Router LTE do samochodu - 2024 :)

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Silver_Shai
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2024-02-06, 20:06

Router LTE do samochodu - 2024 :)

Post autor: Silver_Shai »

Witam,
temat nie nowy, ale mamy już 2024 rok a kiedy szukam informacji w sieci wątki są sprzed nawet blisko 8-10 lat.

Szukam routera do samochodu, a główne kwestie na których mi zależy to przede wszystkim:
- automatyczne włączanie po wykryciu ładowania (w instrukcjach nie znajduję informacji czy dany model obsługuje)
- agregacja, min LTE Cat 9 - 11.
- budżet ograniczony, ale do 250- 300 zł- nie jest to sprzęt pierwszej potrzeby, ale chcę wykorzystać drugą kartę SIM aby nie katować telefonu hot spotem.

Jeśli zaniżę wymogi do Cat 7 no to coś znajdę od Huawei, ale nie tędy droga. Obecnie mam MF971V i o ile jak sobie radzi to radzi - o tyle brakuje mi przede wszystkim automatycznego włączania (bateria w nim i tak trochę kuleje, ale to inna sprawa). Brałem pod uwagę Netgear AC810, ale w starszych wątkach doczytałem o dziwnym zachowaniu więc pod znakiem zapytania jest + kwestia czy faktycznie sam się włącza.
W samochodzie mogę podpiąć antenę, wyprowadziłem przewód SMA.
Aktualnie i tak korzystam z modemu w radiu samochodowym, ale tam jest CAT 4 i pod blokiem sieć praktycznie nie działa + usilnie przepina się na 3G, które Orange wyłączył.
wojtekPBK23
Stały użytkownik forum
Posty: 77
Rejestracja: 2023-11-02, 22:07

Re: Router LTE do samochodu - 2024 :)

Post autor: wojtekPBK23 »

Ja w samochodzie i generalnie na wyjeździe używam ZTE MF985T. Cat 12, gniazda wprawdzie Ts9 ale w razie konieczności używam z 35cm przejściówkami SMA -TS9
Silver_Shai
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2024-02-06, 20:06

Re: Router LTE do samochodu - 2024 :)

Post autor: Silver_Shai »

Dzięki za pomysł - pytanie zasadnicze czy włączy się gdy podepnie mu się zasilanie? 971V jest starszym modelem i niestety tej funkcji mu brakuje (nie znalazłem w ustawieniach takiej opcji - jest to brand T-mobile).
wojtekPBK23
Stały użytkownik forum
Posty: 77
Rejestracja: 2023-11-02, 22:07

Re: Router LTE do samochodu - 2024 :)

Post autor: wojtekPBK23 »

Na 90% nie ma. Ale ma ustawiany czas wyłączenia gdy jest n-okres bezczynności. Chociaż podpięcie zasilania, budzi w nim wyswietlacz, a to być może auto startuje rozgłaszanie WiFi. Przy okazji sprawdzę
Silver_Shai
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2024-02-06, 20:06

Re: Router LTE do samochodu - 2024 :)

Post autor: Silver_Shai »

Czas uśpienia wifi jest w większości urządzeń, nawet w MF jest kilka opcji. Rozważałem jeszcze by zrobić coś jak przekaźnik, który by zwierał na kilka sekund przycisk włącznika, ale ryzyko, że wyłączy mi urządzenie w nieoczekiwanym momencie :D dlatego nie widzę innej opcji niż by sam się router włączył.

Wydawało mi się, że ten model co mam posiada LTE Cat 9 ale jednak ma 6 także zmiana mała co do wymagań, że Cat 7 byłoby chyba wystarczające. W domowym po przejściu z 4 na 7 (nieszczęsny DWR-921 na B535 była znaczna poprawa i te 50 jak do samochodu spokojnie wystarczy - to głównie muzyka, mapa i od czasu do czasu szybkie aktualizacje, bo radio po długim czasie udało mi się ogarnąć, ale wbudowany modem jest beznadziejny i nie ma B20).
ODPOWIEDZ