. Ale stabilne ok. 100 mbita non stop nawet teraz w Plusie nieosiągalne.
Plus oferuje mi predkość na 4 pasmach LTE w tym 2100 na 10 mhz od 2 do 5 mbita. Agregacja wyłączana oczywiście w szczycie. :facepalm:
Umowa w plusie wygasa 16 listopada i odliczam każdy dzień z niecierpliwością. :D

Po testach Tmobile będzie Pley ,a potem Orange.
Odnośnie zasięgu w telefonie to Plus był dobry kilka naście lat w stecz. Jak się porównywało z konkurencją, teraz to są daleko za czarnymi. Reszta się rozbudowała o kolejne stacje ,a plus tylko robi choinki ze swoich staroci dodając tam co nie co.
Jeśli chodzi o zachodnią Polskę wzdłuż granicy z Niemcami ,to leży i kwiczy jak porównamy z konkurencją. Zero inwestycji od dziesiątek lat. :facepalm:
Oczywiście coś tam robią ostatnimi laty ,ale to jest ułamek do tego co poczyniła konkurencja przez te lata.

Ja taki fan Plusa od lat stwierdzam fakty i przykrością żegnam się z tym opem po latach raczej dobrej współpracy. :cry:
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 383
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Problem z agregacja LTE+, karta PLUS z modemem ZTE MF985T.

Post autor: jfk »

piotrzet pisze: A i pokaż ten speedtest 1 Gb/s w 5G Ultra, bo jak na razie to tylko w reklamach o tym słyszałem a realne testy nawet nie 700 Mb/s :rotfl:
Widzę że tego 5G Ultra Plusa to nie możesz przeżyć. A o FUP w Networks nadal cisza... . :rotfl:
matek451 pisze: Skąd problemy klientów korzystajacych z LTE1800+900, mamy koniec 2023 roku, pakiety sa coraz większe, promocje na pre-paidach, ruch sieciowy w mobilnym rosnie a PLUS za tym nie nadąża od dawna.
Te pakiety są stricte wirtualne w większości/dlatego tak chętnie dodawane dziś (voice Orange abonament zaczynają się od 50GB/gdyby to się przekładało na rzeczywisty transfer sieci od dawna byłyby nieużytecznie zapchane, liczą się abonenci data-to oni generują ruch... ). Na działce w ciągu ostatnich kilku lat/wraz z docieraniem światłowodu do każdej z lokalnych miejscowości prędkość internetu Orange w godzinach szczytu wzrosła ok. x 4/pasmo B20.
ktry pisze: Jeśli chodzi o zachodnią Polskę wzdłuż granicy z Niemcami ,to leży i kwiczy jak porównamy z konkurencją. Zero inwestycji od dziesiątek lat. :facepalm:
Oczywiście coś tam robią ostatnimi laty ,ale to jest ułamek do tego co poczyniła konkurencja przez te lata.

Ja taki fan Plusa od lat stwierdzam fakty i przykrością żegnam się z tym opem po latach raczej dobrej współpracy. :cry:
Ja w voice od 10 lat jestem z Orange (wcześniej Play,Plus), od 8 w data również/na działce łatwo było mi migrować na światłowód. Zasada jest prosta:oferta musi być dopasowana do moich potrzeb, sieć operatora dająca radę ich sprostać (co 2 lata mamy update umowy/także jak nie pasuje, sprawdzamy konkurencję i pa pa. Dziś nowych aktywacji jest niewiele/rynek jest nasycony, sieć się nie degraduje w ciągu 0,5 roku.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Problem z agregacja LTE+, karta PLUS z modemem ZTE MF985T.

Post autor: wojteks »

jfk pisze:Dziś nowych aktywacji jest niewiele/rynek jest nasycony, sieć się nie degraduje w ciągu 0,5 roku.
Sieć Plusa jest zdegradowana od lat, teraz pudrują i zobaczymy co się będzie działo jak wystartuje 5G w paśmie 3.6GHz. Marketing trafiający do odpowiedniej grupy docelowej (łączona oferta internet-tvsat) zrobił liczbę klientów którzy w wielu przypadkach nadal użytkują stare IDU-ODU 1800MHz.

Play nie śpi, buduje stacje za stacją i poruszając się po różnych częściach PL to doskonale widać, widać też protesty mieszkańców.

Infrastruktura światłowodowa się rozbudowuje cały czas, w moim przypadku używam już LTE tylko mobilnie (Plus albo Play) więc mój transfer domowy (zimą będą to TB) przestał obciążać sieć (wielu sąsiadów jak pojawiło się światełko też już się przełączyło) stąd wzrosty prędkości LTE obserwowane w wielu miejscach gdzie mimo dobrych stacji bazowych było z tym słabo i tu akurat dotyczy to każdej sieci.

FUP jest w każdej sieci, tylko jak widać jedne sieci stosują to mniej restrykcyjnie (np. Play) inne bardziej restrykcyjnie (opisy przykładów na forum).
jfk pisze:co 2 lata mamy update umowy/także jak nie pasuje, sprawdzamy konkurencję i pa pa
Dokładnie tak, na dziś operatora zmienia się łatwo albo używa prepaidu (nawet takiego gdzie płacimy co miesiąc za odpowiedni pakiet) bo wtedy jeszcze łatwiej zmienić operatora. Tu oczywiście można dyskutować o koszcie sprzętu gdzie u niektórych operatorów bywa w dobrej cenie stąd czasami sens 2 letniej umowy ze sprzętem na własność czy na użyczenie, wszystko według potrzeb.
Nie pomagam na PW!
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Problem z agregacja LTE+, karta PLUS z modemem ZTE MF985T.

Post autor: piotrzet »

jfk
Czego nie mogę przeżyć? Że 5G Ultra to trochę normalności i dla osób, które mają telefon z 5G mogą w końcu korzystać z internetu? Chociaż nie wszędzie, bo nawet to już się zatyka, a rozbudowy brak od kilku miesięcy. Przeżyć bardziej nie mogę tego, że Plus nie wykorzystuje częstotliwości, które ma, a konkurencja dawno zrobiłaby z tego użytek i klienci mogli by z tego korzystać.
wojtekPBK23
Stały użytkownik forum
Posty: 77
Rejestracja: 2023-11-02, 22:07

Re: Problem z agregacja LTE+, karta PLUS z modemem ZTE MF985T.

Post autor: wojtekPBK23 »

Minęło kilka dni od zadania pytania w 1-szym poście. W międzyczasie robiłem wiele prób, pomiarów
z kartami innych operatorów oraz dodatkowo - porównawczo z udziałem modemu ZTE MC889.
Chodziło mi głównie na uzyskaniu odpowiedzi czy niedostateczna wg mnie jakość agregacji LTE
dla MF985 zależy od tego modelu modemu, czy PLUS-a czy obu tych czynników. A przy okazji prowadziłem porównanie
osiągów PLUS, T-mobile i PLAY współpracującego z ZTE MC889. To porównanie robione w dużym mieście (w 1 miejscu)
i w otoczeniu wielu BTS-ów oddalonych po 200-400 metrów od domu ( 2 kierunki świata).

0. Poziom sygnału wysoki (-66-72 dB)
1. Rekordowy wynik na 5G (N41) to PLUS - rzędu DL268/UL22

2. Porównanie MC889 z WYŁĄCZENIEM 5G z 'mydełkiem' MF985T
a) MC889 DL87/UL32 i agregacja 1800 + 900
b) MF985T DL66/UL40 bez agregacji, tylko 1800

3. ILOSC pasm agregowanych przez MC889 dla trybu LTE+ :
a) Rekordowy wynik na T-MOBILE - 5 pasm 2600+2100+1800+800+900 przy wyniku DL129/UL31
b) Drugi wynik PLAY - 4 pasma 2100+1800+2600+800 przy wyniku DL58/UL34
c) trzeci wynik PLUS - 2 pasma 1800 + 900 przy wyniku DL87/UL32

4. "Mydełko" ZTE985T bez trudu agreguje 3 pasma dla T-mobile, 2 pasma dla PLAY i w zasadzie (najczęściej) 1 pasmo dla PLUS.

5. Najwyższy wynik (w innym miejscu) jaki uzyskałem na MFZTE985 i PLUS-a to DL83/UL26 przy poziomie -69 dB.
Była wtedy agregacja (właczana/wyłączana) na 2600+1800.

Ponieważ mobilny ZTE985T (u mnie ) w załoąeniu nie będzie używany w dużym mieście, nie będzie używany z 5G,
ale ma dostarczać kilkadziesiąt Mbps DL, to wnioski nasuwają się same.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Problem z agregacja LTE+, karta PLUS z modemem ZTE MF985T.

Post autor: piotrzet »

Skąd wiesz, że w T-Mobile agreguje 5 pasm?
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 383
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Problem z agregacja LTE+, karta PLUS z modemem ZTE MF985T.

Post autor: jfk »

wojtekPBK23 pisze: 0. Poziom sygnału wysoki (-66-72 dB)
1. Rekordowy wynik na 5G (N41) to PLUS - rzędu DL268/UL22

2. Porównanie MC889 z WYŁĄCZENIEM 5G z 'mydełkiem' MF985T
a) MC889 DL87/UL32 i agregacja 1800 + 900
b) MF985T DL66/UL40 bez agregacji, tylko 1800

3. ILOSC pasm agregowanych przez MC889 dla trybu LTE+ :
a) Rekordowy wynik na T-MOBILE - 5 pasm 2600+2100+1800+800+900 przy wyniku DL129/UL31
b) Drugi wynik PLAY - 4 pasma 2100+1800+2600+800 przy wyniku DL58/UL34
c) trzeci wynik PLUS - 2 pasma 1800 + 900 przy wyniku DL87/UL32

4. "Mydełko" ZTE985T bez trudu agreguje 3 pasma dla T-mobile, 2 pasma dla PLAY i w zasadzie (najczęściej) 1 pasmo dla PLUS.

5. Najwyższy wynik (w innym miejscu) jaki uzyskałem na MFZTE985 i PLUS-a to DL83/UL26 przy poziomie -69 dB.
Była wtedy agregacja (właczana/wyłączana) na 2600+1800.
Tyle pisania wyżej jaki ten Plus zły i Ulta nie takie ale przedstawione wyniki testów podpalają tą pianę/Tak Play jak i T-Mobile u Ciebie wyglądają blado. Zawsze testy lokalne na miejscu/ a nie sugerowanie się tym co ludzie wypisują w necie/jak używamy stricte mobilnie w różnych lokalizacjach to tak.
wojteks pisze: Play nie śpi, buduje stacje za stacją i poruszając się po różnych częściach PL to doskonale widać, widać też protesty mieszkańców.
O to nie jest takie "czarno-białe"/ budowa sieci w wielu miejscach się przeciąga ze względu właśnie na protesty, zmieniane są plany pierwotne... . To że Plus nie buduje/ Networks nie wiele- działa na podwójną korzyść P4-w wielu miejscach całkowicie by zablokowało inwestycje.
wojtekPBK23
Stały użytkownik forum
Posty: 77
Rejestracja: 2023-11-02, 22:07

Re: Problem z agregacja LTE+, karta PLUS z modemem ZTE MF985T.

Post autor: wojtekPBK23 »

piotrzet pisze:Skąd wiesz, że w T-Mobile agreguje 5 pasm?
Bo to mi pokazało MC889
Ps. Zresztą wszędzie gdzie podaję pasma, to zachowana jest również kolejność jaką wskazuje modem.
ODPOWIEDZ