Dobór anteny LTE - potrzebuję rozeznania

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
KMSzczecin
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2024-02-14, 21:26

Dobór anteny LTE - potrzebuję rozeznania

Post autor: KMSzczecin »

Dobry i witam!

Przychodzę do Was ze sprawą, która wychodzi poza mój zasięg ekspertyzy i pojmowania. Potrzebuję pomocy w doborze dobrej anteny do routera LTE, która pasowałaby do moich warunków i nie zepsuła przy okazji niczego innego po drodze. Nie będę ukrywał, że jestem w tym kompletnym laikiem, tak więc póki co zaopatrzę Was w to, co wydaje mi się potrzebne po rozczytaniu paru wątków i informacji na ten temat, również stąd.

Na wstępie, wyjaśnię może parę kwestii, które mogą się przydać w międzyczasie:
- Operator: Orange
- Posiadany router: Huawei B618s-22d
- Najbliższe BTSy:
  • BTS nr. 1 oddalony w odległości ok. 700m w linii prostej, na drodze troszkę drzew i bloków. Docelowy BTS, w kierunku którego chciałbym ukierunkować antenę z uwagi na możliwość agregacji pasma z użyciem pasma 2600MHz. Zgodnie z tym, co dowiedziałem się od techników Orange i z własnego doświadczenia ten jest mniej obciążony i oferuje lepsze parametry sieci. Dzięki antenie liczę na to, że uda mi się wykrzesać z niego maksimum możliwości i potencjału.
    BTSearch
    Obrazek
  • BTS nr. 2 oddalony w odległości ok. 1500m w linii prostej, dzieli mnie od niego polana, mały fragment lasu i małe osiedle mieszkalne w wiosce obok. BTS, do którego uparcie łączy się mój router (mój dom znajduje się na styku zasięgu tych dwóch BTSów, gdzie częściej łączy się do tego). Chciałbym go uniknąć z uwagi na częste przeciążenia, niską prędkość i stabilność mimo teoretycznie lepszych warunków terenowych.
    BTSearch
    Obrazek
Problem głównie rozchodzi się o dwie kwestie - dwa BTS-y, między którymi non-stop przełącza się router (czyli celem jest zmuszenie go do działania z jednym konkretnym, nr 1) oraz jednocześnie zwiększenie stabilności i prędkości internetu w domu poprzez lepszy zasięg pasm 2xxxMHz. Jeśli chodzi o problem pierwszy, po konsultacjach z technikami zalecili mi oni instalację anteny kierunkowej w kierunku BTSa nr 1 po weryfikacji od ich strony. Drugi problem czuję, że rozwiąże się dzięki pierwszemu, co zauważyłem w swoich małych testach i eksperymentach :) Interesuje mnie również możliwość ewentualnej agregacji pasm z tym routerem dla uzyskania lepszej stabilności bez utraty innych parametrów w miarę możliwości.

Największą prędkość, stabilność i zasięg osiągnąłem wystawiając router za okno na ustawieniach LTE Auto ustawionych w HManagerze. Poniżej załączam wszystkie rezultaty różnych prób, które przeprowadziłem.

Jeśli by czegoś jeszcze Wam brakowało lub jakieś inne pytania, kwestie, które pominąłem, odpowiem śmiało, jeśli będę wiedział :P Jak mówiłem, na tym się nie znam i nie chcę wdepnąć w jakieś bagno. Za wszelką pomoc z góry dziękuję!

~KMS

Testy przeprowadzone na parapecie wewnątrz, przy oknie, w pokoju najbliżej BTSu nr 1:
800MHz
Obrazek Obrazek
2100MHz
Obrazek Obrazek
2600MHz
Obrazek Obrazek
2100+2600MHz
Obrazek Obrazek
Tryb automatyczny
Obrazek Obrazek

Testy przeprowadzone na parapecie na zewnątrz, w pokoju najbliżej BTSu nr 1:
800MHz
Obrazek Obrazek
2100MHz
Obrazek Obrazek
2600MHz
Obrazek Obrazek
2100+2600MHz
Obrazek Obrazek
Tryb automatyczny
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór anteny LTE - potrzebuję rozeznania

Post autor: wojteks »

Obrazków brak, dodaj je jako linki do zewnętrznego serwera obrazków albo własnego upublicznionego kawałka dysku google.
Nie pomagam na PW!
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Dobór anteny LTE - potrzebuję rozeznania

Post autor: Mig25 »

@wojteks , już drugi raz widzę , jak zwracasz uwagę ,że nie ma obrazków ,jak są :)
Właśnie jest dużo obrazków ,że oczopląsu można dostać... Zobacz ,co Tobie je blokuje.
KMSzczecin
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2024-02-14, 21:26

Re: Dobór anteny LTE - potrzebuję rozeznania

Post autor: KMSzczecin »

Obrazki powinny działać poprawnie od samego początku, zamknięte są w tagi IMG. Przynajmniej mi się wyświetlają na każdym urządzeniu.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór anteny LTE - potrzebuję rozeznania

Post autor: wojteks »

Mig25 pisze:@wojteks , już drugi raz widzę , jak zwracasz uwagę ,że nie ma obrazków ,jak są :)
Właśnie jest dużo obrazków ,że oczopląsu można dostać... Zobacz ,co Tobie je blokuje.
No właśnie widzę że obrazki w pierwszym poście się pojawiły, w tym drugim temacie też, muszę poszukać co mi je blokuje.
Nie pomagam na PW!
zima2005
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2014-11-28, 10:32
Lokalizacja: Brzozówka k/Torunia

Re: Dobór anteny LTE - potrzebuję rozeznania

Post autor: zima2005 »

Ja bym spróbował z kartą Play nadajniki dalej ale może lepsze, a jak już ten gdzie jest Orange to można kupić kartę T-mobile i włączyć promkę nielimitowany internet na 28 dni i testować.
ODPOWIEDZ