Urządzenia typu ODU / NetBox / zew. Anteny z modemem np, MikroTik???

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
GAW1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2024-02-15, 19:17

Urządzenia typu ODU / NetBox / zew. Anteny z modemem np, MikroTik???

Post autor: GAW1 »

Cześć forum!

Chciałem zapytać o polecane urządzenia typu ODU / NetBox i inne, czyli antena na zewnątrz (często z modemem) i po kablu do domciu Internet trafia do routera.

Jakie urządzenia tego typu polecacie pod 4G (jestem w zasięgu tylko Play i Plus)?

Kto ma najlepsze urządzenia w tej kategori, co polecacie?

Dzięki,
G.
wojtekPBK23
Stały użytkownik forum
Posty: 77
Rejestracja: 2023-11-02, 22:07

Re: Urządzenia typu ODU / NetBox / zew. Anteny z modemem np, MikroTik???

Post autor: wojtekPBK23 »

Ostatnio chyba największą popularnością cieszy się ZTE MC889.
GAW1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2024-02-15, 19:17

Re: Urządzenia typu ODU / NetBox / zew. Anteny z modemem np, MikroTik???

Post autor: GAW1 »

Właśnie zauważyłęm, że najwięcej się o nim mówi / piszę. No nic, latem go wypożyczę i zobaczę jak się u mnie sprawuje.

Macie jakieś doświadczenia z NetBox od Play, lub antenami (z modemami) od MikroTik?

G.
GAW1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2024-02-15, 19:17

Re: Urządzenia typu ODU / NetBox / zew. Anteny z modemem np, MikroTik???

Post autor: GAW1 »

Na Allegro jest cała masa (140 sztuk) używanych Router Huawei NETBOX B2368-66 - ciekaw jestem jak to się spisuje?
alias
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 498
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: Urządzenia typu ODU / NetBox / zew. Anteny z modemem np, MikroTik???

Post autor: alias »

GAW1 pisze:Na Allegro jest cała masa (140 sztuk) używanych Router Huawei NETBOX B2368-66 - ciekaw jestem jak to się spisuje?
Nie wiem czemu, ale mnie pokazuje tylko kilka ofert - jak bym nie szukał, zawsze te kilka.
https://allegro.pl/produkt/router-huawe ... e647a5e4ee

Źle szukam?
Noob567
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2024-02-16, 12:07

Re: Urządzenia typu ODU / NetBox / zew. Anteny z modemem np, MikroTik???

Post autor: Noob567 »

Małe to pudełeczko (routeroantena). Nie lepiej jakieś porządne anteny 4x4 MIMO do routera na strychu kat LTE12 lub 18? Wtedy krótsze kable do anteny lub jakieś dobre. Nie znam się, ale sam myślę szukam na tym forum oraz pytam.
GAW1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2024-02-15, 19:17

Re: Urządzenia typu ODU / NetBox / zew. Anteny z modemem np, MikroTik???

Post autor: GAW1 »

@alias - miałem na myśli jednego sprzedawcę ;) Ale łącznie jest tego sporo więcej...

https://allegro.pl/oferta/router-antena ... 4119363620

@Noob567 - Nie mam nic przeciwko antenom na strychu, ale NET BOX-a można wyciągnąć na maszcie lub drzewie lub na komin - zawsze będzie wyżej.
Noob567
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2024-02-16, 12:07

Re: Urządzenia typu ODU / NetBox / zew. Anteny z modemem np, MikroTik???

Post autor: Noob567 »

Miałem na myśli oczywiście router na strychu a antenę na dachu. Przepraszam za nieścisłość.
Zastanawiam się właśnie jak ten okrągły Huawei by zbierał... Czy nie gorzej jak porządna antena kierunkowa, trochę kabli antenowych - czy jednak sygnał pomimo kabli nie byłby do routera mocniejszy niż bez kabli antenowych a dookólny router Huawei?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Urządzenia typu ODU / NetBox / zew. Anteny z modemem np, MikroTik???

Post autor: matek451 »

Skad te pomysły na wykopaliska ? Goście jak widać robią niezłe interesy na zabytkach.
GAW1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2024-02-15, 19:17

Re: Urządzenia typu ODU / NetBox / zew. Anteny z modemem np, MikroTik???

Post autor: GAW1 »

Wykopaliska, ehhh. Jeszcze niedawno były chyba w Play dostępne...

Skoro to starocie, to wezmę antenę na próbę ( https://allegro.pl/oferta/antena-lte-a- ... 3526554216 ), piszą, że nadaje sie akurat do częstotliwości które mam w pobliskim BTS ( 1800 i 2600 ). Dam znać co z tego wyjdzie.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Urządzenia typu ODU / NetBox / zew. Anteny z modemem np, MikroTik???

Post autor: wojteks »

15m kabla antenowego to o jakieś 10-14m za dużo.
Nie pomagam na PW!
GAW1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2024-02-15, 19:17

Re: Urządzenia typu ODU / NetBox / zew. Anteny z modemem np, MikroTik???

Post autor: GAW1 »

Tak, słuszna uwaga. Skrócenie go do kwestia dogadania sie ze sprzedawcą.
wojcio
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2024-04-08, 19:17

Re: Urządzenia typu ODU / NetBox / zew. Anteny z modemem np, MikroTik???

Post autor: wojcio »

U dwóch znajomych założyłem Mikrotiki LHG LTE6 kit. W jednym przypadku telefony nie miały zasięgu w domu, w drugim nawet na podwórku i nie mówię do internecie, ale o głosie. Do BTS ponad 10km i brak widoczności (lasy, wzniesienia) - uzyskaliśmy stabilny internet ponad 20Mbps - niby żaden szał, ale alternatywą tam był wyłącznie Starlink - lokalny dostawca internetu mobilnego się poddał, miejsce jest oficjalnie białą plamą na mapie zasięgu. Ale w dobrym sygnale z CAT6 się wiele nie wyciągnie - to jest sprzęt ostatniej szansy (jest jeszcze model montowany w antenie paraboilicznej jak do satelity). Trzeciemu koledze poleciłem to do campera - łapał świetny sygnał z Trójmiasta z Helu, gdzie latem sieć była przeciążona.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Urządzenia typu ODU / NetBox / zew. Anteny z modemem np, MikroTik???

Post autor: matek451 »

A gdzie z 10 km ptzez lasy i wzniesienia uzyskałeś 20Mb/s i u jakiego operatora na LHG LTE6? Uwielbiam te miejskie legendy na temat sprzętu do LTE od Mikrotik dlatego jak coś polecasz to pokaż konkrety o które pytam , no i Mikrotik ma pełną diagnostykę sygnału i BTS-a więc warto pokazać te parametry w takich warunkach.
alias
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 498
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: Urządzenia typu ODU / NetBox / zew. Anteny z modemem np, MikroTik???

Post autor: alias »

matek451 pisze: 2024-04-09, 16:55 Uwielbiam te miejskie legendy na temat sprzętu do LTE od Mikrotik
Podejrzewam, że to będzie wiejska legenda. Stawiam np. na Beskid Niski (Podkarpacie), bo sam widziałem tam podobne instalacje właśnie na tych Mikrotikach które działać nie powinny a działały.
Jednak lokalizacja masztów na sporych wzniesieniach (kilkaset metrów m.n.p.m.) i kompletny brak zakłóceń radiowych dają jakąś przewagę w stosunku do całej płaskiej reszty kraju.
Ale, jest jeden problem - na tych terenach 70%-80% stanowią lasy bukowe, i one jeszcze nie mają liści. Jednak wkrótce jak się liście rozwiną może się pojawić problem nie do rozwiązania.

Też jestem ciekaw gdzie jest lokalizacja tej opisanej instalacji. :)
wojcio
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2024-04-08, 19:17

Re: Urządzenia typu ODU / NetBox / zew. Anteny z modemem np, MikroTik???

Post autor: wojcio »

Z T-Mobile z Krzemianiuchy (Czerwone Bagno) do Jodoziorów - 11,8 km. Dom w zagłębieniu terenu. Działał też Plus z Szypliszk. Rutka Tartak za za dużą górą. Parę dni chodziłem z anteną na kiju jak na procesji by znaleźć miejsce. Przez ostatnie dwa lata ten mikrotik obsługiwał turystów w 3 domkach (zewnętrzne AC TP Linka). Jak ja tam siedziałem to spokojnie spotkania wideo na meet działały. Drugi przypadek nie był tak spektakularny, ale znajomi covid ze zdalną pracą przeżyli. Dom w Borach Tucholskich, BTS w Brusach. Tam ok 3,5km, ale przez las. Natomiast mam jako podróżny ruter wAP ac LTE6 kit i ten już nie zaskakuje. Jak przed zakupem MC 889 próbowałem go używać w domu, to było słabiutko.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Urządzenia typu ODU / NetBox / zew. Anteny z modemem np, MikroTik???

Post autor: matek451 »

Mikrotik bez agregacji pasm LTE2100+1800 czy LTE2600+2100 nie wspominając o agregacji 3 czy 4 pasm LTE w tej lokalizacji to słaby wybór, do tego wiejskie stacje NetWorks z 5G2100 na N1 potrafią zaskakiwać fajnymi prędkościami. Krzemianka na maszcie RTCN ma duzy zasieg ale to nie jest BTS po modernizacji więc 5G N1 na nim brak, ogólnie to warunki w tamtym rejonie na tym kierunku znośne a Brusy i okolice wbrew pozorom to też nie jest specjalnie trudna lokalizacja.
wojtekPBK23
Stały użytkownik forum
Posty: 77
Rejestracja: 2023-11-02, 22:07

Re: Urządzenia typu ODU / NetBox / zew. Anteny z modemem np, MikroTik???

Post autor: wojtekPBK23 »

A ja mam takie spostrzeżenie dot skuteczności anten w takich 'slabych' miejscach. Antena która ma za sobą ścianę lub jakiś ukośny dach, może paradoksalnie dać lepszy wynik niż by wynikało z danych kierunkowych propagacji.
Podobnie antena/promiennik GSM umieszczony w otoczeniu czaszy satelitarnej.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Urządzenia typu ODU / NetBox / zew. Anteny z modemem np, MikroTik???

Post autor: wojteks »

To zupełnie normalne, nawet kierunkowe anteny mają listki boczne i wsteczne. Zasłonięcie anteny ścianą osłabia zakłócenia odbierane tyłem anteny a to może poprawić SINR słabego sygnału odbieranego przodem anteny.

Promiennik umieszczony w ognisku anteny offsetowej albo parabolicznej odbiera wiązkę skupioną przez czaszę.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ