Prośba o pomoc w doborze sprzętu internetowego w nowej lokalizacji

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
krxlion
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2023-08-01, 09:49

Prośba o pomoc w doborze sprzętu internetowego w nowej lokalizacji

Post autor: krxlion »

Czołem,

Niedługo przeprowadzam się do nowej lokalizacji, w której nie będę już miał dostępu do internetu światłowodowego. Po przeczytaniu wielu postów, wciąż mam mętlik w głowie jaki sprzęt wybrać i dlatego utworzyłem oddzielny tematu. Przejdę do rzeczy:

Lokalizacja:
Siostrzytów
Szerokość geograficzna: 51.1766
Długość geograficzna: 22.9746

Telefon: Huawei P20 Pro
Operator: Play
Screenshoty ze speedtestem i netmonstera:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pomiary były robione przy oknie na poddaszu, telefon skierowany w niżej opisane BTSy.

Do wyboru w zasadzie są tylko trzy BTSy:
- Play (26006) ID: SWD4412, Brzeziczki - gm. Piaski, wieża Cellnex
- Orange (26003) ID: 86556 (N!), Biskupice - gm. Trawniki, ul. Podwal 22
T-Mobile (26002) ID: 27778 (N!), Biskupice - gm. Trawniki, ul. Podwal 22

Play jest najdalej (około 8km), ale droga do niego nie jest zbyt zalesiona czy zurbanizowana. Pozostałe dwa, to w zasadzie ta sama lokalizacja, jest bliżej (około 3km), ale mniejszy wybór pasm (chyba, że w grę wchodzą te "Powiązane pozwolenia UKE", ale nie za bardzo wiem co to znaczy) i po drodze widać, że będzie nieco więcej drzew.

Najprawdopodobniej wybiorę operatora Play, ze względu na szerszy zakres pasm (wydaje mi się, że router z agregacją 3-4 pasm będzie sensownym wyborem, ale z chęcią wysłucham waszych opinii). Co do sprzętu to zastanawiałem się nad Router ZTE MC801a 802.11ax (Wi-Fi 6) + Antena kierunkowa Dual Hawk Signaflex U-30 4G LTE 2x30 dBi. Budżet tak naprawdę 1-1,5k, ze względu na to, że pracuję codziennie z internetem, więc nie ma miejsca na kompromisy.

Chciałbym osiągnąć stabilne łącze (prędkość 50mbps+) z możliwie niskim pingiem (30ms). Czy uważacie, że jest to możliwe, co zmienilibyście w konfiguracji, warto rozważyć innego operatora? Między innymi te pytania nasuwają mi się podczas poszukiwań. Z góry dzięki za sugestie i pozdrawiam forumowiczów.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1726
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu internetowego w nowej lokalizacji

Post autor: Mig25 »

Ale wiesz ,że do MC801A podłączenie anten do jego gniazd nic nie da,bo to są wejścia do przyszłościowego pasma 3,5Ghz.
Podłączyć się co najwyżej można do jego gniazd testowych na płycie głównej, ale to modyfikacja i rozbieranie.
Zresztą ogólnie podłączanie anten zewnętrznych to już przeszłość, teraz trzeba myśleć o zewnętrznych modemach.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu internetowego w nowej lokalizacji

Post autor: wojteks »

krxlion pisze:+ Antena kierunkowa Dual Hawk Signaflex U-30 4G LTE 2x30 dBi.
Wspomniana antena to elektrośmieć jakich pełno na alledrogo i innych portalach. Jakby napisali 2x60dBi to też byś uwierzył?

Zwykle routery z 5G maja gniazda antenowe ale na pasmo 3.6GHz tam gdzie kiedyś będzie samodzielne 5G.
Nie pomagam na PW!
krxlion
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2023-08-01, 09:49

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu internetowego w nowej lokalizacji

Post autor: krxlion »

Mig25 pisze:Ale wiesz ,że do MC801A podłączenie anten do jego gniazd nic nie da,bo to są wejścia do przyszłościowego pasma 3,5Ghz.
Podłączyć się co najwyżej można do jego gniazd testowych na płycie głównej, ale to modyfikacja i rozbieranie.
Zresztą ogólnie podłączanie anten zewnętrznych to już przeszłość, teraz trzeba myśleć o zewnętrznych modemach.
Dziękuję bardzo za odpowiedź, widziałem kilka modemów zewnętrznych w sieci. Jeśli dobrze rozumiem montuje się je na zewnątrz jak anteny, a do domu poprowadzony jest jedynie przewód ethernet, a następnie podłączany przez "przejściówkę" do routera czy switcha. Spróbuje poszukać na forum jakiś polecanych modemów, jestem ciekaw jakie by były osiągi w mojej lokalizacji.
wojteks pisze:
krxlion pisze:+ Antena kierunkowa Dual Hawk Signaflex U-30 4G LTE 2x30 dBi.
Wspomniana antena to elektrośmieć jakich pełno na alledrogo i innych portalach. Jakby napisali 2x60dBi to też byś uwierzył?
Zwykle routery z 5G maja gniazda antenowe ale na pasmo 3.6GHz tam gdzie kiedyś będzie samodzielne 5G.
Dzięki za odpowiedź, z tymi podpiciami zasięgu coś tak czułem, że może być ściema. Polecasz wojteks tak jak kolega wyżej w moim przypadku modem zewnętrzny czy inaczej byś podszedł do tematu?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu internetowego w nowej lokalizacji

Post autor: matek451 »

700 zł załatwia sprawę, czyli B628-350i do niego DualLTE1800-2600MHz z Cybertecha lub LBR20 plus ta antena ale tu router około1100 zł. Parametry sygnału z kolosa w Brzeziczkach na pasmach pojemnosciowych w miejscu testu dostateczne, stacja z agregscją 4 pasm LTE plus 5G12100 w DSS z LTE2100. Jeśli CPE 5G/LTE to szedłbym w MC889.
krxlion
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2023-08-01, 09:49

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu internetowego w nowej lokalizacji

Post autor: krxlion »

matek451 pisze:700 zł załatwia sprawę, czyli B628-350i do niego DualLTE1800-2600MHz z Cybertecha lub LBR20 plus ta antena ale tu router około1100 zł. Parametry sygnału z kolosa w Brzeziczkach na pasmach pojemnosciowych w miejscu testu dostateczne, stacja z agregscją 4 pasm LTE plus 5G12100 w DSS z LTE2100. Jeśli CPE 5G/LTE to szedłbym w MC889.
Dziękuje bardzo za pomoc matek451. Zastanowię się na tymi pozycjami, jeśli mogę to mam pytanie:
- Pełna nazwa anteny, to "Antena Dualna LTE-A/4G 17dBi MIMO 1800-2600MHz", prawda?

Drugą część wypowiedzi rozumiem tak pół na pół (DSS, 5G12100, CPE i tym podobne skróty), ale może wujek google pomoże rozwiać moje wątpliwości
krxlion
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2023-08-01, 09:49

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu internetowego w nowej lokalizacji

Post autor: krxlion »

Cześć wszystkim!
Raz jeszcze proszę o pomoc, nieco odgrzewam kotlet, ale w niedługim czasie przeprowadzam się do wspomnianej nieruchomości i stoję ponownie przed wyborem internetu. Ze względu na to, że chcę prawdziwy internet NO LIMIT, wybór padł na jedną z dwóch sieci: T-mobile lub Play(kupiłem obie karty). Porobiłem testy z dachu tarasu i skierowanym telefonem możliwe najwyżej nad dach budynku. Wyniki załączam poniżej i chciałbym prosić o rzetelną opinię ku jakiemu wyborowi bardziej się skłaniać. Prawdopodobnie będę brał oferty z urządzeniami od operatorów, a więc:
1. Play: Router NETBOX 5G CPE MAX 5 (H352-381) + HUAWEI WiFi AX3
2. T-mobile: ZTE MC889 5G + T5400(ODU/IDU)

9.11.23 Rano:
Play:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

T-mobile:
Obrazek
Obrazek

9.11.23 Wieczor:
Play:
Obrazek
Obrazek

T-mobile:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

12.11.23 Niedziela:
Play:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

T-mobile:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ