Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Noob567
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2024-02-16, 12:07

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Noob567 »

Dziś przed południem porównałem parametry na 5m i 10m kabli przy tej samej wysokości anteny:

BC20 - LTE800

RSSI: -82 (10m) / -78 (5m)
RSRP: -111 (10m) / -109 (5m)
RSRQ: -12 (10m) / -13 (5m)
SINR: 7 (10m) / 8 (5m)

BC3 - LTE1800

RSSI: -81 (10m) / -76 (5m)
RSRP: -112 (10m) / -106 (5m)
RSRQ: -13 (10m) / -16 (5m)
SINR: 11 (10m) / 10 (5m)

BC1 - LTE2100

RSSI: -81 (10m) / -68 (5m)
RSRP: -108 (10m) / -107 (5m)
RSRQ: -14 (10m) / -14 (5m)
SINR: 10 (10m) / 12 (5m)

BC7 - LTE2600

RSSI: -82 (10m) / -73 (5m)
RSRP: -110 (10m) / -112 (5m)
RSRQ: -16 (10m) / -19 (5m)
SINR: 10 (10m) / 6 (5m)


Speedtesty:

10m: 80 na 4,5
5m: 80 na 8

Widać że uploadowi lżej wspinać się po krótszym kablu ;)
No cóż, zapewne ode mnie to on leci na LTE800, stąd taki wynik... najlepiej byłoby zintegrować osobną antenę do LTE800 dla samego uploadu, ale pewnie kombinowanie lub tak się nie da.

Myślę, że na tę chwilę zostawię te 10 metrów chociaż kusi mieć 2x lepszy upload, bo taki byłby już dla mnie bardzo akceptowalny.
Instalacja routera na strychu i krótszy kabel to też zastanawianie się, bo można to zrobić na dwa sposoby - albo na maszcie, na którym mam starą antenę, albo na tym samym maszcie ale niżej - na poziomie dachu.
Lecz z tego co zauważyłem i testowałem, to przynajmniej hipotetycznie mogłyby być lepsze wyniki na 3-4m kabla i antena na tym poziomie jakim jest niż 2m kabla i antena niżej przy samym dachu.

Pomijam też kwestię 2x router i zapewne jakiś tryb bridge/DMZ.

Zastanawiam się też, czy Cybertech z gniazdem NŻ powoduje dodatkowe straty sygnału niż wersja z nieodczepialnymi kablami?
Ja mam bez NŻ, a może lepiej by było mieć z, gdyby w kolejnej modernizacji chcieć podpiąć łatwo krótkie kable i bawić się w dwa routery.

Router przeżył wszelkie testy na uptime 10 dni! Na razie nie ruszam ustawień włączenia logowania...
Dzięki zasilaczowi buforowemu mogłem go spokojnie przenosić włączonego w odpowiednie miejsca, testując, przy tym nie powodując braków internetu rodzinie w domu. :) Ewentualnie krótkotrwałe "zamuły".

I bonuowo foto (router już musiał wyjść z pokoju na dwór i 1m do góry):

Obrazek
kapcer
Użytkownik forum
Posty: 48
Rejestracja: 2023-08-13, 11:40

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: kapcer »

A nie myślałeś o tym, żeby wrzucić ten router w puchę IP67, dokupić zasilacz POE, splitter POE i jednak dodatkowy router/AP w domu? Da się coś takiego bardzo tanio ogarnąć i pewnie można by wtedy zastosować nawet 1 metrowe przewody antenowe albo w ogóle pozbyć się anteny.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Mig25 »

A po co PoE , osobny kabel zasilający też wystarczy.
kapcer
Użytkownik forum
Posty: 48
Rejestracja: 2023-08-13, 11:40

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: kapcer »

Można, ale sygnał do wnętrza domu też trzeba jakoś doprowadzić, więc tak czy tak trzeba pociągnąć skrętkę w okolice puszki gdzie ma być router.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Mig25 »

Więc skoro trzeba "pociągnąć skrętkę" to razem z nim dwużyłowy przewód zasilający też da radę ,wyjdzie taniej niż poe i pewniej.
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: jfk »

Mig25 pisze: 2024-03-18, 18:33 Więc skoro trzeba "pociągnąć skrętkę" to razem z nim dwużyłowy przewód zasilający też da radę ,wyjdzie taniej niż poe i pewniej.
Może i taniej, ale z pewnością nie lepiej i bezpieczniej. Z takim adapterem https://allegro.pl/oferta/rozdzielacz-s ... 3072655621 z zasilaczem zmieścimy się w 200zł. A idąc tokiem oszczędzania to możemy kupić tanie chińskie kable z domieszką miedzi a później się dziwić że coś nie działa jak należy (sam się na tym sparzyłem-w domu sieć oparta na Madex FTP/UTP cat. 6, Digitus cat.7-wszystko śmiga wzorowo, a na działce nie chciało mi się zaciskać kabli/śpieszyło się i kupiłem do 2 cam gotowce/zewnętrzne Lanberg cat.6/15m-100 zeta za szt. i jest słabo, do jednej cam złożyłem Hama cat.6A i problemów 0 ).
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Mig25 »

Oczywiście ,że lepiej i bezpieczniej i taniej . Nikt Ci nie każe tam 230V pchać, Trzeba po prostu przeciąć kabel zasilacza 12V i go przedłużyć. Na 10m w kablu o przekroju 0,75mm2 praktycznie żadnego spadku nie będzie , a jeśli nawet , to wszystkie routery i tak na wejściu mają przetwornicę na 5V jak nie niżej , więc i z zasilaniem 9V sobie poradzą ( choć przy większym prądzie).
A lepiej dlatego , że PoE to po prostu na siłę wymyślone coś , dla takich ludzi ,co to się z ręką w nocniku obudzili ,bo dali tylko skrętkę bez zasilania :)
Stąd PoE zawsze będzie gorsze od dwóch osobnych kabli ( może nie wolniejsze, ale po prostu gorsze i zawodniejsze).
No i teraz policz jeszcze w ile się zmieścisz kupując 10m przewodu 2x0,75mm2 ;)
Noob567
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2024-02-16, 12:07

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Noob567 »

Dzięki za sugestie! Jest to jakieś rozwiązanie ale raczej wtedy takie jak pisałem, router maksymalnie wysoko na strychu i może i ten 1m, max 2m kabla by wystarczył. Antena musi być. Sam router na zewnątrz testowałem i nie miał takich osiągów, o czym można poczytać wcześniej. Natomiast router gdzieś w puszce poza strychem - nie da się - nie ma gdzie i kłopot z fizycznym dojściem do routera w razie potrzeby - karta SIM/fizyczny reboot, etc. - stromy bardzo dach. Na tę chwilę pewnie skończy się na podmianie anteny już na stałe tam gdzie mam starą (bo na razie to jest taka instalacja tymczasowa - maszt 6m do flagi na garażu :D), gdyż już długo się ten temat ciągnie. W kolejnej wersji modernizacji, gdy odpocznę od tego tematu, może być redukcja okablowania. :)

P.S. Z tego co się dowiedziałem od Cybertech, obecność gniazda NŻ powoduje stratę 0,5-1dB sygnału i trzeba zabezpieczyć przed wilgocią. Także zdecydowanie lepszy kabel wlutowany hermetycznie we wnętrze obudowy anteny.
ODPOWIEDZ