Adres IP za granicą z Polską kartą

Pozostałe zagadnienia (sprzętowe i programowe), które nie pasują do powyższych kategorii np. optymalizacja łącza, liczniki danych, bezpieczeństwo w sieci, informacje podstawowe.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kris87kn
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2023-11-27, 23:17

Adres IP za granicą z Polską kartą

Post autor: kris87kn »

Witam, mam kilka pytań techniczno - prawnych:

Czy ktoś orientuje się, czy logując się za granicami Polski w UE jak i po za UE do internetu z Polskiej karty, polskiego operatora to czy uzyskamy za granicą adres IP przydzielony przez Polską sieć czy adres IP będzie przydzielony przez zagranicznego operatora z roamingu którego w danej chwili korzystamy ? Czy jest gdzieś jakiś przepis lub regulamin to określający ? Przede wszystkim chodzi mi o korzystanie z internetu na karcie PLUSA w 2014 roku.

Drugie pytanie: Czy w 2014 roku w Polsce w sieci PLUS w internecie na kartę adresy IP będąc przydzielane dynamicznie były niejako "przydzielane" konkretnym zakresem IP do danego BTSA czy w całej Polsce było można uzyskac ten sam adres IP ? Chodzi mi o to, że np adresy z zakresu 31.1.0.0 - 31.255.255.255 były zarezerwowane dla lokalizacji masztów np w Warszawie, a zakres adresów IP 43.10.0.0. - 43.255.255.255 był zarezerwowany dla innego obszaru Polski np. Gdańska? Czy tez geolokalizacja adresu była totalnie przypadkowa i wszedzie ( w całej Polsce) było można uzyskać adres np. z zakresu 31.1.0.0..... ?

Odpowiedzi są mi niezbędne, albowiem w jednej z toczących się spraw sądowych klient został oskarżony o wyłudzenie kredytu przez internet mające miejsce w 2014r. i w aktach firma jestem spamerem wskazała konkretny adres IP i dokładną godzinę logowania - niestety organy ścigania przez te wszystkie lata nie ustaliły do kogo nalezał adres IP, z jakim urzadzeniem i z jakim numerem telefonu się łączył, a że minał okres 12 m-cy to dane retencyjne sa niedostępne u operatora. U klienta przy okazji innych czynności znaleziono różne pliki z danym pobrane z róznych DARKwebowych stron i jeden z plików zawierał dane związane z ta jestem spamerem i to według strony oskarżenia wystarczyło do postawienia zarzutu. Problem jest taki, że u klienta biegły nie wykazał na zabezpieczonym komputerze żadnych logowań do firmy jestem spamerem, ani do poczty email czy innych logowań związanych z ta jestem spamerem. Nie znaleziono ani karty SIM ani urządzenia - tylko plik z zapiskiem który zawierał jeszcze inne dane.

Tu powstaje ciekawe zagadnienie, gdyż klient w chwili (z dokładnym określeniem czasu) gdy był składany ten wniosek o jestem spamerem przez internet (moment oszustwa) przebywał za granicą i nie mógł tego fizycznie zrobić posługując się polskim adresem IP (a taki zarejestrowała w swoim systemie firma jestem spamerem) - stąd też moje pytanie, gdyż brak ustaleń geolokalizacji i urzadzeń które łaczyło się z internetem za pośrednictwem tego IP uniemożliwia mojemu klientowi obronę gdyż Sąd (starszej daty sedzia..) uznał, że skoro nie ustalono gdzie nastapilo logowanie to oznacza, że mogło nastapic w każdym miejscu i mój klient został pozbawiony prawa do dowodzenia swej niewinności, gdyż czegokolwiek by nie udowodnił, gdziekolwiek by nie był to i tak można mu zarzucić ten czyn. Osobiście uważam, że nie powinno tak być...ale czy macie jakieś rzetelne odpowiedzi na moje pytania? Z góry wszystkim dziękuję za nakierowanie na odpowiednie tory.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Adres IP za granicą z Polską kartą

Post autor: wojteks »

Zapewne nikt nie pamięta jak działała sieć Plusa w 2014r czy jakie wtedy miała zakresy IP.

Nie przypuszczam abyś tu otrzymał jakiekolwiek wskazówki/porady/odpowiedzi z tym związane i dodatkowo mające jakąkolwiek wartość procesową.
Nie pomagam na PW!
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Adres IP za granicą z Polską kartą

Post autor: jfk »

kris87kn pisze: Czy ktoś orientuje się, czy logując się za granicami Polski w UE jak i po za UE do internetu z Polskiej karty, polskiego operatora to czy uzyskamy za granicą adres IP przydzielony przez Polską sieć czy adres IP będzie przydzielony przez zagranicznego operatora z roamingu którego w danej chwili korzystamy ? Czy jest gdzieś jakiś przepis lub regulamin to określający ? Przede wszystkim chodzi mi o korzystanie z internetu na karcie PLUSA w 2014 roku.
Pytanie 1 i 2 jest bezprzedmiotowe- w 2014 w Polsce były liberalne przepisy/karty prepaid kupowane "na wagę" / nie była wymagana rejestracja karty SIM, podobnie w innych krajach EU w tamtym czasie... .
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Adres IP za granicą z Polską kartą

Post autor: wojteks »

Żeby nie było wątpliwości to słowa z pierwszego postu "jestem spamerem" zastępują oryginalnie tam wpisane "p o ż y c z k o w a", tak działa autocenzura forumowa.
Nie pomagam na PW!
siedle
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2021-04-02, 11:46

Re: Adres IP za granicą z Polską kartą

Post autor: siedle »

Witam
Pierwsze primo: jak/na jakiej podstawie firma "jestem spamerem" udowadnia że zawarła tą umowę z Twoim Klientem i że to na pewno był on
Drugie primo sprawa sprzed prawie 10 lat - 5 lat temu pewnie była już przedawniona ...
Trzecie primo - Coś mi tu śmierdzi próbą odkopania starej sprawy przez jakąś "super kancelarię" którą możemy nazwać "Jestem Jeszcze Większym Spamerem"
I to tyle ;)

Wszystkiego dobrego w nowym Roku życzę :)
ODPOWIEDZ