Gigbit-owy Router pod LTE oraz sieć domową (WRT, Tomato, Merlin itp.)

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
aothunterpl
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2012-11-21, 18:57
Lokalizacja: xx

Gigbit-owy Router pod LTE oraz sieć domową (WRT, Tomato, Merlin itp.)

Post autor: aothunterpl »

Witam serdecznie chciałbym podpytać was jaki byście doradzili zakupić (używany ewentualnie nowy) Router pod LTE i przyszłe powiększanie sieci LAN + WiFi

Obecnie mam Asusa RT-AC51U na zmodyfikowanym oprogramowaniu @padavan


Interesuje mnie:

- wbudowany przynajmniej jeden port USB 3.0
- wsparcie dla alternatywnego oprogramowania (Merlin , Toamto , WTR itp.)
- obsługa modemu Hilink Huaway E3372s (lub nowszy) / alternatywnie obsługa karty SIM ale nie jest to wymóg
[choć w sumie stary AC51U może iść do pudła wodoszczelnego z modemem + antena i na zewnątrz budynku) a nowy nabytek jako główny router sieciowy
- obsługa (REALNIE) sieci LAN gigabit-owej(pod NASA - postawione na Dell Wyse 5070 , i nie tylko)
- w przyszłości VPN , monitoring , jakiś smart dom (smart postawiony na Dell Wyse 5070) itp.


Typowałem sobie wcześniej nieśmiertelnego

RT-AC56U

lub

RT-AC66U_B1 // RT-AC68U

Ale z opinii wynika , że nie będą realnie wspierać sieci gigabit jeśli chodzi o transfery
(jednak zależy mi aby po lanie NAS wyplunął transfery w okolicy 100-150MB) niezależnie od obciążenia Routera innymi usługami itp.

Powyższe modele można upolować na zagranicznym rynku 120-200zł u nas w cenach około 200zł wzwyż


Są jeszcze wersje AX nieco droższe ale nie mam rozeznania wśród nich.

Z najtańszych polecano:

RT-AX56U (4x rdzeniowy procesor , wsparcie alternatywnego oprogramowania)

Powyższy model z tego co widziałem można zakupić jako nowy w cenie do 500zł


Pytanie czy w kwocie do 300zł znajdę coś co zaspokoi moje potrzeby czy trzeba dołożyć i kupić coś bardziej przyszłościowego ?

Może macie jakieś inne propozycje ?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Gigbit-owy Router pod LTE oraz sieć domową (WRT, Tomato, Merlin itp.)

Post autor: wojteks »

Do czego ma służyć obsługa śmieciowych modemów USB?
Nie pomagam na PW!
aothunterpl
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2012-11-21, 18:57
Lokalizacja: xx

Re: Gigbit-owy Router pod LTE oraz sieć domową (WRT, Tomato, Merlin itp.)

Post autor: aothunterpl »

Witam ano do tego, że takowy posiadam od lat i śmiga to na miarę możliwości śmieciowego internetu LTE w mojej okolicy :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Gigbit-owy Router pod LTE oraz sieć domową (WRT, Tomato, Merlin itp.)

Post autor: matek451 »

Opinia o LTE wydana na podstawie pseudo testów na zabytkowym modemie sprzed 10 lat bez żadnego znaczenia, brak informacji czy to HiLink czy wersja zwykła. Rozwiązania router USB+ modem LTE 4 to od dawna nieporozumienie, sieci LTE polskich operatorów pracują w agregacji 2/3/4 a nawet 5 pasm LTE więc inwestowanie w rozwiązania sprzed 10 lat sa pozbawione uzasadnienia. LTE moze działać szybko tylko trzeba wiedzieć jak i na czym uzyskać duże prędkości. Na pewno nie inwesujac w router do obsługi E3372.
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 383
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Gigbit-owy Router pod LTE oraz sieć domową (WRT, Tomato, Merlin itp.)

Post autor: jfk »

aothunterpl pisze:Witam ano do tego, że takowy posiadam od lat i śmiga to na miarę możliwości śmieciowego internetu LTE w mojej okolicy :)
Są nowe rozwiązania/ lecz nie wiem czy Twój soft je wspiera i wiadomo cena proporcjonalna do możliwości https://store-eu.gl-inet.com/products/m ... ment-board
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Gigbit-owy Router pod LTE oraz sieć domową (WRT, Tomato, Merlin itp.)

Post autor: matek451 »

Z wysyłką około1100 zł, tanio nie jest, gotowe routery 5G na X62 mozna spokojnie kupić w podobnej cenie.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Gigbit-owy Router pod LTE oraz sieć domową (WRT, Tomato, Merlin itp.)

Post autor: wojteks »

aothunterpl pisze:ano do tego, że takowy posiadam od lat i śmiga
Nie ma opcji żeby "śmigał", co najwyżej jakoś działa ale skoro nie potrzebujesz więcej to nie mój problem. Pozostanę przy mojej opinii że na dziś taki "modem" USB to elektrośmieć.
Nie pomagam na PW!
aothunterpl
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2012-11-21, 18:57
Lokalizacja: xx

Re: Gigbit-owy Router pod LTE oraz sieć domową (WRT, Tomato, Merlin itp.)

Post autor: aothunterpl »

Panowie pytam o router do obsługi rozbudowy sieci LAN , nie skupiam się na LTE skoro napisałem , że w mojej miejscowości jest śmieciowy net to znaczy ze jest :)
Najlepiej u mnie chodzi 4G na paśmie 1800MHz sprawdzane i na nowych sprzętach.

Modem jest przeze mnie przerobiony na hilinka


Poza tym jeśli net ma być porządny to tylko przewód lub światłowód.

Jeśli ktoś mi pisze ze że LTE może działać szybko to w bajki wierzy te "szybko" to nie tylko transfery ale jakość usługi, ilość nadajników i pojemność sieci, która w mojej miejscowości lubi być zapchana ;)

Poza tym wpadłem chyba w sidła "ekspertów od sieci 5G" ...
Proponujecie za grubą mamonę , rozwiązania niezwiązane z tematem nawet niewiedząc czy ja mam usługę, , która zapewnia obsługę standardu 5G aaa już nie wspomnę o lokalizacji :facepalm: .

Odpowiem jedno i drugie na NIE co już wyraziłem wcześniej o śmeiciowym necie.

Tyle w temacie , skupmy się jednak na routerze :)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Gigbit-owy Router pod LTE oraz sieć domową (WRT, Tomato, Merlin itp.)

Post autor: wojteks »

Kup jaki sobie wymyśliłeś, tu raczej lepszej porady nie uzyskasz. Sam z LTE przesiadłem się na światłowód, upload 460Mbps robi robotę jak się gigabajtowe pliki z NASa wysyła. Do transferów w sieci lokalnej liczy się switch (te tanie nie zawsze dają radę) a nie router (szczególnie taki LTE/5G który potrafi mieć 1 port ethernet).

Jeżeli oczekujesz gigabita po WiFi to czasem się udaje ale .... zależy od tak wielu rzeczy że na stałe jest słabo osiągalne (patrz tylko w fabryce/testowo). Gigabit to kabel (cat. 5e dobrej jakości to minimum).
Nie pomagam na PW!
aothunterpl
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2012-11-21, 18:57
Lokalizacja: xx

Re: Gigbit-owy Router pod LTE oraz sieć domową (WRT, Tomato, Merlin itp.)

Post autor: aothunterpl »

Niesety w mojej lokalizacji na razie nie ma możliwości ani po kablu ani po światłowodzie wiec meczę się z lipnym LTE ale na razie mi to starcza zdążyłem się przyzwyczaić choć ciężko było po przeprowadzce z miasta;).

Gigabita przede wszystkim chce mieć po kablu , WiFi jedynie było by ewentualnym miłym dodatkiem.

Głównie chodzi o wewnętrzny transfer po LAN w obrębie NAS-a, o przewody się nie martwię mam do wyboru jakie tylko zechcę nawet bezhalogenowe z normą palności od czołowych zagranicznych producentów.

Kwestia osprzętu, który zapewni założony cel realnych transferów.

No nic polecę dalej szukać jeszcze w innych miejscach czy moja założenia będą ok lub do modyfikacji.

W chwili obecnej jednak seria AX chodzi mi po głowie.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19164
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Gigbit-owy Router pod LTE oraz sieć domową (WRT, Tomato, Merlin itp.)

Post autor: matek451 »

Śmieciowy LTE https://www.speedtest.net/my-result/a/9760203118 jak na w 22 w niedzielę całkiem nieźle, reszty operatorów nie pokazuję bo mi sie już nie chce. Oczywiście na konkretnym sprzecie a nie routerze z 2015 roku i E3372, co było dobre w opolskim 8 lat temu to teraz do lamusa. Najsłabszym ogniwem zapewne E3372, na dodatek bez anteny zew. Operatorzy Networks czy PLAY na BTS-ach z 3/4/5 CC CA QAM256 a modem zabytek z 4 kat. LTE.
No i pisałem 5-6 lat temu na temat AC51U na Padavanie czy OpenWRT z MIfI, wbrew temu co wypisywali na forach fachowcy od alternatywy obsługują nie tylko zabytkowy E3372, u mnie XIAOMI Router 3G na Padavan+MF980 dawał ponad 200Mb/s w agregacji 3 pasm w PLAY. Mam zestaw nadal, leży sobie bo darzę go sentymentem.
Nic na siłę, ale na dziś po co zmieniać AC51U skoro wąskim gardłem i tak jest modem do niego. Tak a propos to nie brak sprzętu z wbudowanym modemem LTE-A/5G opartych na OpenWRT czy takich dla którego jest alternatywny soft, GB N na LAN, WiFi w AC/AX, do tego WAN do kablowego, czasami nawet z failover po LTE.
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 383
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Gigbit-owy Router pod LTE oraz sieć domową (WRT, Tomato, Merlin itp.)

Post autor: jfk »

aothunterpl pisze: Pytanie czy w kwocie do 300zł znajdę coś co zaspokoi moje potrzeby czy trzeba dołożyć i kupić coś bardziej przyszłościowego ?

Może macie jakieś inne propozycje ?
Nie wczytywałem się w Twoje wymogi, bo dyskusja skoncentrowała się na modemie LTE/USB, widzę że szukasz taniego sprzętu z alternatywnym oprogramowaniem i gigabit-całkowicie wyczerpuje te oczekiwania ZTE 286D-można na nim zainstalować OpenWRT, ma port USB i modem cat.12. Jak dobrze poszukasz to z zainstalowanym OpenWRT kupisz.
aothunterpl pisze: Jeśli ktoś mi pisze ze że LTE może działać szybko to w bajki wierzy te "szybko" to nie tylko transfery ale jakość usługi, ilość nadajników i pojemność sieci, która w mojej miejscowości lubi być zapchana ;)
Nie znasz sieci LTE/LTE-A/5G, na wielu łączach kablowych jeszcze klienci mogą pomarzyć o takich transferach jakie są dostępne na części nadajników operatorów. Niestety światłowód to nie jest powszechny standard/ba częściej jego nasycenie jest większe na prowincji niż w dzielnicach miast.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Gigbit-owy Router pod LTE oraz sieć domową (WRT, Tomato, Merlin itp.)

Post autor: wojteks »

aothunterpl pisze:Gigabita przede wszystkim chce mieć po kablu
Jak pisałem, do tego nie trzeba nawet routera, wystarczy sprawny jakościowy switch 5-8-16 portowy, co kto potrzebuje. Inna sprawa że dobry switch może kosztować tyle co założyłeś wydać na tani router.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ