Czy jest sens brać MC889?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ghost
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2023-12-04, 10:31

Czy jest sens brać MC889?

Post autor: ghost »

Witam,
Planuje zakup internetu mobilnego. Najprowdopodobniej bedzie to Orange. Najblizsze BTSy sa w odleglosciach 1,36 km Rokszyce, 1,55km i 1,73 w przeciwnym kierunku (są dosyć blisko siebie ok. 500m). Wszystkie maja Orange i Tmobile, ten "najdalszy" również resztę. Plus tam odpada (wolno i niestabilnie), Play nie miałem jak przetestować. Orange i Tmobile (niestety nie ja testowalem) wypadaja porownywalnie ze wskazaniem na Orange. Do tego w Tmobile jestem zmuszony użyć ich sprzętu (Tmobile 5g box odu), plusem jest że na wypożyczenie, więc nie płaciłbym za to (chyba, że czegoś mi nie powiedzieli w salonie...). Dostałem też info w salonie, że mają w tej okolicy dużo klientów.
W przypadku Orange zastanawiam się nad MC889 + ruter wewn. Nie wiem tylko czy jest sens bo tani nie jest i wolałbym nie przepłacać, jeżeli nie jest to konieczne. Do tego nie zapowiada się, żeby ktoś tam kabel pociągnął, więc zakładam, że będzie to wybór na dłuższy czas (ewentualne 5G przy dużej dawce szczęścia??).
W linku załączam pomiary z Orange (niedziela ok południa w kiepskich warunkach - śnieżyca). Wiem, że nie najlepsza pora, chociaż przy pomiarach w piątek ok 18 wyniki były podobne. Zwłaszcza ten najwyższy z domu, w tym samym miejscu udało się osiągnąć 100Mbs.
dom_E - przy wschodniej ścianie, dalej od nadajnika w Rokszycach
dom_W - przy zachodnim oknie z "widokiem" na nadajnik w Rokszycach
Postaram się zrobić i dodać pomiary z godzin 18-20.
W linku też zrzuty z BTSearch o nadajnikach.
https://drive.google.com/drive/folders/ ... drive_link
Zeusek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 511
Rejestracja: 2020-03-25, 10:40

Re: Czy jest sens brać MC889?

Post autor: Zeusek »

Link jest do prywatnego konta, daj na jakiś publiczny serwer.
Huawei B818 -> ZTE MC888 -> Virgin Mobile.
ghost
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2023-12-04, 10:31

Re: Czy jest sens brać MC889?

Post autor: ghost »

Pomiary robione na tel z kartą nju:
Na zewnątrz:
Obrazek Obrazek
W domu ściana wschodnia dalej od nadajnika Rokszyce:
Obrazek Obrazek
W domu ściana zachodnia, przy oknie, widok na nadajnik Rokszyce:
Obrazek Obrazek
Nadajniki:
1,36km
Obrazek Obrazek
1,55km
Obrazek Obrazek
1,73km
Obrazek Obrazek
ghost
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2023-12-04, 10:31

Re: Czy jest sens brać MC889?

Post autor: ghost »

Pomiary z dzisiaj przed 19. Wszystkie są od strony zachodniej z widokiem na nadajnik w Rokszycach. Pytanie tylko jaki sprzęt do tego i czy jest sens MC889.

Przy oknie (przeciwległa część domu do garażu) na zewnątrz:
Obrazek Obrazek

Przy oknie (przeciwległa część domu do garażu) wewnątrz:
Obrazek Obrazek

Przy garażu:
Obrazek Obrazek

Na garażu (w miarę odsuwania się od ściany/dachu domu transfer się zwiększał - jakiś metr odległości między pomiarami):
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy jest sens brać MC889?

Post autor: matek451 »

Ale to są testy 5G2100 z pierwszego sektora na BTS-ie Rokszyce,prędkosci wahaja się, parametry sygnału na N1 poprawne ale ogólnie prędkość na DL bez szału.
ghost
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2023-12-04, 10:31

Re: Czy jest sens brać MC889?

Post autor: ghost »

Testy są z karty nju. Nie wykupiłem jeszcze internetu mobilnego. Na telefonie łapie mi tylko to. Coś jeszcze inaczej sprawdzić/ustawić?
Edit:
Teraz mam preferowany typ sieci ustawione na 5G/LTE Auto. Zmienić na samo LTE i sprawdzić?
ghost
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2023-12-04, 10:31

Re: Czy jest sens brać MC889?

Post autor: ghost »

Pomiary 4G z 11, wieczorem wrzucę dla porównania wieczorne.

Okno na zewnątrz:
Obrazek Obrazek

Okno wewnątrz:
Obrazek Obrazek

Garaż ściana:
Obrazek Obrazek

Garaż dach:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ghost
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2023-12-04, 10:31

Re: Czy jest sens brać MC889?

Post autor: ghost »

Pomiary wieczorne. Czy przy takich warunkach jest sens zakładać MC889 skierowane na nadajnik w Rokszycach (widok w linii prostej, montaż na dachu) + ruter wew.? Czy coś innego byłoby lepsze?

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek
siedle
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2021-04-02, 11:46

Re: Czy jest sens brać MC889?

Post autor: siedle »

Pomiary DL masz ok 100Mb z tendencją na 100+. Dopóki nadajnik się nie przytka to tak będzie :)
Generalnie jeżeli budżet Ci pozwala bierz MC889. Nawet przy mocnym sygnale wycięgnięcie punktu odbioru na zewnątrz budynku poprawia jakość a tym samym i wydajność połączenia. MC 889 to dobry i przyszłościowy modem/router z możliwościami które wykorzystasz po uruchomieniu "prawdziwego" 5G w pasmie 3,5-3,8 GHz
ghost
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2023-12-04, 10:31

Re: Czy jest sens brać MC889?

Post autor: ghost »

Dzięki.
140-150 to max co można wyciągnąć. Najczęściej jest w granicach 50-100, tak jak napisałeś z tendencją na 100 (wieczorne godziny). U pozostałych operatorów jest słabiej i mniej stabilnie. Ruter będzie na ścianie umocowany. Jeżeli umieszcze go wyżej na maszcie to parametry sygnału spadają.
wojtekPBK23
Stały użytkownik forum
Posty: 77
Rejestracja: 2023-11-02, 22:07

Re: Czy jest sens brać MC889?

Post autor: wojtekPBK23 »

Bo ściana pełni często rolę 'anteny' dla fali odbitej.
ODPOWIEDZ