Witam wszystkich i proszę o porady

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Maxiiiii
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2023-10-29, 20:59

Witam wszystkich i proszę o porady

Post autor: Maxiiiii »

Witam wszystkich użytkowników tego forum, na imię mam Krzysiek i przychodzę do was po rady.
Do was kieruję swoje pytanie, otóż miałem już dosyć routerów, które dawali w orange (obecnie Alcatel HH71v1) więc zakupiłem
ZTE MF297D z agregacją 3 pasm i chciałbym was zapytać czy sensowne jest dokupienie do niego anten zewnętrznych jeżeli do nadajnika mam około 550m? Czy to coś da? Router przyjedzie najszybciej we wtorek i na początek chciałbym go sprawdzić bez żadnych anten, następnie z wewnętrznymi antenami przykręcanymi, pozyskane ze starego routera. Ogólnie wymiana routera ma sens bo na obecnym osiągam prędkości kilkukrotnie niższe niż na telefonie Iphone, które dochodzą nawet do 200mb/s najczęściej w nocy, dziś w niedzielę na telefonie 70mb/s a z routera alcatel ledwie 10mb/s do tego pingi słabe. Czy przyrost będzie opłacalny do wydanych pieniędzy na anteny zewnętrzne? Dodam że nadajnik bts obsługuje agregację 4 pasm, przynajmniej takie info znalazłem w necie. Pozdrawiam
Zeusek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 511
Rejestracja: 2020-03-25, 10:40

Re: Witam wszystkich i proszę o porady

Post autor: Zeusek »

To zależy od widoczności nadajnika. Przy 550m można się pokusić o antenę.
Ja mam do nadajnika ~220m i router MC888. Kiedyś nawet 400Mb wyciągałem a teraz ~100Mb (nad ranem bywa 170-200).
Huawei B818 -> ZTE MC888 -> Virgin Mobile.
Maxiiiii
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2023-10-29, 20:59

Re: Witam wszystkich i proszę o porady

Post autor: Maxiiiii »

Widoczność praktycznie bez przeszkód, niczego nie ma między moim domem z nadajnikiem. Stary alcatel wyciąga te 80mb/s kiedy jest słabe obciążenie i wiem że jego ustawienie nawet wobec jego własnej osi powoduje zmiany na lepsze lub na gorsze, wystarczy zwykłe obrócenie go np. diodami do ściany i zmienia się jakość zauważalnie. Ogólnie zadowolę się 150mb/s ale nie pogardzę i większą prędkością, bardziej zależy mi na niskim pingu bo lubię pograć w strzelanki online.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Witam wszystkich i proszę o porady

Post autor: matek451 »

Zanim kupiłeś tego MF297d trzeba zapoznać się z informacjami na temat złącz anten zew w routerach ZTE MF28X/MF29 X . Routerów tych nie poleca się gdy zachodzi konieczność użycia anten zewnętrznej,.
Maxiiiii
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2023-10-29, 20:59

Re: Witam wszystkich i proszę o porady

Post autor: Maxiiiii »

złącza są TS-9
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Witam wszystkich i proszę o porady

Post autor: matek451 »

A co to ma za znaczenie, masz ,mnie za i... który nie wie jakie złacza sa w poszczególnych routerach od ZTE ? O konfiguracji złącz antenowych w tych routerów pisałem wiele razy, odbiegają od innych , typowych rozwiązań w routerach LTE.
Maxiiiii
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2023-10-29, 20:59

Re: Witam wszystkich i proszę o porady

Post autor: Maxiiiii »

Ja jestem zielony, ale mnie słowo złącze to złącze w sensie gniazdo, nie ma co się denerwować.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Witam wszystkich i proszę o porady

Post autor: matek451 »

Standardowo w routerach 2 złacza antenowe służ a do pracy MIMO2X2 dla wszystkich pasm LTE ale nie w ZTE, maja jedno złącze na 2600MHz a drugie na 800/900/1800/2100 MHz i z antenami zew.pracuja w SISO 1X1.
Maxiiiii
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2023-10-29, 20:59

Re: Witam wszystkich i proszę o porady

Post autor: Maxiiiii »

Witam ponownie, Router już działa połączenie nareszcie jest stabilne ale jednak prędkości mnie nie zadowalają bo te zmierzone w Iphone są zawsze wyższe od tych przez router. Agregacja włączona a mimo to prędkości pobierania max 60mb/s za to wysyłanie 80-100mb/s co mnie bardzo dziwi. Być może niezbędna będzie antena zewnętrzna bo te które wziąłem ze starego routera nic nie dają. Ma ktoś jakieś pomysły? Pozdrawiam
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1724
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Witam wszystkich i proszę o porady

Post autor: Mig25 »

Jeśli upload jest wyższy od download , to wskazuje na to ,że BTS jest przeciążony.
No i jeśli iphone jest szybszy , to znaczy ,żebyś przestał kombinować z antenami zewnętrznymi , bo iphone z mniejszymi antenami wbudowanymi daje radę :)
Maxiiiii
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2023-10-29, 20:59

Re: Witam wszystkich i proszę o porady

Post autor: Maxiiiii »

Więc co mogę zrobić? żeby router dorównał iphone prędkościami?
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1724
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Witam wszystkich i proszę o porady

Post autor: Mig25 »

Może wybrać lepsze pasma ? Zobacz , jakie teraz ten router agreguje.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Witam wszystkich i proszę o porady

Post autor: matek451 »

Dostałeś juz odpowiedź, Iphone pracuje na DL w MIMO2X2 może nawet w 4x4, router na antenach zew. w SISO1X1, na dodatek masz na UL agregację 2 pasm wiec na DL działa tez na 2 pasmach, w tym samym czasie telefon pewnie na 4 MIMO2X2. Można pisać setki razy na temat złącz antenowych w ZTE i jak grochem o ścianę, wystaw go na zewnątrz , odłacz anteny i zobacz wyniki, na przyszłość nie kupuj routera w ciemno.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1724
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Witam wszystkich i proszę o porady

Post autor: Mig25 »

No tak ,Orange , tego nie zauważyłem wcześniej... W Iphone również masz taki Upload ?
Maxiiiii
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2023-10-29, 20:59

Re: Witam wszystkich i proszę o porady

Post autor: Maxiiiii »

Więc jaki router w cenie 380zł (tyle zapłaciłem) będzie szybszy od tego zte?
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1724
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Witam wszystkich i proszę o porady

Post autor: Mig25 »

Ale ciągle nie napisałeś z jakimi pasmami router się łączy , a z jakimi Iphone.
Znajdź też opcję do wyłączania agregacji UL ( chyba jest też w MF297d ) , wtedy zamiast dwóch , zacznie trzy pasma agregować ... UL będzie niższy ,ale może UL większy.

Kupiłeś router CAT12 za 380PLN , i chcesz ,żeby był szybszy od Iphona za parę tysiaków.... MOże ten iphone 5G odbiera u Ciebie ? ( też tego wprost nie napisałeś).
wojtekPBK23
Stały użytkownik forum
Posty: 77
Rejestracja: 2023-11-02, 22:07

Re: Witam wszystkich i proszę o porady

Post autor: wojtekPBK23 »

A sprawdzałeś jakie wyniki osiągasz na pojedynczych pasmach ? Lub po wyłączeniu z agregacji pasm 800-900 ?
ODPOWIEDZ