sumowanie 2 dostawcow netu

Pozostałe kwestie techniczne (sprzętowe i programowe) dotyczące internetu radiowego - np. konfiguracja firewalli, antywirusów, przeglądarek internetowych.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
tompotter
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2020-03-23, 13:35

sumowanie 2 dostawcow netu

Post autor: tompotter »

szukam routera który umożliwi agregacje lub z sumowanie mostkowanie 2 dostawców neta by maksymalne prędkości były z sumowane na wyjściu lan mam router tp-link ER605 bo ma 3 wan wiem ze on przełącza wany jeśli jedno połączenie uległo awarii ale nie wiem czy agreguje moskuje Wan? dostawcy netu to lte 2 routery b818 huawei na jednym dostawcy osiągam 200mbps a na drugim 180mbps czy jesli mostkuje na router tplink ER 605 to na wyjściu lan tego ER605 otrzymam 380mbps ? jeśli tak to w jakiej zakładce trzeba to ustawić lub jakie urządzenie potrzebuje do agregaci 2 polaczeń lte
skansen
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2021-04-05, 22:55

Re: sumowanie 2 dostawcow netu

Post autor: skansen »

tompotter pisze:mam router tp-link ER605 bo ma 3 wan wiem ze on przełącza wany jeśli jedno połączenie uległo awarii ale nie wiem czy agreguje moskuje Wan? dostawcy netu to lte 2 routery b818 huawei na jednym dostawcy osiągam 200mbps a na drugim 180mbps czy jesli mostkuje na router tplink ER 605 to na wyjściu lan tego ER605 otrzymam 380mbps ?
Nie używałem tego konkretnego TP-Linka ale z opinii na jego temat wynika, że powinno się to udać.
W tym celu należy włączyć drugi port WAN (domyślnie tylko jeden jest aktywny jako WAN) a następnie włączyć Load Balancing i wskazać WAN główny, WAN pomocniczy i ewentualnie jeszcze Failover.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1724
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: sumowanie 2 dostawcow netu

Post autor: Mig25 »

tompotter pisze: jakie urządzenie potrzebuje do agregaci 2 polaczeń lte
Większość routerów obsługujących OpenWRT Ci to zrobi , włącznie z popularnym i tanim R6220 na czele , trzeba tylko ( albo co dla niektórych aż) zainstalować pakiet mwan3 i jechać wg tego : https://eko.one.pl/?p=openwrt-mwan3
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: sumowanie 2 dostawcow netu

Post autor: wojteks »

No ale to "sumowanie" prędkości nie do końca tak zadziała że 200+180=380. Router będzie rozdzielał ruch na 2 łącza i to wszystko, zsumuje się wydajność/przepustowość a nie prędkość.
Nie pomagam na PW!
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1724
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: sumowanie 2 dostawcow netu

Post autor: Mig25 »

Tak , prosty przykład , na stronie speedtest.com jest opcja Connections: multi /single , jak weźmiemy na single , to test pójdzie tylko jednym łączem. Dopiero "wielowątkowość" połączeń powoduje "sumowanie".
tompotter
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2020-03-23, 13:35

Re: sumowanie 2 dostawcow netu

Post autor: tompotter »

czyli tak na chłopski rozum ten router tp-link ER605 nie do końca się nadaje? jak pisałem wcześniej mam 2 routery b818 cat19 z antenami zewnetrznymi cybertecha i na nich takie prędkości osiągam w -t-mobile a uploand max 45mbps na jednym routerze i jak by to z sumować bym miał max 90mbps uploandu po lan routera ER605 a dalej mam switch 16 portowy gigabitowy, rozumiem ze agregacja zadziała jak przekroczę max predkosc jednego wan w tedy cześć danych przesyła przez 2 wan. a jest jakiś router tylko do takich rzeczy do agregacji 2 łacz internetowych by łączna prędkość sie z sumowała?
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1724
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: sumowanie 2 dostawcow netu

Post autor: Mig25 »

Nie , nie ma nic lepszego do "sumowania" , ten ER605 będzie tak samo dobry jak każdy inny router na OpenWRT ( bo on też jest na OpenWRT).
Taki load balancing ( bo tak to się nazywa) , po prostu rozdziela i przydziela różne połączenia różnych klientów pomiędzy e dwa ( i więcej) dostawców.
tompotter
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2020-03-23, 13:35

Re: sumowanie 2 dostawcow netu

Post autor: tompotter »

dzięki wam bardzo za podpowiedz oraz konfiguracje pozdrawiam
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: sumowanie 2 dostawcow netu

Post autor: wojteks »

tompotter pisze:a jest jakiś router tylko do takich rzeczy do agregacji 2 łacz internetowych by łączna prędkość sie z sumowała?
Nie ma. Sumuje się przepustowość a nie prędkość do tego następuje rozdział "zapytań" i transferu między 2 łącza. Wspomnianego uploadu będzie przykładowo 2x45Mbps a nie 1x90, wynikowo da to efekt przyspieszenia bo rozłoży się obciążenie między 2 łącza.
Nie pomagam na PW!
tompotter
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2020-03-23, 13:35

Re: sumowanie 2 dostawcow netu

Post autor: tompotter »

dziękuje za dokładne wyjaśnienie i zobrazowanie jak to ogólnie działa jak chłopu na miedzy teraz rozumiem szacunek dla was
wojtekPBK23
Stały użytkownik forum
Posty: 77
Rejestracja: 2023-11-02, 22:07

Re: sumowanie 2 dostawcow netu

Post autor: wojtekPBK23 »

Jeśli zapytania generowane są z 1 kompa, np z dwóch okien przeglądarki to też następuje (może nastąpić) rozdzielenie na dwa różne WAN-y ?. Czy to dotyczy tylko zapytań generowanych przez różne urządzenia/karty sieciowe ?
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1724
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: sumowanie 2 dostawcow netu

Post autor: Mig25 »

Następuje rozdzielenie . Następuje nawet z tej samej przeglądarki z tego samego odświeżenia strony , bo ona pyta równolegle o różne zdjęcia itp.
Nawet pobieranie jednego pliku może (ale nie musi) być wielowątkowe.
To wszystko zależy jak pisane są aplikacje.
To jest bardzo podobne do obsługi dwóch rdzeni procesora ,jak one wchodziły , trzeba było optymalizować kod do obsługi dwóch rdzeni na raz , bo inaczej aplikacja wykorzystwywała tylko jeden. I tak samo dwa rdzenie nie oznacza ,że będzie szybszy dwa razy.
wojtekPBK23
Stały użytkownik forum
Posty: 77
Rejestracja: 2023-11-02, 22:07

Re: sumowanie 2 dostawcow netu

Post autor: wojtekPBK23 »

To niestety nie jest skuteczne gdy połączenie jest przez VPN.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: sumowanie 2 dostawcow netu

Post autor: wojteks »

No ale to zupełnie inna sytuacja, taki VPN jest jednym wątkiem/strumieniem/połączeniem i nie podzieli się na kilka łącz.
Nie pomagam na PW!
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1724
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: sumowanie 2 dostawcow netu

Post autor: Mig25 »

To też zależy jak napisana jest ta aplikacja do obsługi VPNu , bo nic nie stałoby na przeszkodzie ,żeby zrobić nie jedno a kilka połączeń , wtedy mwan3 bo ty rozłożył na dwa połączenia. Moja firmowa apka do VPNu jest rozkładana na dwa połączenia bez problemu.

A nawet jeśli VPN jest użte do jednego połączenia , to na drugie połączenie przypadnie pozostały ruch poza VPNem.
ODPOWIEDZ