ZTE MF286D jaka antena

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
wedlocki22

ZTE MF286D jaka antena

Post autor: wedlocki22 »

Witam serdecznie

Panowie i Panie czy ja potrzebuję anteny zewnętrznej do routera ZTE MF 286D. Nie wiem dlaczego siła sygnału jest dziwna. Raz jest poniżej -100dBm a przed chwilką zaczął padać śnieg i mam -87dBm. Chodzi mi po głowie, czy ktoś przypadkiem nie ma gdzieś jakiegoś wzmacniacza GSM czy innego "zanieczyszczacza" sygnału.




Zgodnie z informacjami jakie doczytałem na forum oto zrzut ekranu z telefonu z włożoną kartą z routera ( T-MOBILE ).

Obrazek


Obrazek

Odległość do masztu 559,7m . Nie wiem dlaczego mam taki beznadziejny sygnał. Router ustawiony jest na pierwszym piętrze przy ścianie znajdującej się najbliżej BTS-a. Na tej samej ścianie zamontowana jest antena tv-sat ale nieco z boku w stosunku do ustawienia routera. W linii prostej brak budynków, drzew itp.


Router ani myśli wejść w agregację ( nie wiem czy dobrze zrozumiałem , jest w stanie LTE+ a nie chce wejść w LTE_A ). Z poziomu softu nic z tym nie zrobię bo po prostu na orginalnym sofcie nie ma takiej możliwości. Wifi w routerze wyłączone.

Jeśli czegoś nie dopisałem lub opisałem niefachowo to przepraszam. Z zawodu jestem stolarzem :)
Galax
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2023-11-24, 21:38

Re: ZTE MF286D jaka antena

Post autor: Galax »

Trochę mało danych wrzuciłeś:

1. Z 1 screena wynika, że połączyłeś się z pasmem B8 - 900 MHz (pasmo zasięgowe) a niby mieszkasz 500 metrów od nadajnika,
2. Z 2 screena nie wynika nic poza informacją o sile sygnału i starą wersją oprogramowania na twoim routerze

Anteny zewnętrzne do BTS znajdującego się o 0,5 km od Ciebie nic nie wniosą. Z resztą z twojego postu nie wynika nawet czy to z tym BTS się zazwyczaj łączyłeś. Zrób więcej testów i wrzuć więcej danych.

Użyj aplikacji NETMONSTER jest o wiele czytelniejsza ba poda Ci nawet adres i odległość do BTS z którym się aktualnie połączyłeś.
wedlock_onet
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2023-11-26, 16:59

Re: ZTE MF286D jaka antena

Post autor: wedlock_onet »

Przepraszam , że odpisuję z innego konta, ale zakładanie konta na temp.mail to był bład.
Niemniej jednak do brzegu.

Obrazek


mieszkam w miejscowości zaznaczonej zielonym kółeczkiem. Podając odległość brałem pod uwagę BTS w niebieskim kółeczku. Po sprawdzeniu na mapie okazało się, że połączyło mnie z białym kółeczkiem. Wnioskuję to po numerze eNB-LCID z Network cell info i informacji z btsearch

Obrazek

Wcześniej podając informację o tych 500m brałem za pewnik, że połączony jestem z nadajnikiem z niebieskiego kółeczka. Zaraz zassam netmonster i podam więcej info.
wedlock_onet
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2023-11-26, 16:59

Re: ZTE MF286D jaka antena

Post autor: wedlock_onet »

Zrobiłem testy w domu i na podwórku. Robiłem telefonem z włożoną kartą T-Mobile. Szybko zmieniała się stacja, która była jako pierwsza.

Obrazek
a po chwili już tak
Obrazek


sesja na podwórku

Obrazek
z pomiarem prędkości
Obrazek

Wróciłem do domu, przełożyłem kartę do routera. W międzyczasie udało mi się <font color="#FF00FF"><b>»»znaleźć««</b></font> francuski hack do strony gui modemu.

Modem z uporem maniaka przełącza się pomiędzy 2 BTS-sami tj. 144805 i 144806. O ile ten 144805 jest najbliżej mnie to ten 144806 jest najdalej.

Gdy mam połączenie z 144805 o dziwo dzieją się cuda z downloadem

Obrazek Obrazek Obrazek

Czy ktoś mógł by mi doradzić co dalej. W międzyczasie kupiłem taki sam router z wersją Nordic bo ten co mam aktualnie nie jest przez 12 miesięcy mój .
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: ZTE MF286D jaka antena

Post autor: matek451 »

No i strzeliłeś sobie samobója, po co kupowales router który na antenach zew. pracuje w SISO 1X1. Po testach na telefonie i na samymMF286d widać ze router skacze po różnych stcjach bazowych, nawet 3 a na dodatek PCI są w sąsiadach z kolejnych 2 BTS-ów, parametry sygnału z nich są bardzo zbliżone. W takich sytuacjach korzysta się z reguły z anteny kierunkowej Dual LTE1800-2600MHz o wąskim kacie promieniowania w płaszczyźnie poziomej, MF286d z racji nietypowej konfiguracji złacz antenowych się nie nadaje.
ODPOWIEDZ